Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 листопада 2011 року 14:46 № 2а-17303/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Кармазіна О.А., при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,
за участю представників сторін:
від заявника: ОСОБА_1 (довіреність № 8911/9/10 від 26.10.2011 р.)
від відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за поданням:Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва
до Приватного підприємства «Веста»
прозупинення видаткових операцій на рахунках платника податків,-
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва 21.11.2011 р. о 16-30 год. звернулась Державна податкова інспекція у Дніпровському районі міста Києва з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках Приватного підприємства «Веста»на підставі положень ст. 1833 КАС України та п. 91.3., 91.4. Податкового кодексу України.
Зокрема, подання мотивовано наявністю у відповідача станом на 17.11.2011 року податкового боргу та невиконанням ним вимог податкового керуючого щодо надання відомостей та документальних матеріалів, необхідних для опису майна у податкову заставу.
Оскільки станом на 21.11.2011 року відповідач не виконав зазначених вимог, заявником складено акт про ненадання витребуваних документів, що, на думку заявника, є підставою для задоволення подання та зупинення видаткових операцій на рахунках відповідача.
Тобто, заявником заявлено вимогу, щодо якої ст. 1833 КАС України передбачено особливості провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби.
Ухвалою суду від 21.11.2011 р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд подання на 23.11.2011 року на 14-00 годин.
Ухвала суду направлено відповідачу засобами курєрського звязку УДППЗ «Укрпошта». При цьому, при спробі передати відповідачу телефонограму за наявними у податкових деклараціях та інших документах номерами телефонів, передача інформації не відбулася внаслідок відсутності абонента.
В судовому засіданні представник заявника підтримав подання ДПІ та просив його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, поважних причин неявки не повідомив, правом на участь у судовому засіданні не скористався.
Виходячи з того, що судом було вжито всіх можливих заходів щодо повідомлення відповідача, враховуючи положення ч. 4 ст. 33, ч. 11 ст. 35, абз. 2 ч. 3 ст. 167 КАС України, виходячи з того, що відповідач в судове засідання не зявився, поважних причин неявки не повідомив, приймаючи також до уваги скорочені строки розгляду подання та те, що відповідно до ч. 7 ст. 1833 КАС України неявка сторін у судове засідання за даною категорією справ не перешкоджає розгляду подання, суд ухвалив розглядати справу без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 23.11.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані заявником матеріали, заслухавши пояснення представників заявника, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «Веста» є юридичною особою, яка зареєстрована Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.12.1999 року (код з ЄДР 30678826; адреса: 02094, м. Київ, вул. Краківська, 36/10.
Підприємство взято на податковий облік в ДПІ у Дніпровському районі м. Києва 29.12.1999 р. за № 04118.
Згідно з п/п. 14.1.156 ПК України під податковим зобовязанням розуміється сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п. 54.1. Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 49.18.1. ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п. 203.1. ПК України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 56.11. Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
В контексті наведених норм податкового законодавства судом встановлено, що 19.07.2011 року відповідачем подано декларацію з ПДВ за червень 2011 року, яка зареєстрована в ДПІ за № 172330 та згідно з якою відповідачем задекларовано податкові зобовязання з ПДВ (до сплати) у розмірі 9508 грн.
Зазначена сума податкового зобовязання є узгодженою та не підлягає оскарженню.
Відповідно до п. 57.1. ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 203.2. ПК України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з ПДВ, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 31.1. ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
Таким чином, визначена відповідачем сума податкових зобовязань (за мінусом переплати) повинна була бути сплачена протягом 10-ти календарних днів після 20.07.2011 року.
Як встановлено під час розгляду справи, у визначений законом строк податкове зобовязання не було сплачено.
Відповідно до п. 31.1. кодексу, податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п/п. 14.1.175. ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відтак, враховуючи, що сума податкового зобовязання (за мінусом переплати, визначеної в обліковій картці відповідача) не була сплачена своєчасно, вона набула статусу податкового боргу.
Пунктом 59.1. ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідно до п. 59.3. ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Згідно з п. 59.4. Кодексу податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як встановлено під час розгляду справи, у звязку з існуванням у відповідача податкового боргу, заявником з дотриманням наведених вище норм законодавства, 08.08.2011 року прийнято податкову вимогу № 1752 від 08.08.2011 р., з визначеною у ній сумою податкового боргу у розмірі 6978 грн.
Зазначена вимога направлена поштовим звязком і повернута до ДПІ з відміткою пошти від 20.08.2011 року про повернення поштового відправлення без вручення у звязку з відсутністю відповідача за податковою адресою, тобто з незалежних від податкового органу причин, а отже в силу 58.3. ПК України вважається врученою відповідачу 20.08.2011 року.
Станом на 17.11.2011 року за відповідачем (згідно даних облікової картки) рахується податковий боргу у загальному розмірі 7998 грн., який збільшився на 1020 грн. за рахунок несплачених своєчасно податкових зобовязань за податковим повідомленням-рішенням № 0030331520 від 09.08.2011 р.
Відповідно до ст. 91 ПК України керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого.
В даному випадку, у звязку з існуванням у відповідача податкового боргу, наказом від 05.10.2011 р. № 2682 відносно взаємовідносин податкового боргу по ДПІ видано наказ про призначення податкових керуючих.
У взаємозвязку з вищенаведеним, суд зазначає, що у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації виникає право податкової застави, а саме з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку (п/п. 89.1.1 ПК України). Тобто, право податкової застави виникає у день, коли сума податкових зобовязань набула статусу податкового боргу.
Податковою заставою є спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом (п/п. 14.1.155. ПК України).
В контексті наведеного ПК України встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (п. 88.1., 88.2.).
Відповідно до п. 89.3. ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
В даному випадку заявником дотримано зазначених вимог та ухвалено рішення № 1752 від 08.08.2011 року про опис майна у податкову заставу, яке було надіслано відповідачу та не вручене у звязку з відсутністю за місцезнаходженням відповідача, тобто з незалежних від податкового органу причин.
В контексті спірних відносин слід також зазначити, що платник податків, крім іншого, зобовязаний: не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи (п. 16.1.9. ПК України), якою в даному випадку є податковий керуючий; подавати до податкового органу документи та інформацію, повязані із сплатою податків (п.16.1.5., п.16.1.7. ПК України), що в даному випадку стосується і документів та інформації, необхідних для здійснення опису майна.
04.11.2011 року заявником направлено відповідачу запит щодо надання протягом пяти днів інформації по балансу підприємства та з пропозицією самостійно визначити майно для складання акту опису активів. Зазначений запит отримано відповідачем 14.11.2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.
Як вбачається з матеріалів справи, на час розгляду справи доказів надання заявнику витребуваних документів та інформації не надано.
Відповідно до п. 89.4. ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
В даному випадку податковим керуючим 21.11.2011 р. о 12-00 складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу, де зафіксовано, що відповідач не надав документів, необхідних для опису майна у податкову заставу.
Згідно з п. 89.4. ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
При цьому, ст. 1833 КАС України щодо особливостей провадження у справах за зверненням податкових органів, встановлено, що податковий орган може звернутися до суду з поданням про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків, яке подається до суду протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду. Як зазначено вище, податковий орган звернувся до суду 21.11.2011 р. о 16-30.
Відтак, аналіз наведених норм законодавства в їх сукупності та у взаємозвязку із встановленими вище судом обставинами, дають суду підстави для висновку, що в даному випадку має місце ненадання відповідачем податковому органу витребуваних документів, що є порушенням вищенаведених вимог податкового законодавства, що, з урахуванням того, що податковим органом дотримано процедури, які є передумовою звернення до суду з поданням про зупинення видаткових операцій, свідчить про наявність підстав для задоволення подання та зупинення видаткових операцій відповідача з урахуванням наступного.
Так, відповідно до п. 89.4. ПК України зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.
У той же час, відповідно до п. 91.4. ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.
Таким чином, ПК України визначено загальне правило, відповідно до якого строк зупинення видаткових операцій визначається судом та не може перевищувати двох місяців.
У взаємозвязку з вищенаведеним, суд зазначає, що згідно з приписами п/п. 20.1.15 ПК України зупинення видаткових операцій не поширюється на операції з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків.
Враховуючи наведене та наявність підстав для задоволення подання, при визначенні строку зупинення видаткових операцій, суд, беручи до уваги обставини справи, суму податкового боргу та виходячи з принципу розумної достатності, вважає за необхідне зупинити видаткові операції по рахунках відповідача на строк по 20 грудня 2011 року включно, крім операцій, на які в силу закону не поширюються ці обмеження.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 100, 158 - 163, 1833 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
Подання Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва задовольнити.
Зупинити по 20 грудня 2011 року включно видаткові операції (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків) на рахунках Приватного підприємства «Веста» (код з ЄДР 30678826; адреса: 02094, м. Київ, вул. Краківська, 36/10):
- № 26001301571 у Філії Дніпровське відділення акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", МФО 320337.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили в загальному порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційний перегляд постанови суду першої інстанції, прийнятої в порядку 1833 КАС України, здійснюється за загальною процедурою, визначеною статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови складено та підписано 25.11.2011 року.