Постанова № 19992176, 21.09.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2011
Номер справи
2а-1670/7040/11
Номер документу
19992176
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7040/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гіглави О.В.,

при секретарі Дрижирук М.І.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Прокопчука О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Компанія "Надежда"до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекціїпро скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

25 серпня 2011 року Приватне підприємство "Компанія "Надежда" (далі - ПП "Компанія "Надежда", позивач)звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції (далі - Карлівська МДПІ, відповідач)про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0000242306 від 28.07.2011.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував про те, що висновки акта №232/23/22519085 від 11.07.2011 про результати планової виїзної перевірки ПП "Компанія "Надежда" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2010 та прийняте на його підставі оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій не відповідають вимогам чинного законодавства. Зазначав, що з огляду на положення статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо річного терміну дії ліцензії, позивач правомірно 10.05.2010 та 17.07.2010 здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами на підставі ліцензій №916051001368 (термін дії з 10.05.2009 до 10.05.2010) №916081002081 (термін дії з 17.07.2009 до 17.07.2010) та №916081101817 (термін дії з 17.07.2009 до 17.07.2010). Вважає, що "один рік" з початком терміну дії ліцензій 10.05.2009 та 17.07.2009 спливає у відповідний місяць та число наступного року, тобто 10.05.2010 та 17.07.2010 відповідно. Вказував, що формулювання викладені в зазначених ліцензіях стосовно терміну їх дії відповідно "до 10.05.2010" та "до 17.07.2010" не означає, що 10.05.2010 та 17.07.2010 підприємство не мало права здійснювати ліцензовані види діяльності, оскільки ні в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ні в самій ліцензії не визначається дія ліцензії "включно" або "виключаючи" останній день терміну її дії.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. Спірне рішення про застосування фінансових санкцій №0000242306 від 28.07.2011 вважає таким, що відповідає чинному законодавству внаслідок того, що податковим органом встановлено порушення позивачем положень статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме, 10.05.2010 ним здійснювалася торгівля алкогольними напоями за відсутності ліцензії в магазині, що знаходиться за адресою: м. Гадяч, вул. Будька, 49 та 17.07.2010 здійснювалася торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами за відсутності відповідних ліцензій в магазині, що розташований за адресою: м. Гребінка, пров. Пирятинський, 32Б. З огляду на це вважає, що до позивача правомірно податковим органом застосовані фінансові санкції у розмірі 6883,20 грн.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ПП "Компанія "Надежда" (ідентифікаційний код 22519085) 31.01.1995 зареєстровано як юридичну особу Машівською районною державною адміністрацією Полтавської області.

Карлівською ОДПІ в період з 26.04.2011 по 04.07.2011 проведено планову виїзну перевірку ПП "Компанія "Надежда" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2010.

За результатами перевірки податковим органом 11.07.2011 складено акт №232/23/22519085, в якому зафіксовано, зокрема, порушення позивачем статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а саме:

- здійснення торгівлі алкогольними напоями за відсутності відповідної ліцензії в магазині за адресою: м. Гадяч, вул. Будька, 49, сума реалізованих алкогольних напоїв становить 305,50 грн;

- здійснення торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за відсутності відповідних ліцензій в магазині за адресою: м. Гребінка, пров. Пирятинський, 32Б, сума реалізованих алкогольних напоїв становить 1109,45 грн, тютюнових виробів 1482,15 грн.

На підставі висновку акта перевірки Карлівською МДПІ 28.07.2011 прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0000242306, яким до позивача відповідно до абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовані фінансові санкції у розмірі 6883,20 грн.

Позивач, не погоджуючись із позицією відповідача щодо правомірності застосування відносно нього фінансових санкцій у розмірі 6883,20 грн, звернувся до суду з вимогою про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0000242306 від 28.07.2011.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0000242306 від 28.07.2011, суд виходить із наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, актом перевірки №232/23/22519085 від 11.07.2011 відповідачем встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме, здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за відсутності відповідної ліцензії.

За висновком органу державної податкової служби порушення полягало у наступному.

Так, ПП "Компанія "Надежда" була отримана ліцензія №916051001368 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у магазині, що знаходиться за адресою: м. Гадяч, вул. Будька, 49, терміном дії з 10.05.2009 до 10.05.2010. Термін дії ліцензії становить 365 днів, останній день її дії - 09.05.2010. Термін дії наступної отриманої підприємством ліцензії №016051001227 з 11.05.2010 до 11.05.2011. Отже, 10.05.2010 торгівля алкогольними напоями здійснювалася за відсутності відповідної ліцензії. У цей день згідно контрольної стрічки РРО реалізовано алкогольних напоїв на суму 305,50 грн.

Аналогічне порушення встановлено по магазину, що розташований у м. Гребінка, по вул. Пирятинській, 32Б. ПП "Компанія "Надежда" була отримана ліцензія №916081002081 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії з 17.07.2009 до 17.07.2010 та ліцензія №916081101817 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами терміном дії з 17.07.2009 до 17.07.2010. Термін дії ліцензії становить 365 днів, останній день її дії - 16.07.2010. Термін дії наступних отриманих підприємством ліцензій №016381101912 та №016081101818 з 18.07.2010 до 18.07.2011. Отже, 17.07.2010 торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснювалася за відсутності відповідних ліцензій. У цей день згідно контрольної стрічки РРО реалізовано алкогольних напоїв на суму 1109,45 грн та тютюнових виробів на суму 1482,15 грн.

За наслідками перевірки відповідачем прийнято рішення №0000242306 від 28.07.2011, відповідно до якого до ПП "Компанія "Надежда" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6883,20 грн.

Нарахування фінансової санкції здійснено відповідачем на підставі абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", згідно якого у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Суд не погоджується з викладеними податковим органом висновками, з огляду на наступне.

Згідно статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до положень статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до державного бюджету згідно з чинним законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності.

Поняття строку та терміну, визначення та обчислення строків розкрито главою 18 Цивільного кодексу України

Відповідно до статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Згідно із положеннями статей 252, 254 цього Кодексу строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.

В ході судового розгляду судом встановлено, що позивачу видані: ліцензія №916051001368 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у магазині, що знаходиться за адресою: м. Гадяч, вул. Будька, 49, терміном дії з 10.05.2009 до 10.05.2010, №916081002081 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та №916081101817 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами у магазині, що розташований у м. Гребінка, пров. Пирятинський, 32Б - терміном дії з 17.07.2009 до 17.07.2010.

Твердження податкового органу про те, що ПП "Компанія "Надежда" не мало права здійснювати ліцензовані види діяльності 10.05.2010 (за місцем торгівлі: м. Гадяч, вул. Будька, 49) та 17.07.2010 (за місцем торгівлі: м. Гребінка, пров. Пирятинський, 32Б) судом відхиляються як необґрунтовані, оскільки формулювання, викладені в зазначених ліцензіях стосовно строку їх дії "до 10.05.2010" та "до 17.07.2010" відповідно, не означають, що 10.05.2010 та 17.07.2010 підприємство не мало права здійснювати ліцензовані види діяльності, оскільки ні в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ні в самих ліцензіях не визначається дія ліцензії "включно" або "виключаючи" останній день терміну її дії.

Суд зауважує, що дана правова позиція вже висловлена колегією суддів Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 13.08.2009 №К-9811/07.

Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються терміном на один рік, а відповідно до статті 252 Цивільного кодексу України термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати. У даному випадку календарною датою визначено початковий і кінцевий моменти.

Таким чином, якщо дата з якої діють ліцензії (початковий момент) включена до терміну дії ліцензій, а вказана обставина податковим органом не заперечується, то немає підстав вважати, що дія ліцензії на кінцевий момент, визначений також календарною датою, не розповсюджується.

Згідно з пунктами 33, 34 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №493 від 13.05.1996, на кожного заявника, який звернувся за одержанням ліцензії, заводиться окрема справа, де зберігаються подані документи (копії документів), передбачені цим Порядком, для подання відповідному органу заявки про видачу ліцензії. Цій справі присвоюється номер, ідентичний реєстраційному номеру ліцензії.

Видача ліцензій здійснюється тільки за умови фактичного надходження 1/4 частини встановленої річної плати за ліцензію до відповідного бюджету, яке перевіряється уповноваженою на видачу ліцензій особою на підставі поданої заявником копії платіжного доручення (з відміткою банку про сплату) та довідки відповідного фінансового органу про фактичне надходження коштів до бюджету.

Відповідно до пункту 38 вказаного Тимчасового порядку з наближенням терміну поточної щоквартальної плати за ліцензію суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний зробити наступний внесок до відповідного бюджету в розмірі 1/4 річної суми та подати документи, перелічені в пункті 34 цього Порядку, органу, яким зареєстровано ліцензію, для внесення чергової відмітки до ліцензії та журналу обліку видачі ліцензій про дату початку і закінчення наступного граничного терміну дії ліцензії.

З огляду на положення вказаного Тимчасового порядку, для продовження терміну дії вказаних ліцензій ПП "Компанія "Надежда" завчасно платіжним дорученням №25563 від 28.04.2010 внесло плату у повному обсязі за ліцензію на торгівлю алкогольними напоями по магазину, що розташований у м. Гадяч по вул. Будька, 49, терміном дії з 11.05.2010 по 10.05.2011, та платіжними дорученнями №27807 та №27808 від 06.07.2010 внесло плату у повному обсязі за ліцензії на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами по магазину, що розташований у м. Гребінка, пров. Пирятинський, 32Б, терміном дії з 18.07.2010 по 17.07.2011, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для застосування до позивача фінансових санкцій за здійснення ним 10.05.2010 та 17.07.2010 ліцензованих видів діяльності. А відтак позовні вимоги ПП "Компанія "Надежда" про скасування спірного рішення про застосування штрафних санкцій підлягають задоволенню.

Зважаючи на те, що рішення про застосування штрафних фінансових санкцій є правовим актом індивідуальної дії, та згідно частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне, згідно частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вийти за межі позовних вимог про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 28.07.2011 №0000242306 та визнати його протиправними і скасувати.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

У зв'язку з цим, з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 3,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Приватного підприємства "Компанія "Надежда" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування фінансових санкцій від 28.07.2011 № 0000242306.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Компанія "Надежда" (ідентифікаційний код 22519085) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 26 вересня 2011 року.

СуддяО.В. Гіглава