Постанова № 19228937, 15.11.2011, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
25/219
Номер документу
19228937
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2011 р. Справа № 25/219

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Фоміна В. О., суддя Кравець Т.В. , суддя Крестьянінов О.О.

при секретарі Деркач Ю.О.

за участю представників сторін:

позивача 1 ОСОБА_1., довіреність № б/н від 01.08.2011 р.;

позивача 2 ОСОБА_2., довіреність № 045/11-Т від 30.09.2011 р.;

відповідача ОСОБА_3, довіреність № 2/5672 від 03.10.2011 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Полтавські телекомунікаційні системи”, м. Полтава та Товариства з обмеженою відповідальністю “Телесвіт”, м. Київ (вх. № 4094П/2-6) на рішення Господарського суду Полтавської області від 30.08.2011 р. у справі № 25/219 (суддя Босий В.П.)

за позовом 1. Товариства з обмеженою відповідальністю “Полтавські телекомунікаційні системи”, м. Полтава

2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Телесвіт”, м. Київ

до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Полтава

про визнання недійсним акту, -

ВСТАНОВИЛА:

В листопаді 2010 р. ТОВ “Полтавські телекомунікаційні системи” та ТОВ “Телесвіт” звернулись до місцевого господарського суду із позовною заявою про визнання недійсним рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” № 2/107-рш від 24.09.2009 р. у справі № 2-02-50/24-2009, у звязку з тим, що відповідач вийшов за межі наданої йому компетенції і порушив права та охоронювані законом інтереси позивачів, адже висновок відповідача про те, що субєкт господарювання, до складу якого входять позивачі, займає монопольне (домінуюче) становище на певному ринку, є хибним.

Рішенням Господарського суду Полтавської області від 30.08.2011 р. у справі № 25/219 (суддя Босий В.П.) було відмовлено в позові ТОВ “Полтавські телекомунікаційні системи” та ТОВ “Телесвіт” до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, з посиланням на те, що рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України є правомірним і у суду відсутні підстави для його скасування.

Позивачі, ТОВ “Полтавські телекомунікаційні системи” та ТОВ “Телесвіт”, не погодились з рішенням місцевого суду та звернулися до суду з апеляційною скаргою, в якій просять вказане рішення від 30.08.2011 р. скасувати і постановити нове, яким визнати недійсним рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” № 2/107-рш від 24.09.2010 р. у справі № 2-02-50/24-2009 та стягнути з відповідача на користь позивачів судові витрати, мотивуючи свою апеляційну скаргу тим, що судом першої інстанції не були зясовані обставини, які мають значення для справи, а також висновки місцевого суду не відповідають обставинам справи, були порушені норми матеріального та процесуального права.

Відповідач у своєму відзиві на апеляційну скаргу проти її задоволення заперечує, просить залишити цю скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення від 30.08.2011р. залишити без змін, посилаючись на законність та обґрунтованість останнього.

Розгляд даної апеляційної скарги Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 25.10.2011 р. відкладався на 10.11.2011 р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, Адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі № 2-02-50/24-2009 було прийнято Рішення № 2/107-рш від 24.09.2010 р. “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції”, яким було постановлено:

1. Визнати, що суб'єкт господарювання, до складу якого входили, зокрема, ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" (м. Полтава, ідентифікаційний код 30152217) та ТОВ "Київ Глобал Телеком" (код за ЄДРПОУ 5370590), з 01.01.2009 р. ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" та ТОВ "Телесвіт" (м. Київ, код за ЄДРПОУ 33103969), з 01.07.2009 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" (м. Полтава, ідентифікації 35360006), ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ", ТОВ "Телесвіт”, а з 19.10.2009 р. входять ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" та ТОВ "Телесвіт", за результатами діяльності з 01.06.2008 р., у 2009 році та у 2010 році (по теперішній час), займає мої (домінуюче) становище на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, в межах території м. Полтава та села Розсошенці, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, що використовується зазначеним суб'єктом господарювання для надання програмної послуги;

2.Визнати, що суб'єкт господарювання, до складу якого входять, зокрема, ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ", ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" та ТОВ "Телесвіт", встановивши такі ціни (тарифи) на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі в місті Полтава та в селі Розсошенці, які неможливо було б встановити існування значної конкуренції на ринку, вчинив порушення, передбачене п. 1 ч. 2 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції”, у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі;

3.За порушення, визначене у п. 2 цього рішення, накласти на ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" штраф у розмірі 5000,00 грн.;

4.За порушення, визначене у п. 2 цього рішення, накласти на ТОВ "Телесвіт" штраф у розмірі 5000,00 грн.;

5.Зобов'язати суб'єкта господарювання, в особі ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" та ТОВ "Телесвіт", ціни (тарифи) на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної телемережі, привести до економічно обґрунтованого рівня;

6.Провадження у справі № 2-02-50/24-2009 в частині дослідження дій щодо одностороннього припинення надання частині абонентів м. Полтава послуг доступу до телепрограм у “соціальному пакеті” аналогового телебачення, як порушення, передбаченого п. 2 т. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції”, закрити (т. 1 а.с. 22-41).

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції”, заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у 2-місячний строк з дня одержання рішення.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 1 - ТОВ “Полтавські телекомунікаційні системи” одержав вказане рішення № 2/107-рш від 24.09.2010 р. 28.09.2010 р., а позивач 2 - ТОВ “Телесвіт” одержав це рішення 01.10.2010 р., а отже, 2-місячний строк на оскарження вказаного рішення, передбачений ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції”, обліковується із вказаних дат, а саме: з 28.09.2010 р. та 01.10.2010 р. відповідно.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є:

§неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи;

§недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими;

§невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи;

§порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

У п. 2 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" зазначено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, у т.ч. стосовно його форми, строків прийняття тощо, може бути підставою для визнання такого акта недійсним лише у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта. Якщо ж акт в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства прийнятий відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його недійсним, якщо інше не передбачено законодавством.

Згідно ст. 35 Закону України “Про захист економічної конкуренції” розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі. При розгляді справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України збирають і аналізують документи, висновки експертів, пояснення осіб, іншу інформацію, що є доказом у справі, та приймають рішення у справі в межах своїх повноважень; отримують пояснення осіб, які беруть участь у справі, або будь-яких осіб за їх клопотанням чи з власної ініціативи.

Статтею 41 вказаного Закону визначено коло доказів, видів засобів доказування та порядок збирання доказів органами Антимонопольного комітету України при розгляді справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Так, доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Особи, які беруть участь у справі, мають право надавати докази та доводити їх достовірність.

Тобто, усі обставини, необхідні для прийняття правильного рішення у справі, встановлюються за допомогою доказів, отриманих від осіб які, беруть участь у справі, або отримані від інших юридичних та фізичних осіб, органів влади та місцевого самоврядування.

Відмовляючи у задоволенні позову про визнання недійсним рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” № 2/107-рш від 24.09.2009 р. у справі № 2-02-50/24-2009, місцевий господарський суд дії Суб'єкта господарювання, до складу якого входять, зокрема, ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" та ТОВ "Київ Глобал Телеком", з 01.01.2009 р. ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" та ТОВ "Телесвіт", з 01.07.2009 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ", ТОВ "Телесвіт", а з 19.10.2009 р. входять ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" та ТОВ "Телесвіт", які полягають у встановленні таких цін (тарифів) на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, внаслідок:

-використання, як бази розподілу непрямих витрат, питомої ваги абонентів;

-врахування витрат на послуги ТОВ "Телесвіт", рівень рентабельності діяльності з надання яких суттєво перевищує рівень рентабельності в галузі зв'язку, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, кваліфікував як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 2 ст. 50, п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, шляхом встановлення таких цін (тарифів) реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з такими твердженнями суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо:

- на цьому ринку у нього немає жодного конкурента;

- не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

Монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 %, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції (ч. 2 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

Розроблена відповідно до ст. 12 зазначеного Закону та затверджена розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. № 49-р Методика визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку встановлює порядок визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку і призначена для аналізу діяльності суб'єктів господарювання, груп суб'єктів господарювання та споживачів з виробництва, реалізації, придбання товарів, надання послуг, виконання робіт на загальнодержавних та регіональних ринках.

Згідно з п. 1.2 Методики об'єктами для визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб'єкти господарювання; групи суб'єктів господарювання - декілька суб'єктів господарювання, які діють на ринку в певних товарних та територіальних (географічних) межах; обставини, які визначають на відповідному товарному ринку умови здійснення господарської діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів, надання послуг, виконання робіт, а також умови придбання та використання зазначених товарів, робіт, послуг.

Пунктом 2.1 Методики передбачено, що визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання може включати в себе такі дії:

- встановлення об'єктів аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища, а саме суб'єкта господарювання (групи суб'єктів господарювання), конкретного товару (продукції, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (споживається, використовується) цим (цими) суб'єктом (суб'єктами) господарювання;

- складання переліку товарів (робіт, послуг), щодо яких має визначатися монопольне (домінуюче) становище суб'єкта господарювання і які мають ознаки одного товару, товарної групи;

- складання переліку основних продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів) товарів (товарних груп);

- визначення товарних меж ринку;

- визначення територіальних (географічних) меж ринку;

- встановлення проміжку часу, стосовно якого має визначатися становище суб'єктів господарювання на ринку - визначення часових меж ринку;

- визначення обсягів товару, який обертається на ринку;

- розрахунок часток суб'єктів господарювання на ринку;

- складання переліку продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів) товару (товарної групи) - потенційних конкурентів, покупців, які можуть продавати (постачати, виробляти), придбавати (споживати, використовувати) той самий або/та аналогічний товар (товарну групу) на ринку;

- визначення бар'єрів вступу на ринок та виходу з ринку для суб'єктів господарювання, які продають (постачають, виробляють), придбавають (споживають, використовують) або можуть продавати (постачати, виробляти), придбавати (споживати, використовувати) той самий або/та аналогічний товар (товарну групу) на ринку;

- встановлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта (суб'єктів) господарювання на ринку.

Відповідно до пункту 15.4 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства” від 29.10.2008 р. № 04-5/247, господарські суди не повинні встановлювати товарні, територіальні, часові межі певних товарних ринків після того, як це зроблено зазначеними органами (Антимонопольним комітетом України), й на підставі цього робити висновки про наявність чи відсутність монопольного (домінуючого) становища суб'єкта господарювання на ринку. Суд має перевіряти лише дотримання Антимонопольним комітетом України під час визначення товарних меж ринку вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції" та Методики.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, а також вбачається зі спірного рішення № 2/107-рш від 24.09.2009 р. у справі № 2-02-50/24-2009, Адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету встановлено, що у редакції статуту, затвердженого 15.02.2008 р. за № 1588105000401267, частка у статутному капіталі ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА" становила 100 %.

За даними ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА", що містяться у листі від 05.11.2009 р. № 190/11, у період з 04.12.2007 р. до 26.02.2008 р. частка закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED) у статутному капіталі ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА" становила понад 91 %, а з 26.02.2008 р. частка компанії "SВ Іnternational Ноldigs В.V." (Нідерланди) у статутному капіталі ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА" становила 98 %.

Компанія "SВ Іnternational Ноldigs В.V." була пов'язана відносинами контролю у розумінні ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" із закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED) що підтверджується даними у Відомостях про концентрацію субєктів господарювання, наданих останнім суб'єктом господарювання до Антимонопольного комітету України (вх. від 14.08.2007 р.) та у рішенні Антимонопольного комітету України "Про надання дозволу на концентрацію" від 27.05.2008 р. 307-р.

Зокрема, за даними, що містяться у Відомостях про концентрацію суб'єктів господарювання, наданих закритою акціонерною компанією з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED) до Антимонопольного комітету України, частка компанії "SВ Іnternational Ноldigs В.V." у статутному капіталі закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED) становила 98,0 %.

Відповідно до статуту, зареєстрованого 29.07.2008 р. за № 1588105000601267, частка закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED) в статутному капіталі ПП "ТРК "Поіск-ТВ" тановила 100 відсотків.

За інформацією ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", наданою у листі від 28.10.2009 р. № 260, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" було реорганізоване шляхом приєднання до ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", яке є правонаступником усіх прав та зобов'язань ПП "ТРК "Поіск-ТВ" (дата проведення державної реєстрації19.10.2009 р.).

Учасниками ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" є: закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED), частка у статутному капіталі ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" якої становить 75 % та ТОВ "Телекомунікаційні системи -Менеджмент", часткою якого становить 25 %.

У листі від 03.08.2009 р. № 69 ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" повідомило, що з 01.07.2009 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" обслуговує абонентів, яким таку послугу до 30.06.2009 р. надавало ПП "ТРК "Поіск-ТВ".

ПП "ТРК "Поіск-ТВ", надаючи програмну послугу здійснювало формування пакетів програм та забезпечувало на договірних засадах абонентам можливість їх перегляду (до 01.07.2009 р.), з 01.07.2009 р. до дати прийняття рішення, цю діяльність здійснювало ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи".

У 2008 році ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням телекомунікаційних мереж, які орендувало у ТОВ"Київ Глобал Телеком".

ТОВ "Телесвіт", ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" 30.06.2009 р. підписана додаткова угода до Договору оренди телекомунікаційних мереж № 0101-09/8 від 01.01.2009 р., відповідно до умов якої, сторони домовились, що у зв'язку з процедурою приєднання ПП "ТРК "Поіск-ТВ" до ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" , останнє з 01.07.2009 р. приймає на себе всі права та обов'язки орендаря за основним договором.

Тобто, у період з 01.03.2008 р. до 01.01.2009 р. програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало, орендуючи мережі у ТОВ "Київ Глобал Телеком", а з 01.01.2009 р., орендуючи мережі у ТОВ "Телесвіт", відповідно до договору оренди від 01.01.2009 р. № 0101-09/8 та Акту приймання-передачі від 01.01.2009 р. З 01 липня до 31 грудня 2009 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, надавало відповідно до додаткової угоди від 30.06.2009 р., згідно Договору оренди телекомунікаційних мереж № 0101-09/8 від 01.01.2009 р.

01.01.2010 р. ТОВ "Телесвіт" та ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" уклали договір оренди телекомунікаційних мереж № 01/10-8 ОС, до якого було укладено додаткові угоди № 1-7.

Учасники ТОВ "Телесвіт": закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED) з часткою у статутному капіталі понад 99 відсотка та ТОВ "Телекомунікаційні системи - Менеджмент" з часткою до 1 відсотка.

Частка у статутному капіталі закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED) ТОВ "Київ Глобал Телеком" становила 95 відсотків і більше.

ТОВ "Телесвіт" є правонаступником всіх прав та обов'язків приєднаного до нього ТОВ "Київ Глобал Телеком" (відповідно до статуту ТОВ "Телесвіт", зареєстрованого 09.06.2009 р. за № 107105002001293).

Оскільки, згідно установчих документів, засновником з часткою понад 90 відсотків у ПП "ТРК "Поіск-ТВ", ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", ТОВ "Київ Глобал Телеком" та ТОВ "Телесвіт" була закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED), то ці суб'єкти господарювання пов'язані відносинами контролю у розумінні ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції”, і входять до складу групи, що визнається суб'єктом господарювання (далі Суб'єкт господарювання).

У справі № 2-02-50/24-2009 досліджувалось становище Суб'єкта господарювання надає програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі. Оскільки ТОВ "Телесвіт" входить до складу зазначеного Суб'єкта господарювання, то діяльність ТОВ "Телесвіт" з надання ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" в оренду телекомунікаційної мережі, яка необхідна для надання програмної послуги, в такому випадку, розглядається як діяльність в єдиному технологічному ланцюзі надання однієї телекомунікаційної послуги.

Отже, монопольне становище Суб'єкта господарювання у складі ПП "ТРК "Поіск-ТВ", ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", ТОВ "Київ Глобал Телеком" та ТОВ "Телесвіт" склалось у зв'язку із реалізацією контролю закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД” (OISIW LIMITED), що визначено в установчих документах.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачі вказують про невірне визначення відповідачем меж товарного ринку.

Колегія суддів не погоджується з таким твердженням з огляду на наступне.

Відповідно до п. 5.1, п. 5.2 Методики товарні межі ринку визначаються шляхом формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого. Формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп) здійснюється із переліку товарів, які мають для продавців (постачальників, виробників}, покупців (споживачів, користувачів) ознаки одного (подібного, аналогічного) товару (товарної групи), за показниками взаємозамінності. При цьому показниками взаємозамінності є : подібність призначення, споживчих властивостей, умов використання тощо; подібність фізичних, технічних, експлуатаційних властивостей і характеристик, якісних показників тощо; наявність спільної групи споживачів товару (товарної групи); відсутність суттєвої різниці в цінах; взаємозамінність товарів (товарної групи) з точки зору їх виробництва, тобто здатності виробників запропонувати нові товари на заміну існуючих. При проведенні дослідження необхідно враховувати, що взаємозамінні товари належать до групи однорідних товарів (товарних груп), які розглядаються споживачем як один і той же товар (товарна група), і які можуть бути стандартизовані або диференційовані.

Розповсюдження сигналів може здійснюватися засобами багатоканального ефірного телебачення, багатоканального цифрового ефірного телебачення, цифрового ефірного телебачення, цифрового супутникового телебачення, Інтернет-телебачення, кабельного телебачення.

Як вбачається зі спірного рішення, відповідач визначив товарні межі ринку з дотриманням п. 5.1, п. 5.2 Методики.

Так, відповідачем встановлено, що забезпечення можливості перегляду програм може здійснюватись з використанням багатоканальних телемереж (ефірних (зокрема MMDS, типу МІТРІС) або кабельних).

За інформацією ДП "Український науково-дослідний інститут радіо і телебачення" (лист від 24.10.2008 р. № 1759/10), середовище, взаємозамінне з середовищем систем кабельного телебачення для користувачів великих міст в районах з багатоквартирною забудовою, відсутнє.

Так, доступ до телепрограм, що забезпечується з використанням системи цифрового супутникового або мікрохвильового мовлення, не є взаємозамінним з послугою кабельного телебачення, оскільки в багатоквартирних будинках у великих містах доступ до великої кількості (кілька сотень) програм може бути забезпечений тільки для окремих користувачів.

Зазначене пояснюється тим, що при забезпеченні доступу до телепрограм, що здійснюється з використанням системи цифрового супутникового або мікрохвильового мовлення (з використанням телемереж MMDS та типу МІТРІС), має значення розташування будинку відносно джерела прийому сигналу. В окремих випадках прийом сигналу взагалі неможливий через наявність перешкод, зокрема такою перешкодою може бути будинок, в якому розташоване окреме домогосподарство.

Ефірне телебачення - це передача сигналу для глядачів за допомогою наземних передавачів, які встановлюють на телевежах, що обмежує можливість прийому сигналу у місцях, віддалених від веж. Чим більша відстань до телевежі, тим сигнал слабший, що негативно впливає на якість зображення та звуку. Кількість каналів, що передається за допомогою ефірного телебачення обмежена частотним ресурсом. Отже, доступ до телепрограм за допомогою ефірних багатоканальних телемереж, а також застосування абонентами індивідуальних та колективних приймальних приладів або систем для забезпечення доступу до телепрограм з ефіру не є взаємозамінним за споживчими властивостями, умовами споживання тощо з програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Як зазначалось вище, забезпечення можливості перегляду програм може здійснюватись з використанням, крім багатоканальних кабельних телемереж, телемереж MMDS, типу МІТРІС, супутникових багатоканальних телемереж.

Так, ТОВ "ММДС-Україна" забезпечує доступ до телепрограм з використанням ресурсу багатоканальної телемережі MMDS (у 2008 р. та протягом 2009 р. послуги в м.Полтаві не надавало), ТОВ "ВІЖН ТБ" забезпечує доступ до телепрограм з використанням ресурсу супутникової багатоканальної телемережі, ТОВ "Фірма "Екран" - з використанням ресурсу багатоканальної телемережі типу МІТРІС (у 2008 р. та протягом 2009 р. послуги в м. Полтаві не надавало).

Доступ споживачів до телепрограм з використанням супутників забезпечують також ТОВ "Нові телевізійні технології" і ТОВ "Поверхность ТВ".

Вартість обладнання, необхідного для підключення до послуг, що надають суб'єкти господарювання з використанням телемережі типу МІТРІС та супутникової багатоканальної телемережі, або вартість послуг цих суб'єктів господарювання суттєво відрізняються від вартості обладнання, необхідного для підключення до програмної послуги, або вартості послуги, що надається Суб'єктом господарювання з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

За інформацією Національної комісії з питань регулювання зв'язку України (лист від 14 квітня 2009 року № 1-1277/113), рівень розвитку телекомунікаційних мереж фіксованого телефонного зв'язку, мереж мобільного (рухомого) зв'язку та мереж доступу до мережі Інтернет в Україні, не дозволяє забезпечення абонентам доступу до телепрограм належної якості та достатнього асортименту. Це можливо лише на окремих фрагментах мереж для обмеженої кількості абонентів. Забезпечення оператором або провайдером телекомунікацій всім своїм абонентам можливості отримання програм універсальної послуги окремим пакетом потребує модернізації діючих або розгортання нових мереж, які повинні бути спроектовані для надання переліку сучасних інтерактивних послуг через IP-мережі (послуга цифрового інтерактивного телебачення в мережах передачі даних по IP-протоколу (IPTV), перегляд відео по запиту (VoD), сервіс персонального відеомагнітофону (NPVR), віртуальний кінозал (NVoD), тощо. Це вимагає проведення певних організаційно-технічних заходів, спрямованих на збільшення ресурсів мереж (пропускної спроможності, продуктивності комутаційного обладнання, захисту інформаційного ресурсу, тощо) та додаткових фінансових витрат.

Отже, рівень розвитку телекомунікаційних мереж в Україні, зокрема їх пропускна спроможність, на сьогодні не дозволяє забезпечувати доступ до телепрограм на тому рівні, який забезпечується при користуванні програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, не є взаємозамінною з доступом до телевізійних програм, що знаходяться у ресурсі мережі Інтернет, оскільки споживчі властивості програмної послуги та доступу до телепрограм з використанням мережі Інтернет є різними, зокрема у зв'язку з тим, що для забезпечення доступу до телепрограм через Інтернет необхідно користуватись іншим обладнанням, ніж для користування програмною послугою, тобто комп'ютером, а не телевізором.

За результатами опитування, проведеного ІП "ГФК Юкрейн", встановлено, що для користувачів кабельного телебачення супутникове ТБ, системи MMDS і МІТРІС не є повністю взаємозамінними із кабельним телебаченням...", на думку опитаних домогосподарств кабельне телебачення забезпечує кращий доступ до рейтингових українських каналів, набори тематичних каналів дещо відрізняються для абонентів супутникового і кабельного телебачення, кабельне телебачення зручніше в користуванні, "... Для користувачів кабельного телебачення просте ефірне не є взаємозамінним із кабельним", кабельне телебачення дає можливість доступу до більшої кількості каналів, кращу якість зображення та звуку.

Отже, за результатами проведеного дослідження встановлено, що послуг, взаємозамінних з програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної телемережі, немає.

Враховуючи наведене, товарними межами досліджуваного ринку є програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Крім того, колегія суддів зазначає, що неточними є твердження Позивачів щодо того, що не дослідження відповідачем діяльності суб'єктів господарювання у територіальних межах м. Полтави та с. Розсошенці, які є конкурентами, оскільки в у спірному рішенні надано чітку інформацію про кількість абонентів.

Так з матеріалів справи вбачається, що багатоканальна кабельна телемережа, з використанням якої Суб'єкт господарювання надає програмну послугу, розташована у м. Полтава та в с. Розсошенці.

Основним критерієм вибору споживачем провайдера програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є наявність в останнього можливості надання доступу до своїх мереж (насамперед, наявність цих мереж в окремих будинках), конкуренція між провайдерами програмної послуги може мати місце лише за наявності в будинках паралельних багатоканальних кабельних телемереж, тобто за наявності технічної можливості підключення споживачів до таких мереж.

На території м.Полтава та с. Розсошенці за межами розташування багатоканальної кабельної телемережі, що використовується Суб'єктом господарювання для програмної послуги,користування послугами, що надаються Суб'єктом господарювання неможливе.

Отже, враховуючи наведене, територіальними межами ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, на якому здійснює діяльність Суб'єкт господарювання, є територія м. Полтави та с. Розсошенці, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, що використовується для надання програмної послуги.

Також колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інтенції щодо монопольного (домінуючого) становища Суб'єкту господарювання, виходячи з нижчезазначеного.

Матеріалами справи підтверджується, що до березня - червня 2008 р. програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у м. Полтава надавали 7 суб'єктів господарювання: НВ ТОВ "ПОІСК", ЦКТ"Сателіт" та ДП "Алгоритм" ЦКТ "Сателіт", ПП "ГАЛА-НЕТ", ТОВ "АІР", ПП "Скайнет", ПП Матвєєв.

Крім цього, ПП Матвєєв та ПП "Скайнет" надавали програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у с. Розсошенці.

За умовами договорів-доручень, укладених з вищеназваними суб'єктами господарювання, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" зобов'язувалось повідомити абонентів "довірителей" про припинення надання телекомунікаційних послуг та намір розірвати раніше укладені договори зі своїми абонентами з 1 березня 2008 року.

З 01.03.2008 р. ПП "ТРК "Поіск-ТВ" почало надавати програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, абонентам, яким, до вказаної дати, цю послугу надавали ДП "Алгоритм", НВ ТОВ "Поіск", ЦКТ "Сателіт", ПП "ГАЛА-НЕТ".

З 01.05.2008 р. ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, абонентам, які були абонентами ТРК "АІР".

З 01.06.2008 р., у зв'язку з припиненням діяльності ПП Матвєєва та ПП "Скайнет", ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, абонентам, які користувались послугами цих суб'єктів господарювання.

Крім ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" протягом досліджуваного періоду ліцензіями провайдера програмної послуги, що надає право надавати послугу у місті Полтава володіли: 1) ТОВ "ПТК-Системи" (фактична кількість абонентів, які отримували програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у м. Полтаві цим товариством станом на 01.01.2009 р. та протягом 2009-2010 р.р. (по теперішній час) була незначною); 2) ТОВ "Велтон Телеком" (програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у м. Полтава не надавало, про що повідомило у листі від 01.12.2009 р.).

Кількість абонентів програмної послуги, що надається Суб'єктом господарювання з використанням багатоканальної кабельної телемережі, ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 01.07.2009 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", станом на 01.07.2008 р. становила 69440 абонентів, станом на 01.01.2009 р. становила 67396 осіб, на 01.07.2009 р. - 59454 абонентів, станом на -01.10.2009 р. - 56509 абонентів.

Кількість абонентів програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", станом на 01.01.2010 р. - 56349 абонентів, а станом на 01.09.2010 р. - 56195 абонентів.

Програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у с. Розсошенці протягом досліджуваного періоду надавали тільки ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 01.07.2009 р. до цього часу - ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи".

Станом на 01.01.2009 р. частка споживачів програмної послуги, що надавалась ПП "ТРК «Поіск-ТВ»з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у загальній кількості споживачів програмної послуги, що надавалась з використанням багатоканальної кабельної телемережі у м. Полтава, не була значною і становила 0,23 відсотка.

Станом на 01.07.2009 р., на 01.10.2009 р. та на 01.01.2010 р. частка споживачів програмної послуги, що надавалась ТОВ "ПТК-Системи" з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у загальній кількості споживачів програмної послуги, що надавалась з використанням багатоканальної кабельної телемережі у м.Полтава становила близько 6,5 відсотка, 9,9 відсотка та 14,5 відсотка відповідно.

Станом на 01.09.2010 р. частка споживачів програмної послуги, що надається ТОВ "ПТК-Системи" з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у загальній кількості споживачів програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у м. Полтава становить близько 15,1 відсотка.

Відповідно до Ліцензії Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення ТОВ "ПТК-Системи" має право надавати програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, не більше, ніж в 318 будинках, розташованих у місті Полтава.

ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у 1882 будинках (за даними, наданими у додатку до листа від 17.03.2009 р. № 187). У листі від 17.11.2009 р. № 300 ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" повідомило, що "дислокацію телекомунікаційної мережі ...було надіслано листом від 17.03.2009 р. № 187.... Протягом 1-го півріччя 2009 року дислокація телекомунікаційної мережі практично не змінилася".

Тобто, програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, до 01.07.2009 р. одноосібно надавало ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 01.07.2009 р. надавало ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" щонайменше у 1564 будинках.

Станом на 01.01.2010 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у 1873 будинках м. Полтави (за наданими даними листом від 16.09.2010 р.).

Станом на 01.09.2010 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" надає програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у 1889 будинках м. Полтави (за наданими даними листом від 16.09.2010 р.).

Отже, не всі споживачі, які мають можливість користуватися програмною послугою, що надається Суб'єктом господарювання з використанням багатоканальної кабельної телемережі, мають можливість користуватися цією послугою, що надається іншими провайдерами програмної послуги. Так, лише мешканці не більше 16 відсотків будинків, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, яку використовує Суб'єкт господарювання для надання програмної послуги, можуть мати можливість альтернативного вибору програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі іншим субєктом господарювання.

Оскільки, ринок програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є ринком з досить сталою структурою, становище Суб'єкта господарювання у 2010 році не змінилось.

Характерною особливістю взаємодії попиту і пропозиції на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є обмеженість можливостей переміщення попиту географічно, оскільки, для отримання послуги необхідна наявність телемережі, яку споживач не може самостійно розширити. Тобто, саме воля провайдера щодо побудови телемережі є визначальною для створення можливостей для споживачів у задоволенні потреб у використанні програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Внаслідок того, що кількість споживачів Провайдера програмної послуги, які мають можливість користуватись програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі іншими провайдерами, є незначною, наявність такої можливості у окремих споживачів не впливає на загальну оцінку становища Суб'єкта господарювання на ринку, зокрема монопольного (домінуючого) становища.

Оскільки, ринок програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є ринком з досить сталою структурою, становище Суб'єкта господарювання до тепер не змінилось.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що, відповідно до ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції", становище Суб'єкта господарювання на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, в межах території м. Полтави та с. Розсошенці, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, що використовується Суб'єктом господарювання для надання програмної послуги, за результатом діяльності у період з 01.06.2008 р. та у 2009-2010 р.р. (до прийняття рішення у справі), визнано монопольним (домінуючим) правомірно.

Будь-якого контррозрахунку частки на ринку Позивачами під час розгляду справи не надано.

Правомірними також колегія суддів апеляційної інстанції вважає висновки Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо визнання дій Позивачів порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що вартість програмної послуги, що надавалась з використанням багатоканальної кабельної телемережі ПП "ТРК "Поіск-ТВ" відповідно до "соціального пакету" (аналогове телебачення), а з 01.07.2009 р. надається ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", починаючи з 01.03.2008 р. становила 3 грн. (з урахуванням ПДВ) (при забезпеченні перегляду 15 телепрограм (з 01.08.2009 р. - 16 телепрограм) для визначеної категорії споживачів).

Вартість "базового пакету" аналогового телебачення, при забезпеченні до перегляду 45 телепрограм (з 01.02.2009 р. - 46 телепрограм, а з 01.08.2009 р. - 50 телепрограм), становила: з 01.05.2008 р. до 31.01.2009 р. - 24 грн. (з урахуванням ПДВ) на місяць; з 01 лютого до 31 липня 2009 р. - 29,55 грн. (з урахуванням ПДВ) на місяць.

ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" з 01.08.2009 р. підвищило вартість "базового пакету" аналогового телебачення до 33,0 грн. (з урахуванням ПДВ) на місяць.

Після 01.08.2009 р. по дату прийняття рішення ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" не змінювало вартість "базового пакету" аналогового телебачення.

Вартість "соціального пакету" (аналогове телебачення) було змінено з 01.09.2010 р. та встановлено у розмірі 6 грн.

З 01.07.2008 р. ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до таких пакетів: "базовий пакет" (63 канали) за тарифом у розмірі 36,0 грн., "фільмовий пакет" (6 каналів) - 38,0 грн., пакет "спортивний" (8 каналів) - 18,0 грн., пакет "планета знань" (6 каналів) -18,0 грн., пакет "стиль життя" (7 каналів) - 18,0 грн., пакет "нічний" (3 канали) - 15,0 грн.

Відповідно до наказу від 18.06..2009 року № 5 "Про затвердження та введення в дію "Загальної інформації про послугу доступу до телепрограм у цифровому форматі" та Пакетів програм послуги доступу до телепрограм у цифровому форматі", який введено в дію з 01.07.2009 р., ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до таких пакетів: "Поіск-Цифровий базовий пакет" (66 каналів) за тарифом у розмірі 36,0 грн., пакет "Поіск-Фільмовий" (6 каналів) - 38,0 грн., пакет "Поіск-Спортивний" (8 каналів) - 18,0 грн., пакет "Поіск-Планета знань" (6 каналів) - 18,0 грн., пакет "Поіск-стиль життя" (7 каналів) - 18,0 грн., пакет "Поіск-Нічний" (3 канали) - 15,0 грн.

Відповідно до наказу від 17.07.2009 р. № 21, який введений в дію з 01.08.2009 р., ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до таких пакетів: пакет "Поіск-Україна" (47 телепрограм) - 24,0 грн., пакет "Поіск-Базовий цифровий" (66 телепрограм) - 36,0 грн., пакет "Поіск-Фільмовий" (6 каналів) - 38,0 грн, пакет "Поіск-Спортивний" (8 каналів) - 20,0 грн., пакет "Поіск-Планета знань" (6 каналів) - 20,0 грн., пакет "Поіск-стиль життя" (7каналів) - 20,0 грн., пакет "Поіск-Нічний" (3 канали) - 20,00 грн.

Відповідно до наказів від 21.09.2009 р. № 36 та № 37, які введено в дію з 01.10.2009 р., ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" надає програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної у цифровому форматі за такими тарифами: Соціальний пакет "Україна" (51 телепрограма) - 24,0 грн., базовий пакет "Україна і світ" (85 телепрограм) - 39,90 грн., пакет "Всесвіт" (98 каналів) - 69,0 грн., пакет "Спорт" (8 каналів) - 20,0 грн., пакет "Планета знань" (6 каналів) - 20,0 грн., пакет "Стиль життя" (7 каналів) -20,0 грн., пакет "Нічний" (3 канали) - 20,0 грн., пакет "Кіно" (8 телепрограм) - 20,0 грн., пакет "VIP-кіно" (4 телепрограми) - 38,0 грн.

На даний час вартість послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до пакетів є такою: пакет "Україна" (53 телепрограми) - 24,00 грн., пакет "Україна і світ" (93 телепрограми) - 45,00 грн., пакет "Всесвіт" (115 каналів) - 77,00 грн., додатковий пакет "Поіск-Планета знань" (12 каналів) - 20,00 грн., додатковий пакет "Стиль життя" (8 каналів) - 20,00 грн., додатковий пакет "Меломан" (5 каналів) - 10 грн., додатковий пакет "Кіно" (8 каналів) - 20 грн., додатковий пакет "Віп-кіно" (4 канали) - 38 грн., додатковий пакет "Спорт" (8 каналів) - 20 грн., додатковий пакет "Нічний" (3 канали) - 20,00 грн.

ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" при розрахунку постійних витрат на одного абонента послуги доступу до телепрограм враховували питому вагу цих абонентів у загальному обсязі споживачів, що користуються послугою доступу до телепрограм та послугою доступу до Інтернет.

За інформацією Одеської національної академії зв'язку ім. О.С. Попова (лист від 21.01.2009 р. № 04-09/12), обсяг надання абоненту доступу до програм у мережах кабельного телебачення можна вимірювати натуральним показником - кількістю каналів, доступ до яких забезпечується, обсяг надання послуг доступу абоненту до мережі Інтернет можна вимірювати швидкістю доступу до мережі Інтернет та обсягом прийнятої та/або переданої інформації; для надання послуг доступу до програм та послуг доступу до мережі Інтернет може використовуватись одне і те саме середовище передавання (транспортна мережа оператора), однак технології надання цих послуг є відмінними. Також у зазначеному листі вказано: "...якщо мова йде про доходи від послуг доступу до телепрограм (кабельного телебачення) та послуг доступу до мережі Інтернет, то обсяг буде вимірюватись у гривнях. У разі визначення щільності цих послуг, то обсяг буде вимірюватися у кількості абонентів. Якщо визначати собівартість цих послуг, то з економічної точки зору (не за даними бухгалтерського обліку) собівартість визначатиметься як співвідношення витрат на виробництво до обсягу наданих послуг. Одиницею виміру обсягу наданих послуг у такому разі буде відповідно кількість телевізійних каналів та швидкість з'єднання (Мбіт/с) або (для мережі Інтернет) обсяг завантажених даних у Мбайт". Крім того, Одеська національна академія зв'язку ім. О.С. Попова у листі від 23.03.2009 р. № 1-25-151 зазначає, що базовими елементами типової схеми надання послуг доступу до мережі Інтернет та послуг кабельного телебачення, що надаються з використанням спільної мережі абонентського доступу, є: абонентське обладнання, абонентська мережа (мережа, що забезпечує транспортування MPEG-навантаження) та центр абонентського доступу, який реалізує надання послуг обох типів. Все обладнання центру абонентського доступу можна умовно поділити на два класи: обладнання надання послуг доступу до мережі Інтернет (в тому числі додаткових інфокомунікаційних послуг) та обладнання надання послуг кабельного телебачення. До типового обладнання надання послуг доступу до мережі Інтернет в цьому випадку можна віднести: прикінцевий пристрій кабельних модемів CMTS, сервери послуг, сервери мережевих служб, маршрутизатори, комутатори, апаратні брандмауери та інше обладнання, що може використовуватися для комутації мережевого навантаження та організації каналів доступу до інших мереж (мережі провайдерів більш високих рівнів, паритетні підключення до мереж інших місцевих провайдерів, тощо).

22.01.2009 р. Національна комісія з питань регулювання зв'язку України повідомила своїм листом № 1-175/114, що обсяг надання послуги доступу до телепрограм (кабельного телебачення) вимірюється за кількістю каналів, доступ до яких забезпечується; обсяг наданих послуг із постійного та сеансного доступу до мережі Інтернет може вимірюватись швидкістю доступу до мережі Інтернет, об'ємом спожитого трафіку та тривалістю надання; послуга доступу до телепрограм (кабельного телебачення)та послуга доступу до мережі Інтернет відрізняються за технологією надання цих послуг.

За висновками Київського національного торговельно-економічного університету (лист від 31.03.2009 р. № 775/23) "... розподіл витрат різних видів послуг, що вимірюється різними натуральними показниками, є пропорційним лише єдиній базі розподілу, а саме: кількості абонентів, не є виправданим. Необхідно у цьому випадку використати комплексний показник інтегрованої оцінки обсягу послуг у натуральному вираженні". Програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, та послуга доступу до мережі Інтернет є різними за технологією надання, не всі натуральні показники вимірювання цих послуг є однаковими (так, показником вимірювання послуги доступу до мережі Інтернет може бути обсяг завантажених даних у Мбайт, а програмної послуги - кількість каналів, доступ до яких забезпечується).

За результатами дослідження з метою встановлення механізмів розподілу витрат, що здійснюється іншими суб'єктами господарювання, в тому числі й тими, які здійснюють діяльність в умовах конкуренції, встановлено, що суб'єкти господарювання для розподілу непрямих витрат використовують інші бази розподілу, ніж ті, які використовує Провайдер програмної послуги.

Враховуючи наведене, а також розміри питомої ваги доходів від надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі й послуги доступу до мережі Інтернет, використання ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" обсягу наданих послуг в натуральних показниках (кількість абонентів) як бази розподілу не є економічно обґрунтованим та призводить до штучного завищення непрямих витрат на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Як свідчать матеріали справи ТОВ "Телесвіт" надавало ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 01.07.2009 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" послугу з оренди телекомунікаційних мереж, необхідну для надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у м. Полтава та в с. Розсошенці.

Згідно ст. 63 Закону України "Про захист економічної конкуренції", суб'єкти господарювання, пов'язані відносинами контролю відповідно до ст. 1 цього Закону, зобов'язані забезпечувати обмін інформацією між собою та вживати інших заходів у такий спосіб та у такому обсязі, які б забезпечували запобігання вчиненню порушень законодавства про захист економічної конкуренції; невиконання суб'єктами господарювання вимог ч. 1 цієї статті не звільняє інших суб'єктів господарювання, яким повинна бути надана інформація чи які повинні були вжити інших заходів, від відповідальності.

Отже, Провайдер за встановлення тарифів на програмну послугу на економічно необґрунтованому рівні в разі, якщо це спричинене, зокрема, встановленням завищених цін (тарифів) на послуги, що надаються суб'єктом господарювання, пов'язаним із Провайдером програмної послуги відносинами контролю, не звільняється від відповідальності, передбаченої законодавством про захист економічної конкуренції.

У загальному обсязі витрат на надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, наприклад, запроваджених з 01.08.2009 р. витрати на послугу з оренди телекомунікаційних мереж становлять 24 відсотка.

З 01.01.2009 р. плата за оренду телекомунікаційної мережі в місяць встановлена у розмірі 501220,0 грн. (з ПДВ).

Додатком № 2 до договору оренди телекомунікаційних мереж від 01.01.2009 р. № 11-09/8, укладеного ПП "ТРК "Поіск-ТВ" з ТОВ "Телесвіт", була калькуляція орендної плати, в якій міститься інформація про такі витрати: амортизація - 59670,0 грн., заробітна плата та нарахування на ФОП - 69614,15 грн., страхування майна - 39779,52 грн., накладні витрати - 39779,52 грн., тобто витрати на надання послуги загалом становлять - 208843,19 грн., а також запланований прибуток у розмірі 208840,14 грн.

Тобто, рівень рентабельності діяльності ТОВ "Телесвіт" з надання в оренду телекомунікаційних мереж у місті Полтава, відповідно до зазначеної калькуляції, становить 99,99 відсотка.

За інформацією, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 22.09.2009 р. № 44-03, розмір амортизаційних відрахувань у першому півріччі 2009 р. за всіма телекомунікаційними мережами, що надаються ТОВ "Телесвіт" в оренду, становив 7 545921,0 грн.; розмір амортизаційних відрахувань за телекомунікаційною мережею в місті Полтава становив 599988,0 грн. За інформацією, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 28.09.2009 р. № 44-1, фактичні витрати ТОВ "Телесвіт" у першому півріччі 2009 р. на надання в оренду телекомунікаційних мереж становили 15641220,0 грн. (в тому числі витрати на амортизацію у розмірі 7666 990,0 грн.).

Як випливає з інформації, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт - від 05.11.2009 р. № 57-1, до витрат ТОВ "Телесвіт" за статтею "амортизація", інформація про які міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 28.09.2009 р. № 44-1, відносяться витрати на амортизацію не тільки телекомунікаційних мереж, а й інших основних засобів.

Якщо розрахувати фактичні середньомісячні витрати на надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у м. Полтава за питомою вагою відрахувань на амортизацію телекомунікаційної мережі в місті Полтава у загальних витратах на амортизацію телекомунікаційних мереж у 1-му півріччі 2009 р. (8,0 % (599988,0 грн./ 7545921,0 грн * 100 %), з урахуванням фактичних витрат ТОВ "Телесвіт" на надання в оренду телекомунікаційних мереж у 1-му півріччі 2009 р. без витрат на амортизацію, інформація про які надається у листі ТОВ "Телесвіт" від 28.09.2009 р. № 44-03 у розмірі 8095299,0 грн. (15641220,0 грн-7545921,0 грн.), зазначені витрати без врахування витрат на амортизацію становитимуть 107937,3 грн. (8095299,0 грн*0,08/6 місяців), з урахуванням середньомісячних витрат на амортизацію у розмірі 99998,0 грн. (599988,0 грн./ 6 місяців) - 207935,3 грн. (тобто, розрахунковий фактичний розмір прибутку ТОВ "Телесвіт" від надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у м. Полтава в 1-му півріччі 2009 р. становив 209748,0 грн. (417683,3 грн. - 207935,3 грн.) (рівень рентабельності - 100,9 відсотка (209 748,0 грн/207 935,3 грн.* 100 %).

У листі від 05.11.2009 р. № 57-1 було надано інформацію про середньомісячну балансову вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт", розмір амортизаційних відрахувань за 9 місяців 2009 р. та про фактичні витрати ТОВ "Телесвіт" на надання в оренду телекомунікаційних мереж за 9 місяців 2009 р.

Якщо розрахувати фактичні середньомісячні витрати на надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у м. Полтава на підставі інформації, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 05.11.2009 р. № 57-1, шляхом множення суми фактичних витрат за 9 місяців 2009 р. ТОВ "Телесвіт" (без витрат на амортизацію), що припадає на одну гривню середньомісячної балансової вартості телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" за 9 місяців 2009 р. у розмірі 0,084 грн. ((24783671,0 грн - 11564446,0 грн.)/158145213,0 грн.) на суму середньомісячної балансової вартості телекомунікаційної мережі в м. Полтава за 9 місяців 2009 р., зазначені витрати становили 228191,2 грн. ((13 072 827,0 грн.*0,084 грн+955603,0 грн.)/9 місяців).

Тобто, розрахунковий середньомісячний фактичний розмір прибутку ТОВ "Телесвіт" від надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у м. Полтава за 9 місяців 2009 р. становив 189492,1 грн. (417683,33 грн-228191,2 грн.), а рівень рентабельності - 83,0 відсотка (189 492,1 грн. /228 191,2 грн. *100 %).

Рівень рентабельності операційної діяльності в галузі зв'язку по Україні в 2008 р. не перевищував 20 відсотків, у 1-му півріччі 2009 р. рівень рентабельності операційної діяльності в галузі зв'язку в Україні (без врахування результатів діяльності малих підприємств) становив 16,4 відсотка, рівень рентабельності операційної діяльності у сфері радіомовлення та телебачення - -43,0 відсотка (збиток).

Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням статистики у Полтавській області (лист від 28.10.2009 р. № 1-1492/03/2-13/131) у 2008 р., рівень рентабельності операційної діяльності підприємств зв'язку в Полтавській області у 2008 р. становив 2,5 відсотка, у 1-му півріччі 2009 р. - 2,0 відсотка.

Державним комітетом статистики України, зокрема, у листі від 24.06.2009 р. № 04/46/311, надається статистична інформація щодо рівня рентабельності операційної діяльності підприємств (відношення фінансового результату від операційної діяльності до витрат операційної діяльності) за окремими видами економічної діяльності.

Рівень рентабельності діяльності ТОВ "Телесвіт" з надання в оренду телекомунікаційної мережі в місті Полтаві був визначений як відношення прибутку від надання цієї послуги до витрат на її надання, тобто, з використанням показників, які використовує Державний комітет статистики України для визначення рівня рентабельності операційної діяльності підприємств.

Суттєве перевищення рівня рентабельності діяльності з надання послуг від середнього рівня рентабельності в галузі свідчить про встановлення тарифів на економічно необґрунтованому рівні, зокрема, оскільки середній рівень рентабельності в галузі - це рівень рентабельності з урахуванням рентабельності діяльності суб'єктів, що працюють в умовах конкуренції.

Отже, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" з 01.02.2009 р., а ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" з 01.07.2009 р. встановили тарифи на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, з урахуванням витрат на послуги ТОВ "Телесвіт", рівень рентабельності діяльності з надання яких суттєво перевищував рівень рентабельності в галузі зв'язку.

Крім того, в листах, надісланих ТОВ "Телесвіт" на адреси територіальних відділень Антимонопольного комітету України, це товариство надало розрахунок орендної плати, встановленої з 01.01.2009 р. в договорах оренди телекомунікаційних мереж, укладених з провайдерами програмної послуги в різних містах України. Аналіз цих розрахунків свідчить, що ТОВ "Телесвіт", при розрахунку орендної плати для різних підприємств, не мало єдиних підходів для визначення вартості оренди і застосовувало різні розміри середньомісячних витрат ТОВ "Телесвіт" на 2009 рік та вартості майна.

За інформацією ТОВ "Телесвіт", що міститься у листах ТОВ "Телесвіт" від 05.11.2009 р. № 57-01, від 01.03.2010 р. № 93-01, від 28.09.2009 р. № 44-01 витрати на амортизацію телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у м. Полтава за 9 місяців 2009р. становили 955603,0 грн., за 2009 р. - 5139384,0 грн.; балансова вартість телекомунікаційної мережі ТОВ "Телесвіт" у м. Полтава станом на 01.01.2009 р. становила - 35886837,35 грн., середньомісячна балансова вартість телекомунікаційної мережі у м. Полтава за 9 місяців 2009 р. - 13072827,0 грн., середньомісячна балансова вартість телекомунікаційної мережі у м. Полтава в 2009 р. становила 32419253,0 грн.

Балансова вартість всіх телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" станом на 01.01.2009 р. становила 149479834,0 грн., середньомісячна балансова вартість всіх телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" за 9 місяців 2009 р. - 158145213,0 грн., у четвертому кварталі 2009 р. - 490468863,0 грн., у 2009 році - 461589518,0 грн.

ТОВ "Телесвіт" повідомило листом № 85-02 від 05.02.2010 р., що зростання вартості телекомунікаційних мереж відбулося у зв'язку з проведенням робіт з удосконалення телемережі (модернізації, реконструкції, добудовою і т. д.) відповідно до наказу ТОВ "Телесвіт" від 02.01.2009 р. "Про модернізацію Телекомунікаційних мереж" та у зв'язку з переоцінкою об'єктів основних засобів, для визначення справедливої вартості об'єктів основних засобів підприємством був залучений суб'єкт оціночної діяльності, документом, який підтверджує справедливу вартість майна, є "Звіт про оцінку майна", у додатку до листа надало копію Звіту про оцінку справедливої вартості основних засобів "Телесвіт" станом на 31.12.2008 р. консалтингової компанії "Увекон".

Відповідно до результатів оцінки, зазначених у вказаному Звіті, справедлива вартість всіх активів ТОВ "Телесвіт", що відносяться до групи "Кабельні мережі" станом на 31.12.2008 р. становила 425364963,21 грн., активів ТОВ "Телесвіт", що відносяться до групи "Кабельні мережі", розташованих у м. Полтава - 29360384,03 грн.

Відповідно до інформації, що міститься у зазначеному Звіті станом на 31.12.2008р. первісна вартість активів, що відносяться до групи "Кабельні мережі" станом на 31.12.2008 р. становила 149479836,99 грн., активів ТОВ "Телесвіт", що відносяться до групи "Кабельні мережі", розташовані у м. Полтава - 11999761,78 грн.

Тобто, справедлива вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт", визначена консалтинговою компанією "Увекон", у 2,8 рази вище, ніж первісна вартість всіх телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" станом на 31.12.2008 р. та їх балансова вартість станом на 01.01.2009 р.; справедлива вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у м. Полтава, визначена консалтинговою компанією "Увекон" у 2 рази вище ніж первісна вартість телекомунікаційних мереж станом на 31.12.2008 р. та їх балансова вартість станом на 01.01.2009 р.

Тобто, проведена ТОВ "Телесвіт" переоцінка об'єктів основних засобів мала суттєвий вплив на зростання їх вартості та відповідно на зростання витрат на амортизацію цих мереж.

Проведення переоцінки основних засобів не призвело до виникнення витрат на телекомунікаційні мережі ТОВ "Телесвіт" та відповідно не могло призвести до зростання витрат на надання послуг з оренди телекомунікаційних мереж.

Оскільки, проведена ТОВ "Телесвіт" переоцінка об'єктів основних засобів мала суттєвий вплив на зростання їх вартості, зростання вартості телекомунікаційних мереж, пов'язане з іншими чинниками, не мало значного впливу зростання собівартості надання послуг з оренди телекомунікаційних мереж.

Згідно з абз. 4 п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" (надалі - Закон) не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

ДПА України у листі від 19.03.2010 р. № 3079/5/15-0316 зазначила, що п.п. 8.3.3 цього Закону передбачено, що платники податку всіх форм власності мають право застосовувати щорічну індексацію балансової вартості груп основних фондів та нематеріальних активів на коефіцієнт індексації за формулою, визначеною цим підпунктом. Нарахування амортизації на суми будь-якої іншої дооцінки основних фондів суперечить Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (коефіцієнт індексації відповідно до п.п. 8.3.3 Закону визначається за формулою:Кі = [І(а-1) - 10]: 100, де І(а-1) - індекс інфляції року, за результатами якого провадиться індексація, якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не провадиться).

Відповідно до наказу ТОВ "Телесвіт" від 03.01.2009 р. №1 "Про організацію бухгалтерського обліку" установлений термін корисного використання з дати введення в експлуатацію телекомунікаційних мереж в розмірі 10 років. Витрати на амортизацію ТОВ "Телесвіт", розрахунок яких здійснювався з метою визначення витрат на надання в оренду телекомунікаційних мереж (що містяться у листах ТОВ "Телесвіт" від 28.05.2009 р. № 18-01 та від 04.06.2009 р. №22-01) визначаються з урахуванням строку корисного використання мереж у розмірі 10 років (розрахункова планова сума середньомісячної амортизації розраховувалась за формулою: вартість об'єктів основних засобів/10 років/12 місяців).

За інформацією Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (лист від 11.12.2008 р. № 2441/50-14), "...Національні стандарти на телекомунікаційне обладнання відсутні. Таке обладнання виготовляється згідно з технічними умовами, узгодженими і зареєстрованими в установленому порядку. При цьому мають бути враховані вимоги міждержавних стандартів: ГОСТ 11216-83 "Сети распределительные приемных систем телевидения и радиовещания. Основные параметры, технические требования, методы измерений и испытаний", ГОСТ 28324-89 "Сети распределительные приемных систем телевидения и радиовещания. Классификация приемных систем, основные параметры и технические требования", інших стандартів та нормативно-правових документів, які встановлюють вимоги до розподільчих систем телебачення і радіомовлення. Згідно з п. 3.8 ГОСТ 11216-83 "...элементы распределительной сети рассчитываются на непрерывную работу. Срок службы должен быть не менее 10 лет". Таким чином, строк служби обладнання повинен відповідати встановленому в нормативній документації (технічних умовах.) на конкретний вид телекомунікаційного обладнання, але не повинен бути меншим ніж 10 років".

Якщо розрахувати витрати на амортизацію телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у місті Полтаві за жовтень-грудень 2009 року, з урахуванням середньомісячної балансової вартості телекомунікаційних мереж у четвертому кварталі 2009 року, інформація про яку надана ТОВ "Телесвіт", та того, що строк корисного використання обладнання становить 10 років, ці витрати становили б 874122,83 грн. (34 964913,0 грн/10 років/12 місяців * 3 місяці); витрати на амортизацію за 2009 р. становили б: 1829725,83 грн. (874122,83 грн.+955603,0 грн.).

Тобто, навіть якщо припустити, що середньомісячна балансова вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у місті Полтаві у четвертому кварталі 2009 року була такою, інформація про яку надається у листі ТОВ "Телесвіт" від 01.03.2010 р. № 93-01 (34964913,0 грн.), витрати на амортизацію цих мереж у 2009 р. були б значно нижчими, ніж ті, інформація про які надається у зазначеному листі ТОВ "Телесвіт" (5139384,0 грн.).

Крім того, відповідно до інформації, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 15.06.2009 р. № 2602 телекомунікаційні кабельні мережі відносяться до першої групи основних фондів, згідно з п.п. 8.6.1 п. 8.6 Закону для цієї групи установлена норма амортизації, у відсотках до балансової вартості групи основних фондів на початок звітного (податкового) періоду, яка становить 2% (в розрахунку на податковий квартал).

Як вбачаться з Договору № 01/10-8 від 01.01.2010 р., відповідно до якого ТОВ "Телесвіт" надає в оренду ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" телекомунікаційну мережу, до складу цієї мережі відноситься, зокрема, Головна станція Інтернет (м. Полтава, вул. Нікітченка, 9; м. Полтава, вул. Паркова, 5; м. Полтава, пров. Рибальський, 22). Зазначене обладнання не використовується для надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі. Тобто, витрати на утримання обладнання (в т.ч. і на його амортизацію), яке не використовується для надання цієї послуги включаються у тарифи на ці послугу, що надається ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи".

На підставі вищевикладеного, дії Суб'єкта господарювання, до складу якого входять, зокрема, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "Київ Глобал Телеком", з 01.01.2009 р. ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "Телесвіт", з 01.07.2009 р. ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", ПП "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ", ТОВ "Телесвіт", а з 19.10.2009 р. входять ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи" та ТОВ "Телесвіт", які полягають у встановленні таких цін (тарифів) на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, внаслідок:

-використання, як бази розподілу непрямих витрат, питомої ваги абонентів;

-врахування витрат на послуги ТОВ "Телесвіт", рівень рентабельності діяльності з надання яких суттєво перевищує рівень рентабельності в галузі зв'язку, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, слід кваліфікувати як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 2 ст. 50, п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, шляхом встановлення таких цін (тарифів) реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Таким чином, рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” № 2/107-рш від 24.09.2009 р. у справі № 2-02-50/24-2009 було прийняте з дотриманням норм чинного законодавства України, а отже підстав для визнання цього рішення недійсним не має.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до п. 5 ст. 54 ГПК України позивач зобовязаний викласти в позові обставини, на які ґрунтуються його вимоги, надати докази, що підтверджують позов.

Позивачами не було доведено незаконність рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.09.2009 р.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду було прийняте при повному зясуванні обставин, що мають значення для справи, викладені в ньому висновки відповідають фактичним обставинам справи, у звязку з чим це рішення підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга позивача залишенню без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 101, 102, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, одностайно, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Полтавські телекомунікаційні системи”, м. Полтава та Товариства з обмеженою відповідальністю “Телесвіт”, м. Київ, залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Полтавської області від 30.08.2011 р. у справі № 25/219 залишити без змін.

Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України через Харківський апеляційний господарський суд.

Головуючий суддя Фоміна В. О.

Суддя Кравець Т.В.

Суддя Крестьянінов О.О.

Повний текст підписаний 15.11.2011 р.