Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.11.11р.Справа № 6/5005/14074/2011 За позовом Прокурора Баглійського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, в інтересах держави, в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехоснастка", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
про внесення змін до договору
Суддя Коваленко О.О.
Представники:
від прокурора - не з'явився;
від позивача - не з'явився;
від відповідача - ОСОБА_1, представник, довіреність №43 від 24.01.2011р.
СУТЬ СПОРУ:
Розглядається позовна заява виконуючого обов'язки прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область - далі по тексту - позивача до товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехоснастка", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область - далі по тексту - відповідача в якій позивач просить суд внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 24.01.2003року (державна реєстрація № 0715 від 10.02.2003року), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та товариством з обмеженою відповідальністю "Спецтехоснастка" (51921, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Арсенічева, буд. 122, код ЄДРПОУ 13429839) виклавши його в наступній редакції: "п.3.1 Річна орендна плата вноситься "орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні 3,5 земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Додатково виконуючий обов'язки прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі позивача просить суд судові витрати по справі покласти на відповідача.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи суддя господарського суду Дніпропетровської області Коваленко Олександр Олексійович ухвалою від 20.10.2011року порушив провадження по справі, прийняв позовну заяву до розгляду та призначив слухання на 08.11.2011року.
08.11.2011року до зали судового засідання представник прокуратури не з'явився, не зважаючи на те, що його було належним чином повідомлено про час та місце слухання справи, доказом цього служить поштове повідомлення, яке повернулося на адресу господарського суду 04.11.2011р., в якому зазначено, що особисто 01.11.2011року ухвала про порушення провадження у справі вручена особі на прізвище ОСОБА_2; представник позивача до зали судового засідання не з'явився, не зважаючи на те, що його було належним чином повідомлено по час та місце слухання справи, доказом цього служить поштове повідомлення, яке повернулося на адресу господарського суду 01.11.2011р., в якому зазначено, що особисто 28.10.2011року ухвала про порушення провадження у справі вручена особі на прізвище ОСОБА_3; представник відповідача до зали судового засідання з'явився, позовні вимоги визнав в повному обсязі, до канцелярії суду надав заяву в порядку ст. 78 Господарського процесуального кодексу України в якій визнає позов виконуючого обов'язки прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі позивача та дає згоду на сплату орендної плати на рівні 3,5-кратного земельного податку з дати набрання законної сили рішенням суду по справі № 6/5005/14074/2011. За результатами судового засідання, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, справу було розглянуто за участю повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами та оригіналами документів наданих позивачем та відповідачем додатково на вимоги суду в судове засідання, господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення та представників сторін повідомлено про дату складення його повного тексту.
Вивчивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та закритим акціонерним товариством "Спецтехоснастка" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 24.01.2003р.
Відповідно до умов пункту 1.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0021га (із них 0,0013га - частка земельної ділянки багатоповерхового будинку), що знаходиться за адресою: пр. Конституції, 18, згідно з планом земельної ділянки (кадастрові номери: 1210400000:03:014:0002; 1210400000:03:014:0003), що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 20.12.2002р. № 101-04/XXIV.
Договір укладено на термін до 20.12.2012року.
Відповідно до п.3.1 договору орендна плата вноситься "орендарем" виключно у грошовій формі в розмірі: 102,54грн./рік, що становить 8,54грн./міс, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.
Пунктом 3.2 договору передбачено, що орендна плата сплачується щомісяця до 15 числа наступного місяця і на майбутній період може вноситися на термін не більше одного календарного року.
Пунктом 3.3 договору визначено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до п.7.1, 7.6 договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішення суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та і інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України"№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України "Про оренду землі" були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині". Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування - з 04.06.2008 року.
В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України „Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ X Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам - як раніше чинної ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в новій редакції), так і положенням п.288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України.
Відповідно до пункту 34 статті 26, частини другої статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування вирішуються в судовому порядку.
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. за № 116-08/VI "Про плату за землю", зокрема п.4 резолютивної частини вирішено: "що орендарям земельних ділянок у зв'язку із затвердженням нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ та введенням її в дію з 01.07.2011р. привести договори оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України в управлінні земельних відносин протягом двох календарних місяців".
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковим до виконання на певній території.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Позивачем в судовому засіданні на підставі ст.33 Господарського процесуального кодексу України документально було доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги виконуючого обов'язки прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі позивача про внесення змін до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 24.01.2003року (державна реєстрація № 0715 від 10.02.2003року), укладеного між позивачем та відповідачем виклавши його в наступній редакції: "п.3.1 Річна орендна плата вноситься "орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні 3,5 земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України", слід визнати обґрунтованими, документально доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, доцільно звернути увагу на заяву відповідача подану суду в порядку ст. 78 Господарського процесуального кодексу України, якою відповідач визнав позов в повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.78 Господарського процесуального кодексу України, відмова позивача від позову, визнання позову відповідачем і умови мирової угоди сторін викладаються в адресованих господарському суду письмових заявах, що долучаються до справи. Ці заяви підписуються відповідно позивачем, відповідачем чи обома сторонами (ч.1). В даному випадку відповідач визнав позов в заяві підписаній директором, яка була адресована господарському суду й долучена до матеріалів справи. У разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб (ч.5). З огляду на вищевикладене, господарський суд прийняв рішення про задоволення позовних вимог так як визнання позову відповідачем відповідає вимогам законодавства та захищає права та охоронювані законом інтереси інших осіб.
Крім того, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, у випадках, встановлених договором, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Додаткові вимоги виконуючого обов'язки прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі позивача про стягнення судових витрат, а саме 85,00грн. - державного мита та 236,00грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, з відповідача в дохід державного бюджету, слід визнати обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.13,19,68,144 Конституції України, ст.ст.26,77 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. 21,30 Закону України "Про оренду землі", ст. 287,288 Податкового кодексу України, ст.ст. 16,632,651 Цивільного кодексу України, ст.ст.33,49,78,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 24.01.2003року (державна реєстрація № 0715 від 10.02.2003року), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та товариством з обмеженою відповідальністю "Спецтехоснастка" (51921, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Арсенічева, буд. 122, код ЄДРПОУ 13429839) виклавши його в наступній редакції: "п.3.1 Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні 3,5 земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехоснастка" (51921, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Арсенічева, буд. 122, код ЄДРПОУ 13429839) на користь державного бюджету в особі управління Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в ГУДКУ в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, р/р 31118095700005, МФО 805012) 85,00грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) - державного мита, видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехоснастка" (51921, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Арсенічева, буд. 122, код ЄДРПОУ 13429839) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, р/р 3121726470005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяО.О. Коваленко Повне рішення складено
11.11.2011р.
Згiдно з оригіналом Помічник судді В.С. Лисаченко