Постанова № 19993764, 29.11.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2011
Номер справи
10719/11/2070
Номер документу
19993764
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія< >

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"29" листопада 2011 р. Справа № 2а-10719/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,

представника позивача- Мухітдінова Р.Д.,

представника відповідача- Казимир Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Модуль Буд" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Харкова про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Модуль Буд», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовомдо Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова, в якому, після уточнення позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Ленінському районі м. Харкова № 72/15-215 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 20 травня 2011 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 20.07.2011р. ним було подано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова декларацію з ПДВ за червень 2011 року, яка не була прийнята у зв'язку з анулюванням реєстрації платника ПДВ 20.05.2011р. Підставою анулювання свідоцтва послужило те, що обсяг постачання платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платником ПДВ становить менше 50% загального об'єму постачання. Таким чином, свідоцтво платника ПДВ Позивача було анульовано відповідно до п.п. «и» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, який передбачає анулювання ПДВ, якщо обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання. Позивач вважає, що у Відповідача не було підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ на підставі п.п. «и» п.п. 184.1. ст. 184 Податкового кодексу України, так як Податковий кодекс України набрав чинності 01.01.2011р.

Позивач зазначає, що зазначені дії Відповідача щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість не відповідають вимогам Податкового Кодексу України та Положенню про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом ДПА України від 22.12.2010 № 979, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1439/18734, а тому є підставою для скасування такого рішення.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував. Надав письмові заперечення, в яких виклав свою позицію, яка полягає в тому, що ДПІ у Ленінському районі м.Харкова мала всі підстави для анулювання реєстрації ТОВ «Модуль Буд» як платника ПДВ.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «Модуль Буд» зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Харківської міської ради 25.09.2008 року за № 14801020000042065.

Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Харкова позивачу видано свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 100160474 від 07.02.2009р., згідно якого ТОВ «Модуль Буд» присвоєно індивідуальний податковий номер: 360345120331.

20.07.2011р. Позивачем було подано до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова декларацію з ПДВ за червень 2011 року, яка не була прийнята у зв'язку з анулюванням реєстрації платника ПДВ 20.05.2011р.

За даними офіційного вебсайту Державної податкової адміністрації України Свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ Позивача анульовано 20.05.2011 року. Підставою анулювання свідоцтва послужило те, що обсяг постачання платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платником ПДВ становить менше 50% загального об'єму постачання.

Судом встановлено, що підприємство позивача зареєстровано платником ПДВ за добровільним рішенням, платник надає податковому органу протягом дванадцяти послідовних податкових місяців податкові декларації з ПДВ, а саме з травня 2010 року по квітень 2011 року: № 24980 від 18.06.2010р., № 33750 від 19.07.2010р., № 41984 від 18.08.2010 р., № 45139 від 20.09.2010р., № 53302 від 19.10.2010р., № 59603 від 08.11.2010р., № 64205 від 17.12.2010р., № 71282 від 18.01.2011 р., № 3711 від 21.02.2011р., № 18297 від 21.03.2011р., № 30851 від 20.04.2011 р., № 37329 від 20.05.2011р.

З матеріалів справи вбачається, що загальний обсяг постачання 500 грн. по декларації за травень 2010 року, обсяг постачання іншим платникам податків на додану вартість дорівнює 0 грн.

20 травня 2011 року ДПІ у Ленінському районі міста Харкова прийнято рішення № 73/15-215 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Модуль Буд».

Відповідачем в судовому засіданні зазначено, що відповідне рішення приймалося комісією, якою встановлено наступне: обсяг постачання товарів/послуг платникам податку, зареєстрованим добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання, що є підставою для анулювання реєстрації платника ПДВ відповідно до абз. «и» п. 184.1. ст. 184 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що Відповідачем складено довідку за № 888/15-214/36034516 від 20.05.2011 року про результати розгляду податкових декларацій з податку на додану вартість за період з травня 2010 року по квітень 2011 року ТОВ «Модуль Буд».

Відповідно до положень Наказу ДПА України від 22.12.2010 N 978, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1400/18695 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», а саме, ч. 1 розділу V, реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо: и) обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання.

Тобто, якщо анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу відбувається у травні 2011 року, то обрахунок відповідних обсягів постачання товарів/послуг такого платника податку на додану вартість для цілей анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість повинен здійснюватись за попередні 12 календарних місяців, тобто з травня 2010 року по квітень 2011 року.

Враховуючи обставини подання податкової звітності ТОВ „Модуль Буд", деклараціями з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року, три квартали 2010 року та 2010рік підтверджується те, що у Позивача відсутні доходи від продажу товарів робіт/послуг платникам податку, зареєстрованим добровільно та іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців.

Згідно до п.п. 184.2 184.4 ст. 184 Податкового кодексу України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку. Орган державної податкової служби анулює реєстрацію особи як платника податку, що подав заяву про анулювання реєстрації, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 цієї статті. У разі відсутності законних підстав для анулювання реєстрації орган державної податкової служби протягом 10 календарних днів після надходження заяви платника податку про анулювання реєстрації подає такому платникові податку вмотивовану письмову відмову в анулюванні реєстрації з поясненнями із зазначеного питання.

Відповідно до пункту 184.7 статті 184 розділу V Податкового кодексу України платник податку за наслідками останнього звітного періоду зобов'язаний визнати умовне постачання товарів та необоротних активів, які залишаються на обліку та при придбанні яких суми податку на додану вартість були включені до податкового кредиту, та нарахувати податкові зобов'язання виходячи із звичайної ціни відповідних товарів чи необоротних активів.

Відповідно до пп. 5 п. 5.2 Розділу V Положення про реєстрацію платника податків (затверджений наказом ДПА України від 22.12.2010р. №978 та зареєстрований Міністерством юстиції України від 29.12.2010р №1400/18695) рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Відповідно до пп. 5.2.3 п. 5 Положення різновидом таких документів є акт (довідка) документальної чи камеральної перевірки або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи, зареєстрованої добровільно, за 12 послідовних податкових місяців, який свідчить про те, що обсяг постачання товарів/послуг іншими платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання (підстава підпункт «и» пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України).

Вищевказаний реєстр податкових декларацій (податкових розрахунків) особи, зареєстрованої добровільно, за 12 послідовних податкових місяців, який свідчить про те, що обсяг постачання товарів/послуг іншими платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання, наданий представником відповідача до судового засідання. Дані цього реєстру підтверджуються податковою звітністю позивача.

З досліджених в судовому засіданні копій декларацій з ПДВ, поданих позивачем за період травень 2010 року квітень 2011 року, судом встановлено, що позивачем систематично протягом дванадцяти послідовних місяців подавались до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова податкові декларації з податку на додану вартість, в яких зазначалися оподатковані операції з придбання послуг, що підтверджується рядком 10.1 прийнятих відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість за травень 2010 року квітень 2011 року.

Згідно п. 5.4. ст. 5 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 № 978 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 р. за № 1400/18695 (далі- Положення) рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється за формою № 6-РПДВ. Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження податкового органу, та підписується керівником податкового органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.

Згідно п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Положення дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ вважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою № 6-РЖ. Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.

Згідно пп. 5.4.2. п. 5.4. ст. 5 Положення один примірник рішення зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника рішення.

Відповідно до п.п. 5.4.3. п. 5.4 ст. 5 Положення протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, вказаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ вважається надісланим (врученим) платнику ПДВ, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи представнику платника.

З матеріалів справи вбачається, що повідомлення про анулювання реєстрації платника ПДВ направлялось Відповідачем на адресу Позивача: 61052, м. Харків, вул. Котлова, 19, але поштове відправлення було повернуто до ДПІ у звязку із закінченням терміну зберігання (а.с.47).

Згідно п.п. 5.4.4. п. 5.4. ст. 5 Положення якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податку примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, відмовою прийняти таке рішення, незнаходженням за місцезнаходженням (місцем проживання) платника податку, то працівник того структурного підрозділу, яким надсилалось таке рішення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або на підставі іншої інформації оформляє відповідну довідку, у якій вказує причину, що призвела до неможливості вручення примірника рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Зазначена довідка разом з примірником рішення про анулювання реєстрації, що не був вручений, долучається до облікової справи (реєстраційної частини) цього платника. Примірник рішення, що не був вручений, може бути переданий під розписку самому платнику податку чи представнику платника в разі письмового або усного звернення до податкового органу, де зберігається облікова справа платника податків.

Відповідачем до матеріалів справи не надано доказів складання відповідної довідки із зазначенням причин, що призвели до неможливості вручення примірника рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Щодо підстави прийняття оскаржуваного Позивачем рішення ДПІ від 20.05.2011 року № 73/15-215, а саме: абзацу "и" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень абзацу "и" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2011 року, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що до набрання чинності Податковим кодексом України, правовідносини з приводу анулювання реєстрації платника податку на додану вартість були визначені пунктом 9.8 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997р., відповідно до якого, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:

а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;

б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);

в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;

г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8-1 цього Закону;

ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання;

д) установчі документи особи, зареєстрованої як платник податку, за рішенням суду визнані недійсними;

е) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.

Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "е" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.

Вказаною нормою було визначено вичерпний перелік підстав, за яких орган державної податкової служби мав право провести анулювання реєстрації платника ПДВ. При цьому, у Законі України "Про податок на додану вартість" була відсутня норма, яка б встановлювала таку підставу для анулювання реєстрації платника ПДВ як "обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання".

Прикінцевими положеннями Податкового кодексу України передбачено, що цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року. При цьому його норми, за загальним правилом, застосовуються до тих правовідносин, що виникли після набрання ним чинності.

Виходячи із вищевикладених положень суд приходить до висновку, що юридичні норми, які встановлюють нові права й обов'язки чи заборони, розповсюджують дію на правовідносини, що склалися після набрання ними чинності.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Що стосується зазначення в декларації з податку на додану вартість за травень 2010р. загального обсягу постачання 500,00 грн., то, як зазначає Позивач, це було вказано помилково, так як на той час велись переговори про укладання договорів про надання послуг та виконання робіт, загальний місячний обсяг яких, складав би приблизно 40 000,00 грн. в тому числі ПДВ 7 000,00 грн.

Пунктом 6.2 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010р. №978, передбачено, що підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

З приписів наведеної норми Положення № 978 вбачається, що поновлення реєстрації субєкта права як платника податку на додану вартість здійснюється органом державної податкової служби України, де така особа знаходиться на обліку в якості платника податків і зборів, шляхом виконання обовязку по направленню рішення суду, яке набрало законної сили, до ДПА України.

Оскільки на момент вирішення справи позивач знаходиться на обліку в ДПІ у Жовтневому районі міста Харкова, то обов'язок по поновленню правового статусу ТОВ “Модуль Буд” як платника ПДВ необхідно покласти саме на вказаний орган державної податкової служби України.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведений факт порушення ТОВ “Модуль Буд” вимог Податкового кодексу України, а отже, його рішення про анулювання реєстрації ТОВ “Модуль Буд” як платника податку на додану вартість є протиправним.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невідповідність оскаржуваного Рішення № 73/15- 215 від 20.05.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ “Модуль Буд” дійсним обставинам справи та вимогам діючого законодавства, у звязку з чим вказане Рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення, ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Модуль Буд" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Харкова про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Харкова №73/15-215 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Модуль Буд" від 20.05.2011.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Модуль Буд" (ідент. код 36034516; 61052, м.Харків, вул.Котлова, б.19) 03,40грн. (три грн. 40коп.)витрат, пов'язаних зі сплатою державного мита.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Модуль Буд" (ідент. код 36034516; 61052, м.Харків, вул.Котлова, б.19) 48,00грн. (сорок вісім грн. 00коп.)витрат, пов'язаних зправовою допомогою.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 06 грудня 2011 року.

Суддя (підпис)< >Р.В. Мельников

З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >

Суддя< >Р.В. Мельников< >