ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/241/2011
22 вересня 2011 року 15год. 25хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники ОСОБА_1, Соляр А.В.
відповідача: представник Наконечний Ю.М. третьої особи позивача: представник <Текст >третьої особи відповідача: представник <Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Громадська організація "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України" <Список ><Позивач в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача <3-тя особа >
доГощанської міжрайонної державної податкової інспекції третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >
про захист порушених прав та скасування незаконного рішення
ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом позивач - Громадська організація "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України, з адміністративним позовом до Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання незаконним і скасування податкового повідомлення-рішення № 0004352350/0 від 31.12.2010 року на суму 39075,99 грн. плати за землю, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позову вказує, що Корецька РО ФСТ "Колос" не є власником (землекористувачем) земельної ділянки, на якій розташований стадіон в м. Корець "Колос", а тому нарахування плати за земельну ділянку є безпідставним.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з наведених у ньому підстав, суду пояснив, що стадіон "Колос" в м. Корець будувався методом народної забудови, фактично використовується громадою м. Корець, а саме навчальними закладами та спортивними організаціями міста для проведення спортивних змагань. Право власності (користування) на будівлю стадіону за позивачем не зареєстроване. Вказав, що рішенням Корецької міської ради № 999 від 02.02.2006 року за позивачем було закріплено земельну ділянку для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос". Договір оренди вказаної земельної ділянки не укладався. У звязку з помилковим застосуванням приписів закону, позивач впродовж 2006-2007 років подавав до податкового органу розрахунок плати за вказану земельну ділянку, фактично платежі не сплачував, оскільки був звільнений відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2006 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Починаючи з 2008 року подавати податкові декларації з орендної плати за землю позивач припинив, вважаючи відсутніми підстави для цього. Нарахування податковим органом податкового зобовязання з плати за землю за 2008-2010 роки та застосування штрафної санкції вважає неправомірним. Спірне податкове повідомлення-рішення просить визнати незаконним та скасувати.
Відповідач, Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція, адміністративний позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.21-22). Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, що відповідає наведеному в запереченні. Зокрема, суду пояснив, що актом № 432/1742/02645623 від 27.12.2010 року позапланової перевірки Корецької РО ФСТ "Колос" встановлено порушення вимог ст.ст. 2,5,14,15 Закону України "Про плату за землю" (в редакції, чинній на час проведення перевірки), в результаті чого занижено земельний податок в сумі 26050,66 грн. Відповідно до статті 13 цього Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. В ході проведення перевірки відповідач отримав лист-відповідь від Держкомзему у Корецькому районі від 09.12.2010 року № 01-06/6278, з якого вбачається, що за Корецькою РО СТ "Колос" АПК України на території Корецької міської ради в 2008, 2009, 2010 році обліковувалась земельна ділянка площею 2,62 га. Згідно листа Держкомзему у Корецькому районі від 09.12.2010 року № 01-06/6279 нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить: 2008 рік - 558060 грн., 2009 рік - 636660 грн., 2010 рік - 1410346 грн. За 2008-2010 рр. Корецька РО ФСТ "Колос" АПК України розрахунки земельного податку до податкового органу не подавав і земельний податок не нараховував. У відповідності до пп. "а" пп. 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України № 2181-III податковим органом визначено суму податкового зобовязання платника податків в розмірі: 2008 рік - 5580,6 грн., 2009 рік - 6366,6 грн., 2010 рік - 14103,46 грн. та прийнято податкове повідомлення-рішення про визначення податкового зобовязання в сумі 39075,99 грн., в тому числі 26050,66 грн. основного платежу та 13025,33 грн. штрафних (фінансових) санкцій (26050,66 х 50% = 13025,33 грн., у відповідності до пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону № 2181).
Також представник відповідача вказав, що доводи адміністративного позову про те, що позивач не користується земельною ділянкою, не спростовують висновків податкового органу, оскільки закон не ставить в залежність обчислення та сплату плати за землю від результатів господарської діяльності (зокрема від використання земельних ділянок). Крім цього, зазначив, що правомірність висновків податкового органу підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили, про стягнення з Корецької РО ФСТ "Колос" заборгованості по земельному податку попередніх періодів, а тому відповідно до ст.72 КАС України вказані обставини не підлягають доказуванню в даній адміністративній справі. Спірне рішення вважає правомірним, в задоволенні позову просить відмовити повністю за безпідставністю вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що з 20.12.2010 року по 22.12.2010 року службовими особами Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції на підставі направлення від 20.12.2010 року № 375 та наказу Гощанської МДПІ від 17.12.2010 року № 366 проведена позапланова виїзна перевірка громадської організації "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" агропромислового комплексу України" код ЄДРПОУ 02645623 з питань дотримання вимог податкового законодавства по земельному податку за період з 01.01.2008 року по 20.12.2010 року.
За результатами перевірки складено акт від 27.12.2010 року № 432/2350/02645623 (а.с.26-28), за висновками якого перевіркою встановлено порушення ст.2,5,14,15 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-XII "Про плату за землю" із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено земельний податок в сумі 26050,66 грн., в тому числі по періодах: 2008 рік - 5580,60 грн., 2009 рік - 6366,6 грн., 2010 рік - 14103,46 грн.
За результатами перевірки Гощанською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форма "Р" від 31.12.2010 року № 0004352350/0, яким за порушення ст.2,5,14,15 Закону України "Про плату за землю" громадській організації "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" агропромислового комплексу України" визначено суму податкового зобовязання за платежем "плата за землю" усього 39075,99 грн., у тому числі за основним платежем 26050,66 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 13025,33 грн. (а.с.25).
Судом встановлено, що Громадська організація "Корецька районна організація фізкультурно-спортивного товариства "Колос" агропромислового комплексу України" зареєстроване в Корецькій районній державній адміністрації, видано Свідоцтво про державну реєстрацію від 28.06.1991 року № 15971200000000094.
19.02.2009 року змінено назву кооперативного профспілкового фізкультурного спортивного товариства "Колос" на громадську організацію "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" агропромислового комплексу України".
Взято на податковий облік 28.07.1995 року за № 154 та на час судового розгляду адміністративної справи перебуває на податковому обліку в Корецькому відділенні Гощанської МДПІ.
В акті перевірки (розділ 3.1) податковий орган зазначив, що ст.5 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535-ХII із змінами та доповненнями передбачено, що обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Підставою для нарахування земельного податку, як визначено статтею 13 Закону № 2535, є дані державного земельного кадастру.
Згідно із статтею 7 Закону № 2535 ставки земельного податку з земель населених пунктів, грошову оцінку яких встановлено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Відповідно до інформації управління Держкомзему у Корецькому районі від 09.12.2010 року № 01-06/6278 за Корецькою РО ФСТ "Колос" АПК України на території Корецької міської ради в 2008, 2009, 2010 роках обліковується земельна ділянка загальною площею 2,62 га (а.с.30).
Відповідно до інформації управління Держкомзему у Корецькому районі від 09.12.2010 року № 01-06/6279 (а.с.29) нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка обліковується за Корецькою РО ФСТ "Колос" АПК України становить:
2008 рік - 558060 грн.,
2009 рік - 636660 грн.,
2010 рік - 1410346 грн.
Відповідачем на підставі вказаних вище даних управління Держкомзему у Корецькому районі відповідно до статті 7 Закону № 2535 нараховано податкове зобов'язання позивачу за період 2008-2010 роки.
З довідки від 17.11.2010 року № 2-14/2012 Корецької міської ради Рівненської області вбачається, що згідно розробленої у 2009 році технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель міста Корець, за стадіоном "Колос" площа земельної ділянки орієнтовано становить 2,5712 га в АДРЕСА_1, відноситься до земель житлової та громадської забудови (а.с.32).
Відповідно до комісійного акту інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд стадіону "Колос" в АДРЕСА_1, від 23.01.2006 року, затвердженого міським головою м. Корець, в результаті проведених обмірів було встановлено, що земельна ділянка для обслуговування будівель та споруд стадіону має в плані прямокутну форму зі сторонами 170 м та 154 м. Загальна площа земельної ділянки фактично складає 2,62 га. В звязку з тим, що станом на 01.01.2003 року за стадіоном рахувалась земельна ділянка площею 3,8 га, то необхідно внести зміни в звітні дані земельного кадастрового обліку (а.с.33).
Судом встановлено, що рішенням Корецької міської ради від 02.02.2006 року № 999 "Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос" в АДРЕСА_1", за розглядом клопотання Корецької районної ради спортивного товариства "Колос" про проведення інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос", міська рада вирішила: затвердити подані матеріали інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос" в АДРЕСА_1; закріпити за Корецькою районною радою спортивного товариства "Колос" земельну ділянку площею 2,62 га для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос"; спеціалісту загального відділу міської ради внести відповідні зміни до земельно-кадастрового обліку (а.с.52).
Відповідно до довідки про наявність земель Корецького районного відділу земельних ресурсів від 29.01.2007 року № 01-06/311, відповідно до даних державного земельного кадастру станом на 01.01.2007 року за ФСТ "Колос" на території Корецької міської ради обліковується земельна ділянка площею 3,8 га (забудовні землі громадського призначення). Дана земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту. Станом на 10.01.2007 року згідно даних державного земельного кадастру за ФСТ "Колос" на території Корецької міської ради обліковується земельна ділянка площею 2,62 га (забудовані землі громадського призначення). Дана земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту (а.с.34).
Рішенням Корецької міської ради від 25.03.2011 року № 300 "Про відміну рішення № 999 від 02.02.2006 року "Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос" по АДРЕСА_1", на підставі ст.26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.12 Земельного кодексу України, міська рада вирішила:
відмінити рішення міської ради № 999 від 02.02.2006 року з моменту його прийняття;
залишити земельну ділянку, що використовується під стадіон, у розпорядженні території громади міста в особі міської ради;
спеціалістам землевпорядникам міської ради внести відповідні зміни в дані земельно-кадастрового обліку (а.с.51).
Корецька міська рада довідкою від 17.03.2011 року № 2-14/507 повідомила, що між ВФСТ "Колос" та міською радою договір оренди на земельну ділянку в АДРЕСА_1 не укладений. Згідно розробленої в 2009 році технічної документації із землеустрою за стадіоном "Колос" закріплена площа земельної ділянки 2,5712 га. Вказує, що районний стадіон "Колос" місту Корець потрібен для занять фізичною культурою і спортом, оздоровлення населення (а.с.54).
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 29.03.2011 року, за ініціативою суду, з дотриманням принципу офіційного з'ясування усіх обставин у справі, було витребувано:
в Рівненському обласному бюро технічної інвентаризації відомості про те, кому, з якого часу та на підставі якого правовстановлюючого документа належать об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди Корецького районного стадіону "Колос" за адресою АДРЕСА_1;
в Корецькій міській ради відомості про те, на підставі яких документів було проведено інвентаризацію земельної ділянки для обслуговування будівель і споруд районного стадіону "Колос", затверджену рішенням № 999 від 02.02.2006 року, а також кому, з якого часу та на підставі якого документу належить стадіон (а.с.61-62).
На виконання ухвали суду, Корецька міська рада листом від 06.04.2011 року за № 2-18/314 повідомила, що рішенням Корецької міської ради № 999 від 02.02.2006 року Корецькою міською радою було закріплено за Корецькою районною радою спортивного товариства "Колос" земельну ділянку площею 2,62 га для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос". Рішенням Корецької міської ради № 300 від 25.03.2011 року назване рішення відмінене з моменту його прийняття. Підставою для відміни рішення та залишення земельної ділянки для використання територіальної громади міста стала невідповідність рішення № 999 від 02.02.2006 року вимогам ст.ст. 116, 122 Земельного кодексу України у редакції на момент прийняття рішення у 2006 році та у редакції на даний час. Вказаними нормами передбачено набуття та передача права на землю громадянами та юридичними особами шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Такого способу передачі права на землю як "закріплення" законодавством не передбачено. Актом приймання-передачі будь-яка земельна ділянка Корецької міської ради Корецькій районній раді спортивного товариства "Колос" не передавалась. У Корецької районної ради спортивного товариства "Колос" відсутні документи, що підтверджують її право власності на будівлі та споруди стадіону "Колос".
Також вказує, що відповідно до п.10 "б" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконавчого комітету Корецької міської ради належить облік та реєстрація об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. В період від початку будівництва стадіону "Колос" в м. Корець по даний час жодна юридична чи фізична особа не зверталася до виконкому Корецької міської ради із заявою про облік та реєстрацію права власності на стадіон "Колос", а відтак неможливо встановити хто є власником стадіону "Колос" в АДРЕСА_1. За Корецькою районною радою спортивного товариства "Колос" право власності на будівлі та споруди Корецького районного стадіону "Колос" не обліковується (а.с.67).
Вказані обставини підтверджені в повному обсязі міським головою м. Корець ОСОБА_6 , допитаною в судовому засіданні 16.06.2011 року в якості свідка. Крім цього, свідок суду показала, що правовстановлюючі документи на стадіон "Колос" відсутні, в експлуатацію такий об'єкт не приймався, земельна ділянка, на якій розташовано стадіон, в оренду позивачу не передавалася.
Відповідно до інформаційної довідки номер 29884147 з Реєстру прав власності на нерухоме майно, виданої КП РОБТІ 06.05.2011 року за № 968/1, за адресою АДРЕСА_1, знаходиться житловий будинок з надвірними будівлями, що на праві приватної власності належить ОСОБА_7 на підставі договору купівлі-продажу від 14.01.2004 року (а.с.103-105).
Листом від 10.08.2011 року за № 2-18/501 Корецька міська рада ствердила, що стадіон "Колос" будувався методом народної забудови, зданий в експлуатацію 26.06.1984 року. Поштову адресу стадіону Корецька міська рада не присвоювала (а.с.115).
Відповідно до повідомлення КП Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації від 03.08.2011 року № 1612/1, згідно реєстрових книг бюро та архівних матеріалів бюро по м. Корець Рівненської області нерухоме майно Корецького районного стадіону "Колос" не зареєстроване (а.с.191).
Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Корецької райдержадміністрації листом за № 2-5 від 30.08.2011 року повідомив, що проектно-технічна документацію на будівництво стадіону "Колос" у АДРЕСА_1 не погоджувалась, документи дозвільного характеру щодо будівництва стадіону "Колос" не видавались, в експлуатацію даний об'єкт за участі представників відділу не вводився.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 16.06.2011 року за ініціативою суду було витребувано в Управління Держкомзему у Корецькому районі Рівненської області:
копії правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності (право користування) земельною ділянкою площею 2,62 га за громадською організацією "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України на території Корецької міської ради (державний акт на право власності, договір оренди, технічну документацію тощо);
копії правовстановлюючих документів та технічної документації на земельну ділянку в м. Корець, на якій розташований районний стадіон "Колос" в АДРЕСА_1.
Управління Держкомзему у Корецькому районі Рівненської області листом від 09.06.2011 року за № 01-06/1570 повідомило суд, що відповідно до державної статистичної звітності (форма № 6-зем) за ФСТ "Колос" на території Корецької міської ради станом на 01.01.2008 року, 01.01.2009 року, 01.01.2010 року обліковувалась земельна ділянка загальною площею 2,62 га. Правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку в ФСТ "Колос" відсутні (а.с.133).
Управління Держкомзему у Корецькому районі Рівненської області листом від 12.07.2011 року за № 01-06/1831 повідомило суд, що відповідно до державної статистичної звітності (форма № 6-зем) за ФСТ "Колос" до 01.07.2007 року обліковувалась земельна ділянка площею 3,8 га. Відповідно до акту інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд стадіону "Колос" та рішення Корецької міської ради № 999 від 02.02.2006 року "Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос" в АДРЕСА_1", площа зменшилась до 2,62 га. Слідуючі зміни щодо площі вищезгаданої земельної ділянки були внесені управлінням на підставі клопотання Корецької міської ради № 2-18/147 від 17.02.2011 року (а.с.140) та керуючись розробленою та затвердженою рішенням Корецької міської ради № 2249 від 29.12.2009 року технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель міста Корець на території Корецької міської ради Рівненської області. В результаті чого площа земельної ділянки і на даний час становить 2,5712 га.
Вказаним листом Управління Держкомзему у Корецькому районі також зазначає, що голова районного товариства "Колос" погоджував інвентаризацію земель, проведену містом Корець, та інвентаризацію, проведену приватним підприємством "Лімб" на замовлення Корецької міської ради, як землекористувач (а.с.137, 143).
Також з матеріалів справи вбачається, що рішеннями № 446 від 13.04.2007 року та № 145 від 28.12.2010 року Корецька міська рада звільняла ФСТ "Колос" від земельного податку на земельну ділянку стадіону "Колос" в АДРЕСА_1 (а.с.147,148).
Представник відповідача в судовому засіданні 20.07.2011 року пояснив, що податковий орган нараховує для Корецької РО ФСТ "Колос" АПК України" плату за землю з 2006 року виключно на підставі повідомлень управління Держкомзему у Корецькому районі, що відповідає приписам статті 13 Закону України "Про плату за землю". Будь-які правовстановлюючі документи на право користування позивачем земельною ділянкою, а також відомості про такі документи у податкового органу відсутні.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 (журнал судового засідання за 20.07.2011 року), суду показав, що він з 1996 року працює в органах держкомзему Корецького району, в даний час обіймає посаду заступника начальника Корецького районного управління Держкомзему. Вказує, що за даними державної статистичної звітності форма 6-зем Корецького району (з якого часу - точно встановити не вдалося, приблизно з 1995 року) до 2006 року за ФСТ "Колос" обліковувалась земельна ділянка площею 3,8 га. Коли та у зв'язку з яким рішенням органу місцевого самоврядування було внесено відповідний запис в державну статистичну звітність, встановити не вдалося. В 2006 році було проведено інвентаризацію стадіону "Колос", проведено його обміри, за результатом чого встановлено, що стадіон займає площу 2,62 га. Корецька міська рада прийняла рішення № 999 від 02.02.2006 року "Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд районного стадіону "Колос", яким закріпила за Корецькою районною радою спортивного товариства "Колос" земельну ділянку площею 2,62 га для обслуговування будівель та споруд стадіону "Колос". Вказане рішення Корецька міська рада надіслала до управління Держкомзему Корецького району, у зв'язку з чим відповідний запис було внесено до державної статистичної звітності форма 6-зем. Крім цього, в 2009 році за ініціативою Корецької міської ради було проведено інвентаризацію всіх земель міста Корець, технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель м. Корець затверджено рішенням № 2249 від 29.12.2009 року. Одним з додатків до експлікації земель, затвердженої рішенням № 2249 від 29.12.2009 року, є експлікація земельної ділянки стадіону "Колос" (а.с.143), згідно якої площа земельної ділянки стадіону "Колос" становить 2,5712 га. Повідомлення Корецької міської ради від 17.02.2011 року за № 2-18/147 про те, що відповідно до розробленої у 2009 році технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель міста Корець, за стадіоном ФСТ "Колос" площа земельної ділянки становить 2,5712 га, у зв'язку з чим міська рада просить внести зміни до державної статистичної звітності (форма 6-зем), зареєстроване управлінням Держкомзему у Корецькому районі 17.02.2011 року за вхідним № 120 (а.с.140), після чого внесено відповідні зміни в державну статистичну звітність.
Також свідок ОСОБА_8 зазначив, що будь-які відомості про підстави реєстрації за позивачем земельної ділянки площею 3,8 га (до 2006 року) в управлінні Держкомзему Корецького району та в архівних документах відсутні, документи на відведення земельної ділянки під стадіоном "Колос", надання її в користування - відсутні. Інших доказів, крім наданих до справи, які б стосувалися предмета спору, в управлінні немає. Вважає, що оскільки керівник Корецької РО ФСТ "Колос" як землекористувач підписував акт інвентаризації 2006 року та експлікацію земель стадіону 2009 року, то це є свідченням того, що Корецька РО ФСТ "Колос" є користувачем земельної ділянки стадіону "Колос".
Допитана в якості свідка ОСОБА_4 (журнал судового засідання 20.07.2011 року), спеціаліст-землевпорядник Корецької міської ради, суду показала, що згідно даних державної статистичної звітності за Корецькою РО ФСТ "Колос" обліковується земельна ділянка площею 2,5712 га, однак земельна ділянка у встановленому порядку спортивному товариству не відводилась, відповідного клопотання товариство до Корецької міської ради не подавало. В 2006 році за клопотанням Корецької РО ФСТ "Колос" було проведено інвентаризацію земель стадіону, за результатами якої встановлено, що площа земельної ділянки під стадіоном "Колос" становить 2,62 га. На підставі яких документів були внесені попередні дані до державної статистичної звітності про те, що за спортивним товариством обліковується площа земельної ділянки 3,8 га, невідомо, оскільки в Корецькій міській раді будь-які відомості з цього приводу відсутні. Ствердила, що з позивачем договір оренди земельної ділянки не укладався, дозвіл на розроблення проектної документації не надавався. В 2007 та 2010 роках Корецька міська рада приймала рішення про звільнення позивача від сплати земельного податку. Всі наявні документи, які стосуються предмета спору, Корецькою міською радою надано на вимогу суду для долучення до справи, додаткові докази відсутні.
Додатково обгрунтовуючи правомірність спірного рішення, відповідач вказав на те, що Кооперативним профспілковим фізкультурно-спортивним товариством "Колос" до податкового органу подавались розрахунки земельного податку за 2005 рік, 2006 рік (площа земельної ділянки 3,8 га), 2007 рік (площа земельної ділянки 2,62 га) (а.с.163-179); судовими рішеннями господарського суду Рівненської області, Рівненського окружного адміністративного суду, Львівського апеляційного адміністративного суду неодноразово стягувалась заборгованість з позивача по сплаті земельного податку (а.с.180-188); постановою судді Корецького районного суду Рівненської області від 10.03.2011 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, а саме в тому, що з вини керівника в Корецькій РО ФСТ "Колос" АПК України податковий облік ведеться з порушенням встановленого законом порядку, що призвело до заниження нарахування земельного податку за 2008-2010 роки в сумі 26 050,66 грн. (а.с.189). Зазначив, що відповідачем для долучення до справи надано всі наявні докази на обгрунтування зеперечень проти позову, додаткові докази відсутні.
Оцінюючи встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи відповідно до вимог закону, суд приймає до уваги наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-XII "Про плату за землю" (в редакції, чинній на час прийняття відповідачем спірного рішення), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" (у редакції Закону України від 25.03.2005 року № 2505-IV, чинній на час виникнення спірних правовідносин) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів). При цьому, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності не входила до переліку податків і зборів (обов'язкових платежів), який був визначений у ст.ст.14,15 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 1251-XII (у редакції, чинній до внесення змін Законом України від 23.03.2005 року № 2505-IV).
Згідно статті 5 Закону України "Про плату за землю", об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Згідно статті 15 цього Закону, власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Оскільки представник відповідача не надав суду будь-яких об'єктивних доказів на підтвердження правових підстав користування позивачем земельною ділянкою, на якій розташований районний стадіон "Колос" (споруджений в 1984 році), а в ході судового розгляду справи було встановлено, що записи в державну статистичну звітність органів держкомзему Корецкого району про облікування земельної ділянки площею 3,8 га за позивачем внесені орієнтовно з 1995-1996 років, площею 2,6 га - з 2007 року, суд вважає за необхідне проаналізувати норми Земельного кодексу України, які у відповідні періоди регулювали відносини землекористування в Україні, в тому числі підстави виникнення права користування земельною ділянкою, та документи, які таке право підтверджують.
Враховуючи, що згідно довідки відділу статистики у Корецькому районі Головного управління статистики у Рівненській області серія АБ № 162607 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, дата первинної реєстрації Громадської організації "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України" - 28.06.1991 року, суд приймає до уваги, що на час державної реєстрації позивача правовідносини землекористування в Україні були врегульовані Земельним кодексом України від 18.12.1990 року № 561-XII, введений в дію 15.03.1991 року.
Так, відповідно до статті 19 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року № 561-XII надання земельних ділянок у користування здійснюють відповідні ради народних депутатів за місцем розташування земельних ділянок. Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.
Підприємство, установа, організація та громадяни, заінтересовані в одержанні земельних ділянок, звертаються з відповідним клопотанням (громадянин з заявою) до місцевої Ради народних депутатів, яка має право надавати земельні ділянки.
До клопотання додаються: копія генерального плану будівництва або інші графічні матеріали, що обгрунтовують розмір намічуваної для відведення площі, титульний список або довідка про фінансування будівництва, проект рекультивації земель, інші матеріали.
Відповідна місцева Рада народних депутатів розглядає клопотання (заяву) у строк не більше місяця, дає дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки і одночасно повідомляє про це Раду народних депутатів, на території якої розташована намічувана для відведення земельна ділянка.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель.
Відповідно до статті 22 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року № 561-XII право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.
Відповідно до статті 23 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року № 561-XII право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.
Відповідно до статті 24 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року № 561-XII право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди, оформляється договором. Форма договору і порядок його реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
В ході судового розгляду адміністративної справи сторонами не надано, а судом не встановлено оформлення права користування позивачем земельною ділянкою в м. Корець в порядку, встановленому Земельним кодексом України від 18.12.1990 року в період його чинності, а саме: орган місцевого самоврядування Корецька міська рада заперечив прийняття рішення про відведення земельної ділянки позивачу, державний акт на право постійного користування землею не видавався, договір на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) з позивачем не укладався, будь-які відомості про правовий режим позивача щодо земельної ділянки в даних управління Держкомзему у Корецькому районі відсутні.
Земельний кодекс України від 25.10.2001 року № 2768-III набув чинності з 01.01.2002 року і регулює правові відносини землекористування в період вирішення судового спору.
Відповідно до статті 116 Земельний кодекс України від 25.10.2001 року, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельний кодекс України від 25.10.2001 року.
Відповідно до статті 123 Земельний кодекс України від 25.10.2001 року надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;
надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до статті 124 Земельний кодекс України від 25.10.2001 року передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до стаття 125 цього Кодексу, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені в статті 126 цього Кодексу.
Так, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:
а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
б) свідоцтвом про право на спадщину.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
В ході судового розгляду справи будь-які фактичні дані, які свідчили б про виникнення у позивача права власності чи права користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою на території міста Корець, у порядку встановленому чинним Земельним кодексом України, сторонами не надані, судом не встановлені, а саме: орган місцевого самоврядування Корецька міська рада заперечив прийняття рішення про відведення земельної ділянки державної (комунальної) власності позивачу, про передачу земельної ділянки в оренду; ствердив, що договір оренди земельної ділянки з позивачем не укладався; даних про державну реєстрацію такого договору судом не встановлено; Корецька міська рада та управління Держкомзему у Корецькому районі заперечили видачу позивачу державного акту на право власності чи право постійного користування земельною ділянкою.
Рішення Корецької міської ради № 999 від 02.02.2006 року "Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки для обслуговування будівель і споруд районного стадіону "Колос" в АДРЕСА_1" (ас.69) не містить відомостей про відведення земельної ділянки, передачу земельної ділянки площею 2,62 га позивачу в користування (в тому числі на умовах оренди), а відтак суд вважає, що вказане рішення органу місцевого самоврядування не може слугувати правовою підставою виникнення права користування земельною ділянкою.
Враховуючи, що відповідно до частини першої та другої статті 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право користування земельною ділянкою або її частиною може переходити на підставі договору оренди, суд, керуючись принципом офіційного з'ясування всіх обставин у справі, дослідив, що в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, а також згідно реєстрових книг Комунального підприємства "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" та архівних матеріалів бюро по м. Корець Рівненської області нерухоме майно Корецького районного стадіону "Колос" не зареєстроване. Відтак, суд констатує відсутність в спірній ситуації підстав для застосування приписів статті 120 цього Кодексу про те, що з моменту набуття права власності на жилий будинок (будівлю або споруду) у набувача виникає право (власності чи користування) на земельну ділянку, на якій знаходиться цей об'єкт, а з ним - і обов'язок сплачувати земельний податок чи орендну плату.
З врахуванням встановлених судом фактичних обставин справи суд приходить до висновку, що земельна ділянка в м. Корець, на якій розташований районний стадіон "Колос", в порядку та у спосіб, що приписані нормами Земельного кодексу України, як в чинній, так і в попередній редакції, для Громадської організація "Корецька районна організація ФСТ "Колос" АПК України" не передавалася, відтак передбачені законом підстави виникнення права користування земельною ділянкою у позивача відсутні, а тому відсутні підстави для покладення на позивача обов'язків землекористувача, в тому числі й щодо сплати орендної плати.
Обгрунтовуючи правомірність визначення позивачу спірного податкового зобов'язання, відповідач покликається на те, що дані про обліковування за позивачем земельної ділянки, її розмір та грошова оцінка доведені податковому органу управлінням Держкомзему у Корецькому районі, що відповідає вимогам статті 13 Закону України "Про плату за землю".
Оцінюючи доводи відповідача, суд враховує, що відповідно до статті 13 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статті 193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Відповідно до статті 194 цього Кодексу, призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Згідно з п.2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 року № 15, земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування грунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.
Як було встановлено судом, правовстановлюючі документи, за якими б у позивача виникло право користування земельною ділянкою районного стадіону "Колос", органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади не оформлювались, дані щодо права орендного користування позивачем земельною ділянкою до державного кадастру не вносились. Суд вважає, що наявність записів про площу земельної ділянки, яка обліковується за позивачем, та її грошову оцінку в державній статистичній звітності форми 6-зем, не може слугувати достатньою підставою для нарахування позивачу орендної плати за землю, позаяк будь-які відомості щодо правового режиму земельної ділянки, правового статусу позивача стосовно такої ділянки, - відсутні, що суперечить приписам статті 193 Земельного кодексу України та п.2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 року № 15.
Подання позивачем до податкового органу розрахунків земельного податку в попередніх податкових періодах (2005-2007 роки) не може слугувати обгрунтуванням для нарахування відповідачем орендної плати за землю за 2008-2010 роки, позаяк правовідносини землекористування в передбачений законом спосіб не виникли та в передбаченому законом порядку не зареєстровані. При цьому суд вважає за доцільне також зауважити про порушення податковим органом приписів статті 18 Закону України "Про плату за землю" (чинного на час прийняття спірного рішення), згідно якої платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки. Перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускаються не більш як за два попередні роки.
Суд вважає, що земельний податок сплачується тільки власниками або землекористувачами земельних ділянок, які отримали земельну ділянку у власність або у користування, що підтверджується відповідним державним актом чи договором, при умові внесення відповідних даних до земельного кадастру, якій є підставою для обчислення плати за землю.
Наявність в матеріалах адміністративної справи судових рішень про стягнення з позивача податкового боргу з орендної плати за землю та притягнення керівника позивача до адміністративної відповідальності не можуть слугувати доказом правомірності спірного податкового повідомлення-рішення. При цьому суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Відповідно до частини 4 цієї статті, вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Судом встановлено, що предметом судових розглядів в інших господарських та адміністративних справах (а.с.180-190) було стягнення з позивача податкового боргу попередніх податкових періодів за узгодженими зобов'язаннями, які позивачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались. Правові підстави виникнення у позивача права користування земельною ділянкою в 2008, 2009, 2010 роках у вказаних справах, а також у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, судом не досліджувались, у зв'язку з чим в даній адміністративній справі відсутні підстави для застосування приписів статті 72 КАС України.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що при визначенні Громадській організації "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України" податкового зобов'язання в сумі 39075,99 грн., у тому числі за основним платежем 26050,66 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 13025,33 грн. за платежем "плата за землю" за 2008, 2009, 2010 роки суб'єкт владних повноважень не дотримався в повній мірі приписів закону, діяв необгрунтовано, без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення. Відтак податкове повідомлення-рішення Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції № 0004352350/0 від 31.12.2010 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Судові витрати присуджуються відповідно до частини 1 статті 94 КАС України на користь позивача.
Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю. <Текст >
Податкове повідомлення-рішення Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції № 0004352350/0 від 31.12.2010 року визнати протиправним та скасувати.
Присудити на користь позивача Громадська організація "Корецька районна організація всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3грн. 40 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя <Підпис >Дорошенко Н.О.