Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 листопада 2011 року 15:50 № 2а-13321/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Баранова Д.О. за участю секретаря судового засідання Наумець О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великим платниками податків
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що податковим органом було безпідставно зменшено суму валових витрат по сплаті рентної плати за нафту, яка пройшла технологічний процес обробки, оскільки Податковим кодексом України передбачено об'єктом оподаткування рентною платою є обсяг видобутої вуглеводної сировини в яку також входить ця нафта, а не тільки видобута.
В поданих письмових запереченнях відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем завищено нарахування рентної плати та відповідно валових витрат, що призвело до заниження оподатковуваного прибутку відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»і призвело до заниження податку на прибуток.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
В період з 15.06.2011р. по 17.08.2011р. СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було проведено планову виїзну перевірку ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»з питань дотримання вимог податкового законодавства, про що складено Акт №700/41-20/33152471 від 25.08.2011р.
Перевіркою встановлено факт завищення ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»нарахування рентної плати на загальну суму 896144,18 грн., що призвело до заниження оподатковуваного прибутку на загальну суму 896144,18 грн. відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та до до заниження податку на прибуток в розмірі 224 036 грн.
Також, перевіркою встановлено порушення пп.5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України від "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»занижено податок на прибуток в розмірі 224 036 грн. та п. 257.1 ст. 257, пп.14.1.35 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, в результаті чого ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»завищено суму рентної плати на загальну суму 896 144,18 грн.
ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»здійснює видобування корисних копалин, а саме нафти, газу і конденсату на підставі спеціального дозволу №519 від 05.02.2010р. на користування надрами Сахалінського родовища, виданого Міністерством охорони навколишнього середовища.
Пунктом 2 Постанови КМ України «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат» N256 від 22.03.2001р. визначено, що платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які видобувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманих у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 3 Порядку об'єктом оподаткування для рентної плати є обсяг видобутої вуглеводневої сировини у звітному (податковому) періоді.
При цьому, відповідно до абз. 5 п. 1 Порядку обсяг видобутої вуглеводневої сировини - обсяг нафти, природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу), газового конденсату, вилучені з покладу та підняті на поверхню, за щомісячною геолого-технічною звітністю, складеною за формою, що затверджується Мінпаливенерго разом з ДПА.
Спільним наказом Міністерства палива та енергетики України та Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми геолого-технічної звітності»№325/335 від 15.08.2005р. затверджено форму геолого-технічної звітності. Розмір податкового зобов'язання з рентної плати обчислюється платником як добуток обсягу видобутої ним вуглеводневої сировини, встановлених законом ставок рентної плати та коригуючого коефіцієнта (для рентної плати за нафту і газовий конденсат), який у кожному податковому (звітному) періоді розраховується відповідно до закону.
У відповідності до п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, «об'єктом оподаткування рентною платою є обсяг видобутої вуглеводної сировини у податковому (звітному) періоді».
Відповідно ст. 258 Податкового кодексу України ставки рентної плати у 2011р. встановлюються:
1. за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ):
- у розмірі 237 грн. за 1000 м3 видобутого природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу);
- у розмірі 118,5 грн. за 1000 м3 видобутого природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) з покладів, що повністю залягають на глибині понад 5000 метрів, на ділянках надр (родовищах) в межах території України;
2. за нафту:
- у розмірі 2141,86 грн. за одну тонну нафти, видобутої з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів;
- у розмірі 792,54 грн. за одну тонну нафти, видобутої з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів;
3. за газовий конденсат:
- у розмірі 2141,86 грн. за одну тонну газового конденсату, видобутого з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів;
- у розмірі 792,54 грн. за одну тонну газового конденсату видобутого з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів.
З набранням чинності з 01.01.2011р. Податкового Кодексу України об'єктом оподаткування рентною платою є обсяг видобутої вуглеводної сировини у податковому (звітному) періоді згідно п. 257.1 ст. 257.
Відповідно до п.п. 14.1.35 п.14.1 ст. 14 Податкового Кодексу, вуглеводнева сировина - нафта, природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ), газовий конденсат, що є товарною продукцією.
Згідно бухгалтерського рахунку 26 «Готова продукція»на підприємстві у 2011р. за січень-березень по дебету рахунку 26 обліковується «нафта товарна» в кількості 37426,535 тон., та «газ товарний природний горючий»в кількості 34028,947 тон., вищезазначена кількість складається з товарної продукції 2526,673 тон, що виготовлена з видобутої в січні 2011р. сировини та кількості нафти товарної, яка була видобута в попередньому періоді в обсязі 17,638 тон, яка була повернута з технологічного процесу згідно до звіту про рух нафти і конденсату по ЦВНГ за січень 2011р.
До ставок рентної плати за нафту та газовий конденсат застосовувався коригуючий коефіцієнт, що обчислювався Мінекономіки для кожного звітного (податкового) періоду.
Товариством задекларовано рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні до ДПІ у Краснокутському районі Харківської області.
У І-му кварталі 2011р. позивачем застосовувались ставки рентної плати до обсягу видобутої корисної копалини, без врахування 17,638 тон нафти, яка була повернута з технологічного процесу, що призвело до порушення п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України та до завищення податкових зобов'язань по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат, на загальну суму 896 144,18 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже , враховуючи вищенаведене податковим органом було правомірно зроблено висновок про завищення нарахування рентної плати на загальну суму 896 144,18 грн., внаслідок чого завищено валові витрати, що призвело до заниження податку на прибуток в І кварталі 2011р. в розмірі 224 036 грн., у зв’язку із чим, суд приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.О. Баранов