Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 вересня 2011 року 13:26 № 2а-11367/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Украгроальянс"
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва
провизнання протиправними та скасування рішень № 0001390710-31026448 та 0001400710-31026448 від 08.07.2011 року
За участю представників:
від позивача :Мороз П.О.
від відповідача :Чайка М.О.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.09.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Украгроальянс»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень №0001390710-31026448 від 08.07.2011р., №0001400710-31026448 від 08.07.2011р.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує безпідставність висновків податкового органу щодо порушення позивачем п. 46.1 ст. 46 та ст. 200 ПКУ, оскільки позивачем допущена технічна помилка при заповненні податкової декларації з ПДВ, яка була виправлена шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість, у якому було уточнено напрямок бюджетного відшкодування (на рахунок платника у банку).
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що на підставі акту камеральної перевірки винесені оскаржувані податкові повідомлення рішення внаслідок порушення позивачем п. 46.1 ст. 46 та п. 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України сума ПДВ заявлена до відшкодування на рахунок платника податку у банку по уточнюючому розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2011 року в розмірі 439782 грн. підлягає зменшенню, та збільшенню в рахунок майбутніх платежів по декларації за березень 2011 року на відповідну суму.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Украгроальянс»як платник податків та зборів взяте на облік в ДПІ у Голосіївському районі м. Києва та є платником податку на додану вартість.
Між ТОВ «Украгроальянс»та ДПІ у Голосіївському районі м. Києва укладено Договір про визнання електронних документів №2869/28-417/1 від 15.03.2011р.
Згідно з ч. 1 розділу 1 цього Договору предметом договору є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих Платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису (далі ЕЦП) до органу ДПС засобами телекомунікаційного звязку або на електронних носіях, як оригіналу.
15 квітня 2011 року позивачем через оператор електронної звітності було подано до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2011 р. №9001950745, до якої було додано:
-Довідку про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду № 9001950755 від 15.04.2011 р.
-Розрахунок суми бюджетного відшкодування № 9001950725 від 15.04.2011 р.
-Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування № 9001950749 від 15.04.2011 р.
-Розшифровку податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів № 9001976583 від 15.04.2011 р.
-Реєстр виданих та отриманих податкових накладних № 9001950765 від 15.04.2011 Р-
В поданій декларації за березень 2011 р. позивачем було відображено наступне:
- в рядку 21 (залишок відємного значення попереднього звітного періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду) 498042 грн.
- в рядку 22 (залишок відємного значення попереднього звітного періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) 498042 грн.
- сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку 0 (рядок 23.1).
Відповідно до квитанції №2 декларацію та додатки доставлено та прийнято на районному рівні ДПІ у Голосіївському районі м. Києва.
У травні 2011 р. позивачем було виявлено помилку при заповненні рядка 23 податкової декларації з ПДВ за березень 2011 р., а саме, сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню була помилково віднесена в рядок 23.2 (у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних періодів) замість рядка 23.1. (на рахунок платника у банку).
18 травня 2011 року позивачем через оператор електронної звітності подано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість за березень 2011 року, у якому сума заявлена до відшкодування не була змінена, а лише було уточнено напрямок бюджетного відшкодування: «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку».
Всього, Позивачем згідно з податковою декларацією та уточнюючим розрахунком до бюджетного відшкодування сум ПДВ було заявлено 439782,00 грн.
У період з 23.05.2011р. по 16.06.2011р. працівниками Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва проведена камеральна перевірка ТОВ «Украгроальянс»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2011 року та складено акт від №634/1-0710/31026448.
В акті зазначено, що ТОВ «Украгроальянс»прийняв самостійне рішення у зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у розмірі 439782 грн. у зменшення податкового зобовязання з ПДВ наступних податкових періодів по декларації з ПДВ за березень 2011 року. Тобто, уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2011 року із заявленням суми ПДВ до відшкодування на розрахунковий рахунок в розмірі 439782 грн. поданий ТОВ «Украгроальянс»в порушення вимог п. 200.6 ст. 200 ПКУ.
Таким чином, в акті зроблені висновки, що в результаті порушення ТОВ «Украгроальянс» п. 46.1 ст. 46 та п. 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України сума ПДВ заявлена до відшкодування на рахунок платника податку у банку по уточнюючому розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2011 року в розмірі 439782,00 грн. підлягає зменшенню, та збільшенню в рахунок майбутніх платежів по декларації за березень 2011 року на відповідну суму.
На підставі висновків акту перевірки, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва винесені податкові повідомлення рішення від 08.07.2011р.:
-№ 0001390710-31026448 форми «В1», відповідно до якого Відповідач згідно п. 54.3. ст. 54, п. 58.1. ст. 58, абз. 1 п. 200.6. ст. 200, п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, було встановлено відсутність у Позивача права на отримання бюджетного відшкодування у сумі, вказаній у податковій декларації, зменшено суму бюджетного відшкодування у розмірі 439 782 грн., а також покладено на Позивача штрафні санкції у розмірі 109945,50 грн.;
-№ 0001400710-31026448 форми «В2», згідно з яким Відповідач відповідно до п. 54.3. ст. 54, п. 58.1. ст. 58, п.п. 78.1.5. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України, встановлено порушення п. 200.6. ст. 200 Податкового кодексу України, виявлено невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації та збільшено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 439 782 грн.
Правомірність винесення вказаних повідомлень рішень і є предметом розгляду даної справи. При цьому, між сторонами відсутній спір щодо правомірності визначення суми, що підлягає до бюджетного відшкодуванню, спірним є лише визначення напрямку бюджетного відшкодування.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Пунктом п. 50.1. ст. 50 Податкового кодексу України передбачено, що якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до п. 3 розділу IV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПАУ від 25.01.2011 р. № 41, у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Таким чином, додатки до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ надаються лише у випадку зміни числового значення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (збільшення або зменшення), яка була заявлена платником податку у податковій декларації з метою визначення допущеної помилки.
Більш того, як було зазначено вище, сума грошових коштів, які підлягають бюджетному відшкодуванню, що зазначена позивачем у рядку 23 податкової декларації з ПДВ за березень 2011 р. залишилася незмінною, а корективи вносились лише в частині уточнення напрямку бюджетного відшкодування.
Проте, під час проведення Відповідачем камеральної перевірки спрямованої на визначення достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування, Відповідачем не було виявлено факту неправильного розрахунку суми бюджетного відшкодування, її заниження чи завищення.
Відповідно до вимог п. 200.6 ст. 200 ПКУ платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Згідно п. 200.7 ст. 200 ПКУ платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації
Отже, пунктом 200.6. ст. 200 Податкового кодексу України встановлено право платника податку на власний розсуд визначити напрямок бюджетного відшкодування ПДВ, при цьому вказано норма не містить жодних обмежень та умов і не встановлює для платника податків будь-яких зобов'язань.
Судом встановлено, що позивачем разом з податковою декларацією з ПДВ за березень 2011 р. від 15.04.2011 р. було надано Відповідачу заяву про повернення суми бюджетного відшкодування № 9001950749 від 15.04.2011 р., а також уточнюючий розрахунок зобов'язань з ПДВ від 18.05.2011 р., які свідчать про намір Позивача отримати бюджетне відшкодування ПДВ на рахунок у банківській установі.
Так позивач при поданні податкової декларації з ПДВ за березень 2011 р. надав всі необхідні для здійснення бюджетного відшкодування додатки, що підтверджується квитанціями №2 доданим до матеріалів справи.
Крім того, як свідчать матеріали справи, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ не змінював числові показники суми належного позивачеві бюджетного відшкодування, а лише уточнював напрямок такого відшкодування.
При цьому суд звертає увагу, що вразі якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган застосовує наслідки передбачені п. 200.14 ст. 200 ПКУ.
Заниження (завищення) розміру бюджетного відшкодування ПДВ може мати місце виключно, якщо результатами перевірки діяльності платника податків будуть встановленні відмінні від вказаних у податковій декларації та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ показники розміру бюджетного відшкодування.
Як вже було зазначено вище, значення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у рядку 23 податкової декларації з ПДВ від 15.04.2011 р., в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ від 18.05.2011 р. та розміру бюджетного відшкодування, вказаного у акті камеральної перевірки № 634/1-0710/31026448 від 23.06.2011 р. та який підлягає зарахуванню в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість у наступних податкових періодах, співпадають та становлять 439 782 (чотириста тридцять дев'ять тисяч сімсот вісімдесят дві) грн.
Вищевикладене спростовує висновки відповідача щодо порушення позивачем вимог п. 46.1 ст. 46 та 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України.
У зв'язку з чим, висновки, викладені у податковому повідомленні-рішенні №0001400710-31026448 від 08.07.2011 р. про невідповідність розміру бюджетного відшкодування, вказаного у податковій декларації, заниження його значення не тільки суперечать обставинам справи, але й чинному законодавству України.
Пунктом 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків лише з наступних підстав:
-платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію;
-дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
-згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
-рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків;
-дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;
-результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
-у разі надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджених відомостей щодо країни походження, вартісних, кількісних або якісних характеристик, які мають значення для оподаткування товарів і предметів при ввезенні (пересиланні) на митну територію України або територію спеціальної митної зони або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України або території спеціальної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, митний орган має право самостійно визначити базу оподаткування та податкові зобов'язання платника податків шляхом проведення дій, визначених пунктом 54.3 цієї статті, на підставі відомостей, зазначених у таких документах.
Спірним податковим повідомленням - рішенням форми «В1»№№0001390710-31026448 від 08.07.2011р. відповідач крім іншого, на підставі п. 123.1 ст. 123 ПКУ застосував до Позивача штрафні санкції у розмірі 109945,50 грн., що становить 25% від заявленої Позивачем до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПКУ у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.
Зважаючи на відсутність в діях Позивача порушення норм Податкового кодексу України, суд дійшов висновку про неправомірність застосування до позивача штрафу згідно п. 123.1. ст. 123 Податкового кодексу України.
За загальним правилом, встановленим у ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - Кодекс), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як субєкт владних повноважень не довів правомірності оскаржуваних рішень отже, як наслідок, податкові повідомлення -рішення №0001390710-31026448 від 08.07.2011р., №0001400710-31026448 від 08.07.2011р відповідача визнаються судом протиправними та підлягають скасуванню.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про можливість в даному випадку задовольнити позовні вимоги.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення форми «В1»Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва №0001390710-31026448 від 08.07.2011р.
3.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення форми «В2»Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва №0001400710-31026448 від 08.07.2011р.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович