Ухвала суду № 19494292, 16.11.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2011
Номер справи
2а-18495/10/2670
Номер документу
19494292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-18495/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шрамко Ю.Т.

Суддя-доповідач: Міщук М.С.

У Х В А Л А

Іменем України

"16" листопада 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді:

суддів:

при секретарі: Міщука М.С.

Безименної Н.В., Гром Л.В.

Бодюк В.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі «СДПІ») на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2011 року за позовом Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»(далі «ВАТ») до СДПІ про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

16 грудня 2010 року ВАТ звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до СДПІ , в якому просило визнати неправомірними та скасувати рішення СДПІ № 0002444120/0 від 22.07.2010 року про застосування фінансових санкцій на суму 20003,25 грн. у повному обсязі. Судові витрати стягнути з відповідача.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2011 року адміністративний позов ВАТ задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду СДПІ, звернулося з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права і просить її скасувати, а також прийняти нову постанову, якою в позовних вимогах ВАТ відмовити.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, 06.07.2010 року Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області було проведено перевірку АЗС № 09/071 ВАТ, що розташована за адресою: Київська область Вишгородський район, с. Старі Петрівці, вул. Леніна, 1-А за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулюванням обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій.

В ході перевірки було встановлено наявність готівки в касі в сумі 5479,05 грн., у той час, як за даними РРО реалізація за готівку становила 1478,40 грн. Невідповідність в касі коштів у сумі 4000,65 грн. було визнано порушенням пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що є підставою для застосування фінансової санкції, встановленої статтею 22 вказаного Закону.

За результатами складено Акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій АЗС № 09/017 ВАТ № 0194/2665/41/00135390 від 14.07.2010 року, в якому зазначено, що ВАТ не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків коштів, яка зазначена в Z-звіті реєстратора розрахункових операцій, чим було порушено пункт 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі зазначеного Акту, зареєстрованого за № 0194/2665/41/00135390 від 14.07.2010 року СДПІ винесено рішення про застосування штрафних санкцій від 20.07.2010 року № 00024444120/0 в сумі 20003,25 грн.

ВАТ не погоджується з зазначеним рішенням органу владних повноважень, вказуючи, що готівкові кошти, за невідповідність яких в касі СДПІ було застосовано фінансові санкції, були виявлені з касового апарату операцією «службове вилучення»об 11 год. 05 хв. у відповідності з вимогами Положеннями про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та з дотриманням Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в той час як проведення перевірки розпочалось об 11 год. 08 хв. і саме через такий незначний проміжок часу оператора АЗС ОСОБА_5 фізично не встигла перемістити кошти у сумі 4000,00 грн. до внутрішнього сейфу підприємства.

Отже, визначальним питанням для вирішення справи є правомірність встановлення працівниками позивача невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР).

Згідно з п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (ст. 2 Закону № 265/95-ВР).

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління національно банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстроване в міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 (далі - Положення).

Абзацами 1, 2, 3 п. 2.6 Положення визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).

Відповідно до абз. 5 п. 2.6 Положення, суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Положенням п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України вiд 01.12.2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України вiд 05.02.2001 року за № 107/5298 передбачено, що унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення»та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.

Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі (п. 4.2 Положення)

Відповідно до ст. 22 Закону № 265/95-ВР, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Таким чином, колегія вважає, що при розгляді справи суд першої інстанції правильно встановив, що факт не переміщення оператором АЗС ОСОБА_5. до внутрішнього сейфу готівкових коштів, належним чином зафіксованих в касовій книзі та проведеної через РРО операцією «службове вилучення», не можна вважати сумою невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків.

Вказане підтверджується наявними в матеріалі справи доказами, а саме чеком та прибутковим касовим ордером № 2399 від 96.07.2009 року операція «Службове вилучення»на загальну суму 4000,00 грн. була проведена ОСОБА_5 об 11 год.08 хв.

З огляду на те, що СДПІ не доведено правомірності прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002444120/0 від 22.07.2010 року вбачається, що ВАТ було вірно оприбутковано кошти на суму 4000,00 грн.

Зазначена сума з реєстратора розрахункових операцій, що зберігалася в сейфі до моменту її інкасації, була належним чином відображена в фіскальній памяті реєстратора розрахункових операцій шляхом проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та вилучена за операцією «службова видача»у відповідності із діючим законодавством, оприбуткована в книзі обліку розрахункових операцій та касовій книзі підприємства на підставі відповідних розрахунковий та касових документів.

Отже, заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а відтак є такими, що підлягають до задоволення. Доводи апеляційної скарги СДПІ не спростовують висновки суду першої інстанції, викладених в постанові від 13 квітня 2011 року, та не можуть бути підставами для її скасування.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2011 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді