Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2011 р.Справа № 2-а-6600/10/2170 Категорія:5.4Головуючий в 1 інстанції: Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Бітова А.І.
суддів Милосердного М.М.
Ступакової І.Г.
в звязку з неприбуттям учасників процесу в судове засідання справа розглянута згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 року у справі за позовом УДАІ УМВС України в Херсонській області до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання незаконним та скасуванням рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до УДАІ УМВС України в Херсонській області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2010 року УДАІ УМВС України в Херсонській області звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання незаконним та скасування рішення від 09 листопада 2010 року №38 (про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 172 575 грн.) посилаючись на його необґрунтованість.
У грудні 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області звернулася до суду з позовом до УДАІ УМВС України в Херсонській області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 172 575 грн., вказуючи, що зазначені економічні санкції не сплачуються добровільно.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року справи за вказаними позовами об'єднані в одне провадження.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 року позов УДАІ УМВС України в Херсонській області до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задоволений.
Скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09 листопада 2010 року №38.
Відмовлено в задоволенні позову Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до УДАІ УМВС України в Херсонській області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
В апеляційній скарзі Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у звязку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
В період з 18 жовтня по 05 листопада 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Херсонській області проведено перевірку дотримання вимог чинного законодавства з ціноутворення при наданні платних послуг в УДАІ УМВС України в Херсонській області.
За результатами перевірки складено акт №75 від 05 листопада 2010 року, в якому зазначено, що виявлено безпідставне стягнення плати за оформлення одного комплекту документів на право керування транспортним засобом у розмірі 30 грн., замість 15 грн., чим порушено вимоги п.2 спільного Наказу МВС України, Мінфіну України, Мінекономіки України від 05 жовтня 2007 року №369/1105/336 "Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння".
09 листопада 2010 року за результатами перевірки заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області прийнято рішення №38 про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: стягнення в дохід державного бюджету 172 575 грн. (суми завищення у розмірі 57 525 грн. та штрафу у розмірі 115 050 грн.).
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що законодавством не визначено поняття "комплект реєстраційних документів" і, тому, доводи Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області стосовного того, що такий комплект складають посвідчення водія та талон до нього, за оформлення яких має стягуватися плата в розмірі 15 грн., є необгрунтованими.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до Наказу МВС України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05 жовтня 2007 року №369/1105/336 "Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами МВС справ та Порядку їх справляння" - за оформлення одного комплекту реєстраційних документів і документів на право керування транспортними засобами стягується плата в розмірі 15 грн.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про дорожній рух" - право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії і талоном до посвідчення водія транспортного засобу.
Також, п.2 "Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08 травня 1993 року №340 (в редакції Постанов Кабінету Міністрів України від 06 грудня 1993 року №980 та від 20 травня 2009 року №511) встановлено, що особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія відповідної категорії і талона до нього.
Згідно з п.2.21 та Додатком 8 "Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія", затвердженою Наказом МВС України від 07 грудня 2009 року №515, - особам, які склали іспити зі знань Правил дорожнього руху і навичок керування транспортними засобами в РЕП ДАІ, оформляються посвідчення водія відповідних категорій та талони до цих посвідчень, відомості про що вносяться в "Книгу видачі посвідчення водія".
Таким чином, законодавством передбачено, що право особи на керування транспортними засобами підтверджується посвідченням водія з установленим терміном дії і талоном до посвідчення водія; ці документи одночасно оформлюються після складання особою іспитів зі знань Правил дорожнього руху і навичок керування транспортними засобами в РЕП ДАІ; при цьому, за оформлення одного комплекту документів на право керування транспортними засобами має стягуватися плата в розмірі 15 грн.
Виходячи з наведеного, судова колегія доходить висновку, що посвідчення водія та талон до нього є тим самим комплектом документів на право керування транспортними засобами, за оформлення якого має стягуватися плата в розмірі 15 грн., що помилково не було встановлено судом першої інстанції.
Також, судова колегія зазначає, що відповідно до ст. 11 КАС України, УДАІ УМВС України в Херсонській області повинно було доказати суду переконливість своїх доводів, зокрема, про те, що посвідчення водія і талон до посвідчення є відокремленими один від одного комплектами документів на право керування транспортними засобами, за оформлення кожного з яких необхідно стягувати плату в розмірі 15 грн., тобто за сукупне оформлення цих документів, має бути стягнуто 30 грн., проте, жодного такого доказу не надано.
Твердження відповідача стосовно того, що посвідчення водія та талон до посвідчення не можуть підпадати під класифікацію "комплект", оскільки ці документи не оформлюються у комплекті є таким, що суперечить змісту вищенаведеної "Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія", затвердженою Наказом МВС України від 07 грудня 2009 року №515.
За таких обставин, судова колегія доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до УДАІ УМВС України в Херсонській області та необхідність їх задоволення і, відповідно, необґрунтованість позовних вимог УДАІ УМВС України в Херсонській області до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області та необхідність відмови в їх задоволенні.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до УДАІ УМВС України в Херсонській області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін; відмовити у задоволенні позовних вимог УДАІ УМВС України в Херсонській області до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання незаконним та скасуванням рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області.
Стягнути з УДАІ УМВС України в Херсонській області в дохід Державного бюджету (ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код доходу 21081100, номер рахунку 31116106700002, ОКПО 24104230) 172 575 грн. економічних санкцій.
Відмовити УДАІ УМВС України в Херсонській області в задоволенні позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області від 09 листопада 2010 року №38 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: