Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
07.12.2011 р. справа №1/98пд/2011
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддівСклярук О.І.
Богатиря К.В., Дучал Н.М.
за участю: прокурора-не з'явився представників: від позивача 1-не з'явився від позивача 2-не з'явився
від відповідача-не з'явився
розглянувши у відкритому
судовому засіданні апеляційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Луганське управління механізації", м.Луганськ
на рішення
господарського суду Луганської області
від19.09.2011р. (повний текст підписаний 26.09.2011р.)
по справі№1/98пд/2011 (суддя Зюбанова Н.М. )
за позовом:Прокурора м.Луганська, в інтересах держави в особі: Виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ; Луганської міської ради, м. Луганськ
до відповідача:Публічного акціонерного товариства "Луганське управління механізації", м.Луганськ (Відкрите акціонерне товариство "Луганське управління механізації" перейменовано на Публічне акціонерне товариство )
провнесення змін до договору оренди землі ВСТАНОВИВ: Прокурор м.Луганська, в інтересах держави в особі: Виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ; Луганської міської ради, м. Луганськ звернувся до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства "Луганське управління механізації", м.Луганськ про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 01.12.1995, реєстрація від 14.12.1995 №1224 зі змінами внесеними до нього, який укладений з Відкритим акціонерним товариством "Луганське управління механізації", відносно земельної ділянки площею 2,6206га за адресою: м. Луганськ, вул. Ломоносова, 98 з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, а саме: - викласти п. 2.1. розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції : "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- доповнити розділ 2 "Плата за землю" договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: "2.2. Орендна плата за земелю сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно на протязі 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця";
- доповнити розділ 2 "Орендна плата" договору новим пунктом 2.3 наступного змісту: "2.3. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки на протязі строку дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін у договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або публікує про це оголошення у місцевих засобах масової інформації";
- виключити у п.п. а) п. 3.1 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" слова "и ставки земельного податку";
- викласти абзац 11 п.п. б) п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору в новій редакції: "Своєчасно вносити обумовлену договором плату за землю. У разі несвоєчасного внесення орендної плати за землю стягується пеня у розмірі пені, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення".
Рішенням господарського суду Луганської області по справі №1/98пд/2011 від 19.09.2011р., повний текст якого підписаний 26.09.2011р. (суддя Зюбанова Н.М.) позовні вимоги задоволено частково. Внесено зміни до договору № 1224 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) від 01.12.95, зареєстрованого у встановленому порядку 14.12.95 за № 1224, укладеного між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Відкритим акціонерним товариством "Луганське управління механізації", м. Луганськ, вул. Ломоносова, 98, ідент. код 21764061 (у редакції додаткових угод від 15.05.01, 22.11.01, 07.05.03, 06.07.07), виклавши п. 2.1. розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції :
- "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- доповнити розділ 2 "Плата за землю" п. 2.2 наступного змісту: "Орендна плата за землю сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно на протязі 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця";
- виключити з п.п. "а" п. 3.1 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" слова "і ставки земельного податку";
- викласти абзац 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору в новій редакції: "Своєчасно вносити обумовлену договором орендну плату за землю. За несвоєчасне внесення орендної плати за землю стягується пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми, за кожний день прострочення". У задоволенні решти позову відмовлено. Стягнено з Відкритого акціонерного товариства "Луганське управління механізації", м. Луганськ в доход державного бюджету державне мито у сумі 42грн.50коп. та витрати на інформаційо-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118грн.
Рішення обґрунтовано Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. №309-VI, яким були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі".
Не погодившись з прийнятим рішенням Публічне акціонерне товариство "Луганське управління механізації", м.Луганськ звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило рішення від 19.09.2011 року по справі №1/98пд/2011 скасувати частково і прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у внесені змін в абзац 11 п.п. "б" ст. 3.2 та п.2.1 розділу 2 "Плата за землю".
Апеляційну скаргу обґрунтовує порушенням норм матеріального права, зокрема, ст.651, ст.652 ЦК України.
06.12.2011р. на адресу суду від Публічного акціонерного товариства "Луганське управління механізації" надійшла заява від 29.11.2011р. про розгляд справи за відсутності представників підприємства. Апеляційну скаргу на рішення господарського суду Луганської області від 19.09.2011р. по справі 1/98пд/2011 підтримують.
В судове засідання (07.12.2011р.) прокурор та представники сторін не з’явилися. Про наявність поважних причин неявки у судове засідання апеляційної інстанції прокурора та уповноважених представників сторін суд не повідомили, своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, не скористалися.
Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання сторони було повідомлено належним чином.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 21.11.2011р., про порушення апеляційного провадження, явка сторін не була визнана обов’язковою.
Апеляційна інстанція, відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, переглядає справу за наявними в ній доказами і не зв’язана доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Враховуючи викладене та приписи ст.101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представників сторін.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила.
24.10.95 виконавчим комітетом Луганської міської ради було прийняте рішення № 555/6 про надання у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років земельної ділянки відкритому акціонерному товариству "ЛУМЕХ" під розміщення виробничої бази та об'єктів соціально-побутового та культурного призначення по вул. Ломоносова, 98.
На підставі вказаного рішення 01.12.95 між виконавчим комітетом Луганської міської ради /позивачем/ та Відкритим акціонерним товариством "ЛУМЕХ" /відповідачем/ було укладено договір № 1224 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди), зареєстрований у встановленому законом порядку 14.12.95 за № 1224, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 2,6206 га за адресою: м. Луганськ, вул. Ломоносова, 98 (у редакції додаткових угод від 15.05.01, 22.11.01, 07.05.03, 06.07.07).
Пунктом 2.1 укладеного договору встановлено, що плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1 щомісячно рівними частками.
Відповідно до п.3.1 договору орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку, визначати розмір орендної плати на наступний період у встановленому порядку.
Строк дії договору № 1224 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) встановлено на 49 років.
29.10.2010 р. Луганська міська рада листом за № И 01/03-13/5133/0/2-10 звернулась до ВАТ "Луганське управління механізації", м.Луганськ з пропозицією привести зазначений вище договір оренди земельної ділянки до вимог чинного законодавства. До зазначеного листа додавався проект договору про внесення змін (а.с.22-23).
Зміни в договір внесно не було у зв'язку з чим Прокурор звернувся з відповідним позовом.
Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Луганської області по справі №1/98пд/2011 від 19.09.2011р. року, повний текст якого підписаний 26.09.2011р. (суддя Зюбанова Н.М.) позовні вимоги задоволено частково.
Колегія суддів з вказаним рішенням погоджується з наступних підстав.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону ( ст.123 Земельного кодексу України).
Згідно приписів ст.651 ЦК України зміна або розрівання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором.
Договір може бути змінено або розрізано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках. Встановлених договором або законом.
Стаття 632 ЦК України закріплює, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю. Сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни ( тарифи, ставки, тощо) які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування
Як встановлено місцевим господарським судом, роботу по внесенню змін до договору оренди позивач розпочав у зв'язку з прийняттям Закону України від 03.06.2008 р. № 309-VI «Про внесення змін до дояких законодавчих актів України». Зазначеним законом, зокрема, було передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки ( ст.21 Закону України «Про оренду землі»).
Судова колегія зазначає, що внесення змін до частин четвертої та п’ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі» направлено саме на підвищення цін на оренду землі (мінімальна орендна плата була у розмірі однократного земельного податку, а стала не меншою трикратного розміру земельного податку; розмір максимальної орендної плати збільшився до 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки ).
За приписами ст.18 Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 р. за № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008 р.
З огляду на наведене, позивачі пропонували встановити орендну плату у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодексу України, яким аналогічно врегульовани обчислення та сплати орендної плати за землю:
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки ( ст.288);
- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оціники ( ст.274).
Як зазначалося вище, Цивільний кодекс України у ч.ч.1, 2 ст.632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Умовами договору була передбачена можливість зміни розміру орендної плати, зокрема у разі зміни грошової оцінки земель і ставки земельного податку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна гранічного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Направленна позивачем відповідачу пропозиція про внесення змін у договір з проектом відповідного договору підтверджується відповідю ПАТ "Луганське управління механізації" листом №22-11-5 від 22.11.2010р. (а.с.63) .
За таких обставин, судова колегія вважає законим та обґрунтованим висновок місцевого суду, щодо задоволення вимог позивача стосовно внесення змін до договору оренди землі до п. 2.1, п. п. 2.2, п. 3.1 .
Щодо редакції абзацу 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору в новій редакції: "Своєчасно вносити обумовлену договором плату за землю. У разі несвоєчасного внесення орендної плати за землю стягується пеня у розмірі пені, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення", то таке визначення обґрунтоване тим, що за нормами п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судова колегія погоджується з висновками місцевого господарського суду, що положення договору щодо автоматичного розміру орендної плати у разі зміни грошової оцінки земельної ділянки не відповідає приписам діючого законодавства.
З огляду на наведене, доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються матеріалами справи.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення та неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим Донецький апеляційний господарський суд не вбачає підстав для скасування рішення господарського суду Луганської області по справі №1/98пд/2011 від 19.09.2011р., повний текст якого підписаний 26.09.2011р.
Результати апеляційного провадження у справі №1/98пд/2011 оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Луганське управління механізації", м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 19.09.2011р., повний текст якого підписаний 26.09.2011р. по справі №1/98пд/2011 –залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 19.09.2011р., повний текст якого підписаний 26.09.2011р. по справі №1/98пд/2011 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя: О.І. Склярук
Судді: К.В. Богатир
Н.М. Дучал
Надруковано 8 екз.: 2-прокурору; 2-позивачам, 1-відповідачу, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЛО