Ухвала суду № 19500833, 10.11.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
2-а/1570/4646/2011
Номер документу
19500833
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2011 р.Справа № 2-а/1570/4646/2011 Категорія: 9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Яковлева Ю.В.

судді Запорожана Д.В.

судді Жука С.І.

при секретарі Довженко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА СЕРВІС»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА СЕРВІС»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна податкова адміністрація в Чернігівській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000821610 від 06.06.2011 року та №0000811610 від 06.06.2011 року,

встановила:

Позивач ТОВ «ВЕСТА СЕРВІС»21.06.2011 року звернувся до суду з позовною заявою про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень про застосування, штрафних (фінансових) санкцій №0000821610 від 06.06.2011 року та №0000811610 від 06.06.2011 року, мотивуючи позовні вимоги тим, що на підприємстві забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків та готівкові кошти були оприбутковані своєчасно.

Представник позивача в судовому засіданні вищевказаний адміністративний позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволені відмовити посилаючись на наступне. В акті перевірки №0045/25/08/23/30251215 від 11.03.2011 року зафіксовано порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 від 06.07.1995 року, що стало підставою прийняття податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000821610 від 06.06.2011 року та №0000811610 від 06.06.2011 року.

Представник третьої особи на стороні відповідача надіслав заперечення, з позовними вимогами не погодився та просив в їх задоволені відмовити, обґрунтовуючи тим що позивач здійснив порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 від 06.07.1995 року, а саме: не здійснював щоденний друк фіскального звітного чеку та несвоєчасно оприбутковував готівку.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА СЕРВІС»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна податкова адміністрація в Чернігівській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000821610 від 06.06.2011 року та №0000811610 від 06.06.2011 року було відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ «ВЕСТА СЕРВІС», з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про задоволення позову у повному обсязі.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлень від 10.03.2011 року №88 та №89 співробітниками ДПА в Чернігівській області була проведена перевірка АЗС №21, яка розташована за адресою: Козелецький район с. Єрків, вул. Гагаріна, 1-а та належить товариству з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА СЕРВІС». Перевірка проводилась з питання дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.

За наслідками перевірки ДПА в Чернігівській області було складено акт від 11.03.2011 року (а.с. 5-8).

На підставі вищезазначеного акту перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з ВПП у м. Одесі винесені податкові повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000821610 від 06.06.2011 року у розмірі 128767,05 гривень та №0000811610 від 06.06.2011 року у розмірі 340.00 гривень за порушення п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 року, за порушення п.п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320.

Перевіркою встановлено факт не своєчасного оприбуткування готівкових коштів та не забезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків Z- звіту за 02.03.2010 року.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95 від 06.07.1995 року суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Законодавець наголошує, що суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані щоденно друкувати фіскальні звітні чеки. Під своєчасністю вважається - у день одержання готівкових коштів. Зазначена норма носить імперативний характер, обов'язкова для виконання, не може бути змінена за згодою сторін, не носить формального характеру та за недодержання юридичною особою встановлених вимог застосовуються відповідні штрафні санкції згідно з Указом Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 (436/95) "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Судом 1-ї інстанції також встановлено, що позивачем допущено не щодобове друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, зокрема: Z- звітів.

Згідно п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 року у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За фактом виявленого порушення 06 червня 2011 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з ВПП у м. Одесі було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000811610 про застосування до позивача ТОВ «ВЕСТА СЕРВІС» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340,00 гривень (а.с. 9).

Позивачем надані до суду копії денних фіскальних (Z) звітів. Фіскальний чек від 01.03.2010 року роздрукований о 23 год. 35 хв., фіскальний чек від 03.03.2010 року роздрукований о 00 год. 06 хв., фіскальний чек від 04.03.2010 року роздрукований о 23 год. 37 хв., фіскальний чек від 05.03.2010 року роздрукований о 23 год. 41 хв. (а.с. 75, 76, 80-82, 83-85). Тобто, позивачу відомо про вимогу здійснення друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних чеків кожних 24 год., але як вбачається з фіскального чеку від 03.03.2010 року він роздрукований о 00 год. 06 хв. № 01081, з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 від 06.07.1995 року не забезпечено виконання фіскального звітного чеку Z- звітів: так за 02.03.2010 року був роздрукований 03.03.2010 року о 00 год. 06 хв. № 01081. Загальна сума виторгу за несвоєчасно роздрукованим Z- звітом становить 25753,41 гривень.

Суд 1-ї інстанції дійшов вірного висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000811610 від 06.06.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340,00 гривень за порушення п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 року є законним і не вбачає підстав для його скасування.

Крім того, перевіркою встановлено порушення п.п. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління національного банку України від 15.12.2004 року № 637, а саме, факт не своєчасного оприбуткування готівки в книзі обліку розрахункових операцій (далі книга ОРО) за 02.03.2010 року.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 року суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до п. 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95 від 06.07.1995 року суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 року №637 встановлені вимоги до організації готівкових розрахунків та згідно 2.6. зазначеного Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

До матеріалів справи надані пояснення до акту перевірки від 11.03.2011 року, згідно яких оператор АЗС № 21, яка розташована за адресою: Козелецький район с. Єрків, вул. Гагаріна, 1-а та належить товариству з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА СЕРВІС»ОСОБА_5 пояснила, що на момент проведення перевірки на АЗС відсутня розрахункова книжка, тому як вона знаходиться в головному офісі. Також оператор підтверджує факт роздрукування Z- звіту №01081 за 02.03.2010 року о 00 годин 06 хвилин 03.03.2010 року (а.с. 57).

В судовому засіданні представник позивача Севостянова С.О. пояснила, що на момент перевірки книга обліку розрахункових операції знаходилась не на АЗС, а в головному офісі.

Пунктами 1, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій. Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Не забезпечення щоденного друкування фіскального звітного чека, а саме друкування 03.03.2010 року о 00 годин 06 хвилин , а не 02.03.2010 року до 14 години 00 хвилин, вже є свідченням того, готівкові кошти оприбутковані не своєчасно. Таким чином порушення вимог п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»є наслідком недодержання вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95 від 06.07.1995

Стосовно посилань позивача, що готівка була передана інкасаторам наступного дня, податківці не заперечують, але законодавство України не передбачає під поняттям «оприбуткування»передачу готівки інкасаторам, а чітко зазначає, що оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій. ( Постанова "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 15.12.2004 N 637).

Суд 1-ї інстанції вірно встановив, що позивач не міг провести облік готівки за 02.03.2010 року своєчасно (у день одержання готівкових коштів) у зв'язку з тим, що оприбуткування готівки передбачає друкування Z - звіту та відображення в книзі ОРО безпосередньо в день надходження коштів. А в даному випадку несвоєчасне друкування Z-звіту призвело до несвоєчасного оприбуткування готівки, тобто не в день надходження коштів, а наступного дня.

Згідно п.п.4.3. п.4 Положення записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємства, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог гл. 4 Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

ТОВ «ВЕСТА СЕРВІС»не своєчасно оприбуткувало суму в розмірі 25753,41 гривень, тому розмір штрафної санкції повинні становити 25753,41 х 5 = 128767, 05 гривень.

З наведеного вбачається, що норми Положення прямо вказують на своєчасність і повноту здійснення обліку готівкових коштів у відповідних книгах обліку і за своєю суттю не є формальними та не припускають неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платників податків.

На думку колегії суддів, відповідачем правомірно застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції за порушення п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»у розмірі 128767,05 гривень . Відповідач - Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з ВПП у м. Одесі заперечуючи проти позову, довела суду правомірність та обґрунтованість податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000821610 від 06.06.2011 року та № 0000811610 від 06.06.2011 року за порушення п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 від 06.07.1995 року.

З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА СЕРВІС»залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА СЕРВІС»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна податкова адміністрація в Чернігівській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000821610 від 06.06.2011 року та №0000811610 від 06.06.2011 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий:Ю.В. Яковлев

Суддя:Д.В. Запорожан

Суддя:С.І. Жук