Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2011 р.Справа № 2-а-9832/09/1570 Категорія: 6.1Головуючий в 1 інстанції: Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Яковлева Ю.В.
судді Запорожана Д.В.
судді Жука С.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Одеської залізниці на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року по адміністративній справі за позовом Знам'янського транспортного прокурора в інтересах держави в особі інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області до Одеської залізниці про стягнення штрафу,
встановила:
Позивач Знам'янський транспортний прокурор в інтересах держави в особі інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області 21.07.2009 року звернувся до суду з позовом, в якому просив суд 1-ї інстанції стягнути з Одеської залізниці штраф за правопорушення у сфері містобудування в сумі 21492144 гривень. В своєму позові позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки додержання вимог законодавства та Державних будівельних норм у сфері містобудування при зведенні комунікацій інженерної інфраструктури, а саме електрифікації дільниці Бурти-Користівка Одеської залізниці, було встановлено порушення вимог ст.ст.28,29 Закону України «Про планування та забудову територій», а саме: з червня по 15 серпня 2008 року та з 30 вересня по 18 листопада 2008 року Одеською залізницею самовільно, без отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердженої проектної документації виконувались роботи з електрифікації дільниці Бурти-Користівка. У зв'язку із цим 06.04.2009 року начальником відділу контролю та видачі дозволів інспекції було складено протокол про правопорушення у сфері містобудування. На підставі наведеного, та відповідно до ст.3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»в.о. першого заступника начальника інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області було розглянуто справу про відповідальність Одеської залізниці за правопорушення у сфері містобудування та винесено Постанову № 335/09-Кр, якою на Одеську залізницю було накладено штраф згідно з абз.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 21492144 гривень. Зважаючи на те, що вищевказаний штраф у добровільному порядку відповідачем не був сплачений, прокурор звернувся до суду 1-ї інстанції.
В судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник інспекції ДАБК у Кіровоградській області в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином; згідно наданого до канцелярії суду клопотання, позивач позовні вимоги прокуратури підтримав та просив розглянути справу без участі представника позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в задоволенні адміністративного позову просив відмовити.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року позовні вимоги Знам'янського транспортного прокурора в інтересах держави в особі інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області були задоволені.
Стягнуто з Одеської залізниці (код ЄДРПОУ 01071315, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19) на користь державного бюджету нарахований та несплачений штраф за правопорушення у сфері містобудування в сумі 21492144 гривень (двадцять один мільйон чотириста дев'яносто дві тисячі сто сорок чотири гривні) на рахунок №31112106700002 в УДК у м. Кіровоград, ГУДКУ у Кіровоградській області, код одержувача 24145329, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 823016..
В апеляційній скарзі Одеська залізниця, з посиланням на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваного судового рішення та прийняття нового про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що при проведенні перевірки додержання Одеською залізницею вимог законодавства та Державних будівельних норм у сфері містобудування при зведенні комунікацій інженерної інфраструктури, а саме електрифікації дільниці Бурти-Користівка Одеської залізниці, посадовими особами інспекції було встановлено порушення вимог ст.ст.28, 29 Закону України «Про планування та забудову територій», а саме: з червня по 15 серпня 2008 року та з 30 вересня по 18 листопада 2008 року Одеською залізницею самовільно, без отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердженої проектної документації виконувались роботи з електрифікації дільниці Бурти-Користівка, про що 06.04.2009 року начальником відділу контролю та видачі дозволів інспекції Довганем Д.М. у присутності головного державного інспектора Мартинової І.В. було складено протокол про правопорушення у сфері містобудування від 06.04.2009 року (а.с. 7). З вищевказаного протоколу від 06.04.2009 року, згідно з абз. 2 ч. 1 ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»за допущене правопорушення передбачений штраф у розмірі 50% вартості виконаних робіт.
З матеріалів справи вбачається, що приписом від 17.03.2009 року Інспекція ДАБК у Кіровоградській області запропонувала Одеській залізниці в термін до 23.03.2009 року надати в Інспекцію ДАБК у Кіровоградській області довідку про вартість виконаних робіт та інформацію про посадову особу для притягнення її до відповідальності (а.с. 10).
Відповідно до довідки № НКВ-29/142 від 25.03.2009 року, наданою службою капітальних будівель Одеської залізниці, вартість будівельно-монтажних робіт на об'єкті складає 42984288 гривень. Вищевказана довідка була підписана начальником служби капітальних будівель Рубан О.А. та головним бухгалтером служби капітальних будівель Бойко Ю.В (а.с. 9).
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наведеного в.о. першого заступника начальника Інспекції ДАБК у Кіровоградській області було розглянуто справу про відповідальність за правопорушення у сфері містобудування, за результатами розгляду якої було винесено постанову № 335/09-Кр від 08.04.2009 року про накладення на Одеську залізницю штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 2149244 гривень (а.с. 6). Зазначена постанова була направлена на адресу відповідача та ним отримана, проте на теперішній час сума штрафу у добровільному порядку не була сплачена.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про планування та забудову територій»(в редакції, яка діяла на момент звернення до суду), проектна документація на будівництво проектна документація на будівництво об'єктів містобудування розробляється згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови та затверджується замовником в установленому законом порядку. Порядок розроблення, погодження і затвердження проектної документації на будівництво об'єктів містобудування встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.
Статтею 29 вищезазначеного Закону передбачено, що дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Цією ж нормою встановлений порядок отримання такого дозволу.
Відповідно до абз.1 ч. 1 ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
На думку колегії суддів, судом 1-ї інстанції обґрунтовано були критично оцінені заперечення представника відповідача щодо необґрунтованості постанови Інспекції ДАБК у Кіровоградській області, рівно як і щодо допущення порушень працівниками Інспекції ДАБК у Кіровоградській області вимог законодавства при проведенні перевірки та винесенні оскаржуваної постанови, з огляду на те, що вказана постанова та дії співробітників Інспекції ДАБК були предметом оцінки судом при розгляді справи № 2а-8107/09/1570 за адміністративним позовом Одеської залізниці до інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області про скасування рішення. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2011 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2010 року, якою позовні вимоги були задоволені, - скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову Одеської залізниці було відмовлено у повному обсязі, постанову Інспекції ДАБК у Кіровоградській області № 335/09-Кр від 08.04.2009 року визнано законною та обґрунтованою.
Суд 1-ї інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що встановлені судовим рішенням обставини щодо законності рішення інспекції ДАБК у Кіровоградській області про накладення на Одеську залізницю штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 335/09-Кр від 08.04.2009 року, в силу ч. 1 ст.72 КАС України, не повинні знову доказуватися при розгляді даної справи.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Одеської залізниці залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року по адміністративній справі за позовом Знам'янського транспортного прокурора в інтересах держави в особі інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області до Одеської залізниці про стягнення штрафу залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:/підпис/Ю.В. Яковлев Суддя:/підпис/Д.В. Запорожан Суддя:/підпис/С.І. Жук