Ухвала суду № 1937454, 22.07.2008, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2008
Номер справи
22-а-7168/08
Номер документу
1937454
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                               

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

   

 У Х В А Л А

Іменем України

22 липня  2008  року                                                                           справа № 22-а-7168/08

зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою:  м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів:                       Бадахова Т.П.

                                   Старосуд М.І.

                                    

при секретарі судового засідання

Чурікової Я.О.за участю представників: від позивача:Михайлик А.С. – за дов. від 1.04.2008р.від відповідача:Івах Л.А. . – за дов. від 24.04.2008р.

Панков К.М. – за дов. від 12.05.2008 р.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Спеціалізованої державної податкової інспекції

по роботі з великими платниками податків у м. Донецькуна постанову Донецького окружного адміністративного судувід 13 травня  2008 року по адміністративній справі№ 2-а-9003/08 (суддя Могильницький М.С.)за позовомДочірнього підприємства «Тютюнова компанія «Хамадей»

до

Спеціалізованої державної податкової  інспекції по роботі з великими платниками податків у м.                         

         Донецьку

про

визнання недійсними податкових  повідомлень-рішень

ВСТАНОВИЛА:

           Постановою  Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2008 року у справі №2-а-9003/08  задоволено  позов Дочірнього підприємства «Тютюнова компанія «Хамадей», внаслідок чого визнано недійсними  податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку:

      № 0000151313/0/10983/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року   щодо застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 12167,91 грн.;

     № 0000161313/0/10984/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року щодо застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 8186,29 грн.;

      № 0000191313/0/10987/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року  щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору   в сумі 11305,09 грн.;

     № 0000221313/0/10990/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року,  щодо застосування штрафних санкцій  з акцизного збору із вироблених в Україні товарів  в сумі 86856,45 грн.;

     № 0000201313/0/10988/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року  щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору з тютюнових виробів  в сумі 4057,70 грн.;

     №000021313/0/10989/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року, яким визначено податкове зобов’язання з акцизного збору з тютюнових виробів  щодо застосування штрафних  санкцій в сумі 32956,38 грн.,  з огляду на неправомірність їх прийняття.  

      В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи представник  відповідача просить скасувати постанову  суду першої інстанції та прийняти нове рішення  у справі, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору. 

       Позивач у запереченнях на апеляційну скаргу та  його представник під час апеляційного розгляду справи  доводи, викладені в апеляційній скарзі, відхилив, і просив постанову суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з тих підстав, що постанова суду прийнята з урахуванням усіх обставин справи і відповідає нормам діючого законодавства.

        Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.

        Дочірнє підприємство «Тютюнова компанія «Хамадей»  є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 25113455, перебуває на податковому обліку Спеціалізованої державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 1 січня 2005 року  та є платником податку на додану вартість.

      Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку,  як суб’єктом владних повноважень на виконання своїх владних управлінських функцій  була проведена документальна невиїзна перевірка Дочірнього підприємства «Тютюнова компанія «Хамадей»  з питань  несвоєчасної сплати до бюджету комунального податку, земельного податку за період з 19.10.2007 року  по 31.10.2007 року,  акцизного збору за період з 26.08.2007 року  по 31.01.2008 року, податку на додану вартість за період з 25.08.2007 року  по 25.01.2008 року , за результатами якої складений акт про результати документальної невиїзної перевірки позивача  № 188/15-16-23/2/25113455 від 12 березня 2008 року.

      На підставі висновків акту перевірки були   прийняті спірні податкові повідомлення від 26 березня 2008  року   № 0000151313/0/10983/10/15-16-23/2   щодо застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 12167,91 грн.;  № 0000161313/0/10984/10/15-16-23/2 щодо застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 8186,29 грн.; № 0000191313/0/10987/10/15-16-23/2   щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору в сумі 11305,09 грн.; № 0000221313/0/10990/10/15-16-23/2 щодо застосування штрафних санкцій  з акцизного збору із вироблених в Україні товарів  в сумі 86856,45 грн.;№0000201313/0/10988/10/15-16-23/2 щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору з тютюнових виробів  в сумі 4057,70 грн.;  №000021313/0/10989/10/15-16-23/2 , яким визначено податкове зобов’язання з акцизного збору з тютюнових виробів  щодо застосування штрафних  санкцій в сумі 32956,38 грн. 

        Податкові повідомленні прийняті відповідачем на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті  17   Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

        Відповідно до ст.1 Закону України « Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХП, ставки, механізм справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), за винятком особливих видів мита, не можуть встановлюватися або  змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

         Платники податків  і зборів (обов’язкових платежів)  зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів  (обов’язкових платежів) у встановлені законам терміни  згідно статті  9 наведеного Закону.

        Спеціальним Законом про оподаткування, який регулює порядок сплати зобов’язань платників податків є Закон України « Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»  від 21.12.2001 року №2181-Ш.

        Згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 вказаного  Закону у разі коли платник податків не  сплачує  узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних  строків, визначених  цим  Законом,  такий  платник   податку   зобов'язаний сплатити штраф, зокрема, у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів,  наступних за останнім днем  граничного  строку  сплати   узгодженої   суми   податкового зобов'язання, - у  розмірі  десяти  відсотків  погашеної  суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за  останнім  днем  граничного  строку  сплати   узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

     Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем  податковими повідомленнями-рішеннями від 26 березня 2008 року були застосовані штравні(фінансові) санкції на підставі  підпункту  17.1. 7  пункту  17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме:

     № 0000151313/0/10983/10/15-16-23/2  в сумі 12167,91 грн. за затримку, що не перевищує 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 121679,10 грн.;

    № 0000161313/0/10984/10/15-16-23/2  в сумі 8186,29 грн. за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 40931,45грн.;

     № 0000191313/0/10987/10/15-16-23/2 в сумі 11305,09 грн. за затримку на 1-30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного збору (код платежу 14020600) в сумі 113050,65 грн;

     №  0000221313/0/10990/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року в сумі 86856,45 грн. за затримку на від 31 до 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного збору (код платежу 14020600) в сумі 434282,26 грн.

      № 0000201313/0/10988/10/15-16-23/2 в сумі 4057,70 грн. за затримку на 1-30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного збору (код платежу 14020700) в сумі 40576,85 грн.

     №  0000211313/0/10989/10/15-16-23/2 в сумі 32956,38 грн. за затримку на від 31 до 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного збору (код платежу 14020700) в сумі 164781,93 грн. ( арк. с прави 41-48).

     Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»,  який   регулює  порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

      Строки сплати податкових зобов'язань визначені підпунктом  5.3.1 пункту 5.3. статті  5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" згідно якого  платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

     Відповідно до підпункту4.1.4. пункту  4.1. статті  4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

     Нормами підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачена відповідальність платника податків за порушення термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань. Податковим органом був застосований штраф за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання передбаченого нормами підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону.

     Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом  були нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань позивача, що розстрочені судовими рішеннями Господарського суду Донецької області та Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду.

     Із анализу  Господарського процесуального кодексу України  та Кодексу адміністративного судочинства України вбачається  порядок погашення стягнутих судовими рішеннями сум заборгованості та визначається  порядок та основні умови виконання судових рішень. Тобто, положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", якими визначені основні засади сплати податкових зобов'язань, визначених в порядку, встановленому цим законом, взагалі не передбачає процедуру погашення податкової заборгованості, стягнутої на підставі судових рішень, у тому числі на умовах розстрочення.

     З огляду на вищенаведене, судова колегія погоджує висновки суду першої інстанції щодо неправомірності застосування податковим органом норм підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону України « Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюжетами тадержавними цільовими фондами» щодо штрафних (фінансових) санкцій за порушення темінів сплати узгоджених податкових зобовязань визначених судовими рішеннями.

     За змістом підпункту  17.1.7. пункту  17.1. статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" обов'язковою умовою застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань є порушення термінів сплати, встановлених саме Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", тобто строків, визначених підпунктом  5.3.1 пункту  5.3 статті 5 цього Закону. Положеннями підпункту  17.1.7. пункту  17.1 статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" не передбачено можливості застосування штрафних санкцій за недотримання платником податків встановлених судом термінів виконання рішення.

     Також, колегія суддів погоджує  посилання позивача на те, що судовими рішеннями, якими передбачено розстрочення виконання постанов суду, взагалі не передбачено конкретних термінів погашення.

     Загальна сума нарахованих відповідачем штрафних (фінансових) санкцій із порушенням застосування підпункту  17.1.7. пункту 17.1. статті 17 закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" складає:

     - податковим повідомленням-рішенням № 0000151313/0/10983/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року податковим органом було неправомірно застосовано штрафні санкції за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань, терміни сплати яких визначені не положеннями Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" в розмірі 1060,68грн.

     - податковим повідомленням-рішенням № 0000161313/0/10984/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року податковим органом  було неправомірно застосовано штрафні санкції за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань, терміни сплати яких визначені не положеннями Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" в розмірі 1340,23грн.

     - податковим повідомленням-рішенням № 0000191313/0/10987/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року та № 0000201313/0/10988/10/15-16-23/2 від 26 березня 2008 року податковим органом було неправомірно застосовано штрафні санкції за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань, терміни сплати яких визначені не положеннями Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" в розмірі 6783,78 грн. (4954,12 грн. + 1829,66грн.)

      Як вбачається  з матеріалів перевірки податкового органу  ( арк. справи 16, 19) відповідачем були застосовані штрафні санкції на підставі підпункту  17.1.7. пункту  17.1. статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" у зв'язку із поданням позивачем уточнюючих розрахунків, якими були зменшені суми податкових зобов'язань визначенихраніше.

     Судова колегія  вважає оскаржувані в цій частині податкові повідомлення-рішення такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства з наступних підстав.

          Позивачем здійснено уточнення податкових зобов’язаньпутем подання уточнюючих розрахунків, яими зменшені  податкові зобов’язання, а саме:

      -  З податку на додану вартість за червень 2006 року на 30611, 00 грн.   (уточнюючий розрахунок вх. № 9043 від 20.09.2007 року).

     Податковим органом  зазначений розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість за декларацією з податку на додану вартість (вх. № 8465 від 06.09.2007 року) за звітний період липень 2007 року в сумі 30611,00 грн. Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 3061,10 грн.

        -  З податку на додану вартістьза січнеь 2006 року  на 20170, 00 грн. (уточнюючий розрахунок вх. № 9041 від 20.09.2007 року).

      Податковим органом зазначений розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість та скерований на погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість (вх. № 8465 від 06.09.2007 року) за звітний період липень 2007 року в сумі 15154,82 грн. Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 1515,48 грн.

          – З податку на додану вартість  за серпень 2007 року на 27539,00 грн. ( уточнюючий розрахунок вх. № 12229 від 28.11.2007 року).

     Податковим органом  зазначений розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість та скерований на погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість (вх. №10039 від 19.10.2007 року) за звітний період вересень 2007 року в сумі 27539,00 грн. Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 2753,90 грн.

       – З податку на додану вартістьза грудень 2006 року на 6054,00 грн.  (уточнюючий розрахунок вх. № 12230 від 28.11.2007 року).

     Податковим органом  зазначений розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість та скерований на погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість (вх. №10039 від 19.10.2007 року) за звітний період вересень 2007 року в сумі 6054,00 грн. Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 605,40 грн.

      – З податку на додану вартість  за  вересень 2007 року  на  6054,00 грн.  (уточнюючих розрахунок вх. № 12230 від 28.11.2007 року).

     Податковим органом  зазначений розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість та скерований на погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість (вх. №10039 від 19.10.2007 року) за звітний період вересень 2007 року в сумі 34230,30 грн. Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 6846,06 грн.  При цьому,  здійснене податковим органом  погашення не відповідає сумі проведеного позивачем коригування раніше визначеної ним суми податкових зобов'язань.

     – З податку на додану вартість за серпень 2007 року на 23400, 00 грн. ( уточнюючий розрахунок вх.№ 205 від 25.01.2008 року).

     Податковим органом  зазначений розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість та скерований на погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість (вх. №12901 від 20.12.2007 року) за звітний період листопад 2007 року в сумі 12578,38 грн. та в рахунок сплати платежів за Ухвалою окружного адміністративного суду від 18.12.2007 року по справі № 2а-7978/07 в сумі 2606,00 грн. Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 1518,44 грн.

  Довідкою про суми акцизного збору, які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (вх. № 12154 від 23.11.2007 року) Позивачем було зменшено суму зобов'язань зі сплати акцизного збору за квітень 2006 року на суму 80109,00 грн.

      Податковим органом  зазначена довідка була розцінена як сплата податкових зобов'язань з акцизного збору та скерована в рахунок сплати зобов'язань з акцизного збору за Розрахунком акцизного збору за серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року) в сумі 61417,00 грн. (акцизний збір за кодом платежу 14020600) та в сумі 37352,00 (акцизний збір за кодом платежу 14020700). Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 19753,80 грн. (12283,40 грн. + 7470,40 грн.)

      Довідкою про суми акцизного збору, які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (вх. № 12259 від 30.11.2007 року). Позивачем  було зменшено суму зобов'язань зі сплати акцизного збору за жовтень 2007 року на суму 457852,00 грн.

     Податковим органом  зазначена довідка була розцінена як сплата податкових зобов'язань з акцизного збору та скерована в рахунок сплати зобов'язань з акцизного збору за Розрахунком акцизного збору за серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року) в сумі 175550,89 грн. акцизний збір за кодом платежу 14020600) та в сумі 45035,92 грн. (акцизний збір за кодом платежу 14020700) та за Розрахунком акцизного збору за липень 2007 року (вх. № 9290 від 04.10.2007 року) в сумі 166073,11 грн. акцизний збір за кодом платежу 14020600) та в сумі 71192,08 грн. (акцизний збір за кодом платежу 14020700). Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 91570,40 грн. (68324,80 грн. +23425,60 грн.)

Довідкою про суми акцизного збору, які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (вх. № 205 від 25.01.2008 року) Позивачем було зменшено суму зобов'язань зі сплати акцизного збору за січень 2008 року на суму 45220,00 грн.

     Податковим органом  зазначена довідка була розцінена як сплата податкових зобов'язань з акцизного збору та скерована в рахунок сплати сплати платежів за Ухвалою окружного адміністративного суду від 18.12.2007 року по справі № 2а-7978/07. Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 74,13 грн.

     Загальна сума неправомірно нарахованих штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями складає:

за податковим повідомленням-рішенням № 0000151313/0/10983/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року – 9193,72 грн.;

за податковим повідомленням-рішенням № 0000161313/0/10984/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року – 6846,06 грн.;

за податковим повідомленням-рішенням № 0000221313/0/10990/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року – 80608,20 грн.;

за податковим повідомленням-рішенням № 0000211313/0/10989/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року – 30716,00 грн.

      Правові підстави щодо самостійного виправлення платником податків помилок в раніше поданих ним до податкового органу звітних документах визначені положеннями пункту 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", якою передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. У випадку, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

      Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

     Уточнюючими розрахунками та довідками, що були надані позивачем до податкового органу відповідно до абзацу 2 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" були зменшені суми узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість та акцизного збору.

     Колегія суддів вважає, що зазначене зменшення не посвідчує факт сплати узгодженої суми податкових зобов'язань і не є погашеною сумою в розумінні приписів частини 3 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування", відповідно до якої обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням, або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

     Пунктами 1 та 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування"  податок на додану вартість та акцизний збір віднесені до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

     Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету. Сам факт зменшення суми податкового зобов'язання, належного до сплати не міг призвести в будь-якому випадку до надходження коштів до бюджету додатково підтверджує неможливість ототожнення подання уточненого розрахунку на зменшення суми податкових зобов'язань до сплати із фактичною сплатою податкових зобов'язань.

      Судова колегія погоджує позицію суду першої інстанції  щодо  недоведеності податковим органом  факту погашення податкових зобов'язань певним чином, тому  не  приймає посилання  відповідача   на врахування зменшеної суми податкових зобов'язань в рахунок сплати узгодженої суми податкових зобов'язань

     Колегія суддів  вважає, що  податковим органом  застосований порядок нарахування штрафів, виходячи не з погашеної суми податковим боргом, яка є об'єктом обчислення штрафу за приписами підпункту  17.1.7. пункту  17.1. статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами".

      Як вбачається з матеріалів справи і не спростовано податковим органом  під час апеляційного розгляду справи згідно  банківських виписок на перерахування коштів в рахунок погашення податкової заборгованості позивача, судом було встановлено, щоподатковим органом  при застосуванні штрафних санкцій та визначенні прострочення терміну погашення узгоджених податкових зобов'язань не було прийнято до уваги призначення платежу, визначене самостійно платником податків у платіжних документах на перерахування коштів в рахунок зменшення суми податкового боргу.

      Безпідставно застосований відповідачем штраф у розрізі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень внаслідок того, що сплата зобов'язань позивачем не була здійснена на момент прийняття спірних податкових повідомлень-рішень з урахуванням призначення платежу визначеного у платіжних документах складає:

за податковим повідомленням-рішенням № 0000151313/0/10983/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року – 1913,51 грн.;

за податковим повідомленням-рішенням № 0000191313/0/10987/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року – 6350,97 грн.

за податковим повідомленням-рішенням № 0000221313/0/10990/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року - 6248,25 грн.;

за податковим повідомленням-рішенням № 0000201313/0/10988/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року – 2228,04 грн.;

за податковим повідомленням-рішенням № 0000211313/0/10989/10/15-16-23/2 від 26.03.2008 року –2240,39 грн.

     31.10.2007 року платіжним доручення № 1422 Позивачем сплачено 1931,43 грн. з визначенням платежу "ПДВ відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку до 31.10.2007 року". Відповідач 1875,39 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість за звітний період серпень 2007 року (вх. № 9039 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 187,54 грн.

     31.10.2007 року платіжним доручення № 1420 позивачем сплачено 6186,65 грн. з визначенням платежу "ПДВ відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку до 31.10.2007 року". Відповідач 4912,58 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість за звітний період серпень 2007 року (вх. № 9039 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 491,26 грн.

26.11.2007 року позивачем платіжним доручення № 1679 сплачено 1931,43 грн. з визначенням платежу "ПДВ відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку до 27.11. 2007 року". Відповідач 776,70 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість за звітний період вересень 2007 року (вх. № 10039 від 19.10.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 77,67 грн.

     25.12.2007 року позивачем платіжним доручення № 1883 сплачено 9131,43 грн. з визначенням платежу "ПДВ відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку до 25.12.2007 року". Відповідач 6,10 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період жовтень 2007 року (вх. № 12288 від 30.10.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 0,61 грн.

     14.01.2008 року позивачем платіжним доручення № 0024 сплачено 170,00 грн. з визначенням платежу "штраф відповідно до податкового повідомлення-рішення № 00001111313/0/45272/10/15-16-23/2 від 29.12.2007 року". Відповідач 170,00 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12901 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 17,00 грн.

     24.01.2008 року позивачем платіжним доручення № 0056 сплачено 6186,65 грн. з визначенням платежу "ПДВ відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку до 24.01.2008 року". Відповідач 6100,65 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12901 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 610,07 грн.

     24.01.2008 року позивачем платіжним доручення № 0060 сплачено 2659,00 грн. з визначенням платежу "ПДВ відповідно до Постанови від 18.12.2007 року по строку до 24.01.2008 року". Відповідач 2617,60 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12901 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 261,76 грн.

     24.01.2008 року позивачем платіжним доручення № 0059 сплачено 1931,43 грн. з визначенням платежу "ПДВ відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку до 24.01.2008 року". Відповідач 1899,76 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за декларацією з податку на додану вартість за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12901 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 189,98 грн.

     31.10.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1418 сплачено 9159,81 грн. з визначенням платежу "14020600, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку 31.10.2007 року". Відповідач 8968,14 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 896,81 грн.

     31.10.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1417 сплачено 23141,38 грн. з визначенням платежу "14020600, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку 31.10.2007 року". Відповідач 22309,56 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 2230,96 грн.

     27.11.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1674 сплачено 23141,38 грн. з визначенням платежу "14020600, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку 27.11.2007 року". Відповідач 22286,21 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 4457,24 грн.

     27.11.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1675 сплачено 9159,81 грн. з визначенням платежу "14020600, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку 27.11.2007 року". Відповідач 8955,05 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 1791,01 грн.

     25.12.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1878 сплачено 23141,38 грн. з визначенням платежу "14020600, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку 25.12.2007 року". Відповідач 38,05 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Довідкою про суми акцизного збору (до розрахунку акцизного збору за жовтень 2007 року), які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (вх. № 122289 від 03.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 3,81 грн.

     24.01.2008 року позивачем платіжним дорученням № 0054 сплачено 23141,38 грн. з визначенням платежу "14020600, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку 24.01.2008 року". Відповідач 21889,69 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12900 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 2188,97 грн.

     24.01.2008 року позивачем платіжним дорученням № 0062 сплачено 10923,00 грн. з визначенням платежу "14020600, акцизний збір відповідно до Постанови від 18.12.2007 року по строку 24.01.2008 року". Відповідач 10304,06 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12900 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 1030,41 грн.

     31.10.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1421 сплачено 2870,28 грн. з визначенням платежу "14020700, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку 31.10.2007 року". Відповідач 2810,72 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 281,07 грн.

      31.10.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1419 сплачено 8733,06 грн. з визначенням платежу "14020700, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку 31.10.2007 року". Відповідач 8411,69 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 841,17 грн.

     27.11.2007 року Позивачем платіжним дорученням № 1678 сплачено 2870,28 грн. з визначенням платежу "14020700, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку 27.11.2007 року". Відповідач 2805,71 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 561,14 грн.

     27.11.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1676 сплачено 8733,06 грн. з визначенням платежу "14020700, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку 27.11.2007 року". Відповідач 8396,22 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період серпень 2007 року (вх. № 8968 від 20.09.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 1679,24 грн.

     25.12.2007 року позивачем платіжним дорученням № 1882 сплачено2870,28 грн. з визначенням платежу "14020700, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку 25.12.2007 року". Відповідач 21,03 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Довідкою про суми акцизного збору (до розрахунку акцизного збору за жовтень 2007 року), які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (вх. № 122289 від 03.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 2,10 грн.

      24.01.2008 року позивачем платіжним дорученням № 0055 сплачено 8733,06 грн. з визначенням платежу "14020700, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 23.04.2007 року по строку 24.01.2008 року". Відповідач 8547,77 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12900 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 854,78 грн.

     24.01.2008 року позивачем платіжним дорученням № 0061 сплачено 8733,06 грн. з визначенням платежу "14020700, акцизний збір відповідно до Постанови Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 року по строку 24.01.2008 року". Відповідач 2489,02 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов'язань за Розрахунком акцизного збору за звітний період листопад 2007 року (вх. № 12900 від 20.12.2007 року). Сума безпідставно нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 248,90 грн.

     Колегія суддів не приймає посилання скаржника у апеляційній скарзі на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” з огляду на наступне.

             Відповідно до наведеного пункту податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

            Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов’язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов’язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов’язок саме контролюючого органу (у даному випадку – органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов’язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” або іншими законами з питань оподаткування. 

     З огляду на зазначене,судова колегія вважає,  що  у податкового органу відсутні повноваження змінювати призначення платежу, яке було визначене самостійно платником податків у платіжних дорученнях під час виконання ним свого конституційного обов'язку по своєчасній сплаті сум податкових зобов'язань та направляти такі суми при ведені оперативного обліку платежів на погашення податкового боргу за інший податковий період.

      Також  колегія суддів вважає, що податковим органом  не доведений факт сплати позивачем податкового боргу, внаслідок чого відсутні підстави для розподілу відповідачем сплачених позивачем сум   податкових зобов’язань  та застосування підпункту 16.3.3. пункту 16.3 ст. 16 Закону України « Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо часткового погашення податкового боргу, сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

        Судова колегія    не приймає  посилання податкового органу на приписи Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18 липня 2005 року № 276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 2 серпня 2005 року за № 843/11123 з огляду на те, що  її положення не містять у собі положень щодо прав податкового органу змінювати призначення платежу визначеного платником податку у платіжним документах.

       Колегія суддів  зазначає,  що відповідач не довів правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначені податкові повідомлення-рішення прийняті ним необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, що посвідчує порушення відповідачем принципу обґрунтованості, наведеного у підпункті 3 частини 3 статті 2 наведеного Кодексу.

        На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції нстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.

        Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

          Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку   на постанову Донецького окружного адміністративного суду  від 13 травня  2008 року у справі № 2-а-9003/08  – залишити без задоволення.

       Постанову Донецького окружного адміністративного суду  від  13 травня  2008 року у справі № 2-а-9003/08 за позовом  Дочірнього підприємства «Тютюнова компанія «Хамадей» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку  – залишити без змін.

       Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні  22  липня 2008 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті  22 липня 2008 року.

        Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

       Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий:                                                                                         Р.Ф. Ханова

Судді:                                                                                                     Т.П. Бадахова 

                                                                                                                 М.І. Старосуд