Постанова № 1962169, 09.07.2008, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2008
Номер справи
22-а-462/08
Номер документу
1962169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                 

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064,Україна, місто Харків, вул. Володарського, 46

Справа 22-а-462/08                                      Головуючий 1 інстанції – Коршенко  Ю.О.

Категорія – 33                                                 Доповідач – Сіренко О.І.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М           У К Р А Ї Н И

            9 липня  2008 року Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в складі : Головуючого – судді                                 Сіренко О.І.

                         Суддів                                              Мельникової Л.В.

                                                                                   Григорова А.М.

                        За участю секретаря                        Касян В.Ю.

            Розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу Кременчуцької об»єднаної державної податкової інспекції Полтавської області на постанову господарського суду Полтавської області від  10 липня 2007 року по справі за адміністративним  позовом   товариства з обмеженою відповідальністю „ Нерудбудматеріали "  до  Кременчуцької об 'єднаної державної податкової інспекціїпро визнання нечинним податкового повідомлення-рішення КО ДПІ    від 15.11.2006р.№0002722301/0/2638, -

                                                 В С Т А Н О В И Л А :

            Товариство з обмеженою відповідальністю „ Нерудбудматеріали "  звернулось в суд з позовом до  Кременчуцької об 'єднаної державної податкової інспекціїпро визнання нечинним податкового повідомлення-рішення КО ДПІ    від 15.11.2006р.№0002722301/0/2638, про донарахування плати за користування надрами місцевого значення у розмірі 67392грн. та штрафних санкцій у розмірі 24397грн., посилаючись на неправомірність вказаного рішення.

Відповідач надав до суду заперечення на позов, за якими з позовними вимогами не згоден, посилаючись на правомірність прийняття спірного рішення.

10 липня 2007 року постановою господарського суду Полтавської області позов  товариства з обмеженою відповідальністю " Нерудбудматеріали"  задоволений  повністю. Визнано  нечинним податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 15.11.2006р. №0002722301/0/2638.

В апеляційній скарзі Кременчуцька ОДПІ у Полтавській області просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи.

             Колегія суддів, вислухавши  суддю – доповідача, пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги , приходить до висновку, що апеляційна скарга  підлягає задоволенню з наступних підстав :

            Судом встановлено, що Кременчуцькою ОДПІ у Полтавській області було здійснено виїзну планову перевірку ТОВ «Нерудбудматеріали» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006 р

           За результатами виїзної планової перевірки ТОВ „Нерудбудматеріали" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. Кременчуцької ОДПІ складено акт від 06.11.2006р. №617/23-120/32450945.

Згідно  акту перевірки відповідачем,  встановлено заниження позивачем плати збору за користування надрами для видобування корисних копалин на суму 33760грн. - за 2005р. та 33632грн. за І півріччя 2006р., в тому числі :

за IIIкв. 2005р. в сумі   30 033,00 грн. за IVкв. 2005р. в сумі     3 727,00 грн. за І кв. 2006р.    в сумі    11 628.00 грн. за IIкв. 2006р.    в сумі   22 004,00 грн.,

чим порушено ст. З „Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин" затвердженого Постановою КМУ від 12.09.1997р. №1014 (зі змінами та доповненнями).

На підставі акту від 06.11.2006р. №617/23-120/32450945 Кременчуцькою ОДШ прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.11.2006р. №000272301/0/2638 про донарахування плати за користування надрами місцевого значення в сумі 67392грн. та штрафних санкцій на суму 24397грн.

Основним видом діяльності ТОВ „Нерудбудматеріали" є розроблення гравійних та піщаних кар'єрів (КВЕД 14.21.0), а саме подріблення каменю; гравій, щебінь, гальку, пісок для будівництва та промислових потреб, видобутий з кар'єрів, морів, річок, озер, що підтверджується довідкою ЄДРПОУ.

ТОВ „Нерудбудматеріали" має ліцензію (спеціальний дозвіл) на користування надрами №3272 від 30.10.2003р., видану Міністерством екології та природних ресурсів України, відповідно до якої має право здійснювати роботи з видобування гранітів придатних для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового не території Мало-Кахнівського родовища. ТОВ „Нерудбудматеріали" за специфікою своєї діяльності здійснює видобування піщано-гравійної сировини під час розроблення гранітного кар'єру для виготовлення кінцевої продукції - щебеню.

Задовольняючи позовні вимоги ТОВ «Нерудбудматеріали», суд першої інстанції виходив з того, що згідно листа Державного комітету України з будівництва та архітектури №5/10-1287 від 30.06.2005р. видобута сировина під час розроблення гранітних кар'єрів, а також виготовлена з вказаної сировини кінцева продукція (щебінь), яка відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7.-75-98, ГОСТ 7392-85, ДСТУ Б В.2.7.-71-98, ТУ 21-10-69-89, ДСТУ Б В.2.7.-43-96 належить до піщано-гравійної.

Законом України „Про Державний бюджет на 2005 рік" (додаток 9), Законом України „Про Державний бюджет на 2006 рік" (додаток 9) за користування надрами для добування корисних копалин встановлена плата в 1 гривню за кубічний метр для піщано-гравійної сировини.

Законом України „ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" №398-У від 30.11.2006р. (додаток №1) було остаточно внесено роз'яснення до терміну піщано-гравійної сировини. Відповідно до зазначеного закону за піщано-гравійну сировину, в тому числі і за видобування каменю будівельного (в якості сировини) для подальшого подрібнення для отримання щебеневої продукції плата складає 1 гривню за кубічний метр.

           Тобто, законодавець чітко встановив, що до піщано - гравійної сировини відноситься в тому числі і видобування каменю будівельного (в якості сировини) для подальшого подрібнення для отримання щебеневої продукції. За своєю специфікою позивач і здійснює саме таку діяльність, що підтверджується ліцензією на користування надрами №3272 від 30.10.2003р., виданою Міністерством екології та природних ресурсів України та актом перевірки позивача південною територіальною інспекцією управління державного геологічного контролю згідно якого порушень у позивача по зайняттю неліцензійною діяльністю не виявлено.

До прийняття Закону України „ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" №398-У від 30.11.2006р. існувало неоднозначне тлумачення норм щодо віднесення  продукції, яку видобуває позивач,  до різних видів корисних копалин та існував, відповідно, різний розмір справляння плати за видобуток даної продукції за різними нормативними актами.

Статтею 28 Кодексу встановлено, що користування надрами є платним. Згідно ч.6 ст.30 Кодексу нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.30 Кодексу Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 12.09.1997р. №1014 (зі змінами та доповненнями), якою затверджено Базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, відповідно до яких плата за один кубічний метр піщано - гравійної сировини становить 0,11грн.

Підпунктом 4.4.1. пункту 4.4. статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Підпунктом д) підпункту 4.4.2. пункту 4.4. ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" також встановлено, що не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.

Виходячи з конституційних положень про те, що закон має вищу юридичну силу порівняно з іншими підзаконними нормативно - правовими актами, позивачем відповідно до зазначених вище нормативних актів та наданого листом Державного комітету України з будівництва та архітектури №5/10-1287 від 30.06.2005р. роз'яснення правомірно було віднесено власну продукцію до піщано-гравійної та вірно проведено розрахунок плати за користування надрами у 2005-2006р.р. з використанням базового нормативу 1.0.

За результатами перевірки ТОВ „Нерудбудматеріали" Південною територіальною інспекцією управління державного геологічного контролю, які зафіксовані в зазначеному акті порушень, що стосуються своєчасності внесення плати за користування надрами в порядку і за встановленими нормативами взагалі не виявлено.

          Пунктом  2.13   акту  встановлено:   «Платежі  за  надра и  геологорозвідувальні   роботи здійснюються своєчасно та у повному обсязі».

               Згідно сертифікату відповідності, що містяться в матеріалах справи встановлено, що продукція позивача відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7.-75-98, а отже відповідно до листа Державного комітету України з будівництва та архітектури №5/10-1287 від І30.О6.2ОО5р., яким роз'яснено, що видобута сировина під час розроблення гранітних І кар'єрів, а також виготовлена з вказаної сировини кінцева продукція (щебінь), яка відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7.-75-98, ГОСТ 7392-85, ДСТУ Б В.2.7.-71-98, ТУ 21-10-69-89, ДСТУ Б В.2.7.-43-96 належить до піщано-гравійної, що цілком підтверджує правомірність розрахунків позивача по платі за користування надрами у 2005-2006р.р.

З огляду на вищенаведене, суд першої інстанції дійшов  висновку, що податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 15.11.2006р. №0002722301/0/2638 про донарахування плати за користування надрами місцевого значення у розмірі 67392 грн. та штрафних санкцій у розмірі 24397грн.,  не відповідає вимогам законодавства, тому підлягає скасуванню.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Порядком справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого постановою КМУ від 12.09.1997р. №1014 (надалі - постанова КМУ №1014), визначені наступні основні положення справляння плати за користування надрами:

п. 9 «Якщо користувачі надр розробляють більше одного виду корисних копалин, плата обчислюється за кожний вид окремо».

п.19 "Сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин розраховується користувачами надр самостійно. Користувачі надр несуть відповідальність за правильність обчислення і своєчасність внесення плати за користування надрами...".

           п.20 "Контроль за правильністю обчислення і своєчасністю внесення плати за користування надрами здійснюється органами Державної податкової адміністрації".

Перевіркою встановлено, що на порушення п. З Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, ст.90 Закону України від 23.12.2004р. №2285 IV"Про Державний бюджет України на 2005 рік", якою установлено, що у 2005 році застосовуються базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин, згідно з додатком № 9 до цього Закону та статті 85 Закону України від 20.12.2005р. №3235-ІУ "Про Державний бюджет України на 2006 рік", якою установлено, що у 2006 році застосовуються базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин, згідно з додатком № 9 до цього Закону, ТОВ „Нерудбудматеріали" занизило плату за користування надрами для видобування корисних копалин за 2005 р. 33 760,00 гри., за 1 півріччя  2006р. 33632.00 грн.

             Згідно додатку №9 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2005р." підприємство застосовувало норматив 2,0 грн/м3. Але з Ш кварталу 2005 р. підприємство змінило норматив на 1,0 грн./м3.

Підставою для зміни нормативу є надана платником довідка з єдиного державного реєстру № 002/4277 від 18.07.2005 року, де основним видом діяльності за КВЕД є 14.21.0 ''Розроблення гравійних та піщаних кар'єрів" та лист Держбуду України № 5/10-1287 від 30.06.05р., за яким видобута сировина під час розроблення гранітних кар'єрів, а також виготовлена з вказаної сировини кінцева продукція відноситься до пісково-гравійної суміші, а не до каменю для будівництва.

Кременчуцька ОДПІ не погоджується з даним висновком з наступних підстав, які не були прийняті господарським судом Полтавської області при винесенні постанови.

Державна Податкова Адміністрація України листом від 15.11.2005р. №22831/7/15-0817 "Про плату за користування надрами для видобування будівельного каменю" надіслала роз'яснення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (лист від 31.10.2005 р.№ 10404/29-5), згідно з яким, підприємства, які виготовляють бутовий камінь, щебінь, гравій та пісок з відсіву із щільних вивержених, метаморфічних і осадових гірських порід (гранітів, сієнітів, гранодіоритів, базальтів, гнейсів, кварцитів, вапняків, пісковиків тощо) сплачують плату за користування надрами за нормативами, установленими для будівельного каменю.

Надрокористувач   не змінював місце видобутку корисних копалин та ліцензію на експлуатацію родовища корисних копалин

Спеціальний дозвіл на користування надрами №3272 від 30.10.2003р.

Вид користування надрами: Об'єкт ліцензування: Корисні копалини: Ступінь освоєння: Площа об'єкту, території: Оцінені (затверджені) запаси:

Мета ліцензії:

видобування

Мало-Кохнівське родовище

граніти

розробляється з 1938 року

100,9 га

ДКЗ СРСР, протокол від 15.08.1975р. за №7431;

ДКЗ України, протокол від 28.04.1999р. за №503

видобування гранітів придатних для

виробництва щебеню будівельного та каменю

бутового.

Листом Південної Територіальної Інспекції Управління Державного Геологічного Контролю від 10.10.06р. № 263-П було надіслано акт позапланової перевірки ТОВ „Нерудбудматеріали" експлуатуючого Малокохнівське родовище гранітів.

В результаті перевірки встановлено, що обсяги видобутку (погашені запаси) у 2005 році склали 74555 м3 граніту, за 1 півріччя 2006 року 33 632 м3 граніту при цьому у 1У кв. 2005р. нарахування ресурсних платежів ( сплата податку за надра и збору за геологорозвідувальні роботи) помилково проведено виходячи з обсягу видобутих корисних копалин ( з урахуванням розрихлення) - 27785, а не погашених запасів ( в твердому становищі)- 15756 м3. Таким чином обсяг видобутку ( погашені запаси) у 2005 році становив 62 526 м3 граніту.

Сплата податку за користування надрами проведена, виходячи із обсягів погашених запасів 16 737 м3 граніту у відповідності з нормативами сплати 2,0 грн. за 1 м3 погашених запасів у відповідності з Законом "Про Державний бюджет України на 2005 рік". У другому півріччі 2005 р і 1 півріччі 2006 року сплату податку за користування надрами .підприємство проводило згідно з нормами сплати - 1,0 грн. за 1 м3 погашених запасів на •підставі листа Держбуду України № 5/10-1287 від 30.06.05р., відносячи видобуту сировину до пісково-гравійної суміші, а не до каменю для будівництва.

            Судом першої інстанції  не було прийнято до уваги, що поданому питанню   існують  роз'яснення Міністра охорони   навколишнього природногосередовища України ( лист від 29.02.06р. № 1887-к/31-2),   згідно з яким підприємства,які виготовляють  бутовий  камінь, щебінь, гравій  і пісок із твердих виверженихметаморфічних    і   осадових    порід   (   у   т.ч.   і   гранітів)   сплачують   податок   закористування надрами  по нормативам, встановленим для будівельного каменю (Постанова  КМУ   від   12.09.1997р.   №   1014   ..Про   затвердження   нормативів   плати   закористування   надрами   для    видобування    корисних    копалин"    та,    в    подальшому,передбачений у додатку № 9 до Закону України про Державний бюджет України на 2005 -2006 р.р. ( 2,0 за 1 м3 погашених запасів). Крім того, в листі зазначається, що Міністерствоохорони навколишнього природного середовища України не раз пояснювало видобувнимпідприємством про неправомірність заміни терміну камінь будівельний терміном піщано -гравійна суміш, оскільки це різні види корисних копалин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" визначено, що граніт відноситься до корисних копалин місцевого значення ( сировина для бутового каменя), гравій також відноситься до корисних копалин місцевого значення, але входить до піщано - гравійної сировини.

Південною територіальною інспекцію управління державного геологічного контролю було проведено перевірку діяльності користувача надр, по що складений акт. В п. 2.5 акту перевірки міститься інформацію щодо дотримання мети робіт, обумовленої ліцензією, а саме: "Предприятие добьівает гранит пригодньїй для производства щебня _строительного и бутового камня», а в п. 2.8 інформація щодо складування, збереження та «обліку корисних копалин, а саме: «Складирование полезного исконаемого не  производится. Горная масса поступает на щебеночньїй завод».

Зазначені  висновки  Південної територіальної інспекції управління державного геологічного контролю підтверджують твердження Кременчуцької ОДПІ про видобування

позивачем саме граніту, який в подальшому використовується для виготовлення бутового  каменя, щебеня, гравію.  Об'єктом справляння плати за користування надрами, відповідно до вимог пункту 3 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних   копалин,   затвердженого   Постановою   КМУ   від   12.09.1997р.   №1014   "Прозатвердження  базових  нормативів   плати  за  користування  надрами  для  видобування корисних    копалин"    є    обсяг    фактично    погашених   у    надрах    балансових   та позабалансових запасів корисних копалин (сировини), а не виготовленої з неї готової  продукції.

             Відповідно до наказу Державної комісії України по запасах корисних копалин при

 Міністерстві екології та природних ресурсів України від 16 грудня 2002 року N 199,зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2003 р. за N 78/7399 "Про

затвердження Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ будівельного й облицювального каменю": "Родовища

будівельних і облицювальних каменів - просторово визначені та економічно обгрунтовані

ділянки надр, у межах яких виявлені й оцінені гірські породи, які за своїми властивостями, кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового видобутку та

використання в будівництві відповідно до встановлених стандартів та технічних вимог

споживачів. Бутовий камінь - великі уламки природної однорідної невивітреної породи без

пухких і глинистих включень неправильної форми розміром 150 - 500 мм, масою 20 - 40 кг.

Будівельний камінь - гірські породи, фізико-механічні властивості яких відповідають

вимогам відповідних державних стандартів та технічних умов і які застосовуються у

будівництві   без   зміни   їх   хімічного   складу.   Основна   корисна   копалина  родовищ будівельного й облицювального каменю - корисна копалина, що визначає промислове

значення родовища, напрям використання його товарної продукції і назву.

       Спеціальним дозволом на користування надрами №3272 від 30.10.2003р. встановлено, що ТОВ "Нерудбудматеріали" здійснюють видобування гранітів.

          Постановою КМУ від  12 грудня  1994 р. N  827 "Про затвердження переліків

корисних   копалин   загальнодержавного та  місцевого   значення"   визначено,   що   гранітвідноситься до корисних копалин місцевого значення, які в свою чергу, розподіляються заналежністю до певного виду сировини (граніт відноситься   до сировини для бутовогокаменю).

        За таких обставин, колегія суддів вважає, що, оскаржуване податкове повідомлення прийняте з дотриманням чинного законодавства, тому підстав для визнання його нечинним у суду першої інстанції не було.

            З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова підлягає скасуванню на підставі п.4 ч.1 ст. 202 КАС України та ухваленням нової постанови про відмову ТОВ «Нерудбудматеріали» в позові.

             Керуючись ст..ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

                                                 П О С Т А Н О В И Л А :

            Апеляційну скаргу Кременчуцької об»єднаної державної податкової інспекції Полтавської області  - задовольнити.

           Постанову господарського суду Полтавської області від  10 липня 2007 року по справі № 9/ 81 – скасувати.

            Відмовити в  позові   товариству з обмеженою відповідальністю „ Нерудбудматеріали "  до  Кременчуцької об 'єднаної державної податкової інспекціїпро визнання нечинним податкового повідомлення-рішення КО ДПІ    від 15.11.2006р.№0002722301/0/2638.

           Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.

         Повний текст постанови виготовлений та підписаний   14 липня 2008 року.

         Головуючий                підпис                 Сіренко О.І.

         Судді                            підпис                 Мельникова Л.В.

                                               підпис                Григоров А.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ

             Суддя Харківського апеляційного

            адміністративного суду                                                             Сіренко О.І.