Постанова № 19380159, 15.09.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2011
Номер справи
2а-7221/11/1270
Номер документу
19380159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 вересня 2011 року Справа № 2а-7221/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого: судді Островської О.П.,

при секретарі Кулигіні А.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Первомайську до Відкритого акціонерного товариства «Первомайське шахтобудівельне управління» про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

22 серпня 2011 року Державна податкова інспекція в м. Первомайську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. Відповідач ВАТ «Первомайське шахтобудівельне управління» засновано відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 12.09.1996 року №433 та від 14.11.1996 року №572 та до Указу Президента України від 15.06.1993 року №210 «Про корпоратизацію державних підприємств» та від 07.02.1996 року №116 «Про структурну перебудову вугільної промисловості» шляхом перетворення державного підприємства «Первомайське шахтобудівельне управління» у відкрите акціонерного товариство, перереєстроване ВАТ «Первомайське шахтобудівельне управління» 21.12.2001 року рішенням виконкому Первомайської міської ради, реєстраційний номер №04051968ю0010124. У ДПІ в м. Первомайську ВАТ «Первомайське шахтобудівельне управління» взято на облік платником податків 01.12.1996 року за №14, перереєстровано 22.01.2002 року. Відповідно до Статуту відповідача підприємство є юридичної особою, має самостійний баланс, р/р в установах банків, печатку, штампи встановлених зразків, бланки із своїм найменуванням. Відповідач самостійно визначив податкове зобовязання у податкових деклараціях: №16714 від 19.11.2007 року в сумі 36950,00; №17381 від 17.12.2007 року в сумі 7955,00 грн.; №19531 від 21.01.2008 року в сумі 30676,00 грн.; №1020 від 20.02.2008 року в сумі 8648,00 грн.; №1727 від 20.03.2008 року в сумі 277,00 грн.; №3854 від 21.04.2008 року в сумі 620,00 грн.; №6000 від 20.05.2008 року в сумі 140,00 грн.; №6597 від 20.06.2008 року в сумі 6,00 грн.; №9136 від 21.07.2008 року в сумі 6472,00 грн.; №11208 від 20.08.2008 року в сумі 18519,00 грн.; №11816 від 19.09.2008 року в сумі 12527,00 грн.; №14094 від 20.10.2008 року в сумі 39057,00 грн.; №16352 від 19.11.2008 року в сумі 1162,00 грн.; №17340 від 19.12.2008 року в сумі 12688,00 грн., а всього в сумі 175697,00 грн. Однак, у звязку з порушенням відповідачем Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 у відповідача виник податковий борг за період з 30.11.2007 року по 31.12.2008 року в сумі 175697,00 грн. З метою погашення податкового боргу на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу №1/65 від 23.11.2001 та другу податкову вимогу №2/109 від 29.12.2001 року. Майно підприємства внесено у податкову заставу, про що свідчить запис в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №10283763 від 24.09.2010 року за актом опису від 22.09.2010 року №18, строк дії застави до 24.09.2015 року. Однак, зазначені заходи результату не дали, відповідач у добровільному порядку суму боргу не сплатив. Позивач просив суд стягнути податковий борг в сумі 175697,00 грн. з рахунків відповідача відкритих у банках.

Ухвалою суду від 25.08.2011 року адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Первомайську до Відкритого акціонерного товариства «Первомайське шахтобудівельне управління» про стягнення податкового боргу, в частині стягнення податкового боргу за податковими деклараціями: №16714 від 19.11.2007 року в сумі 36950,00; №17381 від 17.12.2007 року в сумі 7955,00 грн.; №19531 від 21.01.2008 року в сумі 30676,00 грн.; №1020 від 20.02.2008 року в сумі 8648,00 грн.; №1727 від 20.03.2008 року в сумі 277,00 грн.; №3854 від 21.04.2008 року в сумі 620,00 грн.; №6000 від 20.05.2008 року в сумі 140,00 грн.; №6597 від 20.06.2008 року в сумі 6,00 грн.; №9136 від 21.07.2008 року в сумі 6472,00 грн. було залишено без розгляду. Провадження відкрито у справі тільки в частині вимог позивача щодо стягнення податкового боргу за податковими деклараціями №11208 від 20.08.2008 року; №11816 від 19.09.2008 року; №14094 від 20.10.2008 року; №16352 від 19.11.2008 року.; №17340 від 19.12.2008 року.

Ухвала суду від 25.08.2011 року оскаржена в апеляційному порядку не була та є такою, що набрала законної сили.

Представник позивача в судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просила стягнути з відповідача суму податкового боргу за податковими деклараціями: №11208 від 20.08.2008 року в сумі 18519,00 грн.; №11816 від 19.09.2008 року в сумі 12527,00 грн.; №14094 від 20.10.2008 року в сумі 39057,00 грн.; №16352 від 19.11.2008 року в сумі 1162,00 грн.; №17340 від 19.12.2008 року в сумі 12688,00 грн., а всього в розмірі 83953,00 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні податковий борг за податковими деклараціями: №11208 від 20.08.2008 року в сумі 18519,00 грн.; №11816 від 19.09.2008 року в сумі 12527,00 грн.; №14094 від 20.10.2008 року в сумі 39057,00 грн.; №16352 від 19.11.2008 року в сумі 1162,00 грн.; №17340 від 19.12.2008 року в сумі 12688,00 грн., а всього в сумі 83953,00 грн. визнав у повному обсязі, пояснив, що податковий борг виник, у звязку зі скрутним матеріальним становищем ТОВ «Первомайське шахтобудівельне управління».

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач ВАТ «Первомайське шахтобудівельне управління» зареєстроване 21.12.2001 року виконавчим комітетом Первомайської міської ради (а.с.8), перебуває на обліку в позивача як платник податків та зборів.

ВАТ «Первомайське шахтобудівельне управління» є юридичною особою, має самостійний баланс, р/р в установах банків, печатку, штампи встановлених зразків, бланки із своїм найменуванням.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 року у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.

Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість було визначено Законом України «Про податок на додану вартість», а з 01.01.2011 Податковим Кодексом України. Згідно зі ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», субєкти господарювання зобовязані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.

Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в м. Первомайську були подані податкові декларації з податку на додану вартість на загальну суму 83953,00 грн., а саме: №11208 від 20.08.2008 року; №11816 від 19.09.2008 року; №14094 від 20.10.2008 року; №16352 від 19.11.2008 року; №17340 від 19.12.2008 року. (а.с.28-37). Однак, суми податкових зобовязань визначені відповідачем у податкових деклараціях добровільно ним сплачені не були, внаслідок чого у відповідача утворився податковий борг на суму 83953,00 грн.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначений Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181, який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 розділу ІІ Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р.

Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також, цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Враховуючи, що відповідач добровільно не сплатив заборгованість з ПДВ податковим органом з метою погашення податкового боргу платника податків проводилися відповідні заходи, передбачені Законом України №2181, а саме: були прийняті та надіслані на адресу відповідача перша податкова вимога №1/66 від 23.11.2001 року, яка особисто була отримана 23.11.2001 року заступником головного бухгалтера підприємства та друга податкова вимога №2/109 від 29.12.2001 року, яка особисто була отримана 29.12.2001 року головним бухгалтером відповідача (а.с.9).

Таким чином, на дату розгляду справи податковий борг з податку на додану вартість ВАТ «Первомайське шахтобудівельне управління» складає 83953,00 грн.

Згідно ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Доказів сплати заборгованості з податку на додану вартість відповідач не надав, однак позовні вимоги у розмірі 83953,00 грн. визнав у повному обсязі, що підтверджується наданим ним відзивом на позовну заяву. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Первомайську до Відкритого акціонерного товариства «Первомайське шахтобудівельне управління» про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з рахунків у банках Відкритого акціонерного товариства «Первомайське шахтобудівельне управління» (код ЄДРПОУ 00181131, Луганська область, вул. Переїздна, 9, 93200) податковий боргз податку на додану вартість у сумі 83953,00 грн. (вісімдесят три тисячі девятсот пятдесят три грн. 00 коп.) на користь Державного бюджету України (р/р 31114029700054, отримувач: ГУДКУ в Луганській області, код БК 14010100, МФО 804013, ОКПО 24053509).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 15 вересня 2011 року.

СуддяО.П. Островська