Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.12.11 Справа № 28/221пд/2011
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Луганської міської ради, м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугашансбуд", м. Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Держкомзему м. Луганськ в Луганської області, м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1., довіреність № 01/03-30./7227/0/2-11 від 11.11.11, заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;
від відповідача: представник не прибув;
від 3-ої особи: представник не прибув.
в с т а н о в и в:
Позивач Луганська міська рада звернулася до господарського суду Луганської області з позовом до ТОВ "Лугашансбуд" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 за № 040740200279 (згідно уточнення до позовної заяви щодо дати спірного договору), а саме:
- викласти п. 8 розділу «Орендна плата»договору у новій редакції: «8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3»;
- доповнити п. 4 розділу «Обєкт оренди»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 749769 (сімсот сорок девять тисяч сімсот шістдесят девять) грн. 46 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендарю до вказаного органу»;
- доповнити п. 16 розділу «Орендна плата» договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 22493 (двадцять дві тисячі чотириста девяносто три) грн. 00 коп.»;
- датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, до судового засідання не прибув, про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений, своїми процесуальними правами, передбаченими ст. 22 ГПК України, не скористався.
Суд, враховуючи думку позивача та те, що явка відповідача та третьої особи не визнавалась судом обовязковою, вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Позивач підставою свого позову зазначає те, що рішенням Луганської міської ради від 21.08.2007 № 21/25 ТОВ «Лугашансбуд»була надана в оренду земельна ділянка загальною площею 0,0902 га строком на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. 30-й квартал (біля будинків №№ 12, 13) під будівництво та розміщення нежитлової будівлі.
09.10.2007 між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі, державна реєстрація № 040740200279 від 19.10.2007.
Згідно п. 8 розділу договору «Орендна плата»річна орендна плата встановлюється у розмірі 250 відсотків земельного податку (річного) у гривнях, що діє на момент укладення договору.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», згідно з яким річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України (надалі - Кодекс), яким змінено деякі положення щодо орендної плати за землю.
Так, пунктом 288.5 статті 288 Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки».
У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, позивач вважає за необхідне викласти п. 8 розділу «Орендна плата»договору у новій редакції: «8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3».
Відповідно до п. 6 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Питання правильності застосування порядку та визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки належить до компетенції Державного комітету України із земельних ресурсів.
Як зазначає позивач, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки був визначений на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.06.2011 № 4-2-14/2349, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0902 га за адресою: м. Луганськ, вул. 30-й квартал (біля будинків №№ 12, 13), що орендується відповідачем, складає 749769 грн. 46 коп.
За таких обставин, позивач вважає за необхідне доповнити п. 4 розділу «Обєкт оренди»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 749769 (сімсот сорок девять тисяч сімсот шістдесят девять) грн. 46 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендарю до вказаного органу».
Позивач також зазначає, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Так, позивач вважає за необхідне доповнити п. 16 розділу «Орендна плата» договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 22493 (двадцять дві тисячі чотириста девяносто три) грн. 00 коп.».
Враховуючи обставини справи, надані матеріали, суд приходить до наступного.
У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі” та ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, повязані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач виявив намір внести зміни до укладеного договору оренди землі від 09.10.2007, які розглядаються судом. Відповідна пропозиція позивачем було направлена відповідачу 19.07.2011 листом № 01/03-13/4203/0/2-11 від 18.07.2011 /а.с. 23-25/.
Відповіді на пропозицію внесення змін до договору оренди земельної ділянки відповідачем надано не було.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
У зв'язку з тим, що з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, позивач обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288 цього Кодексу, якими аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);
- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).
Суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та підставність внесення змін до договору оренди землі.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.
Згідно ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.
Відповідно до змісту статей 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Крім того, є обґрунтованим і посилання позивача на Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, пунктом 4 якого визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 4-2-14/2349 від 17.06.2011 нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. 30-й квартал (біля будинків №№ 12,13), становить 749769 грн. 46 коп. (а.с. 22).
За таких обставин, є обґрунтованою вимога позивача про доповнення п. 4 розділу «Обєкт оренди»новим абзацом, наведеного вище змісту.
Суд враховує про те, що позивач зробив належну пропозицію відповідачу про внесення змін у діючий спірний договір.
З метою приведення спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність з вимогами чинного законодавства України та чинних нормативно-правових актів Луганської міської ради, за підписом Луганського міського голови було надіслано відповідачу цю пропозицію про внесення змін до договору № И01/03-13/4203/0/2-11 від 18.07.2011, а також проект договору про внесення змін. В даному листі зазначено, що у разі згоди з пропозиціями в подальшому буде прийматися відповідне рішення Луганської міської ради.
Згідно з постановою КМУ від 09.09.2009 № 1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" повноваження ведення книги записів відкривається та ведеться у паперовому вигляді територіальним органом Держкомзему.
Отже, підлягають державній реєстрації третьою особою зміни, які вносяться до договору оренди земельної ділянки.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, враховуючи наведені приписи чинного законодавства України.
Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугашансбуд" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 за № 040740200279, задовольнити повністю.
2. Викласти п. 8 розділу «Орендна плата»договору у новій редакції: «8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3».
3. Доповнити п. 4 розділу «Обєкт оренди»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 749769 (сімсот сорок девять тисяч сімсот шістдесят девять) грн. 46 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендарю до вказаного органу».
4. Доповнити п. 16 розділу «Орендна плата» договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.10.2007, державна реєстрація від 19.10.2007 № 040740200279, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 22493 (двадцять дві тисячі чотириста девяносто три) грн.00 коп.».
5. Датою внесення змін до договору вважати дату набрання чинності рішення суду.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугашансбуд", м. Луганськ, вул. Новосьолова К.В., 2, ідентифікаційний код 34721026, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, судовий збір у сумі 941 грн. 00 коп., видати наказ Луганській міській раді.
Дане рішення є підставою для реєстрації змін до договору оренди землі відповідними органами.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 16.12.2011.
СуддяІ.В. Семендяєва