Єдиний державний реєстр судових рішень справа №0670/8850/11
категорія 8.2.6
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Майстренко Н.М.,
за участю секретаря - Гнітецької Т.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Коростенський кар'єр" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.06.2011 року №0001352301,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Коростенський кар'єр" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 20.06.2011 року №0001352301.
В обґрунтування заявленого позову посилається на неправомірність оскаржуваного рішення, оскільки вважає, що законодавець виникнення у платника податку обов'язку нарахувати та сплатити авансовий внесок з податку на прибуток, нарахованого на суму дивідендів, ставить у залежність від факту прийняття акціонерним товариством рішення щодо виплати дивідендів. За умови відсутності факту нарахування та виплати дивідендів відсутній і об'єкт оподаткування податком на прибуток.
Представники позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримали у повному обсязі, просили її задовольнити.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав, зазначив, що товариство в силу приписів ч. 2 ст. 30 Закону України "Про акціонерні товариства" та ст. 15 Закону України "Про господарські товариства" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік") було зобов'язане здійснити виплату дивідендів з чистого прибутку у звітному році та/або нерозподіленого прибутку в розмірі не менше 30 відсотків. З огляду на законодавче існування такого обов'язку позивачу і було донараховано авансовий внесок з податку на прибуток, нарахованого на суму дивідендів.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Судом встановлено, що посадовими особами відповідача було здійснено планову виїзну перевірку ПАТ "Коростенський кар'єр" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року, за наслідками якої складено акт від 17.06.2011 року №993/23-01/00292422.
У ході здійснення перевірки зроблено висновок про порушення товариством пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року №334/94-ВР (з відповідними змінами та доповненнями), з урахуванням Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 року №514-VІ (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 27.04.2010 року №2154-VІ та Законом України від 03.12.2010 року №2774-VІ), у результаті чого встановлено заниження податку на прибуток у частині несплати до бюджету авансового внеску за І півріччя 2010 року, нарахованого на суму дивідендів, призначених законом для виплати у сумі 107999,00 грн.
Зазначений висновок пов'язаний з тим, що відповідно до показників фінансової звітності форми №1 "Баланс на 31 грудня 2009 року" позивач показав нерозподілений прибуток на початок звітного періоду 2009 року у сумі 1652 тис. грн. та на кінець звітного періоду 2009 року - у сумі 543 тис. грн.
Відповідно до показників фінансової звітності форми №2 "Звіт про фінансові результати за 2009 рік" ПАТ "Коростенський кар'єр" показало фінансові результати (збиток) за 2009 рік у сумі 2195 тис. грн.
У головній книзі та оборотно-сальдовій відомості ПАТ "Коростенський кар'єр" станом на 01.01.2009 року відобразило нерозподілені прибутки минулих років, сальдо по Кредиту рахунку 441 "Нерозподілені прибутки" у сумі 1439988,86 грн.
Оскільки ПАТ "Коростенський кар'єр" зазначило у бухгалтерському обліку та фінансових звітах нерозподілені прибутки минулих років по дебету рахунку 441 "Нерозподілений прибуток" у сумі 143988,86 грн., воно мало нарахувати дивіденди у розмірі не менше 30 відсотків нерозподіленого прибутку минулих років, тобто у сумі 431996,66 грн., та сплатити авансовий внесок з цієї суми у розмірі 107999,00 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем 20.06.2011 року було прийнято податкове повідомлення-рішення №0001352301, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 107999,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 27000,00 грн.
Вирішуючи питання про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, судом враховується, що відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіряючи зазначені обставини, судом встановлено, що згідно з пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (у редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача, як вважає відповідач, обов'язку зі сплати авансового внеску з податку на прибуток) емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.
Диспозиція наведеної правової норми свідчить про те, що законодавець для емітента корпоративних права такий правовий наслідок як обов'язок з нарахування та внесення до бюджету авансового внеску з податку на прибуток ставить у залежність від двох умов: прийняття рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам) та здійснення нарахування суми дивідендів, призначених для виплати.
Досліджуючи у даній справі наявність умов, за яких виникає обов'язок зі сплати до бюджету авансового внеску з податку на прибуток, судом встановлено, що питання про затвердження річної фінансової звітності товариства за 2009 рік було включено до порядку денного загальних зборів Відкритого акціонерного товариства "Коростенський кар'єр" лише 26 листопада 2010 року, в той час як питання щодо нарахування та виплати дивідендів взагалі не включалось до порядку денного з огляду на збитковість діяльності ВАТ "Коростенський кар'єр" у 2008-2009 роках.
Таким чином, позивачем рішення про виплату дивідендів акціонерам не приймалось.
Відповідно, така умова як нарахування суми дивідендів також відсутня. Зазначені обставини не заперечується відповідачем, що підтверджується змістом акту перевірки, в якому зазначено, що ПАТ "Коростенський кар'єр" у рядку 20 декларації про прибуток підприємства за І квартал 2010 року та за І півріччя 2010 року "авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів" показників не зазначило.
Враховуючи викладене, судом не встановлено обставин, з якими пп. 7.8. 2 п. 7.8 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" пов'язує виникнення у платника податку обов'язку з нарахування та внесення до бюджету авансового внеску з податку на прибуток, нарахованого на суму дивідендів, а відтак і виникнення у контролюючого органу обов'язку донарахувати податкові зобов'язання.
Не спростовують цього висновку і посилання органу державної податкової служби на приписи ч. 2 ст. 30 Закону України "Про акціонерні товариства" та ст. 15 Закону України "Про господарські товариства" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік").
Так, відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України "Про акціонерні товариства" (зі змінами, внесеними згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010 року №2154-VI) виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку, у строк не пізніше шести місяців після закінчення звітного року. Виплата дивідендів здійснюється господарським товариством з чистого прибутку у звітному році та/або нерозподіленого прибутку в розмірі не менше 30 відсотків. У разі відсутності або недостатності чистого прибутку звітного року та нерозподіленого прибутку минулих років виплата дивідендів за привілейованими акціями здійснюється за рахунок резервного капіталу товариства.
Статтею 15 Закону України "Про господарські товариства" (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 27.04.2010 року №2154-VI) прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків та сплати обов'язкової суми дивідендів, залишається у повному розпорядженні товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрями його використання.
У той же час, як було зазначено, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України адміністративний суд має перевірити, чи прийнято рішення відповідачем у межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функції зі здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Між тим, відповідно до ст. 1 Закону України "Про акціонерні товариства" цей Закон визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.
У свою чергу, преамбулою Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що цей Закон визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників.
Отже, Закони України "Про акціонерні товариства" та "Про господарські товариства" не є складовою частиною податкового законодавства, а відтак контроль за дотриманням вимог цих Законів не віднесений до повноважень державної податкової інспекції.
Відповідно, Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Житомирської області, не будучи наділеною повноваженнями контролювати емітента корпоративних права щодо дотримання ним обов'язку зі сплати дивідендів своїм акціонерам, вийшла за межі наданої їй компетенції, що призвело до прийняття 20.06.2011 року податкового повідомлення-рішення, яке суперечить вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України.
За обставин, які склались у даній справі, рішення про визначення Публічному акціонерному товариству "Коростенський кар'єр" грошового зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток, нарахованого на суму дивідендів, могло бути прийнято тільки за умови прийняття емітентом корпоративних прав рішення про виплату дивідендів та їх нарахування без сплати передбаченого Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" авансового внеску.
Оскільки таких обставин у даній справі встановлено не було, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області від 20.06.2011 року №0001352301 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов Публічного акціонерне товариство "Коростенський кар'єр" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області від 20.06.2011 року №0001352301, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 107999,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 27000,00 грн.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь позивача 3,40 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Н.М. Майстренко
Повний текст постанови виготовлено: 05 грудня 2011 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.