Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2011 р.Справа № 2а-1670/1521/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
головуючого судді - Бенедик А.П.
суддів: Курило Л.В.
Калиновського В.А.
за участю секретаря
судового засідання Григорєвої Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Квіти Кременчука" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від15.03.2011 р. по справі№2а-1670/1521/11
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Квіти Кременчука"
до Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Квіти Кременчука",звернувся до суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, в якому просив визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення рішення № 0005951503/0/2022 від 21 червня 2010 року та податкове повідомлення-рішення № 0011141503/3/138 від 02 лютого 2011 року.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від15.03.2011 р. відмовлено у задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Квіти Кременчука".
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від15.03.2011р. та прийняти нову постанову, якою визнати незаконним та скасувати повідомлення-рішення № 0011141503/3/138 від 02 лютого 2011 року.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, а саме: ст.ст. 2, 21 Закону України «Про плату за землю», ст. 93 Земельного Кодексу України, а також п.56.21 ст. 56 Податкового кодексу України, що призвело до неправильного вирішення справи, та на докази і обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та обєктивність рішення суду, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
В судове засідання суду апеляційної інстанції представник позивача не зявився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи впорядкуписьмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з 03 червня 2010 року по 08 червня 2010 року фахівцем Кременчуцької ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ВАТ "Квіти Кременчука", поданої за 2008 рік, з питань правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За результатами перевірки складено акт № 2851/15-227/05445184 від 09 червня 2009 року, згідно висновків якого перевіркою встановлено порушення ВАТ "Квіти Кременчука" вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі" із змінами та доповненнями, внаслідок чого занижено орендну плату за землю за січень-грудень 2008 року на 2939,58 грн., в тому числі за січень 2008 року - 244,96 грн., лютий 2008 року - 244,96 грн., березень 2008 року - 244,96 грн., квітень 2008 року - 244,96 грн., травень 2008 року - 244,96 грн., червень 2008 року - 244,96 грн., липень 2008 року - 244,96 грн., серпень 2008 року - 244,96 грн., вересень 2008 року - 244,96 грн., жовтень 2008 року - 244,98 грн., листопад 2008 року - 244,98 грн., грудень 2008 року - 244,98 грн. (а.с. 8-11).
На підставі зазначеного акту перевірки Кременчуцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0005951503/0/2022 від 21 червня 2010 року, яким ВАТ "Квіти Кременчука" за встановлене порушення ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначено зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки держаної та комунальної власності на загальну суму 4409,37 грн., в тому числі за основним платежем - 2939,58 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1469,79 грн. (а.с. 45).
Позивач, не погодившись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням № 0005951503/0/2022 від 21 червня 2010 р., оскаржив його до Кременчуцької ОДПІ у порядку, передбаченому ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За результатами розгляду первинної скарги рішенням Кременчуцької ОДПІ від 26 серпня 2010 року податкове повідомлення-рішення № 0005951503/0/2022 від 21.06.2010 р скасовано в частині основного платежу податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 318 грн. 44 коп. та н159, 22 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, скаргу ВАТ «Квіти Кременчука» без задоволення.
З метою доведення нового граничного строку оплати зазначених зобов'язань Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 007931503/1/2850 від 06 вересня 2010 року, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 3 931,71 грн., в тому числі за основним платежем - 2 621,14 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1 310, 57 грн.
Не погодившись з рішенням Кременчуцької ОДПІ про результати розгляду первинної скарги від 26 серпня 2010 року, позивач звернувся з повторною скаргою до ДПА у Полтавській області.
Рішенням за результатами розгляду повторної скарги від 11 листопада 2010 року скасовані податкове повідомлення-рішення № 007931503/1/2850 від 06 вересня 2010 року та рішення Кременчуцької ОДПІ від 26 серпня 2010 року в частині 0,60 грн. (0,40 грн. основного платежу та 0,20 грн. фінансової санкції). В іншій частині рішення залишено без змін, а повторну скаргу ВАТ «Квіти Кременчука» без задоволення.
На підставі зазначеного вище рішення, з метою доведення нового граничного строку оплати зобов'язань, Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0011141503/2/3922 від 25 листопада 2010 року, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 3931,11 грн., в тому числі за основним платежем - 2620,74 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1310,37 грн.
ВАТ "Квіти Кременчука", не погоджуючись з рішенням ДПА у Полтавській області від 11 листопада 2010 року,оскаржило дане рішення до ДПА України.
Рішенням ДПА України від 21 січня 2011 року скаргу ВАТ "Квіти Кременчука" залишено без задоволення.
На підставі даного рішення Кременчуцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0011141503/3/138 від 02 лютого 2011 року, яким ВАТ "Квіти Кременчука" визначено зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 3 931,11 грн., в тому числі за основним платежем - 2 620,74 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1310, 37 грн. (а.с. 48).
Також встановлено, що 03.08.2006 року між Кременчуцькою міською радою та ВАТ «Квіти Кременчука» укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення для ведення сільськогосподарського товарного виробництва по вул. Свіштовській, 6 в м. Кременчуці, площею 10, 7146 га (а.с. 49-58).
Законом України "Про внесення змін в Закон України від 25.03.2005 р. №2505 "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" пункт 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" викладено у новій редакції, у відповідності з якою до загальнодержавних податків (обов'язкових платежів) віднесено і плату за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності вважається податковим зобов'язанням з 01.01.2005 р. та справляється в порядку, визначеному Законом України "Про плату за землю" та Законом України "Про оренду землі".
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 р. № 2535-XII встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно статті 5 Закону України "Про плату за землю", об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, згідно статті 13 Закону України "Про плату за землю" - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з ч.1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю", платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Як свідчить договір оренди землі, укладений 03 серпня 2006 року між між Кременчуцькою міською радою та ВАТ «Квіти Кременчука» (зареєстрований в Державному реєстрі земель 14 серпня 2006 року), в оренду передана земельна ділянка загальною площею 10,7146 га для ведення сільськогосподарського товарного виробництва за адресою: м. Кременчук, вул. Свіштовська, 6.
Згідно з даними державної статистичної звітності (форма 6-зем), до складу загальної площі землі (10,7146 га) входять сільськогосподарські угіддя (рілля) - 8,1878 га та землі під господарськими будівлями і дворами - 2,5268 га.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 10,7146 га в 2006 році становить 4765854,08 грн. (п.4 Договору).
Відповідно до ст. 23 Закону "Про плату за землю", нормативна грошова оцінка земель індексується за 2007 рік на коефіцієнт 1,028.
Розмір земельного податку для сільськогосподарських угідь встановлений ст. 6 Закону України "Про плату за землю", а саме: для ріллі - 0,1 відсоток від їх грошової оцінки.
Таким чином, згідно з вимогами ч.4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", річна орендна плата за оренду 8,1878 га рілля повинна складати не менше 3743,91 грн.
Розмір земельного податку за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, які зайняті виробничими, культурно-побутовими та господарськими будівлями і спорудами, встановлений ч.6 ст. 7 Закону України "Про плату за землю", а саме: 0,03 відсотка від їх грошової оцінки (у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч.1 ст. 7 (у розмірі 1% від їх грошової оцінки)).
Згідно з вимогами ч.4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", річна орендна плата за оренду 2,5268 га землі під господарськими будівлями і дворами повинна складати 346,62 грн
Таким чином, відповідно до проведених розрахунків орендна плата за землю за 2008 рік по вказаному договору повинна складати 4090,53 грн.
Пунктом 9 зазначеного договору розмір орендної плати становить 0,03% від грошової оцінки землі щорічно.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 p. №10-рп/2008 вищенаведені положення пункту 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та "Пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. №309-VI внесено зміни до частин 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Отже розмір орендної плати позивачу має визначатися з врахуванням вимог діючого у 2008 році законодавства.
Колегія суддів зазначає, що хоча розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, разом з тим орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства. Сплата обовязкових платежів, до яких віднесено і плату за землю, не може залежати від умов договору. Принципові засади такого регулювання закріплені статтею 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності достатніх підстав для задоволення позовних вимог Відкритого акціонерного товариства "Квіти Кременчука".
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від15.03.2011 р. по справі№2а-1670/1521/11 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргуВідкритого акціонерного товариства "Квіти Кременчука"залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від15.03.2011 р. по справі№2а-1670/1521/11 за позовомВідкритого акціонерного товариства "Квіти Кременчука"доКременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяБенедик А.П.
Судді Курило Л.В. Калиновський В.А. Повний текст ухвали виготовлений 11.07.2011 р.