ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
Справа №22-а-2184/08 Головуючий 1 інстанції: Левченко П.І.
Категорія: 40 Доповідач: Шевцова Н.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2008 рокум.Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді – Філатова Ю.М.
Суддів Шевцової Н.В., Водолажської Н.С.
за участю
секретаря Житєньової Н.М.
представників позивача: Рибницька І.О.
представника відповідача: Сабуров В.І., Шкриль Л.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргоюДержавної податкової інспекції у м. Сумина постанову господарського суду Сумської області від 17.12.2007 р. по справі №АС3/661-07
за позовом Закритого акціонерного товариства„Науково-виробничого об’єднання „Гідромаш”
до Державної податкової інспекції в м. Суми
про визнання нечинним податкового повідомлення – рішення -
ВСТАНОВИЛА:
Закрите акціонерне товариство «Науково – виробниче обєднання «Гідромаш» (надалі по тексту позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Суми (надалі по тексту відповідач), в якому просило суд визнати нечинним податкове повідомлення – рішення Державної податкової інспекції в м. Суми № 0000402306/0/78442 від 20.11.2007 року та зобов’язати відповідача у п’ятиденний термін надати органу держказначейства відповідний висновок про відшкодування з бюджету на користь позивача суму у розмірі 2421688 грн.
Постановою господарського суду Сумської області від 17.12.2007 року позов задоволено. Визнано нечинним податкове повідомлення – рішення № 0000402306/0/78442 від 20.11.2007 року Державної податкової інспекції в м. Суми. Зобов'язано Державну податкову інспекцію в м. Суми надати органу Державного казначейства України висновок про відшкодування Закритому акціонерному товариству „Науково-виробниче об'єднання „Гідромаш" суми податку на додану вартість у розмірі 2 421688 грн. в 5-ти денний термін після набрання постановою по справі законної сили. Стягнуто з державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства „Науково-виробниче об'єднання „Гідромаш" витрати по сплаті держмита в сумі 3 грн. 40коп.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відповідач просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови п.1.8 ст.1, п.п. 7.7.1., п.п. 7.7.2. п.п. 7.7.4 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивачем надані заперечення на апеляційну скаргу, в яких посилаючись на ухвалення судом першої інстанції постанови з дотриманням норм процесуального та матеріального права, просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що вперіод з 15.11.2007 року по 19.11.2007 року Державною податковою інспекцією в м. Суми було проведено виїзну позапланову перевірку підприємства позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку за вересень 2007 року, на підставі якої складено акт про результати виїзної позапланової перевірки позивачва з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2007 року № 7373/23-6/04654431 від 19.11.2007 року.
За висновками проведеної перевірки Відповідачем встановлено завищення суми бюджетного відшкодування за вересень 2007 року на 2 421688 грн.
На підставі акту про результати виїзної позапланової перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0000402306/0/78442 від 20.11.2007 року, яким позивачеві було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 2 421688 грн.
Судом також встановлено, що вперіод з 12 липня по 23 липня 2007 року позивачем було видано наступні податкові векселі при імпорті товарів на митну територію України на загальну суму 6 750758 грн.:
- податковий вексель 1 категорії серія АА № 1086553, виданий 12.07.2007р. на суму 48139,93грн. зі строком погашення 10.08.2007 року; - податковий вексель 1 категорії серія АА № 1086554, виданий 12.07.2007р. на суму 96279,87грн. зі строком погашення 10.08.2007 року, зобов'язання за яким були погашені грошовими коштами (платіжне доручення № 3117 від 10.08.2007р.); - податковий вексель 1 категорії серія АА № 1086556, виданий 19.07.2007р. на суму 317477,44грн. зі строком погашення 17.08.2007 року зобов'язання за яким були погашені грошовими коштами (платіжне доручення № 3118 від 10.08.2007р.); - податковий вексель 2 категорії серія АА № 1086557, виданий 23.07.2007р. на суму 6288860,32грн. зі строком погашення 21.08.2007 року.
Таким чином,позивачем було включено суми зобов'язань за вищевказаними векселями до складу податкового кредиту у серпні 2007 року в сумі 6702618 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено обґрунтованість прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Суд дійшов висновку, що позивачем визначено суму податку, що підлягає відшкодуванню з Держаного бюджету України за вересень 2007 року у відповідності зі ст..7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно пункту 11.5. Закону України „Про податок на додану вартість", якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, платник податку не включає суму зобов'язань по векселю до складу податкових зобов'язань та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. При цьому платник податку має право на включення перерахованої суми зобов'язань по векселю до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому відбулася така сплата. Якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає після закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю, сума зобов'язань по такому податковому векселю включається до складу податкових зобов'язань платника в звітному (податковому) періоді, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді за умови погашення суми податкових зобов'язань шляхом перерахування коштів до бюджету.
Відповідачем не заперечувалось наявність у позивача суми бюджетного відшкодування станом на 20 серпня 2007 року в розмірі 1 749219 грн., а також залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду в сумі 1 569965 грн. Таким чином, зобов'язання позивача зі сплати податку на додану вартість до бюджету за липень 2007 року склали 2 413789 грн.
З матеріалів справи вбачається, що оскільки термін погашення податкового векселя 2 категорії серія АА № 1086557, виданого 23.07.2007р. на суму 6 288 860,32грн. (копія векселя додається) настав 21 серпня 2007 року, позивачем 15 серпня 2007 року та 20 серпня 2007 року було перераховано до бюджету грошові кошти в сумі 7898 грн. та в сумі 2 413790 грн. відповідно, як оплату векселя виданого при імпорті. (а.с.41, 43, 44)
Відповідно до підпункту 7.7.1. пункту 7.7. статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно до пункту 7.7.2., якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Внаслідок здійснених операцій, суму в розмірі 2 421688 грн. позивачем було враховано при заповненні рядка 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування декларації з податку на додану вартість за вересень 2007 року, як суму податку, фактично сплачену позивачем до Державного бюджету.
Отже, податковий вексель 2 категорії серія АА № 1086557, виданий 23.07.2007 року був погашений оплатою до Державного бюджету грошових коштів в сумі 7898 грн. 15 серпня 2007 року та в сумі 2 413790 грн. 20.09.2007 року.
Виходячи із встановлених обставин та досліджених доказів, колегія суддів погоджується з висновками суду, що позивачем сума бюджетного відшкодування була визначена з додержанням вимог Закону України „Про податок на додану вартість".
Доводи апеляційної скарги щодо порушення судом п.1.8 ст.1 та ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на задоволення судом вимоги позивача, яка за своїм змістом не відповідає матеріально-правовому способу захисту порушеного права, колегія суддів вважає безпідставним, враховуючи, що позивач сам обирає спосіб захисту його порушеного права, що відповідає положенню ч.4 ст.105 КАС України.
Таким чином, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення вимог апеляційної скарги, оскільки при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Суми – залишити без задоволення, а постанову господарського суду Сумської області від 17.12.2007 р. по справі №АС3/661-07 – без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст виготовлено та підписано26 травня 2008 року
Головуючий (підпис) Ю.М.Філатов
Судді: (підпис) Н.В. Шевцова
(підпис) Н.С. Водолажська
З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО:
Суддя
Харківського апеляційного
адміністративного суду Н.В. Шевцова