Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - Радіонова О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2011 року справа №2а-3971/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Радіонової О.О.
суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.
розглянувши у письмовому Державної податкової інспекції
провадженні апеляційну скаргу в Слов»яносербському районі Луганської області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від10 серпня 2011 року
по адміністративній справі № 2а-3971/11/1270
за позовом Державної податкової інспекції
в Слов»яносербському районі Луганської області
до Слов»яносербської селищної ради
Слов»яносербського району Луганської області
третя особа: Комунальне підприємство
«Слов»яносербське будинкоуправління»
про стягнення податкового боргу у сумі
265024,68 грн. ,-
ВСТАНОВИЛА:
Державна податкова інспекція в Слов»яносербському районі Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Слов»яносербської селищної ради Слов»яносербського району Луганської області, третя особа Комунальне підприємство «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради про стягнення податкового боргу у сумі 265024,68 грн. ( арк. спр.1-5).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 року відкрито провадження у справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України ( арк. спр. 1).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у задоволенні позовних вимог відмовлено ( арк. спр. 177-180).
В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що позов податкового органу про повторне стягнення податкового боргу у сумі 265024,68 грн., відносно стягнення якого вже є постановлені судові рішення про стягнення цієї суми боргу є безпідставним, оскільки позовні вимоги, відносно яких є рішення суду, носять характер втручання у порядок виконання судових рішень та у здійснення виконавчого провадження.
Державна податкова інспекція в Слов»яносербському районі Луганської області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у часті відмови у задоволенні стягнення податкового боргу у сумі 265024,84 грн. ( арк. спр. 186-189).
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що податковий борг у сумі 265024,68 грн. обліковується станом на 21.04.2011р. за КП «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної Ради. По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума не перерахована до бюджету.
На думку апелянта, відповідач повинен був розглянути лист податкового органу від 21.01.2011р. № 474/24-0 по суті.
Також апелянт зауважив, що при винесенні судового рішення суд першої інстанції не послався на норми п.п.96.1.1 п.96.1 ст. 96, п.96.3 ст. 96 Податкового кодексу України
Сторони у судове засідання не з»явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Керуючись пунктом 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України судова колегія ухвалила здійснити апеляційний розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Комунальне підприємство «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносерьскої селищної ради є юридичною особо ( ідентифікаційний код 24183637), що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з Управління статистики у Слов»яносербському районі ( а.с.10,12).
Підприємство обліковується як платник податків, що підтверджено довідкою про взяття на облік платника податків № 248 від 08.07.2004р. ( а.с.11).
Згідно п.1.1 Статуту Комунальне підприємство «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної Ради є власністю територіальної громади селища Слов»яносербськ в особі Слов»яносербсьскої селищної Ради.
Підприємство є самостійним, господарюючим суб»єктом з правами юридичної особи яка здійснює виробничу та комерційну діяльність з метою отримання прибутку. Має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки у банківських закладах, круглу печатку, штамп та інші ознаки юридичної особи ( п. 1.4 Статуту).
Згідно акту звіряння розрахунків (а.с.13) податкового боргу КП «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради станом на 21.04.2011р. за ним рахується податковий борг у розмірі 265024,68 грн., а саме:
-податок на додану вартість у розмірі 239933,26 грн.;
-податок на прибуток підприємств у розмірі 8840,00 грн.;
-земельний податок з юридичних осіб у розмірі 78,56 грн.;
-комунальний податок у розмірі 21,96 грн.;
-збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 16150, 90 грн.
Відповідно до розрахунку податкового боргу наданого ДПІ в Слов»яносербському районі за КП «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради станом на 18.04.2011р. рахується податковий борг у розмірі 265024,68 грн., а саме:
- податок на додану вартість у розмірі 239933,26 грн.;
- податок на прибуток підприємств у розмірі 8840,00 грн.;
- земельний податок з юридичних осіб у розмірі 78,56 грн.;
- комунальний податок у розмірі 21,96 грн.;
- збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 16150,90 грн. ( а.с.14).
На звернення ДПІ в Слов»яносербському районі Луганської області від 21.01.2011р. №474/24-0 щодо виконання статті 96 глави 9 Податкового кодексу України про вжиття невідкладних заходів з погашення податкового боргу, рішенням Слов»яносербської селищної ради четвертої сесії шостого скликання від 21.03.2011р. № 4/8 рекомендовано керівництву КП «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради провести виплати щодо погашення заборгованості ( а.с.20,29).
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо стягнення податкового боргу, відносно стягнення якого вже є постановлені судові рішення.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. № 280/97-ВР ( далі Закон № 280).
Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов»язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов»язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до вимог п. 95.1 ст. 95 цього Кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно зі ст. 17 Закону №280 та п. 1.8 та п.4.2 Статуту, Слов»яносербська селищна рада, як власник майна, не несе відповідальності по зобов»язанням підприємства і будує свої відносини з комунальним підприємством на засадах його підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності раді, не втручаючись при цьому у його оперативно-господарську та фінансову діяльність.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що податковий борг рахується за КП «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради, проте позивач в процесі розгляду справи уточнив позовні вимоги та виключив з числа відповідачів
КП «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради, зазначивши його як третю особу на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог ( а.с.47-50).
З матеріалів справи вбачається, що протягом 2010-2011рр. Луганським окружним адміністративним судом ухвалені постанови від 24.06.2010р. № 2а-4422/10/1270, від 02.12.2010р. № 2а-8680/10/1270, від 07.12.2010р. № 8681/10/1270, від 22.12.2010р. № 2а-8682/10/1270, від 01.02.2011р. № 2а-717/11/1270 та від 23.02.2011р. № 2а-1250/11/1270, 28.03.2011р. № 2а-2145/11/1270, 31.05.2011р. № 2а-3819/11/1270 ( а.с.132-154) за позовами ДПІ до КП«Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради.
Згідно листа ВДВС Слов»яносербського районного управління юстиції від 06.06.2011р. № 4518 у відношенні до КП «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради відкрите зведене виконавче провадження. Вимоги ДПІ заходяться у четвертій черзі. Загальна сума боргу на користь ДПІ 324841 грн. Стягнення на користь ДПІ не було. Майно підприємства є державною власністю, його реалізація не можлива у зв»язку із дією Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» ( а.с.70-71).
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок першої інстанції про те, що повторне стягнення податкового боргу у сумі 265024,68 грн., відносно стягнення якого вже є постановлені рішення суду про стягнення цього боргу, є неприпустимим.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про таке.
Стаття 96 Податкового Кодексу передбачає погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації та комунальних підприємств.
Зокрема згідно п. 96.1 ст. 96 у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов»язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності в такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов»язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення, передбаченого підпунктами 96.1,1, 96.1.2, 96.1.3, 96.1.4.
Відповідно до п.96.3 відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов»язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
З матеріалів справи вбачається, що Слов»яносербська селищна рада у відповідь на звернення ДПІ від 21.01.2011р. № 474/24-0 листом від 30.03.2011р. № 760 направила на адресу ДПІ в Слов»яносербському районі копію рішення № 4/8 від 21.03.2011р. «Про розгляд питання погашення заборгованості КП «Слов»яносербське будинкоуправління» перед ДПІ в Слов»яносербському районі. Всупереч ствердженням позивача, рішення про відмову у вжитті заходів щодо погашення заборгованості радою не приймалося.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з підстав повторного стягнення податкового боргу у сумі 265024,68 грн., відносно стягнення якого вже є постановлені судові рішення.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Слов»яносербському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2а-3971/11/1270- залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2а-3971/11/1270за позовом Державної податкової інспекції в Слов»яносербському районі Луганської області до Слов»яносербської селищної ради Слов»яносербського району Луганської області, третя особа Комунальне підприємство «Слов»яносербське будинкоуправління» Слов»яносербської селищної ради про стягнення податкового боргу у сумі 265024,68 грн. залишити без змін.
Ухвала складена та підписана колегією суддів 21 вересня 2011 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя О.О.Радіонова
Судді О.А. Нікулін
С.В. Жаботинська