Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 109
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.11.2011Справа №5002-4/6381.1-2007 За заявою кредитора - ДПІ у Ленінському районі, (смт. Леніне, вул. Дзержинського, 7)
до боржника - Військогового радгоспа «Азовський» МО України, (98227, АР Крим, Ленінський район, смт. Багерове,)
про визнання банкрутом.
Суддя Бєлоглазова І.К.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від ініціюючого кредитора не зявився.
Від кредитора МПП «Фортуна» не зявився
Від боржника не зявився
Від Міністерства оборони України не зявився.
За участю воєнного прокурора Свіренко Р.О., посвід. №370
Від Прокуратури АРК не зявився.
Розпорядник майна не зявився
Суть спору:
Керченська МДПІ, м. Керч, звернулася до господарського суду АР Крим з заявою про банкрутство військового радгоспу «Азовський» Міністерства оборони України у звязку з його фінансовою неспроможністю.
Ухвалою підготовчого засідання Господарського суду АР Крим 18.07.2006 року замінено первісного кредитора Керченську МДПІ на його правонаступника ДПІ в Ленінському районі, смт. Леніне, визнано його грошові вимоги в сумі 368497 грн., введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 6 місяців, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Ніконова В.О.
Ухвалою ГС АР Крим від 19.06.2008 р. припинені повноваження розпорядника майна Ніконова В.О. та призначено розпорядником майна боржника Військового радгоспу «Азовський» Міністерства оборони України арбітражного керуючого Талана Л.Г., (ліцензія серії НОМЕР_1 від 15.02.2005 р., адреса: АДРЕСА_1)
Ухвалою попереднього засідання від 15.01.2009 р. господарський суд АР Крим затвердив реєстр вимог кредиторів Військового радгоспу «Азовський» Міністерства оборони України, смт. Багерове, Ленінський район.
Строк розпорядження майном військового радгоспу «Азовський» неодноразово продовжувався.
У судовому засіданні 29.11.2011 р. оголошувалася перерва у порядку ст.. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянув матеріали справи, заслухав думку військового прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою підготовчого засідання господарського суду АР Крим 18.07.2006 року введено процедуру розпорядження майном боржника ВР «Азовський» МОУ, яка неодноразово продовжувалася судом за клопотанням комітету кредиторів.
03.10.2011 р. до господарського суду АР Крим від комітету кредиторів надійшло клопотання про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури.
Рішення про звернення до суду з клопотанням про відкриття ліквідаційної процедури прийнято одностайно на засіданні комітету кредиторів, яке відбулося 28.09.2011 р., про що був складений протокол №10 зборів комітету кредиторів.
Кредитори Галлямова А.Д. та МПП «Фортуна» звернулися до суду з заявами, у яких заперечують проти введення ліквідаційної процедури, посилаючись на наявність інвесторів, які оброблять землю, що знаходиться в постійному користуванні у боржника, але плату за користування землею не вносять. Крім того, за договорами про сумісне використання земель в 2008-2009 р.р. були отримані значні суми доходів, що дає заявникам підстави вважати, що в подальшому такі доходи за умови їх правильного використання дадуть можливість Військовому радгоспу «Азовський» розрахуватись з боргами. МПП «Фортуна також пропонує з метою погашення боргів стягнути матеріальну шкоду у сумі 2285343,00 грн. з осудженого за вироком Ленінського районного суду від 08.12.2010 р. гр.. Волкієвського В.В. На думку цих кредиторів має місце фіктивне банкрутство Військового радгоспу «Азовський», а також доведення до банкрутства.
Розглянув надані документи щодо фінансово-господарської діяльності Військового радгоспу «Азовський», суд дійшов висновку, що доводи кредиторів гр.. ОСОБА_1 та МПП «Фортуна» ґрунтуються на припущеннях та спростовуються актами ревізії фінансово-господарської діяльності боржника, аналізом фінансового стану Військовому радгоспу «Азовський», наданим розпорядником майна, а також іншими документами справи.
Як вбачається з актів ревізій за 2009-2011 р., проведених Територіальним Кримським КРУ Міністерства оборони України, Військовий радгосп «Азовський» останнім часом виробництво сільськогосподарської продукції не здійснював, хоча це є його основним видом діяльності. Основними джерелами доходів ВР «Азовський» були доходи, отримані від виконання договорів про спільне використання земельних ділянок, що знаходяться в постійному користуванні боржника. Ці договори за висновками КРУ не відповідали чинному законодавству. За поясненнями директора ВР «Азовський» на даний час дія цих договорів припинена. Станом на 01.07.2011 р. дебіторська заборгованість становила 75888,00 грн., з яких заборгованість на суму 61736,00 грн. була простроченою. Кредиторська заборгованість станом на 01.07.2011 р. складала 3111059,00 грн. За даними звітів про результати роботи ВР «Азовський» за 2010, 2011 р. прибуток не рахувався.
Якщо згідно реєстру конкурсних кредиторських вимог, затвердженому ухвалою господарського суду АР Крим від 15.01.2009 р. (з врахуванням змін, внесених постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 15.04.2009 р.) загальний розмір визнаних судом грошових вимог до боржника становив 1 223404,33 грн., то станом на 30.06.2011 р. пасив збільшився до 3392000,00 грн. В той же час актив за балансом зменшився з 4597000,00 грн. до 3900000,00 грн.
За довідкою Управління ПФУ в Ленінському районі заборгованість ВС «Азовський» перед Пенсійним фондом України за період з 01.01.2009 р. по 01.10.2011 р. збільшилася, у тому числі по сплаті страхового внеску з 118202,15 грн. до 341800,32 грн., по сплаті пільгових пенсій з 6862,37 грн. до 18340,57 грн. Заборгованість з оплати єдиного соціального внеску збільшилася за 2011 р. на 27543,69 грн.
За даними Державної податкової інспекції у Ленінському районі за період з 01.11.2009 р. по 01.11.2011 р. борг Військового радгоспу «Азовський» збільшився з 433116,36 грн. до 664566,64 грн., з ПДВ з 92929,24 грн. до 157868,24 грн. Всього боргові зобовязання з податків збільшилися на 289889,28 грн.
Згідно аналізу фінансового стану ВР «Азовський» МОУ за період з 31.12.2009 р. по 30.06.2011 р. господарська діяльність підприємства скоротилася, підприємство не отримало прибутку та є нерентабельним, на кінець періоду підприємство не має достатнього рівня фінансової стійкості і є залежним від інвесторів та кредиторів. Протягом цього періоду спостерігалося збільшення кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги з 403 тис. грн.. у кінці 2009 р. до 795 тис. грн. на кінець І півріччя 2011 р. Станом на 20.06.2011 р. за рахунок власних оборотних коштів ВР «Азовський» може погасити лише близько 7% своїх поточних зобовязань. Дебіторська заборгованість зменшилася з 105 тис. грн.. у 2009 р. до 94 тис. грн.. станом на 30.06.2011 р., кредиторська заборгованість навпаки збільшилася з 2112 тис. грн.. у 2009 р. до 3392 тис. грн. у 2011 р. Незадовільна структура балансу ВР «Азовський» характеризується стійкою неплатоспроможністю. За результатами проведених розпорядником майна розрахунків станом на 30.06.2011 р. відсутні ознаки фіктивного банкрутства ВР «Азовський» МОУ. Наявність ознак доведення до банкрутства теж не виявлено. Вищевказані показники, наведені в аналізі, свідчать про наявність стійкої фінансової неспроможності Військового радгоспу «Азовський» МОУ та неможливість боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
З матеріалів справи вбачається, що процедура розпорядження майном Військового радгоспу «Азовський» МОУ триває з 2006 р. Надані суду документи свідчать, що за цей період пропозицій щодо участі у відновленні платоспроможності ВР «Азовський» від інвесторів не надходило. Власних коштів для цього у боржника недостатньо.
Згідно п. 8 ст. 16 Закону України «Про відновленні платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації або визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури віднесено до повноважень комітету кредиторів.
28.09.2011 р. комітетом кредиторів ВР «Азовський» за результатами розгляду питання про стан господарської діяльності підприємства було прийнято рішення клопотати перед господарським судом АР Крим про визнання ВР «Азовський» банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури. Таке рішення прийнято комітет кредиторів з огляду на те, що підприємство не може самостійно відновити свою платоспроможність. Крім того, за час, що триває процедура банкрутства, ні держава в особі Міністерства оборони України, ні приватні субєкти господарювання не висловили пропозицій щодо його інвестування.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Такими випадками, зокрема, є закінчення процедури розпорядження майном за відсутності клопотання комітету кредиторів про відкриття процедури санації або пропозиції про укладення мирової угоди; подання клопотання комітету кредиторів про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Таким чином, враховуючи фінансовий стан боржника, закінчення строків процедури розпорядження майном, відсутність клопотання комітету кредиторів про відкриття процедури санації або про укладення мирової угоди, наявність рішення комітету кредиторів про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, суд приходить до висновку, що відновити платоспроможність боржника неможливо, здійснення заходів по задоволенню вимог кредиторів можливо не інакше, як в рамках ліквідаційної процедури.
Згідно п.4.2 Статуту Військового радгоспу «Азовський», затвердженого Міністерством оборони України 25.05.1994 р. та зареєстрованого Ленінською райдержадміністрацією 21.09.1994 р., майно Військового радгоспу «Азовський» є державною власністю та закріплене за ним на правах повного господарського відання.
Ч. 5 ст. 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.
Судом встановлено, що боржник у відповідному переліку не значиться, отже перешкод для визнання боржника банкрутом та відкриття щодо нього ліквідаційної процедури згідно чинного законодавства не існує.
Міністерство оборони України власник майна та орган управління боржника, - залучене до участі у справі для надання пояснень, свою чітку позицію щодо подальшої процедури банкрутства Військового радгоспу «Азовський» не висловило, пропозицій щодо відновлення платоспроможності боржника не підготувало.
Управління з питань банкрутства в АР Крим та в м. Севастополі Державного Департаменту з питань банкрутства листом від 08.11.2011 р. №11-11/2093 звернуло увагу на те, що Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» введено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка державного майна становить не менше 25%, до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна. Враховуючи, що такий механізм не визначено та майно банкрута реалізувати неможливо, Управління висловило думку, що застосування ліквідаційної процедури до підприємства не приведе до скорочення зобовязань перед кредиторами, але підкреслило, що прерогатива прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо подальшої процедури банкрутства належить комітету кредиторів.
Разом з тим, Державним департаментом з питань банкрутства 27.10.2011 р. прийнято рішення погодити кандидатуру арбітражного керуючого Зімниці О.І. щодо призначення ліквідатором у справі про банкрутство Військового радгоспу «Азовський» МОУ.
Арбітражним керуючим Зімницею Олександром Івановичем відповідно до положень ст.. 3-1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Присутній у судовому засіданні представник військового прокурора проти введення процедури ліквідації заперечував, посилаючись на положення Закону України «Про введення мораторію».
Суд не погоджується з наведеними доводами з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України " Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.
Статтею 2 цього Закону зазначено, що для цілей цього Закону під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств, якщо таке відчуження здійснюється шляхом: продажу майна в процесі провадження справи про банкрутство, визначеного статтями 22, 23, 24, 25, 26, 30, частиною одинадцятою статті 42, абзацом другим частини шостої статті 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і продажу майна підприємства.
Таким чином, цим Законом не заборонено введення ліквідаційної процедури щодо державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22-24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Припинити процедуру розпорядження майном боржника Військового радгоспу «Азовський» Міністерства оборони України, (98227, АР Крим, Ленінський район, смт. Багерове, код ЄДРПОУ 08388742) та повноважень розпорядника майна Талана Л.Г.
2. Визнати Військовий радгосп «Азовський» Міністерства оборони України, (98227, АР Крим, Ленінський район, смт. Багерове, код ЄДРПОУ 08388742) банкрутом.
3. Відкрити щодо Військового радгоспу «Азовський» Міністерства оборони України, (98227, АР Крим, Ленінський район, смт. Багерове, код ЄДРПОУ 08388742) ліквідаційну процедуру відповідно до ст. 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» строком на шість місяців, тобто до 30.05.2012 р.
4. Призначити ліквідатором Військового радгоспу «Азовський» МОУ, смт. Багерове, Ленінський район, Зімницю Олександра Івановича, який має відповідну ліцензію серії НОМЕР_2 від 22.12.2009 р. та мешкає за адресою: АДРЕСА_2).
5. Зобовязати ліквідатора Військового радгоспу «Азовський» МОУ у пятиденний термін опублікувати у офіційних друкованих органах (газети «Голос України» чи «Урядовий курєр») оголошення про визнання Військового радгоспу «Азовський» МОУ, смт. Багерове, Ленінський район, банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Докази опублікування оголошення надати суду у строк до 12.12.2011 р.
Оголошення повинне містити повне найменування боржника, його поштову адресу, банківські реквізити, найменування і адресу господарського суду, номер справи, відомості про ліквідатора.
6.З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
·завершується підприємницька діяльність банкрута;
·строк виконання всіх грошових зобовязань банкрута та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) вважати таким, що настав;
·припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів і інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута;
·відомості про фінансове становище банкрута не є конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
·укладення угод, повязаних з відчуженням майна банкрута чи передачею його третім особам, допускається порядку, передбаченим розділом III Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”;
·скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
·вимоги за зобовязаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть предявлятися тільки у межах ліквідаційної процедури;
·виконання зобовязань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому розділом III Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
7.Зобовязати ліквідатора надати суду Звіт та ліквідаційний баланс боржника в строк до 30.05.2012 р.
8.Призначити розгляд питання про затвердження Звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу боржника на 30.05.2012 р. на 11 год. 00 хв.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримБілоглазова І.К.