ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" грудня 2011 р. м. Київ К-3967/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді –доповідача Бим М.Є.
суддів: Гончар Л.Я., Гордійчук М.П., Сіроша М.В., Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної інспекції з енергозбереження на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року у справі №2а-19426/09/1270 за позовом відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Краснодонвугілля»до Державної інспекції з енергозбереження про визнання незаконними дій, -
В С Т А Н О В И Л А :
Відкрите акціонерне товариство «Краснодонвугілля»звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з енергозбереження про визнання незаконними дій та скасування постанови від 07.08.2008 №18-12/123-1.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 липня 2009 року в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року постанова суду першої інстанції скасована та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову.
В касаційній скарзі Державна інспекція з енергозбереження просить скасувати зазначене вище судове рішення як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та залишити в силі постанову суду першої інстанції, яку вважає законною та обґрунтованою.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ВАТ «Краснодонвугілля»зареєстровано та обліковується в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32363486.
У серпні 2008 року територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області було проведено комплексну перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів структурного підрозділу ЦЗФ «Дуванська»ВАТ «Краснодонвугілля», за наслідками проведення якої був складений акт № 123 від 7 серпня 2008 року в якому зазначено про нераціональне (неефективне) використання ПЕР по фабриці із-за недодержання технологічної дисципліни (низький коефіцієнт потужності енергетичної системи фабрики) склало: електроенергія 103934 кВтг на суму 40482.29 грн.
7 серпня 2008 року Територіальним управлінням державної інспекції з енергозбереження у Луганській області винесений припис, в якому були зазначені заходи, направленні на усунення встановлених порушень при проведенні перевірки та термін їх усунення.
7 серпня 2008 року Начальником Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області було винесено Постанову № 18-12/123-1, якою на підставі Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 1039 від 29 червня 2000 року, Порядком проведення перевірок, затвердженого Наказом Державного комітету з енергозбереження № 64 від 04 серпня 2000 року, статті 11 закону України «Про енергозбереження», Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 1993 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 1071 від 07 липня 2000 року до позивача було застосовано підвищену плату за виявлені перевитрати паливно-енергетичних ресурсів з електроенергії у кількості 103934 кВт/г у розмірі 80964.58 грн.
Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян визначає Закон України “Про енергозбереження”.
Відповідно до п. «е»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Разом з цим п. «є»зазначеного Закону передбачено застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.
Відповідно до приписів Закону України «Про енергозбереження», «марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів»- це систематичне, без виробничої потреби, не зумовлене вимогами технічної безпеки недовантаження або використання на холостому ходу електродвигунів, електропечей та іншого електро- і теплоустаткування; систематична втрата стисненого повітря, води і тепла, спричинена несправністю арматури, трубопроводів, теплоізоляції трубопроводів, печей і тепловикористовуючого устаткування; недотримання вимог нормативної та проектної документації щодо теплоізоляції споруд та інженерних об'єктів, яке призводить до зниження теплового опору огороджувальних конструкцій, вікон, дверей в опалювальний сезон (вид нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів); «нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів»- прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.1993 р. № 699 “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” затверджені “Розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями)”, згідно розділу II “Плата за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у разі неефективного їх використання” встановлено, що за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.
Тобто, зазначеною постановою КМУ встановлено, що якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), то споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни.
Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси, то за погодженням із споживачем встановлюється термін для їх виконання. У разі невиконання робіт у зазначений термін споживач надалі до їх завершення сплачує за перевитрачений обсяг газу та інших паливно-енергетичних ресурсівв подвійному розмірі встановленої на них ціни.
Відповідно до ст. 17 Закону України від01.07.1994 №74/94 «Про енергозбереження»економічні санкції у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів накладаються на юридичних та фізичних осіб за марнотратне витрачання та прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів:; за несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно-енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів, а також за невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам; за невиконання чи несвоєчасне виконання приписів органів державного управління енергозбереженням щодо усунення фактів марнотратного витрачання паливно-енергетичних ресурсів.
Як зазначено в оскаржуваній постанові економічна санкція застосована відповідачем за нераціональне використання електроенергії: низький коефіцієнт потужності в електричних системах.
Застосована до позивача плата є економічною санкцією у формі плати за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів у разі неефективного їх використання, яка розраховується у двократному розмірі встановленої на ПЕР ціни за річний обсяг перевитрат таких ПЕР.
Однак, застосування санкцій можливе в тому випадку, коли марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів сталось внаслідок безгосподарської або некомпетентної діяльності робітників.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, причиною низького коефіцієнта потужності (відхилення коефіцієнта потужності від нормативного) стали обставини, які від позивача не залежать та ним проводяться роботи по ремонту обладнання, а тому апеляційний суд дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що апеляційним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної інспекції з енергозбереження –залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно.
Суддя М.Є. Бим