Ухвала суду № 19784455, 26.10.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2011
Номер справи
2-а-597/08/2107
Номер документу
19784455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2011 р.Справа № 2-а-597/08/2107 Категорія:6.2.1Головуючий в 1 інстанції: Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кравець О.О.

судді Золотнікова О.С.

судді Турецької І.О.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 19 грудня 2008 року по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Раса»до Генічеської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії та визнання права ,-

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2008 року ПП «Раса»звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати дії незаконними та зобовязати погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, визнати за підприємством право на укладання договору оренди земельної ділянки площею 4,0 га, розташованої за межами населеного пункту с.Стрілкове на території Стрілковської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522185200:11:014:0223.

Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 19 грудня 2008 року позов був задоволений частково: визнано дії голови Генічеської районної державної адміністрації у частині відмови приватному підприємству «Раса»у погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,0га, розташованої за межами населеного пункту с. Стрілкове на території Стрілківської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522185200:11:014:0223 незаконними та зобовязано Генічеську районну державну адміністрацію укласти договір оренди земельної ділянки площею 4.0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Стрілкове на території Стрілківської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522185200:11:014:0223 з приватним підприємством «Раса»( ЄДРПО 35045993 юридична адреса Запорізька область Мелітопольський район с.Терпіння, вул.Радянська ,69) відповідно до норм закону.

Не погоджуючись з судовим рішенням, Херсонський міжрайонний природоохоронний прокурор ,діючий в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації подав апеляційну скаргу ,в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Особи , що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України, але до судового засідання не зявилися.

Відповідно до п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги , постанову суду 1-ої інстанції щодо правильності застосування судом 1-ої інстанції норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі ,апеляційний суд вважає ,що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню ,за наступних встановлених обставин:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України , кожному гарантується право на захист його прав ,свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом ,ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді ,до підсудності якого вона віднесена .

Відповідно до ст.17 КАС України до компетенції адміністративних судів відносяться, та підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до ст.1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до ч .1) ст.12 ГПК України, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна ,- підвідомчі господарським судам та розглядаються в порядку господарського судочинства

Таким чином ,по-суті судом першої інстанції було встановлено, що частина вищевказаних правовідносин є господарсько-правовими, стосуються права користування субєкта підприємницької діяльності земельною ділянкою на умовах оренди, а саме зобовязання укласти договір оренди , та врегульовані нормами ГК України, ЦК України в редакції 2003 року, Земельного Кодексу України та підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, а органи місцевого самоврядування в цьому випадку виступають не як субєкт владних повноважень, а як орган ,уповноважений власником - територіальною громадою на розпорядження майном земельною ділянкою, яка знаходиться у комунальній власності ,тобто , як сторона за договором оренди орендодавець , суд 1-ої інстанції - розглядає вказану справу за вимогами КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.203 КАС України постанова суду 1-ої інстанції скасовується у апеляційному порядку , а провадження по справі закривається в порядку ст.157 КАС України ,згідно з п.1 ч.1 якої ,суд закриває провадження у справі, у разі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства .

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 Закону України від 09.04.1999 року № 586-ХІV«Про місцеві державні адміністрації»( надалі - Закон № 586-ХІV)( в редакції чинної на момент виникнення правовідносин) місцева державна адміністрація забезпечує організацію обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства, зв'язку, телебачення, радіомовлення, торгівлі та громадського харчування, побутового і транспортного обслуговування незалежно від форм власності.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону № 586-ХІV розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до п.а) ст.17 Земельного Кодексу України ( в редакції чинної на момент виникнення правовідносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного Кодексу України ( в ред. від 20.06.2007 року)передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до ст.124 Земельного Кодексу України { в ред. від 01.01.2008 } передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні) Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Відповідно до п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно зі ст.16 Закону України, від 06.10.1998, № 161-XIV "Про оренду землі "( в ред. діючої на момент проведення конкурсу )особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок. Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.

Судом 1-ої інстанції було встановлено, що 09 жовтня 2007 року Приватне підприємство «Чонгар»перемогло у конкурсі з набуття права довгострокової оренди земельної ділянки площею 12,0 га .

Конкурс проводився Генічеською районною державною адміністрацією на підставі відповідного Положення затвердженого розпорядженням голови Генічеської районної державної адміністрації від 13 березня 2007 року №209.

Відповідно до угоди про уступку права та перевід обовязків по протоколу № 8 від 09 жовтня 2007 року засідання комісії набуття права на оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення на конкурентних засадах ,створеної у відповідності з розпорядженням голови райдержадміністрації від 13 листопада 2006 року № 940 та від 13 березня 2007 року № 209 ,укладеної 16.11.2007 року між Генічеською районною державною адміністрацією Херсонської області , Приватним підприємством «Чонгар»та Приватним підприємством «РАСА» ,до останнього перейшло переможця конкурсу перейшли на земельну ділянку площею 4 га під розміщення бази відпочинку розташованої на території Стрілківської сільської ради (на південь від пансіонату «Сокіл»).

Відповідно до розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 10 січня 2008 року № 11 Приватному підприємству «РАСА» надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки в оренду ,на підставі ,у тому числі, оплати вартості набутого права.

Відповідно до розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації від 19лютого 2008 року № 155 Приватному підприємству «РАСА» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки в оренду.

Позивачем замовлено розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду в ТОВ «Санта» (м. Генічеськ), яка має відповідну ліцензію на проведення цих робіт. Проект пройшов всі етапи погодження відповідними службами району та області, в результаті розгляду яких отриманні відповідні позитивні висновки.

Згідно з висновком державної експертизи землевпорядної документації від 30 жовтня 2008 року № 1139-08 було оцінено негативно та не погоджено проект відведення із врахуванням того, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою був наданий після 1 січня 2008 року та набуття права оренди повинно було здійснюватись на аукціоні та відсутнє документальне підтвердження, відповідно до якого, на графічних матеріалах нанесена водоохоронна зона та прибережна захисна смуга Азовського моря (постанова Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 №486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них»

ПП «Раса»звернулося із клопотанням до Генічеської районної державної адміністрації про погодженні проекту відведення зазначеної земельної ділянки в оренду

03.12.2008 року листом голови Генічеської районної державної адміністрації було відмовлено Приватному підприємству «РАСА» у затвердженні проекту відведення зазначеної земельної ділянки в оренду ,на підставі висновку державної експертизи землевпорядної документації від 30 жовтня 2008 року № 1139-08 та розділу 2 ст.124 та розділу 3 пункту 1 Перехідних положень ЗК України .

Але ,згідно п. 5 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них ,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 №486 розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації. Проекти цих зон розробляються на замовлення органів водного господарства та інших спеціально уповноважених органів, узгоджуються з органами Мінекоресурсів, Держводгоспу, Держкомзему, власниками землі, землекористувачами і затверджуються відповідними місцевими органами державної виконавчої влади та виконавчими комітетами Рад. А згідно ст. 650 Цивільного Кодексу (особливості укладання договорів на біржах, аукціонах, конкурсах), умови пункту 4 статті 1151 Цивільного кодексу України ( умовами конкурсу) регулюють такі відносини та передбачають виконання певної дії -сплата коштів за пропозицією переможця конкурсу), стаття 1154 Цивільного кодексу України (щодо визначення переможця конкурсу в порядку, встановленого засновником конкурсу),Положення передбачає зобов'язання переможця на перерахування коштів ( ціну за набуте право) та отримання додаткових гарантії від організатора конкурсу, а саме зобов'язання з боку , що позивачем зроблено.

Відповідно до ст.8 Конституції України, ст.8 КАС України та ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23.02.2006 року ,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Конвенція з прав та основоположних свобод людини від 04.11.1950 року , була ратифікована Законом України N 475/97-ВР від 17.07.97, та відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Таким чином ,апеляційний суд вважає ,що , із врахуванням принципу верховенства права , відмова у погодженні проекту відведення з боку Державного комітету України із земельних ресурсів є безпідставною, так як розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації, який розробляються на замовлення органів водного господарства та інших спеціально уповноважених органів та не входить до обовязку субєктів підприємницької діяльності , яки зацікавлені у відведенні земельної ділянки , яка знаходиться у державній власності , та ,крім того, прибережні захисні смуги у межах водоохоронної зони можуть використовуватися для провадження господарської діяльності за умови обов'язкового виконання вимог, передбачених статтями 89 та 90 Водного кодексу України, а проектом позивача такі умови передбачені , а право на укладення договору оренди земельної ділянки було отримано до набуття чинності 01.01.2008 року Законом України N 107-VI від 28.12.2007 , яким було змінено редакцію до ЗК України внаслідок перемоги на конкурсних засадах та оплачено у повному обсязі.

Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції, що відмова Генічеської районної державної адміністрації , по-суті, у погодженні , а ні у затвердженні проекту відведення зазначеної земельної ділянки в оренду позивачу є протиправною, так як саме погодження , а ні затвердженні було віднесено до компетенції Генічеської районної державної адміністрації

Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що є підстави для часткового скасування Постанови Генічеського районного суду Херсонської області від 19 грудня 2008 року , апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково , постанову суду 1-ої інстанції - скасувати частково в частині задоволення позову щодо зобовязання Генічеської районної державної адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки з закриттям провадження у справі у частині позову про визнання права на укладання договору оренди земельної ділянки, так як вказану справу віднесено до юрисдикції Господарського суду в порядку господарського судочинства та необхідно розяснити особі, яка подала позовну заяву правові наслідки закриття провадження по справі , в іншій частині постанову залишити без змін..

Керуючись, ст. ст. ч.1,2 ст.112,ст.185, 195,197, 198 , 200,203, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністраціїзадовольнити частково.

Постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 19 грудня 2008 року скасувати у частині задоволення позову щодо зобовязання Генічеської районної державної адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки площею 4.0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Стрілкове на території Стрілківської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522185200:11:014:0223 з приватним підприємством «Раса»( ЄДРПО 35045993 юридична адреса Запорізька область Мелітопольський район с.Терпіння, вул.Радянська ,69) відповідно до норм закону.

Закрити провадження по справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Раса»до Генічеської районної державної адміністрації про визнання права на укладання договору оренди земельної ділянки площею 4,0 га, розташованої за межами населеного пункту с.Стрілкове на території Стрілковської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522185200:11:014:0223.

Розяснити особі, яка подала позовну заяву,що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження, не допускається.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі , та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20-ти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, або з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя пис/

Судді: