Рішення № 19944594, 13.12.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
13.12.2011
Номер справи
28/206пд/2011
Номер документу
19944594
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.12.11 Справа № 28/206пд/2011

Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М. розглянувши матеріали за позовом

1-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради, м. Луганськ

2-го позивача Луганської міської ради, м. Луганськ

до Малого приватного підприємства "Алгоритм", м. Луганськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Держкомзему м. Луганськ в Луганської області, м. Луганськ

про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)

за участю представників сторін:

від 1-го позивача:, ОСОБА_1., довіреність № 01/03-30./5444/0/2-10 від 24.11.11, заступник начальника відділу контрольно - юридичної роботи відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;

від 2-го позивача: ОСОБА_1., довіреність № 01/03-30./5445/0/2-10, від 24.11.11, заступник начальника відділу контрольно - юридичної роботи відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;

від відповідача: ОСОБА_2., паспорт серії НОМЕР_1, виданий Жовтневим РВУМВС України в Луганській області 18.03.2002, засновник;

від відповідача: ОСОБА_3., представник за довіреністю б/н від 10.11.2011;

від 3-ої особи: представник не прибув

в с т а н о в и в:

Позивачі Виконавчий комітет Луганської міської ради, Луганська міська рада звернулися до господарського суду Луганської області з позовом до Малого приватного підприємства "Алгоритм" про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.08.1995, реєстрація від 15.08.1995 № 984, а саме:.

- викласти пункт 2.1 розділу «2. Плата за землю»договору в новій редакції: "2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере 3х процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах";

- доповнити розділ «2. Плата за землю»договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: «2.2. Арендная плата платится за базовый налоговый (отчетный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) месяца.»;

- виключити з абзацу 4 пп. а) пункту 3.1 розділу 3 "Права и обязанности сторон" слова "и ставки земельного налога";

- викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права и обязанности сторон»договору в новій редакції: «своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в сроки, определенные данным договором на право временного пользования землей (в том числе на условиях аренды), с арендатора взимается пеня в размере пени, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки»;

-датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.

Відповідач не погодився з позовними вимогами, про що зазначив у відзиві. У відзиві відповідач наводить законодавство України, на підставі якого заявлений позов, і робить висновок про те, що це законодавство не робить розмежування між великим та малим бізнесом, а малий бізнес не в змозі заплатити 300% збільшення вартості земельних ділянок.

В судовому засіданні 08.11.2011 у відповідності до вимог ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 13.12.2011. Рішення приймається у судовому засіданні 13.12.2011.

За клопотанням відповідача здійснюється фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

Підставою свого позову позивачі - Виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада зазначають наступне.

Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради народних депутатів від 25.07.1995 № 372/18 Малому приватному підприємству "Алгоритм" була надана в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди земельна ділянка загальною площею 0,2638 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. 30 лєт Побєди, під розміщення пожежного резервуару.

Між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Відповідачем укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.08.1995, реєстрація 15.08.1995 за № 758 (надалі - Договір).

Згідно з п. 2.1. розділу 2 договору "Орендна плата" плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1 щомісячно рівними долями.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309 були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки.

01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України (надалі - Кодекс), яким змінено деякі положення щодо орендної плати за землю.

Так, пунктом 288.5 статті 288 Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки».

В зв'язку з чим позивачі вважають, що необхідно викласти пункт 2.1 розділу «2. Плата за землю»договору в новій редакції: "2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере 3х процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах".

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

В зв 'язку з чим, на думку позивачів, необхідно доповнити розділ доповнити розділ «2. Плата за землю»договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: «2.2. Арендная плата платится за базовый налоговый (отчетный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) месяца.».

Пунктом 129.4 статті 129 Кодексу передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

На думку позивачів, необхідно виключити з абзацу 4 пп. а) пункту 3.1 розділу 3 "Права и обязанности сторон" слова "и ставки земельного налога" та викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права и обязанности сторон»договору в новій редакції: «своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в сроки, определенные данным договором на право временного пользования землей (в том числе на условиях аренды), с арендатора взимается пеня в размере пени, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки».

З метою приведення вказаного договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.08.1995, реєстрація від 15.08.1995 № 984, у відповідність до вимог діючого законодавства, Луганською міською радою було надіслано пропозицію про внесення змін до Договору (лист від 11.07.2011 № 01/03-13/4003/0/2-11) з проектом договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.05.1995, реєстрація від 11.05.1995 №758 (а.с. 16-18).

Вказаний лист було направлено Відповідачу поштою рекомендованим листом з повідомленням. Відповідач відповідь не надав, тому позивачі звернулися з даним позовом до суду.

Оцінивши обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, повязані з орендою землі, регулюються законом.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі” та ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, повязані з орендою землі, регулюються законом.

Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачі виявили намір внести зміни до укладеного договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 984 від 11.08.1995, які розглядаються судом. Відповідна пропозиція позивачем було направлена відповідачу 13.07.2011 /а.с. 16-18/.

Відповіді на пропозицію внесення змін до договору оренди земельної ділянки відповідачем надано не було.

Розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

У зв'язку з тим, що з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, позивач обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288 цього Кодексу, якими аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:

- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);

- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Суд дійшов висновку, що позивачами доведено обґрунтованість та обгрунтованість внесення змін до договору на право тимчасового використання землею (в тому числі на умовах оренди).

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.

Згідно ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.

Відповідно до змісту статей 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Суд враховує про те, що позивач зробив належну пропозицію відповідачу про внесення змін у діючий спірний договір.

Судом залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області.

Згідно з постановою КМУ від 09.09.2009 № 1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" повноваження ведення книги записів відкривається та ведеться у паперовому вигляді територіальним органом Держкомзему.

Отже, підлягають державній реєстрації третьою особою зміни, які вносяться до договору оренди земельної ділянки.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, враховуючи наведені приписи чинного законодавства України.

Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, судом до уваги не можуть бути прийняті, оскільки вони не спростовують обґрунтованість позовних вимог, а неможливість сплати збільшеної орендної плати не є підставою для невнесення змін до договору.

Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача та стягуються на користь Луганської міської ради, оскільки платником цих витрат відповідно до платіжних доручень №№ 539, 540 від 18.10.2011 є Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

У судовому засіданні 13.12.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов 1-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради, 2-го позивача Луганської міської ради до Малого приватного підприємства "Алгоритм" про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.08.1995, державна реєстрація від 15.08.1995 № 984, задовольнити повністю.

2. Викласти пункт 2.1 розділу «2. Плата за землю»договору в новій редакції: "2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере 3х процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах".

3. Доповнити розділ «2. Плата за землю»договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: «2.2. Арендная плата платится за базовый налоговый (отчетный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) месяца.».

4. Виключити з абзацу 4 пп. а) пункту 3.1 розділу 3 "Права и обязанности сторон" слова "и ставки земельного налога".

5. Викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права и обязанности сторон»договору в новій редакції: «своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в сроки, определенные данным договором на право временного пользования землей (в том числе на условиях аренды), с арендатора взимается пеня в размере пени, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки».

6. Стягнути з Малого приватного підприємства "Алгоритм", м. Луганськ, кв. Комарова, б. 26а, кв. 10, ідентифікаційний код 21833885, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, державне мито у сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Луганській міській раді.

7. Днем внесення змін до договору вважати дату набрання чинності рішення господарського суду у справі.

Дане рішення є підставою для реєстрації змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) відповідними органами.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 16.12.2011.

СуддяІ.В. Семендяєва