ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2011 року Справа № 32/5005/12128/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,
суддів: Лотоцької Л.О., Бахмат Р.М.
при секретарі: Соловйовій О.І.
за участю представників:
прокурора: Киричок О.В. посвідчення №112 від 12.07.2010р.;
позивача: ОСОБА_1.- предст., дов. №43-мр від 24.01.2011р.;
відповідача: не явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області і Дніпродзержинської міської ради (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18.10.2011р. у справі №32/5005/12128/2011
за позовом: в.о. прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області)
до: публічного акціонерного товариства "Енергогідромеханізація" (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області)
про: внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 18 жовтня 2011 року у справі №32/5005/12128/2011 (суддя Васильєв О.Ю.) відмовлено в задоволенні позову в.о. прокурора м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області) до публічного акціонерного товариства "Енергогідромеханізація" (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області) про внесення змін до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 22.12.2004 №01912р. шляхом викладення його в наступній редакції: «п.3.1 Річна орендна плата вноситься «Орендарем»виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету . Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного земельного податку , що встановлюється Податковим кодексом України».
Позивач Дніпродзержинська міська рада (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області), не погодившись із рішенням суду подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18.10.2011 року по справі №32/5005/12128/2011 і задовольнити позовні вимоги. Скаржник вважає, що рішення господарського суду винесено з порушенням норм матеріального права. Посилаючись на пункти 1.3., 3.3. укладеного договору оренди земельної ділянки, ст. 288 Податкового кодексу України та рішення Дніпродзержинської міської ради №116-08/VІ від 27.05.2011р., яким затверджені коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за землю у відповідності до класифікації видів цільового призначення земель, позивач вважає обґрунтованими позовні вимоги про внесення змін до договору у викладеній редакції. Стосовно застосування пільг, передбачених рішенням міської ради від 27.05.2011р., позивач зазначив що ст. 284 Податкового кодексу України передбачено можливість встановлення міською радою пільг із земельного податку, що сплачується на відповідній території. У спірному договорі встановлено розмір річної орендної плати, яка розраховується відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, отже не вбачається можливим викласти позовні вимоги щодо визначення розміру річної орендної плати з урахуванням встановленої рішенням міської ради пільги.
Не погодившись із рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18.10.2011 року по справі №32/5005/12128/2011, подав апеляційну скаргу і прокурор м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області. В апеляційній скарзі прокурор також просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області і задовольнити позовні вимоги. Прокурор зазначив, що пункти 5, 6 рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 №116-08/У, якими вирішено установити з 01.07.2011 до 31.12.2013 пільгу із земельного податку у розмірі 30% від суми, що зараховується до місцевого бюджету для платників плати за землю, які використовують землі промисловості і вирішено визначити розмір річної орендної плати у місті у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, вважає незаконними, оскільки встановлені з середини бюджетного року (з 01.07.2011р.) і порушують п. 4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України. В порушення п. 30.2 ст. 30 Податкового кодексу України пільги були надані всім платникам плати за землю без урахування особливості діяльності платників. Прокурором було направлено адміністративний позов про визнання протиправними зазначених пунктів рішення міської ради та їх скасування.
Відповідач публічне акціонерне товариство "Енергогідромеханізація" (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області) у відзиві на апеляційну скаргу вказав, що рішення суду є обґрунтованим і відповідає чинному законодавству. Посилаючись на ст. 21 Закону України «Про оренду землі», п. 288.4 Податкового кодексу України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»товариство вважає, що оскільки рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. №116-08/УІ «Про плату за землю»була передбачена і встановлена пільга і рішення чинне і обовязкове для виконання, розмір орендної плати повинен визначатися з урахуванням цієї пільги.
28.11.2011р. від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у звязку із знаходженням представника у відрядженні. Беручи до уваги, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, матеріали справи є достатніми для її перегляду, справа переглядалася без його участі за наявними у справі матеріалами.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивні частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Переглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора і представника позивача Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що на підставі рішення міської ради від 24.11.2004р. №442-16/ІV між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) і відкритим акціонерним товариством "Енергогідромеханізація" (орендар) 17.12.2004 року був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 6,0000 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Дніпробудівська, 16 згідно з планом земельної ділянки, що додається. (пункти 1.1, 1.2).
Державна реєстрація договору відбулася 22.12.2004р. за №01912.
Відповідно до п. 2.1. договір укладений на строк до 24.11.2014 року.
Пунктом 3.1 договору сторони встановили, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 71608,68 грн./рік, що становить 5967,39 грн./міс і вноситься на рахунок місцевого бюджету.
Сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законодавчими актами України. (п.3.3. договору).
За умовами п. 6.2.3. договору орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у пункті 3.3. цього договору.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі» були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.
В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI), Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки ( ст.ст. 288.5 - 288.5.2 Податкового кодексу України).
З метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення виконання рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010 №07-02/УІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, відповідно до ст.21 Закону України „Про оренду землі”, наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року №548 „Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель”, ст.ст. 282, 284, 288 Податкового кодексу України, Дніпродзержинською міською радою 27.05.2011 року було прийнято рішення №116-08/УІ «Про плату за землю», яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада. Було вирішено встановити єдині коефіцієнти, що застосовуються до розрахунку річної орендної плати у співвідношенні до земельного податку, а саме: мінімальний 3, максимальний 5; відповідно до вимог діючого законодавства України попередити орендарів земельних ділянок про необхідність переукладення діючих договорів оренди землі або оформлення додаткових угод до них в частині зміни розміру орендної плати за землю з 01.07.2011.; орендарям земельних ділянок у звязку із затвердженням нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ та введенням її в дію з 01.07.2011 привести договори оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України…(п.п.1,3.1.,4).
За умовами п.1.3 договору, цільове призначення земельної ділянки: землі підприємств іншої промисловості (1.10.5), тому міська рада на підставі вищезазначеного рішення і просила при внесенні змін до договору застосувати коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель промисловості 3.
Проте, пунктами 5, 6 рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 року №116-08/УІ «Про плату за землю»було вирішено встановити з 01.07.2011 до 31.12.2013 пільгу із земельного податку у розмірі 30 відсотків від суми, що зараховується до місцевого бюджету для платників плати за землю, які використовують земельні ділянки згідно з підрозділами зокрема і 11.01-11.05 класифікатора (землі промисловості) та визначити розмір річної орендної плати у місті у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, встановленої цим рішенням.
Пунктом 30.1 ст. 30 Податкового кодексу України визначено, що податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Відповідно до п. 30.2 підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Приписами п. 30.3 ст. 30 цього Кодексу встановлено право платника податків використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу (п. 30.5).
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку (п. 28 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні).
Особливості застосування пільгового оподаткування встановлені в ст. 284 Податкового кодексу України.
284.1. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки дані стосовно наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.
Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.
При прийнятті рішення місцевим господарським судом не було враховано, що пільги можуть надаватися виключно платникам земельного податку, тобто особам, які користуються земельними ділянками на праві власності і праві постійного користування. Право надання пільг особам, що сплачують орендну плату за землю, Податковим кодексом не встановлено.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ні Законом України „Про оренду землі”, ні Земельним кодексом України, ні Законом України „Про місцеве самоврядування” не надано право органам місцевого самоврядування встановлювати пільги щодо сплати ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ за землю окремим категоріям платників, тому суд повинен був врахувати зазначені обставини і врахувати положення ч.2 ст.4 ГПК України, відповідно до якої господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України і Вищий господарський суд України (постанова ВГСУ від 02.02.2010 року по справі №32/175-09 та ін.).
У листі Вищого господарського суду України від 06.08.2008 р. № 01-8/471 “Про деякі питання практики застосування у вирішенні окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним Судом України)”, зокрема, зазначено: відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання оспорюваного договору. Крім того, слід враховувати, що в силу ст.4 ГК України земельні відносини не є предметом регулювання цього Кодексу.
Рішення міської ради, яким затверджені коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки є чинним і відповідає вимогам Податкового кодексу України, сторонами в договорі оренди передбачена можливість зміни орендної плати, отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, та свідчить про обґрунтованість заявлених позовних вимог про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
За таких обставин рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню, а позовні вимоги повинні бути задоволені в повному обсязі.
Крім того, апеляційний господарський суд також враховує, що згідно з договором оренди частина земельної ділянки знаходиться в охоронній зоні Дніпровського водосховища і має особливий режим користування.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області і Дніпродзержинської міської ради (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області) задовольнити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18 жовтня 2011р. у справі №32/5005/12128/2011 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки, укладеного 17 грудня 2004 року між Дніпродзержинською міською радою і відкритим акціонерним товариством „Енергогідромеханізація” (код ЄДРПОУ 00117274), виклавши його в наступній редакції: „ п.3.1. Річна орендна плата вноситься „Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Енергогідромеханізація” (51914 Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Дніпробудівська, 16, код ЄДРПОУ 00117274) на користь державного бюджету 555 грн. 55 коп. державного мита (у тому числі за перегляд судового рішення в апеляційному порядку з урахуванням Закону України „Про судовий збір”) і 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Зобовязати господарський суд Дніпропетровської області видати накази відповідно до вимог ст.ст. 116, 117 ГПК України.
Головуючий суддя: О.С.Євстигнеєв
Судді: Л.О. Лотоцька
Р.М. Бахмат
(постанова виготовлена у повному обсязі 01.12.2011 року)