Постанова № 19381780, 15.11.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
2а-9285/11/1270
Номер документу
19381780
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 листопада 2011 року Справа № 2а-9285/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді:Ковальової Т.І.,

при секретарі:Чередніченко О.Г.,

за участю :

прокурора заявника : Трофименко П.В.

від позивача: не прибув

від відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора м. Луганська в інтересах Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 17000,00 грн.

14 жовтня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м. Луганська в інтересах Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 17000,00 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 квітня 2011 року відповідачу було видано припис №02/26-06-0109, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень щодо організації експлуатації електроустановок у кількості 9-ти пунктів. 12 серпня 2011 у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог припису. Актом перевірки від 12.08.2011 № 02/26-06-0037 встановлено повне невиконання відповідачем припису. На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 26.08.2011 № 02/26-06-0037 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про енергетику у розмірі 17000,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач згідно поштового повідомлення отримав 31.08.2011. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачений. Ані припис, ані постанова про накладення штрафу відповідачем не оскаржувались.

У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача штраф у сумі 17000,00 грн.

Прокурор заявник в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суду їх задовольнити.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причин неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач Державне підприємство «Донбасантрацит» має правовий статус юридична особа, і.к. 32446546, що підтверджується довідкою №АБ 073736 (а.с.11).

18 квітня 2011 року відповідачу було видано припис №02/26-06-0109, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень щодо організації експлуатації електроустановок у кількості 9-ти пунктів. 12 серпня 2011 у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог припису. Актом перевірки від 12.08.2011 № 02/26-06-0037 встановлено повне невиконання відповідачем припису. На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 26.08.2011 № 02/26-06-0037 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про енергетику у розмірі 17000,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач згідно поштового повідомлення отримав 31.08.2011 року (а.с.6-10).

Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.

Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику ”однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії ” , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”. Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду (а.с.12-21).

Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.

Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно п. 4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про електроенергетику”державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України “Про електроенергетику”, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Заперечення або доказів, які спростовують доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі у сумі 17000,00 грн.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки прокурор згідно з ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

Адміністративний позов Прокурора м. Луганська в інтересах Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 17000,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» до Державного бюджету України (п\р № 31115106700039, одержувач Держбюджет м. Красний Луч Луганської області, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, і.к.24046797, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяТ.І. Ковальова