Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.11 Справа № 19/133/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Луганської міської ради, м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агма ЛТД”, м.Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державна податкова інспекція в Жовтневому районі м.Луганська, м.Луганськ
про стягнення 5688 грн. 93 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача ОСОБА_2, заступник начальника відділу, довіреність № И 01/03-30./5445/0/2-10 від 24.11.2010;
від відповідача представник не прибув;
від 3-ї особи ОСОБА_1, старший державний податковий інспектор, довіреність № 17143/10 від 09.11.2011.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю в сумі 21817,98 грн. та пені в розмірі 440 грн. 41 коп.
В судових засіданнях 14.09.2011 та 11.11.2011, на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України, були оголошені перерви.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 05.10.2011 було залучено до участі у справі № 19/133/2011 Державну податкову інспекцію в Жовтневому районі м.Луганська, в якості 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.10.2011 продовжено строк розгляду справи на 15 днів, на підставі ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідач стосовно заявлених вимог заперечив, зазначивши, що з нього вже стягнуті заборгованість та пеня згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду, письмових заперечень не надав.
11.11.2011 3-я особа надала відзив № 17222-1/10 від 10.11.2011, в якому повідомила, що 07.07.2011 прокуратурою Жовтневого району м.Луганська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську було подано адміністративний позов до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агма ЛТД” про стягнення суми податкового боргу у розмірі 84072,73 грн. шляхом звернення стягнення на його активи. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2011 № 2а-5887/11/1270 позовні вимоги були задоволені у повному обсязі. Стосовно суми податкової заборгованості з орендної плати за землю було постановлено стягнути суму 31894,35 грн. Також Державна податкова інспекція повідомила, що заборгованість відповідача, яка не підпадає під стягнуту згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду, складає 5688,93 грн.
В судовому засіданні 16.11.2011 представник позивача подав заяву про зменшення позовних вимог та клопотання згідно яких просить стягнути заборгованість з орендної плати за землю в сумі 5688,93 грн., посилаючись на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2011 по справі № 2а-5887/11/1270, згідно якої було стягнуто заборгованість з орендної плати за період з грудня 2010 року по травень 2011 року та пеню за відповідний період. Тобто позивач скористався своїми правами, передбаченими ст.22 Господарського процесуального кодексу України, зменшив заявлену до стягнення суму заборгованості та відмовився від стягнення пені.
Дана заява була розглянута у судовому засіданні, встановлено, що вона не суперечить нормам діючого законодавства, на підставі чого судом приймається зменшення позовних вимог та відмова від стягнення пені.
Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить його власноручний підпис у бланку запису про оголошення перерви від 11.11.2011.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача та 3-ї особи, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Між Луганською міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Агма ЛТД” (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі від 29.09.2008, державна реєстрація від 24.11.2008 № 040840200639, за умовами якого орендодавець на підставі рішення Луганської міської ради від 29.02.2008 № 31/94 та рішень Луганської міської ради від 27.12.2006 № 12/26, та від 25.04.2008 № 33/13 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщені будівлі та споруди, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Монтажна, б.28а.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6876 га (п.2 договору).
Відповідно до п.4 договору оренди землі на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4791755 грн. 13 коп., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки (без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки) становить 1916702 грн. 19 коп. Після набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного органом уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну (і) довідку (и) орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу.
Договір укладено на 49 років. (п.7 договору).
Згідно до п.8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, у гривнях.
Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.9 договору).
Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку визначеному у п.9 даного договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку що відбуваються протягом терміну дії договору оренди (п.10 договору).
Відповідно до п.11 договору орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В п.16 договору сторони дійшли згоди, що на момент укладення договору розмір орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 29.02.2008 № 31/94, складає 143752,65 грн. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку розміру орендної плати, положень договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати за землю надається на підпис в орган, уповноважений орендодавцем.
Згідно з п.п.29.4 п.29 договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
А відповідно до п.32.2 договору орендар зобов”язаний самостійно, на підставі довідки, обчислювати розмір орендної плати.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за червень 2011 року за ним утворилась заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 5688 грн. 93 коп., що стало підставою для звернення позивача до господарського суду Луганської області з даним позовом.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до п.12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім зщемель, переданих у приватну власність, та земель на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об”єкти незавершеного будівництва та законсервовані об”єкти) в межах населених пунктів, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Луганська міська рада, на підставі ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, стягує плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоровя та інших соціальних програм, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.
Згідно п.14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 2 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.24 Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов"язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм земельного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не в повному обсязі проводив оплату за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 5688 грн. 93 коп., що підтверджується матеріалами справи.
За вказаних обставин вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення.
Судові витрати покладаються на відповідача (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог та клопотання про відмову від стягнення пені), згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 16.11.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агма ЛТД”, м.Луганськ, задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агма ЛТД”, м.Луганськ, вул.Монтажна, б.28, код 20152640 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14. код 26070794 заборгованість з орендної плати за землю в сумі 5688 грн. 93 коп. з перерахуванням цих коштів на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району, банк: УДК у Луганській області, МФО: 804013, код: 24046538, р/р 33216812700004, код платежу: 13050200, видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агма ЛТД”, м.Луганськ, вул.Монтажна, б.28, код 20152640 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 56 грн. 89 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 60 грн. 32 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у Жовтневому районі у м.Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 21.11.2011
Суддя Т.В.Косенко