Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
28.11.2011 р. №2а-13045/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.
за участю представника позивача - Інденко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області
до Закритого акціонерного товариства "Краснопавлівський молокозавод"
пронадання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, - В С Т А Н О В И В:
Позивач, Лозівська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Закритого акціонерного товариства "Краснопавлівський молокозавод", в якому просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу відповідача у розмірі 327504,52 грн. за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі (згідно акту опису активів №11/24-021 від 25.08.2010 р.).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ЗАТ "Краснопавлівський молокозавод" перебуває на обліку в Лозівській ОДПІ Харківської області та має станом на час звернення до суду податковий борг на загальну суму 327504,52 грн., а саме:
- ПДВ у розмірі 197066,67 грн. - основний платіж, 98533,34 грн. - штрафні (фінансові) санкції згідно податкового повідомлення-рішення №0000101800/0 від 27.07.2010 року. Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось відповідачем до суду, сума стягнення є узгодженою;
- податок на прибуток у сумі 2079.20 грн. - штрафні (фінансові) санкції з урахуванням часткової сплати, згідно податкового повідомлення-рішення №0000032310 від 15.01.2010 року;
- податок на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення №0002981500/0 від 02.08.2010 року - 4328,00 грн. - основний платіж, 216,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції;
- податок на прибуток у розмірі 4066,00 грн. згідно декларації з податку на прибуток №9003021939 від 02.08.2010 року в сумі 4066,00 грн., а також пені - 361,27 грн., яка виникла в період з 30.07.2010 року по 31.12.2010 року;
- земельний податок у сумі 855,28 грн. - основний платіж, визначений відповідачем самостійно, згідно податкових декларацій з плати за землю №9001051041 від 16.03.2011 року в сумі 427,52 грн. по строку сплати 30.03.2011 року, №19037 від 18.04.2011 року в сумі 427,76 грн. по строку сплати 30.04.2011 року;
- збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 821,43 грн. - основний платіж визначений відповідачем самостійно, згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища наданого платником податків до Лозівської ОДПІ №9006735489 від 05.02.2011 року за 4-й квартал 2010 року по строку сплати 19.02.2011 року.
Таким чином, позивач зазначив, що суми податкового боргу - узгоджені, але на теперішній час відповідачем сплачені не були.
Від представника позивача - Інденко Я.В. надійшла письмова заява з підтриманям позову у повному обсязі та проханням розглядати справу за його відсутністю.
Відповідач у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений повістками з поштовими повідомленнями, які направлялись за офіційним місцем знаходження, згідно довідки органу реєстрації. Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником. Таким чином, відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, його повторне неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
На підставі ч.4 ст.128 КАС України, справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, враховуючи повторне неприбуття у судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Відповідач - ЗАТ "Краснопавлівський молокозавод" зареєстрований Лозівською районною державною адміністрацією Харківської області 23.12.2004 року (а.с.12).
ЗАТ "Краснопавлівський молокозавод" взято на облік Лозівською ОДПІ Харківської області, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно наданого розрахунку податкового боргу відповідача, загальна сума боргу становить - 327504,52 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, вказана сума податкового боргу складається з наступного:
- Суми ПДВ у розмірі 197066,67 грн. - основний платіж, 98533,34 грн. - штрафні (фінансові) санкції згідно податкового повідомлення-рішення №0000101800/0 від 27.07.2010 року, яке винесено на підставі висновків акту документальної невиїзної перевірки №521/18-008/24271471 від 16.07.2010 року. Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось відповідачем до Харківського окружного адміністративного суду.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.12.2010 року по справі №10032/10/2070 відмовлено у задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства "Краснопавлівський молокозавод" до Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 27.07.2010 р. №0000101800/0. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2011 року апеляційна скарга ЗАТ "Краснопавлівський молокозавод" - залишена без розгляду, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 16.12.2010 року - без змін.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України - обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Позивачем за несплату податкового зобов'язання нарахована пеня у розмірі 4011,43 грн.
Згідно абз.2 п.57.3 ст.57 ПК України - у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
- Податок на прибуток у сумі 17245,10 грн., сума зменшена на 15165,90 грн. у зв'язку з частковою сплатою штрафних (фінансових) санкцій, згідно податкового повідомлення-рішення №0000032310 від 15.01.2010 року, яке винесено на підставі висновків акту планової виїзної перевірки №1100/23-204/24271471 від 28.12.2009 року. Вказане податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу 15.01.2010 року та отримано 21.01.2010 року, що підтверджується матеріалами справи.
- Податок на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення №0002981500/0 від 02.08.2010 року - 4328,00 грн. - основний платіж, 216,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції, винесене на підставі висновків акту камеральної перевірки №271/15-107 від 02.08.2010 року. Вказане податкове повідомлення-рішення було отримане відповідачем 02.08.2010 року, що підтверджується матеріалами справи.
Вказані податкові повідомлення-рішення не оскаржені відповідачем ані в адміністративному, ані в судовому порядку.
- Податок на прибуток у розмірі 4066,00 грн. згідно декларації з податку на прибуток №9003021939 від 02.08.2010 року в сумі 4066,00 грн., а також пені - 361,27 грн., яка виникла в період з 30.07.2010 року по 31.12.2010 року.
- Земельний податок у сумі 855,28 грн. - основний платіж, визначений відповідачем самостійно, згідно податкових декларацій з плати за землю №9001051041 від 16.03.2011 року в сумі 427,52 грн. по строку сплати 30.03.2011 року, №19037 від 18.04.2011 року в сумі 427,76 грн. по строку сплати 30.04.2011 року.
- Збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 821,43 грн. - основний платіж визначений відповідачем самостійно, згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища наданого платником податків до Лозівської ОДПІ №9006735489 від 05.02.2011 року за 4-й квартал 2010 року по строку сплати 19.02.2011 року.
Суд розглядає справу, враховуючи вимоги Законів та інших нормативних актів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.00 р., платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до п.п.4.2.2 п.п.4.2.3 п.4.2 ст.4 вказаного закону, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків, за винятком випадків, визначених пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 вказаного закону - узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.3 ст.287 ПК України - податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п.1 ст.57 ПК України).
Пунктом 56.11 ст.56 ПК України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, відповідачем не виконані зобов'язання по сплаті податкового боргу по податкам та зборам та в строки, у розмірах встановлених Податковим кодексом України, та Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"
Згідно з п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 зазначеного закону №2181-ІІІ від 21.12.2000 р., у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Перша податкова вимога №1/9 від 26.01.2010 року та друга податкова вимога №2/30 від 25.02.2010 року були отримані відповідачем, що підтверджується матеріалами справи (а.с.74).
Відповідно до абз. 1, 2, 3 п.п. 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
Відповідно до п.п. 5.3.2 п.5.3 ст. 5 Закону податкові зобовязання повинні бути сплачені в установлений термін.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданням органів державної податкової служби, зокрема є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з ст.10 вказаного закону, до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обовязкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
На теперішній час сума податкового боргу відповідача складає 327504,52 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до положень п.1.7 ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р., передбачено, що активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
З Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 08.02.2010 року №9494431 вбачається, що на усі активи боржника зареєстровані у податковій заставі.
Згідно п.95.1 ст.95 ПК України - орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ст. 95.3 ПК України, орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Суд зазначає, що згідно довідки Лозівської ОДПІ від 22.09.2011 року (а.с.78) встановлена відсутність у відповідача на обліку в інспекції касових апаратів, тобто у відповідача відсутні готівкові кошти. З листа ВДВС Лозівського МУЮ Харківської області від 22.09.2011 року (а.с. 85) встановлено, що на кошти боржника - ЗАТ "Краснопавлівський молокозавод, що містяться на рахунку в АТ "Укрсиббанк" накладено арешт. При цьому згідно повідомлення банку, кошти на рахунках відповідача відсутні.
Таким чином, заходи щодо погашення боргу шляхом стягнення коштів з відповідача здійснити неможливо, через що суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у власності ЗАТ "Краснопавлівський молокозавод" та у податковій заставі, на підставі п.95.3 ст.95 ПК України.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 327504,52 грн., суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 72. 94, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції до Закритого акціонерного товариства "Краснопавлівський молокозавод" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - задовольнити у повному обсязі.
Надати дозвіл Лозівській об'єднаній державній податковій інспекції у Харківській області на погашення суми податкового боргу Закритого акціонерного товариства "Краснопавлівський молокозавод" у розмірі 327 504 (триста двадцять сім тисяч п'ятсот чотири) грн. 52 коп. за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі згідно акту опису активів № 11/24-021 від 25.08.2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 02.12.2011 року.
Суддя Л.М. Мар'єнко