Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.11.11 Справа № 19/124/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганський акумулятор-1, м.Луганськ
про стягнення 33404 грн. 62 коп.
в присутності представників сторін:
від заявника представник не прибув;
від позивача ОСОБА_1., головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № И 01/03-30./567/0/2-10 від 04.02.2011;
від відповідача ОСОБА_2., представник за довіреністю № 8 від 25.10.2011.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: заявником заявлено вимогу про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати за землю в сумі 32866 грн. 05 коп. та пені в розмірі 914 грн. 99 коп.
Заявник не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.
Як зазначив Вищий господарський суд України в Інформаційному листі від 13.08.2008 № 01-8/482 Про деякі питання застосування норм господарського процесуального кодексу України (п.19) ... дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до вимог п.3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, станом на час розгляду справи.
13.09.2011 відповідач надав відзив № 01/343 від 12.09.2011 на позовну заяву, в якому стосовно позовних вимог заперечив, повідомивши, що має право на відшкодування з Державного бюджету України сум ПДВ, за договором оренди землі від 16.11.2009 № 040943300187 протягом спірного періоду з 01.09.2010 по 30.06.2011 сплатив 23909,10 грн. та зазначив, що відносно нього ухвалою господарського суду Луганської області від 16.03.2011 порушено провадження у справі про банкрутство, яке ухвалою господарського суду Луганської області від 16.05.2011 зупинено.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 26.10.2011, на підставі ст.69 Господарського процесуального кодексу України, строк розгляду справи № 19/124/2011 було продовжено на 15 днів.
В судовому засіданні 09.11.2011 представник позивача звернувся до суду з заявою про зменшення позовних вимог, в якій просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю у сумі 32866,05 грн. і пеню в розмірі 538,57 грн. При цьому надав акт звірення взаємних розрахунків станом на 01.11.2011, підписаний обома сторонами, з якого вбачається, що відповідач підтвердив наявність заборгованості у розмірі 32866,05 грн., стосовно нарахованої пені заперечив.
Заява позивача була розглянута у судовому засіданні, встановлено, що вона не суперечить нормам діючого законодавства, на підставі чого судом прийнято зменшення позовних вимог. Тобто справа розглядається з урахуванням зменшення позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача та відповідача, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Рішенням Луганської міської ради від 10.10.2008 № 42/36 Товариству з обмеженою відповідальністю "Луганський акумулятор1" в оренду терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, б.105"р" була надана земельна ділянка під розміщений деревооздоблювальний корпус, лісорозпиловочний цех площею 0,9933 га.
На виконання вказаного рішення між Луганською міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганський акумулятор1" (орендар, відповідач) було укладено договір оренди землі від 16.11.2009, державна реєстрація від 17.12.2009 № 040943300187.
Відповідно до п.4 договору на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 2144534,70 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки становить 1787145,36 грн. Після набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного органом уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю не пізніш десяти днів після звернення орендаря до вказаного органу.
Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, у гривнях (п.8 договору).
Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.9 договору).
Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку визначеному у п.9 даного договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку що відбуваються протягом терміну дії договору оренди землі (п.10 договору).
Відповідно до п.11 договору оренда плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого орендар уточнює у орендодавця, або в уповноваженого їм органу (п.12 договору).
В п.16 договору сторони домовились, що на момент укладення договору оренди землі розмір орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 10.10.2008 № 42/36, складає 64336,04 грн. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку розміру орендної плати, положень договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати надається орендарем на підпис в орган, уповноважений орендодавцем.
Згідно з п.п.29.4 п.29 договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
А відповідно до п.32.2 договору орендар зобов”язаний самостійно, на підставі довідки, обчислювати розмір орендної плати.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за період з 01.09.2010 по 30.06.2011 за ним утворилась заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 32866 грн. 05 коп., що стало підставою для звернення прокурора до господарського суду Луганської області з даним позовом.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
В силу ч.1 п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Луганська міська рада, на підставі ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, стягує плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоровя та інших соціальних програм, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на умовах оренди.
Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.
Згідно п.14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 2 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.24 Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов"язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм земельного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не в повному обсязі проводив оплату за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 32866,05 грн., що підтверджується матеріалами справи та не оспорюється відповідачем.
В п.15 договору сторони дійшли згоди, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди землі, з орендаря стягується пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.
Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов"язання на суму податкового боргу.
Згідно п.4 ст.129 Податкового кодексу України, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
В п.5 цієї ж статті передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов"язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Тобто позивачем правомірно нарахована відповідачу пеня за період з 01.11.2010 по 15.03.2011 у розмірі 538,57 грн.
За вказаних обставин вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та підлягають до задоволення.
Оскільки на момент звернення прокурора до господарського суду Господарським процесуальним кодексом України була передбачена сплата державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, ці витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України в редакції діючої на момент звернення.
У судовому засіданні 09.11.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганський акумулятор-1", м.Луганськ, задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганський акумулятор-1", м.Луганськ, вул.Оборонна, б.105 М, код 31260477 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14. код 26070794 заборгованість з орендної плати за землю в сумі 32866 грн. 05 коп. і пеню в розмірі 538 грн. 57 коп. з перерахуванням цих коштів на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району, банк: УДК у Луганській області, МФО: 804013, код: 24046582, р/р 33214812700006, код платежу: 13050200, видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганський акумулятор-1", м.Луганськ, вул.Оборонна, б.105 М, код 31260477 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 334 грн. 05 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Ленінській міжрайонній Державній податковій інспекції у м.Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 14.11.2011
Суддя Т.В.Косенко