Постанова № 19986353, 07.12.2011, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
07.12.2011
Номер справи
5021/2049/2011
Номер документу
19986353
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2011 р. Справа № 5021/2049/2011

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя , суддя , суддя

при секретарі Новіковій Ю.В.

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився

відповідача - ОСОБА_1, дов. №45 від 26.07.2011 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх. №5010 С/1-18) на рішення господарського суду Сумської області від 26.10.2011 року у справі № 5021/2049/2011

за позовом Сумської міської ради, м. Суми,

до Зарічного споживчого товариства, м. Суми,

про внесення змін до договору

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - Сумська міська рада звернувся до господарського суду Сумської області з позовом до Зарічного споживчого товариства, відповідача, про визнання укладеними змін до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2002 року №040561200012 в частині розміру орендної плати, а саме: розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення першого речення та першого підпункту пункту 2.3 договору в наступній редакції: " Орендна плата на рік становить 3.0 % від нормативної грошової оцінки землі". "-3.0% - постійна величина для проведення рахунку".

Рішенням господарського суду Сумської області від 26.10.2011 року у справі №5021/2049/2011 (суддя Левченко П.І.) в задоволенні позову відмовлено.

Позивач з рішенням місцевого господарського суду не погодився, подав до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій просив це рішення скасувати, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що відповідно до умов розділу 2 договору, - орендна плата, а саме: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі підлягають щорічній зміні.

Також зазначає, що господарський суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення, не дослідив умови договору оренди про можливість внесення змін за умови підвищення цін, тарифів, тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів; в інших випадках, передбачених законодавством.

А тому, оскільки Податковим кодексом України передбачено мінімальний розмір орендної плати за договорами не менше трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель і рішення Сумської міської ради від 26.12.2007 року № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми»та від 24.06.2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми» не скасовані, з урахуванням положень статей 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, статті 30 Закону України «Про оренду землі»статті 144 Конституції України, в пункт 2.3 договору мають бути внесені зміни в наступній редакції: " Орендна плата на рік становить 3.0 % від нормативної грошової оцінки землі". "-3.0% - постійна величина для проведення рахунку".

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу та його представник у судовому засіданні 07.12.2011 року проти її доводів заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Свої заперечення обгрунтовує тим, що Управління земельних ресурсів Сумської міської ради не є стороною договору оренди землі від 21.02.2002 року, у зв"язку з чим звернення цієї юридичної особи з листом до відповідача про зміну договору не є пропозицією в розумінні статті 188 Господарського кодексу України.

Також вказує на те, що пунктом 2 рішення Сумської міської ради від 24.06.2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми» було вирішено розглядати питання в частині зміни орендної плати індивідуально та за згодою сторін.

Крім того, зазначає, що норма частини 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", якою передбачено встановлення за згодою сторін, зокрема, розміру орендної плати, як спеціальна норма має пріоритет перед статтею 288 Податкового кодексу України, на яку посилається позивач.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 25.11.2011 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Медуниця О.Є.) апеляційну скаргу позивача було прийнято до провадження та призначено її до розгляду на 07.12.2011 року на 9:30 год.

Представник позивача в судове засідання не з"явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце його проведення, про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення №6115823209200 про вручення йому копії ухвали, якою було призначено розгляд апеляційної скарги в даному судовому засіданні.

А тому колегія суддів розглядає апеляційну скаргу за відсутності представника позивача за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши усні пояснення представника відповідача, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, дослідивши обставини і матеріали справи, в тому числі наявні у ній докази, відповідність викладених в рішенні висновків цим обставинам і доказам, а також перевіривши додержання та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення господарського суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, на підставі рішення Сумської міської ради від 23.06.1999 року "Про припинення та перехід права користування земельними ділянками під торгову зону ринкового призначення по вул. СКД і Інтернаціоналистів" між Сумською міською радою, орендодавцем, та Зарічним споживчим товариством, орендарем, було укладено договір оренди земельної ділянки від 21 листопада 2002 року (далі договір оренди), відповідно до умов якого орендодавець передав орендарю в тимчасове платне користування земельну ділянку площею 0,63 га, яка знаходиться за адресою : м. Суми, вул. Інтернаціоналістів.

Відповідно до пункту 1.2 договору оренди оцінка земельної ділянки становить 1945755,00 грн.

Пунктом 2.2 договору оренди було визначено строк договору - до 23.06.2009 року. При цьому, відповідно до змін та доповнень до договору, які були внесені до пункту 2.2 , вказаний строк продовжувався до 22.06.2019 року.

Згідно з пунктом 2.3. договору оренди орендна плата становить 1,0 % від грошової оцінки землі.

Відповідно до Податкового кодексу України річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до Бюджетного кодексу України (ст. 290 Податкового кодексу України) і не може бути меншою для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку (ст. 288 Податкового кодексу України). Ставка земельного податку за користування земельними ділянками, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлена у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274 Податкового кодексу України). Грошова оцінка земель на території міста Суми була затверджена рішенням Сумської міської ради від 26 грудня 2007 року № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми».

Місцевий господарський суд, відмовляючи в позові про внесення змін до договору оренди шляхом викладення першого речення та першого підпункту пункту 2.3 договору в наступній редакції: " Орендна плата на рік становить 3.0 % від нормативної грошової оцінки землі". "-3.0% - постійна величина для проведення рахунку", посилався на положення пункту 35 статті 26, пункти 34, 35 Закону України "Про місцеве самоврядування", статті 288 Податкового кодексу України, статті 632 , 651, 652 Цивільного кодексу України, статей 1, 2, частини 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункти 2.2 договору оренди землі.

При цьому, місцевий господарський суд дійшов висновку про те, що законодавством не передбачено обов"язку для сторін раніше укладених договорів оренди земельних ділянок щодо перегляду умов таких договорів та щодо проведення їх у відповідність зі статтею 288 Полаткового кодексу України.

Також господарськитй суд першої інстанції вказав, що рішенням Сумської міської ради від від 24.06.2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми» було вирішено розглядати питання в частині зміни орендної плати індивідуально та за згодою сторін, а також затверджені розміри відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за оренду земельних ділянок на території м. Суми лише на період до 01.01.2011 року, а після 01.01.2011 року вказана умова не може застосовуватись до відносин між сторонами даного спору.

Однак, колегія суддів не може погодитись із такими висновками місцевого господарського суду, зважаючи на таке.

Розділом 2 договору оренди передбачено, що орендна плата на рік становить 1,0% від грошової оцінки землі. Орендна плата за землю вноситься щомісяця рівними частками до 15 числа наступного за звітним.

Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі»розмір, форма і строки внесення орендної плати за земельні ділянки комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з вимогами Податкового кодексу України річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до Бюджетного кодексу України (ст. 290 Податкового кодексу України) і не може бути меншою для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку (ст. 288 Податкового кодексу України). Ставка земельного податку за користування земельними ділянками, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлена у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки (статті 274 Податкового кодексу України). Грошова оцінка земель на території міста Суми була затверджена рішенням Сумської міської ради від 26 грудня 2007 року № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми».

Таким чином, орендна плата за договором оренди не може бути меншою, ніж 3 % від нормативної грошової оцінки землі.

Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно на підставі статті 289 Податкового кодексу України. Державний комітет України із земельних ресурсів щорічно інформує про індексацію нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.

Складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.

Отже, відповідно до умов договору оренди орендна плата, а саме: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі -підлягають щорічній зміні.

Статтею 142 Конституції України закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.

Таким чином, в діючому законодавстві та в договорі оренди чітко проглядається намір законодавця підтверджений волевиявленням контрагентів при укладенні договору, забезпечити відповідність сплачуваної орендної плати за користування землею в кожному році поточній вартості земельної ділянки, встановленій на той момент законодавством.

На момент укладення Договору у 2002 році діяла нормативна грошова оцінка земель у розмірі 1,0 %.

26 грудня 2007 року рішенням Сумської міської ради № 1119-МР на підставі розробленої технічної документації по коригуванню нормативної грошової оцінки земель м. Суми, відповідно до статей 12, 186, пункту 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, статті 24 Закону України «Про плату за землю», статей 9, 13 Закону України «Про державну землевпорядну експертизу, керуючись пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" нормативна грошова оцінка земель м. Суми була відкоригована і перевищує розмір, за яким орендна плата обчислюється відповідачем.

Виконання договору і користування земельною ділянкою відповідачем за заниженим розміром орендної плати триває. Правовідносини не припинилися в момент укладання договору, а відбувається , отже, - плата за користування землею здійснюється і застосування тарифів, ставок, цін, тощо за користування землею, встановлених на даний момент цілком відповідає вимогам чинного законодавства.

Щорічний перерахунок розміру орендної плати передбачений пунктом 2.3 розділу 2 договору оренди, яким передбачено, що орендна плата обов'язково перераховується щорічно станом на 01 січня поточного року в разі зміни розміру коефіцієнту індексації. Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно, Державний комітет України із земельних ресурсів щорічно інформує про індексацію нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.

Складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.

Отже, відповідно до умов договору оренди орендна плата, а саме: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі підлягають щорічній зміні.

Суд першої інстанції приймаючи оскаржуване рішення, не дослідив умови договору оренди про можливість внесення змін за умови підвищення цін, тарифів, тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів; в інших випадках, передбачених законодавством.

Законодавством України з 1 січня 2011 року, а саме статтею 288 Податкового кодексу України передбачено мінімальний розмір орендної плати за договорами не менше трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.

Статтею 632 Цивільного кодексу України зміна ціни договору в процесі його виконання цілком допускається. Заборонена лише зміна ціни договору, який повністю виконано.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденнии строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (пункт З статті188 Господарського кодексу України).

У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.

Рішенням Сумської міської ради від 20 грудня 2006 року № 279-МР було затверджено Положення про управління земельних ресурсів Сумської міської ради. Пунктом 2.8. та 2.14. цього Положення визначено, що Управління здійснює контроль за виконанням зобов'язань по договорам оренди та купівлі-продажу земельних ділянок комунальної власності Сумської міської ради, у тому числі контроль за здійсненням платежів за користування землею. Контролює сплату необхідних платежів користувачами земельних ділянок державної або комунальної власності.

У липні 2011 року Управління земельних ресурсів Сумської міської ради, на яке покладено обов'язок ведення обліку договорів оренди земельних ділянок, зверталось до відповідача з пропозицією про необхідність внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати.

На звернення відповідач відмовився вносити відповідні зміни.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору, а також в інших випадках, встановлених договором або законом.

Стаття 652 Цивільного кодексу України щодо зміни договору у зв'язку з істотною зміною обставин закріплює, що зміна обставин вважається істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Стаття 145 Конституції України прямо закріплює захист прав місцевого самоврядування в судовому порядку.

Параграфом в) пункту 2.2.3. Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами, викладеного в листі Вищого господарського суду України від 01.01.2010 року роз'яснено:

Згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Статтею 73 Закону України “Про місцеве самоврядування” також встановлена обов"язковість рішень органів місцевого самоврядуванняи для виконання на відповідній території.

При цьому, слід зазначити, що рішення Сумської міської ради від 26.12.2007 року № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми»та рішення Сумської міської ради від 24.06.2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми»не скасовані та не визнані незаконними у встановленому законодавством порядку.

На думку колегії суддів, не є обгрунтованими посилання відповідача на те, що рішенням Сумської міської ради від від 24.06.2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми»затверджені розміри відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за оренду земельних ділянок на території м. Суми лише на період до 01.01.2011 року, а після 01.01.2011 року вказана умова не може застосовуватись до відносин між сторонами даного спору.

Як вбачається з матеріалів справи, встановлення вказаним рішенням розмірів відсотків від грошової оцінки землі, є за своєю суттю останнім на даний час волевиявленням органу місцевого самоврядування щодо таких розмірів, зміну якого іншим рішенням цього органу здійснено не було, у зв"язку з чим вказане волевиявляння, оформлене відповідним рішенням, стосується правовідносин, з яких виник даний спір.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, неповністю дослідив обставини, які мають значення для справи, порушив норми матеріального права, а тому вказане рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення, яким в позові слід відмовити.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 33, 43, 99, 101, пунктом 2 статті 103, пунктами 1, 4 частини 1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити.

Рішення господарського суду Сумської області від 26.10.2011 року у справі № 5021/2049/2011 скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов задовольнити.

Визнати укладеними зміни до договору оренди земельної ділянки від 21 листопада 2002 року №040561200012, укладеного між Сумською міською радою (40000, м. Суми, м-н Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23823253) та Зарічним споживчим товариством (40002, м. Суми, вул. Інтернаціоналістів, 21, код ЄДРПОУ 30321224) в частині розміру орендної плати, а саме: розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення першого речення та першого підпункту пункту 2.3 договору в наступній редакції: " Орендна плата на рік становить 3.0 % від нормативної грошової оцінки землі". "-3.0% - постійна величина для проведення рахунку".

Дана постанова набирає законної сили з дня її підписання і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя (підпис)

Суддя (підпис)

Суддя (підпис)

Повний текст постанови складено 12.12.2011 року. Згідно з оригіналом

секретар суду Скорописова Н.І.

13.12.2011