Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 листопада 2011 року Справа № 2а-10360/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Бражник В.І.,
за участю сторін:
представника позивача: Мулікова Ю.С.,
представника відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції в Жовтневому районні у м. Луганську доПриватного підприємства "Сворогпоставка" про стягнення заборгованості з податку на прибуток у розмірі 423,21 грн.,-
ВСТАНОВИВ :
01 листопада 2011 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства "Сворогпоставка" про стягнення заборгованості з податку на прибуток у розмірі 423,21 грн., в обґрунтування якого зазначив наступне.
Приватне підприємство "Сворогпоставка" зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 31.01.2007 за № 1382102 0000 012230 та знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську з 31.01.2007 за № 06836.
Податковий борг Приватного підприємства "Сворогпоставка" з податку на прибуток складає 423,21 грн., що виник на підставі податкового повідомлення рішення № 0064421510 від 02.08.2011.
З метою погашення податкового боргу ПП "Сворогпоставка" податковим органом направлено на адресу відповідача першу податкову вимогу № 838/15137/24 від 27 вересня 2011 року. 28.09.2011 позивачем прийнято рішення № 247 про опис майна у податкову заставу.
Таким чином, позивач просить суд стягнути з ПП "Сворогпоставка" суму податкового боргу у загальному розмірі 423,21 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові та просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Сворогпоставка" зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 31.01.2007 (арк. справи 10).
Відповідач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську з 31.01.2007 за № 06836 (арк. справи 13).
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Згідно ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Судом встановлено, що за відповідачем виник податковий борг з податку на прибуток у загальному розмірі 423,21 грн.
Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м. Луганську проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету ПП "Сворогпоставка" за 2008-2011 роки.
Перевіркою встановлено, що платником податку на прибуток несвоєчасно сплачено податок на прибуток. За результатами перевірки податковим органом складено акт № 889/151 від 12 квітня 2011 року (арк. справи 15).
На підставі вказаного акту позивачем винесено податкове повідомлення рішення № 0064421510 від 02 серпня 2011 року, яким зобовязано відповідача сплатити штраф у розмірі 50% грошового зобовязання, погашеного з затримкою, що складає 680,62 грн. та податкове повідомлення рішення № 0064431510 від 02 серпня 2011 року, яким зобовязано відповідача сплатити штраф у розмірі 20% грошового зобовязання, погашеного з затримкою, що складає 30,40 грн. (арк. справи 17, 18).
Як вбачається з пояснень представника позивача, на момент винесення вказаних податкових повідомлень рішень за відповідачем утворилась переплата. Тому, сума податкового боргу відповідача складає 422,93 грн.
На суму податкового боргу з податку на прибуток позивачем нараховано пеню у розмірі 0,28 грн.
Таким чином, несплачена сума податкового боргу, що підлягає стягненню з відповідача, складає 423,21 грн., що підтверджується податковими повідомленнямирішеннями, обліковою карткою платника, розрахунком суми податкового боргу, розрахунком штрафної санкції та довідкою про суми податкового боргу.
Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість було визначено Законом України “Про податок на додану вартість”, а з 01.01.2011 Податковим Кодексом України. Згідно зі ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, субєкти господарювання зобовязані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом № 2181), який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
З огляду на те, що податковий борг відповідача частково виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу, а з 01.01.2011 за приписами Податкового Кодексу України.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У відповідності до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України 27.08.2011 податковим органом направлено на адресу відповідача податкову вимогу від 27 вересня 2011 року № 838/1537/24, однак на адресу ДПІ повернувся конверт з відміткою, що відповідач за зазначеною адресою не значиться (арк. справи 18 об., 19).
Позивачем винесено рішення про опис майна у податкову заставу № 247 (арк справи 23).
Однак зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги Державної податкової інспекції в Жовтневому районні у м. Луганську доПриватного підприємства "Сворогпоставка" про стягнення заборгованості з податку на прибуток у розмірі 423,21 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Жовтневому районні у м. Луганську доПриватного підприємства "Сворогпоставка" про стягнення заборгованості з податку на прибуток у розмірі 423,21 грн. задовольнити.
Стягнути суму 423,21 грн. (чотириста двадцять три гривні 21 копійка) з Приватного підприємства "Сворогпоставка" (код ЄДРПОУ 34870714) в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток на р/р 31117009700004 одержувач ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 11021000, одержувач: Державний бюджет Жовтневого району, код 24046538 з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяН.В. Кравцова