Ухвала суду № 19398071, 12.10.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2011
Номер справи
2-а-6568/09/1570
Номер документу
19398071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2011 р.Справа № 2-а-6568/09/1570 Категорія:10.1Головуючий в 1 інстанції: Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Джабурія О.В.

суддів Крусяна А.В.

Шляхтицького О.І.

при секретарі Філімович І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області до Відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И Л А :

Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області звернулось з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»в якому просило стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»на користь управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 15590 гривень 65 копійок.

В адміністративному позові вказано, що управлінням Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області було призначено пенсії на пільгових умовах за списком №1 та №2 колишнім працівникам Відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»за період часу з 01.01.2009 року до 28.02.2009 року. Заборгованість відповідача по відшкодуванню втрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень лютий 2009 року за списком №1 складає 14700 гривень 11 копійок та списком №2 890 гривень 54 копійки. Таким чином, заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області в розмірі 15590 гривень 65 копійок, яка самостійно відповідачем не погашена.

15.01.2010 року представником позивача було заявлено уточнення до адміністративного позову згідно із якими сума заборгованості яку просить стягнути позивач складає 19884 гривні 84 копійки.

Відповідач звернувся до суду з запереченнями на адміністративний позов в яких заявлений адміністративний позов визнається в частині стягнення з відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»10328 гривень 56 копійок, в решті позовних вимог просив відмовити позивачу мотивуючи свою позицію тим, що робочі місця зі шкідливими та важкими умовами праці не були атестовані, за винятком посад крановиків та плавильників. Тому стаж набутий особами пенсіонерами з 01.08.1992 року не може бути зарахований до 01.01.1992 року. До числа таких пенсіонерів належать: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Поряд із цим представник відповідача зазначив, що в Україні відсутній законодавчо встановлений обовязок зі сплати відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві, та просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявленого адміністративного позову заперечував посилаючись на обґрунтування викладені в наданих до суду запереченнях.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року позов задоволено повністю. Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»(юридична адреса: 68404, Одеська область, м. Арциз, вул. Ливарників, 1; п/р 26003301000371 в Арцизькому відділенні №6779 Одеської області ВАТ «Державний ощадний банк», МФО 388142) на користь Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (р/р № 256013014444 в Арцизькому відділенні № 6779 Одеської області ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 388142, код ЄДРПОУ 24528378) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 19884 гривні 84 копійки.

Відповідач з таким рішенням не погодився та звернувся з апеляційною скаргою на постанову від 27.04.2010 року, просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області відмовити повністю. Апелянт вказує на те, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, з допущенням невідповідальності висновків суду обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судова колегія встановила, що ВАТ «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду в Арцизькому районі Одеської області, що підтверджується помісячним розрахунком заявленої до стягнення суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком №1 та №2 за період з 01.01.2009 року по 31.03.2009 року. Особливий характер роботи ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та призначення їм пенсій за списком №1 та №2 підтверджується довідками про особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд першої інстанції дійшов до висновку про необхідність часткового задоволення позову.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень.

Згідно з пунктами 1, 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (із змінами та доповненнями) платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є, у тому числі, субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.

Абзацом 4 пункту 1 статті 2 вказаного Закону передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. №1788-ХІ.

Згідно з п. «б»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. №1788-ХІ (зі змінами та доповненнями) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловікипісля досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінкипісля досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Пунктом «а»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п.6.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (із змінами та доповненнями) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно з п.6.4 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України», розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п 6.2. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України»витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.8. вищезазначеної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичнихвитрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідач визнав позовні вимоги стосовно пенсії осіб, які не набули достатнього стажу для пільгової пенсії до 01.01.1992 р., а потім продовжували роботу на підприємстві відповідача на атестованих робочих місцях і набули необхідний стаж. Відповідач визнав необхідність сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій щодо: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_13 на суму 10328,56 грн.

Згідно п.п. 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Частиною 2 п. 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Суд першої інстанції вірно визначив, що оскільки законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, то її непроведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України »Про пенсійне забезпечення».

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відхилення як не правових посилання представника відповідача на неможливість зарахування до стажу роботи пенсіонерам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 у звязку з не проведенням атестації робочих місць.

Судова колегія вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Позивач, який є субєктом владних повноважень, свою позицію суду доказав та обґрунтував її.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195; 196; 198; 200; 205; 206; 254 КАС України, судова колегія,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом 20 днів.

Повний текст судового рішення виготовлений 17.10.2011 року.

Головуючий: О.В.Джабурія

Суддя: А.В.Крусян

Суддя: О.І.Шляхтицький