Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 листопада 2011 року 12:15 № 2а-9969/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Судді Добрянської Я.І.
секретаря судового засідання Юзини О.В.,
За позовомКиївського міського центру зайнятості
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»
простягнення 17680,00 грн.
Представники: від позивача ОСОБА_3 (довіреність № 08-2754 від 23.03.2011 р.) від відповідача не прибув Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 10.11.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»про стягнення 17 680,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.07.2010 р. суддею Васильченко І.П. було відкрито провадження у справі № 2а-9969/10/2670 та призначено справу до попереднього судового розгляду на 10.08.2010 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.08.2010 р. в попередньому засіданні суддею Васильченко І.П. було зупинено провадження у справі № 2а-9969/10/2670 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-8596/10/2670 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»до Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Київського міського центру зайнятості про скасування в частині Акту № 27-ш та припису від 19 та 29 квітня 2010 року № 27.
Також, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.08.2010 р. про зупинення провадження у справі № 2а-9969/10/2670, було зобовязано сторін повідомити суд про сплив обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі.
Зважаючи на вихід судді Васильченко І.П. у декретну відпустку, справу № 2а-9969/10/2670 було передано до провадження судді Добрянської Я.І.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.07.2011 р. справу № 2а-9969/10/2670 було прийнято до провадження суддею Добрянською Я.І.
30.09.2011 р. до канцелярії суду надійшла заява від позивача Київського міського центру зайнятості про поновлення провадження у справі № 2а-9969/10/2670, зважаючи на набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-8596/10/2670.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2011 р. було поновлено провадження у справі № 2а-9969/10/2670 та призначено попереднє судове засідання на 31.10.2011 р.
В попереднє судове засідання 31.10.2011 р. відповідач не зявився та не скерував свого представника, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, зважаючи на що, суд відклав розгляд справи на 10.11.2011 р.
В попереднє судове засідання 10.11.2011 р. відповідач вдруге не зявився та не скерував свого представника, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, докази чого наявні в матеріалах справи.
Зважаючи на повторну неявку відповідача в судове засідання, від якого до суду не надходило заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи, суд вирішив розглянути справу № 2а-9969/10/2670 по суті в судовому засіданні 10.11.2011 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2011 р. було закінчено підготовче провадження та призначено справу № 2а-9969/10/2670 до судового розгляду.
В судовому засіданні 10.11.2011 р. представник позивача позов підтримав, посилаючись на те, що відповідач має заборгованість перед державним бюджетом в розмірі 17 680,00 грн. відповідно до Акту № 27-ш про порушення законодавства України про зайнятість населення та припису від 19 та 29 квітня 2010 року № 27, що залишені в силі постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.10.2010 р. та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011 р.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Під час перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»головним спеціалістом Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Київського міського центру зайнятості було виявлено порушення ст.8 Закону України «Про зайнятість населення», про що складено Акт про порушення законодавства України про зайнятість населення № 27-ш з приписами від 19 та 29 квітня 20110 року.
Так, як вбачається з наявних матеріалів справи, наказом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»№ 2 від 01 січня 2009 року на посаду Директора товариства 01 січня 2009 року призначено громадянку Білорусі ОСОБА_6 на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Дженерал Аларм»№ 2 від 01 грудня 2008 року.
Протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Дженерал Аларм»№ 4 від 28 грудня 2009 року ОСОБА_6 звільнено з посади Директора товариства 29 грудня 2009 року.
Дозволи на працевлаштування ОСОБА_6 товариству надавались Київським міським центром зайнятості в такі періоди:
- №33946 від 30.12.2008 р. з терміном дії до 30.12.2009р.;
- №39149 від 02.04.2010 р. з терміном дії до 02.04.2011р.
В ході перевірки було виявлено документи, які свідчать про те, що в період відсутності дозволу на працевлаштування (31.12.2009 р. - 01.04.2010 р.) ОСОБА_6 продовжувала виконувати обов'язки директора:
- звіт за формою № 1-ДФ за 4 квартал 2009 р., поданий товариством до ДПІ у Печерському районі м. Києва 02.02.2010 р., з якого вбачається, що в грудні 2009 р. іноземна громадянка з роботи не звільнялась (дати звільнення іноземної громадянки звіт не містить). Окрім цього, згаданий звіт містить електронний цифровий підпис ОСОБА_6 як керівника товариства;
- розрахункова відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2009 рік, надана до Печерського РЦЗ 14.01.2010 р., яка підписана ОСОБА_6 як керівником підприємства.
Крім того, відповідно до вимог пункту 17 Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 р. № 322, роботодавець протягом трьох робочих днів з дати початку та припинення роботи іноземця, зобов'язаний письмово повідомити центр зайнятості про дату початку та припинення роботи.
Про дату припинення та початку роботи громадянки Білорусі ОСОБА_6 ТОВ «Дженерал Аларм»не повідомляло центр зайнятості, що також свідчить про те, що фактично, ОСОБА_6 не звільнялась з роботи, а продовжувала працювати в період відсутності дозволу на використання праці (з 31.12.2009 р. - 01.04.2010 р.).
Таким чином, ТОВ «Дженерал Аларм»порушило вимоги статті 8 Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до якої, у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
На момент перевірки розмір мінімальної заробітної плати складав 884 грн.
Згідно Акту про порушення законодавства України про зайнятість населення № 27-ш та приписів від 19, 29 квітня 2010 року, сума штрафу, яка підлягає стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм», склала 17 680,00 грн. (сімнадцять тисяч шістсот вісімдесят гривень).
З метою досудового врегулювання даного питання, 10 червня 2010 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»було направлено претензію № 11-5620 від 08 червня 2010 року з проханням в добровільному порядку сплатити штраф.
23 червня 2010 року Київським міським центром зайнятості отримано відповідь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»№ 1/16-ФЗ від 16 червня 2010 року на вищевказану претензію, згідно якої Київському міському центру зайнятості відмовлено у задоволенні претензії.
Станом на 01 липня 2010 року кошти у сумі 17 680,00 грн. (сімнадцять тисяч шістсот вісімдесят гривень) на рахунок Київського міського центру зайнятості не надходили.
Право Київського міського центру зайнятості стягувати з підприємств, установ, організацій штрафи за порушення ст.8 Закон України «Про зайнятість населення»регламентовано цим Законом, Положенням про державну службу зайнятості та Положенням про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47.
Так, у пунктах 1, 2, 4 (п.п. «ф»), 8 (п.п. «л») Положення про державну службу зайнятості зазначено, що державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Основними завданнями державної служби зайнятості є контроль за дотриманням законодавства про зайнятість підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності.
Державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, законодавства про зайнятість населення. Вживає заходів до запобігання незаконному використанню робочої сили.
Державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності, зокрема, у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Вищезгаданою постановою Кабінету Міністрів України № 47 від 24 червня 1991 року затверджено Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість (далі - Положення).
Відповідно до п.1 Положення, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - Інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями. У своїй діяльності інспекція керується Конституцією України, Законом України «Про зайнятість населення», цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами і працює у взаємодії з державною податковою адміністрацією, правоохоронними органами, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно п.2 Положення, Інспекція складається з інспекції Державного центру зайнятості Мінпраці, інспекцій центрів зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості.
Згідно п.8 Положення, Інспекції надається право:
- безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань;
- застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення»і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Відповідно до Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, розроблено Положення про інспекцію Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості, затвердженого 23 вересням 2009 року Директором Державного центру зайнятості Галицьким В.М.
На підставі того, що Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості і підпорядковується Державному центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України та ним же утворюється, Київський міський центр зайнятості має право подавати до Окружного адміністративного суду м. Києва позовні заяви про стягнення з підприємств, установ, організацій штрафи за порушення ст.8 Закону України «Про зайнятість населення».
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Акт № 27-ш про порушення законодавства України про зайнятість населення та приписи від 19 та 29 квітня 2010 року № 27, якими позивачу визначено суму штрафу в розмірі 17 680,00 грн. залишені в силі постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.10.2010 р. та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011 р. по справі № 2а-8596/10/2670.
Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Таким чином, рішення Київського міського центру зайнятості (Акт № 27-ш про порушення законодавства України про зайнятість населення та приписи від 19 та 29 квітня 2010 року № 27), відповідно до якого позивачем провадиться стягнення заборгованості в розмірі 17 680,00 грн. по даній справі № 9969/10/2670, було залишено в силі, та рішення набрало законної сили.
Як було зазначено представником позивача в судовому засіданні та вбачається з наявних матеріалів справи, зазначена сума заборгованості в розмірі 17 680,00 грн. відповідачем станом на день розгляду даної справи не сплачена.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які він посилається.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач, як субєкт владних повноважень, довів суду правомірність заявлених позовних вимог, натомість відповідач не надав суду заперечення, підтверджені допустимими доказами, щодо протиправності заявленого до нього стягнення штрафних санкцій в розмірі 17 680,00 грн. відповідно до рішення Київського міського центру зайнятості (Акт № 27-ш про порушення законодавства України про зайнятість населення та приписи від 19 та 29 квітня 2010 року № 27), що було залишено в силі в судовому порядку, та рішення набрало законної сили.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Аларм»(код ЄДРПОУ - 36185798, адреса: 01103, м. Київ, вул. Професора Підвисоцького, буд. 5) на користь Київського міського центру зайнятості штраф у сумі 17 680,00 грн. (сімнадцять тисяч шістсот вісімдесят гривень).
Стягувач - Київський міський центр зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-б).
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 11.11.2011 р.