Постанова № 19917354, 27.10.2011, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.10.2011
Номер справи
24/49пн/2011
Номер документу
19917354
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

24.10.2011 р. справа №24/49пн/2011

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді:

Суддів:Малашкевича С. А.

Кододової О. В., Богатиря К. В.

при секретарі судового засіданняМаксименко Г. П.

за участю прокурора:

представників сторін: Кравцова В. І.

від позивача:не з`явились

від відповідача:не з`явились

від третіх осіб:не з`явились

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасагросервіс” м. Луганськ

на рішеннягосподарського суду Луганської області

від04.08.2011р.

у справі№ 24/49пн/2011 (суддя:Рябцева О.В.)

за позовомПрокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ

до

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасагросервіс”, м. Луганськ;

1)Управління Держкомзему у м. Луганську Луганської області;

2)Луганська обласна рада, м. Луганськ;

3)Головне управління Державного казначейства України у Луганській області, м. Луганськ;

прозвільнення самовільно зайнятої земельної ділянки ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Луганської області від 04.08.2011 р. у справі № 24/49пн/2011 задоволений позов Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасагросервіс”, м. Луганськ, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Держкомзему у м. Луганську Луганської області, Луганська обласна рада, м. Луганськ, Головне управління Державного казначейства України у Луганській області, м. Луганськ про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, внаслідок чого: зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Донбасагросервіс", м. Луганськ,вул. Ліньова, 75а, ідентифікаційний код 13390468 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0476 га, розташовану за адресою: м. Луганськ, вул. Клубна. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Донбасагросервіс" шкоду, заподіяну державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 4614 грн. 02 коп. та судові витрати.

Суд першої інстанції дійшов висновку про порушення відповідачем інтересів держави в особі міськради, у зв`язку з незаконним використанням ТОВ «Донбасагросервіс»земельної ділянки за адресою: м. Донецьк, вул. Клубна, б/н.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове, яким відмовити у позові в повному обсязі, посилаючись при цьому на порушення судом норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування підстав для скасування рішення відповідач посилається на те, що ТОВ «Донбасагросервіс»не було повідомлено належним чином про розгляд справи, у зв`язку з участю у судовому процесі не уповноваженої особи директора ОСОБА_1., яка з 31.05.2011 р. звільнена з посади директора.

В судове засідання апеляційного суду прибув лише прокурор, який доводи апеляційної скарги заперечив, просив скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки вважає його законним та обґрунтованим.

Відповідач та треті особи в судове засідання не прибули, хоча про день, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду про порушення апеляційного провадження явка представників сторін не визнавалась обов`язковою.

Враховуючи викладене та приписи ст.101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представників зазначених сторін.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши правільність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія встановила.

За результатами перевірки, проведеної 08.06.2010 р. Управлінням Держкомзему у м. Луганську, встановлено факт самовільного зайняття ТОВ "Донбасагросервіс" земельної ділянки по вул. Клубна,б/н, загальною площею 0,0476 га під розташування станції по заправленню балонів стисненим газом, про що складено акт обстеження земельної ділянки № б/н. Внаслідок чого, відповідачу був виданий припис від 08.06.2010 р. № 00080 про усунення порушень земельного законодавства до 08.07.2010.

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, визначеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (у межах населеного пункту) розмір заподіяної відповідачем шкоди складає - 4614 грн. 02 коп. (а.с. 11).

За порушення вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України директор ТОВ «Донбасагросервіс»гр. Жабінцева Світлана Вікторівна була притягнута до адміністративної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що Управлінням Держкомзему у м. Луганськ винесено постанову від 09.06.2010 р. № 00007.

Актом повторної перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.07.2010 встановлено, що відповідач не усунув раніше виявлені порушення і продовжує використовувати земельну ділянку без правовстановлюючих документів, у звязку з чим директор ТОВ «Донбасагросервіс»повторно була притягнута до адміністративної відповідальності за невиконання законних розпоряджень посадових осіб органу, який здійснює державний контроль в галузі охорони природних ресурсів, за ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що Управлінням Держкомзему у м. Луганськ винесено постанову від 27.07.2010 № 00015 і повторно внесено припис від 27.07.2010 р. № 00049, строк виконання якого встановлено до 27.08.2010. Проте, після закінчення терміну виконання повторного припису відповідач продовжує використовувати земельну ділянку без правовстановлюючих документів, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.05.2011 р., складеного Управлінням Держкомзему у м. Луганськ.

Матеріалами справи також встановлено, що спірна земельна ділянка на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 18.03.1998 р. № 115/14 та договору оренди землі від 29.05.1998 р. № 2448, укладеного між виконавчим комітетом Луганської міської ради та ТОВ "ВКФ "Донбастеплоенергосервіс", надавалась в оренду ТОВ "ВКФ "Донбастеплоенергосервіс" для розміщення некапітальних споруд. Проте, рішенням господарського суду Луганської області від 07.05.2009 у справі № 13/76пд за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі виконавчого комітету Луганської міської ради до ТОВ "ВКФ "Донбастеплоенергосервіс" зазначений договір оренди землі був розірваний.

Рішенням суду від 12.03.2007 р. у справі № 15/481пн, залишеним без змін за результатами перегляду в апеляційній та касаційній інстанціях, було зобовязано ТОВ "Донбасагросервіс" усунути перешкоди в користуванні ТОВ "ВКФ "Донбастеплоенергосервіс" земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Луганськ, вул. Клубна, б/н, площею 0,0476 га, наданою ТОВ "ВКФ "Донбастеплоенергосервіс" в оренду згідно договору на право тимчасового користування землею від 29.05.1998 № 2448, шляхом звільнення вказаної земельної ділянки від належного йому майна, розташованого на земельній ділянці позивача, а саме: вагону, вагону, бесідки, бесідки. На виконання зазначеного рішення 15.11.2007 р. господарським судом був виданий наказ.

Згідно листа Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції від 04.08.2011 р. № 10074 на час розгляду справи у суді першої інстанції рішення суду від 12.03.2007 у справі № 15/481пн не виконано, відповідач продовжує використовувати земельну ділянку, у звязку з чим до прокуратури Жовтневого району м. Луганська надіслано подання про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду.

Позивач вважає, що відповідач своїми протиправними діями завдав шкоду державі в особі міської ради в сумі 4614 грн. 02 коп., у зв`язку з чим звернувся до суду з зазначеним позовом та з урахуванням уточнень до позову просив зобов`язати відповідача звільнити земельну ділянку у м. Луганську, вул.. Клубна, площею 0,0476га та стягнути з ТОВ «Донбасагросервіс»шкоду, заподіяну державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 4614,02 грн.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, з наступних мотивів.

Предметом спору є земельна ділянка, площею 0,0476 га на якій відповідач розташував станцію по заправленню балонів стисненим газом та використовує її без правовстановлюючих документів.

У відповідності до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За вимогами ст. 125 Земельного кодексу України право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її користувачем документа, що посвідчує право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його держаної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлених її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок” наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” (зі змінами та доповненнями).

За приписами цієї статті, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Отже, необхідними ознаками для визнання того, що земельна ділянка є самовільно зайнятою є: фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Факт самовільного зайняття відповідачем зазначеної вище земельної ділянки підтверджено актом державного інспектора Управління Держкомзему у м. Луганськ від 08.06.2010 р. та не заперечується самим відповідачем у відзиві, наданому суду першої інстанції (а.с. 69).

Відповідно до п. 12 розділу Розділ X “Перехідні положення” Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. У даному випадку - це Луганська міська рада.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування ( ч.2 ст.34 ГПК України).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не надано будь-яких правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку, зокрема рішення Луганської міської ради про надання у користування зазначеної земельної ділянки або договору оренди цієї земельної ділянки, укладеного з Луганською міською радою та зареєстрованого у встановленому порядку. Отже, відповідачем не спростовано факту використання ним земельної ділянки, площею 0,0476 га в м. Луганську по вул. Клубна, б/н без правовстановлюючих документів на неї, матеріалами справи підтверджується відсутність у відповідача документів, які б свідчили про правомірність користування спірною земельною ділянкою.

Матеріалами справи та рішенням господарського суду Луганської області від 12.03.2007 р. у справі № 15/481пн підтверджується незаконне використання відповідачем протягом тривалого часу земельної ділянки за адресою: м. Луганськ, вул. Клубна, б/н.

Згідно ст. 212 Земельного Кодексу самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів порушує інтереси держави в особі Луганської міської ради, як власника цієї земельної ділянки, та яка на підставі ст. 212 Земельного кодексу України підлягає поверненню Луганській міській раді за рішенням суду.

Стосовно стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями) підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.

Визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди) визначається методикою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007, № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу".

На підставі зазначеної методики головним державним інспектором сектору Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у м. Луганськ і був здійснений розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки, згідно якого розмір такої шкоди склав 4614,02 грн. Розрахунок шкоди був отриманий директором ТОВ «Донбасагросервіс»- ОСОБА_1. особисто, що підтверджується її підписом на зворотному боці розрахунку.

Шкода відповідачем добровільно не була сплачена, тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність задоволення позову прокурора та позивача в частині стягнення з відповідача заподіяної ним шкоди в сумі 4614,02 грн.

Не приймаються до уваги посилання апелянта на те, що інтереси ТОВ «Донбасагросервіс»у суді першої інстанції представляла не уповноважена особа директор ОСОБА_1., у зв`язку з чим ТОВ «Донбасагросервіс»не було повідомлено про відкриття провадження у справі та про дату судового розгляду, оскільки ухвали суду направляються сторонам на юридичну адресу, а не особисто представнику у справі.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка видана 08.07.2011 р., директором відповідача є саме ОСОБА_1. Зміни щодо керівництва на час розгляду справи відповідач суду та в статистику не надавав.

З огляду на вищезазначене, вимоги апеляційної скарги ТОВ «Донбасагросервіс»не підлягають задоволенню, оскільки рішення суду першої інстанції відповідає фактичним обставинам, нормам матеріального та процесуального права і з заявлених підстав не підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасагросервіс” м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 04.08.2011 р. у справі № 24/49пн/2011 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Луганської області від 04.08.2011 р. у справі № 24/49пн/2011 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд.

Головуючий суддя С.А. Малашкевич

Судді: О. В. Кододова

К. В. Богатир