Постанова № 1952907, 16.07.2008, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
16.07.2008
Номер справи
12/2023а
Номер документу
1952907
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА Справа № 12/2023а

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2008 р. м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарях Петько Л.В., Луговій І.В. і Кадусі Л.В., за участю представників сторін: позивача –Школьної І.П., Майстренко Т.В. і Білоцерківської Л.М. за довіреностями, відповідача –Лобунця А.В. і Косточки Т.В. за довіреностями, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, розглянувши справу за позовом Смілянського комунального підприємства теплових мереж „Смілакомунтеплоенерго” до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Смілянське комунальне підприємство теплових мереж „Смілатеплокомуненерго” звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області (далі –відповідач), в якому просив скасувати рішення відповідача від 22.01.2008 року № 10 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, вважаючи його необґрунтованим і незаконним, та відшкодувати судові витрати.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, підтримали і просили суд їх задовольнити.

Відповідач подав письмові заперечення проти позову. Із заперечень проти позову і пояснень представників відповідача в суді слідує, що відповідно до своїх повноважень, в січні 2008 року відповідачем проведена перевірка позивача з питань правильності застосування тарифів на послуги з теплопостачання. Перевіркою було встановлено, що в 2007 році всупереч вимогам чинного законодавства позивач нараховував плату за послуги централізованого опалення місць загального користування споживачам, які встановили у квартирах багатоквартирних будинків індивідуальне (автономне) опалення, по незатвердженим в установленому порядку тарифам. За період з квітня по грудень 2007 року сума завищення тарифів склала 11447 грн. 17 коп. Про результати перевірки складено акт № 2235 від 15.01.2008 року, на підставі якого прийнято оскаржене рішення. Своє рішення відповідач вважав законним, позов –необґрунтованим, тому в його задоволенні просив суд відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд в задоволенні позову відмовляє повністю з наступних підстав.

Із акта № 2235 від 15.01.2008 року вбачається, що, за заявами мешканців, працівниками відповідача проведена перевірка порядку застосування позивачем тарифів на послуги з теплопостачання. На підставі наданих позивачем документів перевіркою встановлено, що згідно наказу позивача від 25.12.2006 року № 198, з 01.12.2006 року позивач почав нараховувати плату за послуги централізованого опалення місць загального користування споживачам, які встановили у квартирах багатоквартирних будинків індивідуальне (автономне) опалення. Відповідно до цього наказу в 2007 році нараховано 224312 грн. 85 коп. З них, у виконання наказу від 03.12.2007 року № 205, зменшено нарахування на суму 183345 грн. 20 коп. З квітня по грудень 2007 року сплачено

споживачами 11447 грн. 17 коп. Підприємство займає монопольне становище на регіональному ринку.

Рішенням начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області № 4 від 22.01.2008 року позивач на підставі матеріалів перевірки визнаний винним в застосуванні незатверджених в установленому порядку тарифів на опалення місць загального користування, що є порушенням законів України „Про житлово-комунальні послуги”, „Про ціни і ціноутворення”, „Про місцеве самоврядування в Україні”, тобто - у вчиненні порушення державної дисципліни цін і за вчинення цього правопорушення на нього накладено економічні санкції: вилучення необґрунтовано одержаної суми виручки в розмірі 11447 грн. 17 коп. і штраф –22894 грн. 34 коп. грн. 84 коп., що разом складає 34341 грн. 51 коп.

Зазначене рішення відповідача оскаржується позивачем, економічні санкції останнім добровільно не сплачено.

Із довідки позивача від 15.01.2008 року № 75, на якій ґрунтується висновок перевірки, вбачається, що на виконання наказів від 25.12.2006 року № 198, від 03.12.2007 року № 205 позивачем отримано в 2007 році коштів в уплату за місця загального користування 11447 грн. 17 коп.

За змістом ст. 9 Закону України Про ціни і ціноутворення, на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, які займають домінуюче становище на ринку, встановлюються державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи державними органами України.

Згідно ст. 7 ч. 1 п. 2, 31 Закону України Про житлово-комунальні послуги, встановлення (затвердження) цін/тарифів на житлово-комунальні послуги віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, затвердження цін/тарифів здійснюється на підставі розрахунків економічно обґрунтованих витрат на виробництво цих послуг, виконаних виробниками цих послуг, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 28 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, встановлення тарифів щодо оплати комунальних послуг, які надаються підприємствами і організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, належить до відання виконавчих органів міських рад.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 року № 955 затверджено Порядок формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води (з наступними змінами і доповненнями), яким передбачено види тарифів залежно від категорій споживачів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відповідно до п. 28 яких споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 року № 359, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.11.2006 року за № 1237/13111, на виконання п. 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, затверджено Методику розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення.

Рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 20.10.2006 року № 970 затверджено та введено в дію з початку опалювального періоду 2006-2007 років тарифи на центральне опалення для позивача для І групи споживачів (населення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2007 року № 297 внесено зміни до деяких постанов КМ України, в тому числі і до постанови КМ України від 10.07.2006 року № 955, постанова набрала чинності з 01.03.2007 року. За змістом змін надання висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов’язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води здійснюється Держінспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.

Такий Порядок затверджено наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007 року за № 67, зареєстровано в Міністерстві юстиції 14.03.2007 року за № 222/13489.

За змістом ч. 1 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, особи, винні в порушенні державної дисципліни цін, несуть відповідальність, яка полягає в вилученні необґрунтовано одержаної суми виручки в доход відповідного бюджету та стягненні штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

З урахуванням викладеного суд порушень вищенаведених вимог законодавства позивачем при нарахуванні плати за послуги централізованого опалення місць загального користування споживачам, які встановили у квартирах багатоквартирних будинків індивідуальне (автономне) опалення за опалювальний період 2006-2007 років, не вбачає, вважає висновок відповідача про наявність в діях позивача ознак порушення державної дисципліни цін помилковим, його (відповідача) рішення від 22.01.2008 року № 10 про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, - незаконним, а позовні вимоги –обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Заперечення проти позову відповідача суд визнає необґрунтованим і відхиляє.

На підставі статті 94 КАС України та пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень до даного Кодексу з державного бюджету на користь позивача підлягають стягненню судові витрати - сплачений судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Рішення начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 22.01.2008 року № 10 про застосування до комунального підприємства „Смілакомунтеплоенерго” економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, - скасувати.

Стягнути з місцевого бюджету на користь комунального підприємства „Смілакомунтеплоенерго”, ідентифікаційний код 33648312, Черкаська область, м. Сміла, вул.. Дзержинського, 72/а, р/р 26002060121 в ЧФ ВАТ „Мегабанк”, МФО 354905 - 3 грн. 40 коп. судового збору.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви в Київський апеляційний адміністративний суд через господарський суд Черкаської області. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.М. Грачов