ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 323
РІШЕННЯ
Іменем України
25.10.2011Справа №5002-21/4183-2011 За позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Керч, вул. К. Маркса, 28;
в інтересах держави в особі Республіканського комітету з охорони навколишнього природного середовища АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Кечкеметська, 198;
до відповідача Комунального підприємства «Керченський комбінат благоустрою», м. Керч, вул.. Пролетарська, 12;
про стягнення 7265,93 грн.
Суддя Господарського
Суду Автономної Республіки Крим
С.І. Чонгова
Представники:
Від позивача не зявився,
Від відповідача не зявився,
Прокурор не зявився,
Сутність спору: Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом в інтересах держави в особі Республіканського комітету з охорони навколишнього природного середовища АР Крим до відповідача Комунального підприємства «Керченський комбінат благоустрою», у якому просить стягнути з відповідача на користь держави збиток, заподіяний в наслідок порушення вимог законодавства про охорону атмосферного повітря у розмірі 7265,93 грн.
У засідання суду представник позивача не зявився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача у засідання суду не зявився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Документи, витребувані судом, а також відзив на позовну заяву не надав.
Прокурор у засідання суду не зявився
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність позивача, відповідача та прокурора, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у позивача, відповідача та прокурора було достатньо часу для надання документів, необхідних за їх думкою, для розгляду спору. Неподання або несвоєчасне подання стороною у справі доказів з неповажних причин, спрямоване на затягування судового процесу, розцінюється господарським судом як зловживання процесуальними правами. Також суд зазначає, що статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено двомісячний строк розгляду судом позовної заяви.
У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища є спеціально уповноваженим органом державного управління в області охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, в числі інших функцій, що здійснює державний контроль за використанням і охороною природних ресурсів. Вказаний державний орган даною нормою закону наділений правом представляти інтереси держави при розгляді в судах спору про відшкодування збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства
Врегулювавши питання організаційної і економічної діяльності, яка пов'язана із зменшенням об'ємів створення відходів, їх збором, перевезенням, обробкою, зберіганням, утилізацією і видаленням, а також запобіганням негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, держава реалізувала проголошений в статті 16 Конституції України обов'язок держави забезпечити екологічну безпеку на території України. Порушення встановлених вимог поводження з відходами ставить під загрозу виконання державою узятого на себе зобов'язання.
Таким чином, позивач, який є органом державного контролю у сфері екології та природних ресурсів у межах своєї компетенції, здійснив перевірку у відповідача на предмет дотримання природоохоронного законодавства.
26 травня 02 червня 2011 року в ході проведеної перевірки дотримання природоохоронного законодавства Комунальним підприємством «Керченський комбінат благоустрою» фахівцями Управління екологічної інспекції Керченського регіону, встановлено займання твердих побутових відходів на полігоні підприємства у м. Керч. Згідно довідкою Комунального підприємства «Керченський комбінат благоустрою» обєм сплачених відходів на полігоні склав 77,76 м. куб.
За результатами даної перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.05-02.06.2011 р. (а. с. 6).
Згідно статті 17 Закону України «Про відходи» субєкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобовязані забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» не допускається спалювання відходів на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержані вимог, встановлених законодавством про охорону атмосферного повітря.
В той же час, відповідачем не забезпечено належне зберігання відходів в результаті чого відбулося їх займання, що в подальшому призвело до забруднення атмосферного повітря.
Статтею 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що особи винні у порушенні встановлених законодавством правил складування та утилізації промислових і побутових відходів, транспортування, зберігання, що спричинило забруднення атмосферного повітря, несуть передбачену законом відповідальність.
Відповідно нормам статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навко лишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
31 травня 2011 р. було складено протокол про адміністративне правопорушення № 004174-59/82 щодо порушення вимог природоохоронного законодавства відносно директора Комунального підприємства «Керченський комбінат благоустрою» ОСОБА_4 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на останнього від 21.05.2011 р. (а. с. 7-8).
На підставі отриманих за результатами перевірки даних, на підставі Методики, затвердженої наказом Мінприроди України «Про затвердження Методики визначення розмірі відшкодування шкоди, які нанесені державі внаслідок перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» № 639 від 10.12.2008 р., інспекцією було здійснено розрахунок збитків, заподіяних відповідачем унаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства викидання забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок займання відходів на полігоні відповідача, який склав 7265,93 грн.
Відповідно до статті 66 Конституції України, статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Як зазначено статтею 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
За таких обставин суд вважає, що вимоги прокурора обґрунтовані та підлягають задоволенню, оскільки вони засновані на нормах чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Керченський комбінат благоустрою», м. Керч (м. Керч, вул.. Пролетарська, 12; ідентифікаційний код юридичної особи 03347879, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) збитки заподіяні внаслідок порушення вимог законодавства про охорону атмосферного повітря в розмірі 7265,93 грн. на користь місцевого бюджету м. Керч (одержувач - місцевий бюджет м. Керч, р/р 33116331700019 Головне управління Державного казначейства України в АР Крим, МФО 824026, класифікація доходів збитки по екології 24062100, ЗКПО 34740946, інші реквізити та банківські рахунки не відомі).
Стягнути з Комунального підприємства «Керченський комбінат благоустрою», м. Керч (м. Керч, вул.. Пролетарська, 12; ідентифікаційний код юридичної особи 03347879, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) на користь державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405 код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач: Держбюджет, м. Сімферополь) 102,00 грн. державного мита.
Стягнути з Комунального підприємства «Керченський комбінат благоустрою», м. Керч (м. Керч, вул.. Пролетарська, 12; ідентифікаційний код юридичної особи 03347879, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) 236грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу (22050003 «Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах», № рахунку 31214264700002, отримувач: Державний бюджет м. Сімферополь, код платежу 22050003, ЄДРПОУ 34740405, Банк одержувач ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримЧонгова С.І.