Рішення № 19980099, 17.11.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.11.2011
Номер справи
11/5005/14079/2011
Номер документу
19980099
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15.11.11р.Справа № 11/5005/14079/2011 За позовом В.о. прокурора Баглійського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ

до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Дніпро", м. Дніпропетровськ

про внесення змін до договору оренди

Суддя Мельниченко І.Ф.

Представники:

Від прокуратури: Зіма В.Б. - посвідчення № 117

Від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 42-мр від 24.01.11р.

Від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність № 42.1 від 11.08.11р.

СУТЬ СПОРУ:

В.о.прокурора Баглійського району м.Дніпродзержинська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради з позовом, у якому просить внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 04.02.2003 року (державна реєстрація № 0732 від 14.02.2003р), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та відповідачем, виклавши його в наступній редакції: "п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Обгрунтовуючи позовні вимоги, в.о.прокурора посилається на статтю 288 Податкового кодексу України, яка передбачає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель ніж землі сільськогосподарського призначення - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом, а річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12% від їх нормативної грошової оцінки, а отже умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати є такими, що суперечать чинному законодавству, що призводить до недоотримання влаником землі - територіальною громадою, в особі Дніпродзержинської міської ради орендної плати у повному обсязі.

Позивачем надані письмові пояснення по суті спору, в яких останній позовні вимоги в.о.прокурора підтримує у повному обсязі.

Відповідач надав письмовий відзив на позов, у якому останній зазначає про те, що квітні 2011 року останній звернувся із клопотанням до міського голови м.Дніпродзержинська про внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки в частині приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог статті 288 Податкового кодексу України, а отже на думку відповідача спір між сторонами відсутній.

В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

04.02.2003р. між Дніпродзержинською міською радою (Орендодавець) та відкритим акціонерним товариством страховох компанії "Оранта-Дніпро", правонаступником якого є приватне акціонерне товариство "Страхова компанія Дніпро" (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно п.1.1 якого Орендодавець (позивач у даній справі) надає, а Орендар (відповідач) приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0041 га (із них 0,0028 га частка земельної ділянки багатоповерхового будинку), що знаходиться за адресою: пр.Конституційний,19а, згідно з планом земельної ділянки (кадастровий номер: 12104363:03:019:0012; 12104363:03:019:0013; 12104363:03:019:0014), що додається.

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.09.2002р. № 64-03/ХХІV (п.1.2 договору).

Відповідно до умов договору (п.1.5), земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для розміщення нежитлового приміщення.

Грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становить 35600 грн. (п.1.4. договору).

За умовами договору, п.2.1., договір укладено до 27.09.2012р.

Відповідно до п.3.1 договору, орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі: 463,58 грн/рік, що становить 38,63 грн./міс і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами. (п..3.3 договору).

Прокурор, звертаючись з даним позовом вважає, що умови спірного договору в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам діючого законодавства.

Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення № 116-08/VI, яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада.

Вказаним вище рішенням було вирішено встановити єдині коєфіцієнти, що застосовуються до розрахунку річної орендної плати у співвідношенні до земельного податку, а саме: мінімальний -, максимальний - 5, що у повній мірі відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.

Згідно з додатком до рішення міської ради від 27.05.11 року № 116-08/VI "Про плату за землю", коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати за землю визначається відповідно до класифікації видів цільового призначення земель.

Відповідно до п.1.3 договору оренди земельної ділянки, категорія земельної ділянки - землі комерційного використання, а отже коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови, яка надана для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, відповідає підрозділу 03.10 (згідно класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548) та становить 4.

Зазначене рішення є чинним, у встановленому порядку не скасоване та недійсним не визнавалося.

Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають в державній або комунальній власності, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України (435-15) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України (435-15).

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України (435-15) ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового Кодексу України).

Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо внесення змін до п.3.1 спірного договору оренди землі.

Частиною 3 статті 653 встановлено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Разом з тим, слід зазначити про наступне, частиною 2 ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

В ч. 4 зазначеної вище норми, встановлено, у разі, якщо сторони не досягни згоди щодо зміни (розірвання) договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як свідчать матеріали справи, позивач, який вважав за необхідне внести зміни до договору, не надсилав на адресу відповідача таку пропозицію, що безперечно, не позбавляло права як останнього, так і прокурора, на звернення за захистом порушеного права шляхом вчинення до відповідача прямого позову з цього приводу, проте, в такому випадку суд вважає за необхідне покласти на позивача витрати у справі.

Керуючись ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 632, 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 04.02.2003 року (державна реєстрація № 0732 від 14.02.2003р), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та відповідачем, виклавши його в наступній редакції: "п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Стягнути з Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, м.Дніпродзержинськ, пл.Дзержинського,2, код ЄДРПОУ 24604168) в доход Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200 ) 85 грн. (вісімдесят п'ять гривень) держмита.

Стягнути з Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, м.Дніпродзержинськ, пл.Дзержинського,2, код ЄДРПОУ 24604168) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ( ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31211259700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012 ) 236 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

СуддяІ.Ф. Мельниченко Повне рішення складено

17.11.11р.