Рішення № 19901696, 27.10.2011, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
27.10.2011
Номер справи
5023/7417/11
Номер документу
19901696
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2011 р. Справа № 5023/7417/11

вх. № 7417/11

Суддя господарського суду Жельне С.Ч.

при секретарі судовогозасідання Федорова Т.О.

за участю представників сторін:

прокурора - не з*явився, позивача - ОСОБА_1, дов. № 5363/01-17/03-16 від 03.12.2010 року 3-й особи - <Текст >відповідача - не з*явився 3-й особи - <Текст >

розглянувши справу за позовом Харківського міжрайонного прокурора Харківської області м. Харків в інтересах держави< Текст >в особі Державної екологічної інспекції в Х\о, м. Харків 3-я особа <Текст >

до Височанської селищної ради смт. Високий 3-я особа <Текст >

про стягнення коштів 113337,68грн.

ВСТАНОВИВ:

Харківський міжрайонний прокурор Харківської області м. Харків в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області , м. Харків просить суд стягнути з Височанської селищної ради смт. Високий 113337,68 грн. відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Прокурор у судове засідання не зявився.

Представник позивача підтримує позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не зявився. Про час і місце судового засідання відповідачу за його юридичною адресою було належним чином повідомлено. Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України суд вправі розглянути справу без сторони (її представника) за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного

Державною екологічною інспекцією в Харківській області 13.04.2009 р. було проведено перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на території селища Високий Харківського району Харківської області, якою було виявлено засмічення земельних ресурсів побутовими відходами в межах зазначеного населеного пункту за біля залізничної колії станції Жовтнева з лівої сторони від автомобільної дороги загальною площею 278, 3 кв. м., об'ємом до 50 куб. м., що є порушенням вимог ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.

Згідно з абз.1 ст. 1 Закону України "Про відходи" відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення".

Відповідно до п. 3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 55 "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про відходи" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Відповідно п.1 ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування" первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно ст. 9 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ст. 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України - самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Частинами 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Таким чином, відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Згідно ст. 69 вказаного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Державною екологічною інспекцією в Харківській області, у відповідності до положень “Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007 р., було розраховано розмір шкоди, заподіяної засміченням земельних ресурсів та було направлено Височанському селищному голові Харківського району Харківської області претензію № 77 від 13.05.2010 р. щодо добровільного відшкодування збитків, що залишилась без задоволення.

У відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказів добровільного відшкодування заподіяної державі шкоди відповідачем суду не надано.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню як підтверджені належними доказами та такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита в сумі 1133 грн. 38 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (62459, Харківська область, Харківський район, с. Високий, вул. Р. Люксембург, 12, код в ЄДРПОУ 04396503) в дохід державного бюджету України на рахунок № 31514921700437 Високий С-Щ/Р 24062100, одержувач Управління державного казначейства у Харківському районі, код 24134461, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 “Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”, символ звітності 921 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011 113337 грн. 68 коп. відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Стягнути з Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (62459, Харківська область, Харківський район, с. Високий, вул. Р. Люксембург, 12, код в ЄДРПОУ 04396503) в доход державного бюджету України, одержувач - Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код одержувача24134490, одержувач - Головне Управління Державного Казначейства України у Харківській обл., МФО 851011, на рахунок № 31110095700002, по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 1133 грн. 38 коп. державного мита.

Стягнути з Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (62459, Харківська область, Харківський район, с. Високий, вул. Р. Люксембург, 12, код в ЄДРПОУ 04396503) в доход державного бюджету України, одержувач Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код одержувача 24134490, одержувач - Головне Управління Державного Казначейства України у Харківській обл., МФО 851011, на рахунок № 31213259700002, по коду бюджетної класифікації 22050000; символ звітності банку 259 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано судом 31.10.2011 р.

<Дата >

Суддя (підпис< Текст >Жельне С.Ч.

<Текст >