УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Чернігівської області
14000 , м. Чернігів тел. 77-44-62
проспект Миру, 20
РІШЕННЯ
іменем України
« 25 » жовтня 2011 року справа № 3/41
За позовом Державної екологічної інспекції в Чернігівській області 14017, м.Чернігів, вул.Малясова, 12
до Публічного акціонерного товариства «Чернігівський мясокомбінат»14021, м.Чернігів, вул.Любецька, 80
про стягнення 9492,36 грн.
Суддя В. М. Репех
Представники сторін :
від позивача: представник позивача 25.10.2011р. в засідання суду не зявився (був присутній 01.09.2011р., 13.09.2011р., 13.10.2011р.)
від відповідача: ОСОБА_1 представник ПАТ «Чернігівський мясокомбінат», довіреність № 62 від 29.08.2011р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивачем подано позов до Публічного акціонерного товариства «Чернігівський мясокомбінат»про стягнення 9492,36 грн. збитків, заподіяних державі за порушення природоохоронного законодавства в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
В своєму відзиві на позов відповідач вказує на те, що розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зроблений Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області, ґрунтувався на звіті інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу ЗАТ «Чернігівській мясокомбінат», який зроблений ПНПП «Сотис»у 2004 році, коли підприємство працювало на повну потужність.
Після зупинки підприємства у вересні 2007р. діяльність підприємства була відновлена 25.03.2010р. не в повному обсязі. Всі викиди забруднюючих речовин в атмосферу за 2010, 2011 роки контролювались та по ним проводились квартальні розрахунки з послідовною сплатою в місцевий бюджет.
В судовому засіданні 25.10.2011р. повноважний представник відповідача надав письмові пояснення по справі в яких зазначив, що оскільки порушення були виявлені на підприємстві під час проведення перевірки 15.03.2011р., то шкода повинна бути розрахована починаючи від цієї дати і до моменту усунення порушення, отже, здійснення позивачем розрахунку шкоди за період з 01.04.2010р. по 01.03.2011р. є безпідставним. Відповідач стверджує, що позивач помилково прийшов висновку як щодо періоду визначення спричинення відповідачем майнової шкоди так і щодо її розміру. Крім того, позивач не надав доказів фактичної наявності шкоди.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини та докази по справі, встановив наступне:
Відповідно до ст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 року N 1264-XII, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року N 877-V та наказу Державної екологічної інспекції в Чернігівській області від 14 березня 2011 року № 304 начальником Державної екологічної інспекції в Чернігівській області видано направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат», що знаходиться за адресою: вул.Любецька, 80, м.Чернігів.
15-18 березня 2011 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області Домбровським В. Ю., державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області Феськовцем О. О. у присутності провідного інженера ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат»Квач В. І. та генерального директора ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат»Васильченко В. Г., була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої був складений акт № 81/07.
Під час планової перевірки було встановлено, що ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат»в період з 01.04.2010р. по 01.03.2011р. здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.
Так, в акті перевірки зазначено, що в 2004 році Приватним науково-виробничим підприємством «Сотіс»проведено інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу, про що складено «Звіт по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат». За інвентаризацією на підприємстві налічується 36 джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Викиди здійснюються за 51 компонентом такими як: заліза оксид, марганець та його зєднання, натрію карбонат та інші.
Листом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області від 27.12.2006р. № 08-10/2477 термін дії дозволу № 740105 на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат», розташованих за адресою: м.Чернігів, вул.Любецька, 80 був продовжений до 30.11.2007р.
За довідкою ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат», в наслідок аварії, яка трапилася на підприємстві 03.09.2007р., дієвими джерелами викидів залишилися: постійний зварювальний пост (джерело №№ 17,18), пункт фарбування автотранспорту (джерело № 28), станція попереднього очищення стічних промислових вод (джерело № 30). Відповідно довідки ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат»від 21.03.2011р. за № 68 підприємство було зупинено на ремонт в вересні 2007 року та відновило свою діяльність 25.03.2010р.
Отже, стаціонарними джерелами ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат» в атмосферне повітря з 01.04.2010р. по 01.03.2011р. без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря викинуто забруднюючи речовини наведені в таблиці 1 Додатку до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15-18 березня 2011 року за № 81/07.
В акті перевірки зазначено, що даним фактом були встановлені порушення вимог ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», оскільки на момент перевірки дію дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вичерпано.
Крім того, в акті перевірки вказано, що журнали первинної облікової документації форми ПОД-1, ПОД-2 на момент перевірки не надано, що свідчить про їх відсутність та є порушенням ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Керівнику ЗАТ "Чернігівський мясокомбінат" виданий припис № 59/07 від 23.03.2011р. про усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, у тому числі, щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про охорону атмосферного повітря", підпункту 12-1 пункту 4 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1524, наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 р. за N 48/16064, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
З огляду на порушення, викладені в акті перевірки № 81/07, позивачем на підставі Методики № 639 нараховані збитки заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.04.2010р. по 01.03.2011р. в розмірі 9492,36 грн.
Перевіривши фактичні обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівня фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Порядок регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел визначено у статті 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. Зокрема, відповідно до частини пятої цієї статті Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоровя.
Перелік видів порушень законодавства в галузі охорони атмосферного повітря визначено у статті 33 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, до них, зокрема, віднесено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
Згідно зі ст.2 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища” та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.34 цього Закону шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно норм ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Як зазначалось вище, розрахунок збитків позивачем було здійснено за Методикою № 639 за формулою: З = mi х 1,1П х Ai х Кт х Кзi.
В п.2.1.2. Методики № 639 передбачено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, зокрема, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами (п.2.2. Методики № 639).
Як вбачається з пояснень позивача, оскільки здійснення інструментальних методів контролю на стаціонарних джерелах забруднення технологічного обладнання, яке використовується, технічно провести неможливо, розрахунок наднормативних викидів забруднюючих речовин було виконано розрахунковим методом на підставі наданої довідки керівництва ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат»про використані матеріали та довідки стосовно діючих джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у 2010 2011 роках, які залишились на підприємстві та здійснюють викиди в атмосферу, а не всіх наявних стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що не суперечить затвердженій Методиці.
Розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (п.2.7.1 Методики № 639).
Згідно п.3.6. Методики № 639 розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.
Відповідно до п.3.6 Методики № 639 масова витрата забруднюючої речовини визначена за матеріалами інвентаризації стаціонарних джерел викидів, а також за довідкою ЗАТ «Чернігівський мясокомбінат».
З огляду на наведене, враховуючи встановлені факти порушення, нарахування позивачем 9492,36 грн. збитків є правомірним.
Стаття 32 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Заперечення відповідача не можуть бути прийняті до уваги, оскільки позовні вимоги повністю підтверджуються матеріалами справи, відповідач не надав суду доказів сплати заборгованості, а тому зважаючи на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Разом з тим, у ст.4 п.35 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", що діє на момент винесення судового рішення, встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в ч.2 ст.20 вказаного закону установлено, з урахуванням положень ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №31 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Таким чином, збитки у розмірі 9492,36 грн., завдані порушенням природоохоронного законодавства, підлягають стягненню не лише на користь місцевого бюджету, а підлягають розподілу між Державним і місцевим бюджетами.
Відповідну позицію викладено й в Постанові Вищого господарського суду України від 07 вересня 2011 року № 17/156/17.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Чернігівський мясокомбінат»( 14021, м.Чернігів, вул.Любецька, 80, код ЄДРПОУ 05507146 ) в доход Державного бюджету України та місцевого бюджету м.Чернігова ( р/р 33118331700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, код ЄДРПОУ 22825965, МФО 853592, КБКД 24062100 ) 9492,36 збитків.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Чернігівський мясокомбінат»( 14021, м.Чернігів, вул.Любецька, 80, код ЄДРПОУ 05507146 ) до державного бюджету 102,00 грн. держмита ( р/р 31111095700002 в ГУДКУ в Чернігівській області ).
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Чернігівський мясокомбінат»( 14021, м.Чернігів, вул.Любецька, 80, код ЄДРПОУ 05507146 ) до державного бюджету 236,00 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу ( р/р 31210264700002 в ГУДКУ в Чернігівській області ).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В. М. Репех
Дата підпису
31.10.11 <>