ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/4500/2011
25 жовтня 2011 року 17год. 12хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді за участю секретаря судового засідання Бєлкіної Д.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Костевич Т.О.
відповідача: представник Стах Р.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп"
доДубенська об'єднана державна податкова інспекція
про скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп" (далі ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп") звернулося в суд з позовом до Дубенської обєднаної державної податкової інспекції (далі Дубенська ОДПІ) про скасування рішення № 5 про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в позовній заяві, а зокрема пояснив, що ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" починаючи з лютого 2009 року подавало до податкового органу скорочену форму декларацій з податку на додану вартість. Вказана звітність подавалася на підставі виданого Дубенською ОДПІ свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, за яким ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" надано право застосовувати спеціальний режим оподаткування до таких видів робіт, як "надання послуг у лісовому господарстві, лісництво та лісозаготівлі".
Доводив, що протягом 2009 - 2011 року Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп" є підприємством, що провадить підприємницьку діяльність у сфері лісового господарства у відповідності до Переліку видів діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 р. N 23, ст. 209 Податкового кодексу та здійснює реалізацію сільськогосподарських товарів, вирощених та перероблених в результаті такої діяльності. Питома вага такої продукції в обсягах поставки підприємства становила більше ніж 75%. Відтак, вказав, що позивач на законних підставах перебував на спеціальному режимі оподаткування податком на додану вартість і у податкового органу не було правових підстав для винесення рішення № 5 про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позову з підстав, наведених в письмових запереченнях. Зокрема пояснив, що відповідно до результатів виїзної документальної планової перевірки ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" було встановлено, що протягом 12 послідовних звітних податкових періодів ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" мало сукупну вартість поставок всіх товарів (послуг) 2717152 гривень, у тому числі несільськогосподарських товарів (послуг) 2717152 гривні, що становить 100 відсотків та перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів.
Реалізація позивачем в 2009-2010 роках ділової деревини підпадає під вид діяльності відповідно до КВЕД 20.10.0 "Лісопильне та стругальне виробництво". Реалізацію живих дерев та рослин, включаючи розсаду овочів, що поставляються з парників, оранжерей чи розсадників для висадки чи для декоративних цілей, підприємство не проводило. Для підприємств, які проводять діяльність у сфері лісового господарства, спеціальний режим оподаткування поширюється лише на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, визначених Законом України "Про податок на додану вартість" та в результаті яких відбувається поставка с/г товарів, що відповідають визначенню, наданому в ст. 8-1 названого Закону. Всі інші види діяльності та продукція, що одержуватиметься суб'єктами спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері сільського, лісового господарства та рибальства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість у загальному порядку. За даних обставин в задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю .
При цьому суд виходив з наступного.
Судом встановлено, що позивач являється юридичною особою, за організаційно-правовою формою є державним підприємством, і провадить такі види діяльності за КВЕД, як 02.02.0 Надання послуг у лісовому господарстві; 02.01.1 Лісництво та лісозаготівлі; 02.01.2 Одержання продукції лісового господарства; 20.10.0 Лісопильне та стругальне виробництво, просочування деревини; 20.30.0 Виробництво деревяних будівельних конструкцій та столярних виробів; 51.90.0 Інші види оптової торгівлі (а.с.5).
З 2009 року позивач перебуває на спеціальному режимі оподаткування податком на додану вартість, що підтверджується відповідним свідоцтвом №100166342, на бланку ф.2-РС серії НБ №070417, дата дії початку свідоцтва 04.02.2009 року (а.с. 42). У свідоцтві визначено наступний перелік видів діяльності 02.01.2 Одержання продукції лісового господарства; 02.02.0 Надання послуг у лісовому господарстві; 02.01.1 Лісівництво та лісозаготівлі.
З лютого 2009 року по 30 вересня 2011 року позивачем реалізовувалась така лісопродукція, як ділова деревина, техсировина, фансировина, дрова, ялинки, жерді, рубанці, баланси, рудстійки та стовпи для ЛЕП, що включалась до скорочених декларацій з податку на додану вартість (а.с.43-102). Вказані обставини сторонами не заперечуються
30 вересня 2011 року Дубенською обєднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення № 5 про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування (а.с.7).
В рішенні № 5 відповідачем зазначено, що за даними службової записки № 10548/23 від 06.09.11 року начальника ПКЮО Дубенської ОДПІ відповідно до результатів виїзної документальної планової перевірки, реєстру Декларацій з ПДВ за 2011 рік сільськогосподарське підприємство протягом 12 послідовних звітних податкових періодів мало сукупну вартість поставок всіх товарів (послуг) 2717152 гривень, у тому числі несільськогосподарських товарів (послуг) 2717152 гривні, що становить 100 відсотків та перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів.
Перелічені документи є підставою для виключення підприємства з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування з 04.02.2009 року; підприємство, на думку податкового органу, вважається платником податку на загальних підставах у звязку з встановленням перевищення 25% поставки несільськогосподарських товарів згідно службової записки № 10548/23 від 06.09.11 р. та відповідно до абз. б п. 209.11, п. 209.12 ст. 209 Податкового кодексу України.
Оспорюване Рішення № 5 підписано керівником податкового органу 30.09.2011 р.
Судом встановлено, що Дубенською ОДПІ проведена планова виїзна перевірка ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року. Її результати оформлені актом №73/23/33096098 від 24.03.2011 року (а.с. 103-146)
За наслідками проведеної перевірки відповідачем було констатовано, що позивач починаючи з лютого 2009 року користувався спеціальним режимом оподаткування у сфері лісового господарства. У вказаному періоді підприємство отримувало доходи від реалізації ділової деревини, техсировини, фансировини, дров, ялинок, жерді, рубанців, балансів, стовпів для ЛЕП. Реалізація в 2009-2010 роках ділової деревини підпадає під вид діяльності відповідно КВЕД 20.10.0 "Лісопильне та стругальне виробництво" (а.с.123-126).
На думку відповідача, така діяльність позивача не підпадає під види діяльності, передбачені "Переліком видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", затв. постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2009 р. N 23, а відтак, на позивача не повинен поширюватися спеціальний режим оподаткування.
Відповідно до п.8-1.1 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, що діяв до 01.01.2011 року (в період за який проводилася перевірка), резидент, який провадив підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідав критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті, мав право обрати спеціальний режим оподаткування. В свою чергу, п.8-1.6 ст.8-1 Закону визначав критерії сільськогосподарського підприємства, а саме відносив до сільськогосподарського таке підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів послуг) становить не менше 75% вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Пунктом 8-1.7 ст.8-1 вказаного Закону було встановлено, що сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України" №2371-III від 05.04. 2001 року, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - субєктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Згідно із Законом України "Про Митний тариф України" №2371-III від 05.04. 2001 року, продукція лісогосподарських підприємств відноситься до групи 06 УКТЗЕД (живі дерева та інші рослини) розділу ІІ "Продукція рослинного походження".
Підпунктом 8-1.15.6 п.8-1.15 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року було визначено, що обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності платника податку у сфері сільського та лісового господарства і рибальства, вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства і рибальства за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовляється) безпосередньо платником податку (крім придбання їх в інших осіб).
А згідно з пп.8-1.15.7 п.8-1.15 ст.8-1 зазначеного Закону, на Кабінет Міністрів України покладалася функція по визначенню та оприлюдненню повного переліку видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію" №2408-III від 17.05.2001 року.
Постановою Кабінету Міністрів України №23 від 21.01.2009 року, чинною до 12.01.2011 року, було затверджено Перелік видів діяльності, на які поширюються норми ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року відповідно до кодів видів економічної діяльності (КВЕД).
Відповідно до пункту 9 (лісівництво і лісозаготівлі КВЕД 02.01.1) та відповідно до пункту 15 (надання послуг у лісовому господарстві КВЕД 02.02.0) даного Переліку, підприємства, що провадять такі види діяльності підпадають під дію ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року.
Крім цього, в примітці до Переліку видів діяльності, на які поширюються норми ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №23 від 21.01.2009 року (яка містилася в Переліку, до виключення її згідно з постановою №648 від 01.07.2009 року) було зазначено, що обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності у сфері сільського господарства, та обробка чи переробка та/або консервація продукції, одержаної в результаті діяльності у сфері сільського (в частині тваринництва) та лісового господарства, рибальства і рибництва, у цьому Переліку вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства, рибальства і рибництва за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовляється) безпосередньо платником податку на додану вартість (крім їх придбання в інших осіб). Відповідно до цього, примітка до Переліку застосовувалася тими сільськогосподарськими підприємствами, які здійснювали названі у Переліку види діяльності, повязані з переробленням чи обробленням продукції. Відповідні розяснення були і надані ДПА України у листі №2095/5/16-1116 від 23.02.2009 року.
В свою чергу, Національний класифікатор України ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності", затверджений наказом Держспоживстандарту України №375 від 26.12.2005 року визначає перероблення як технологічний процес, здійснення якого змінює форму, властивості або склад сировини, напівфабрикатів або, в окремих випадках, готової продукції з метою отримання нової продукції, а оброблення як технологічний процес, який здійснюється з метою збереження певних видів продукції, надання їм деяких властивостей або для упередження шкідливого впливу, який може виявлятися у результаті їх використання. Наприклад, оброблення сільськогосподарських культур, деревини, металів або оброблення відходів. При цьому, в поясненнях до розділу 01 зазначено, що діяльність з перероблення сільськогосподарської продукції не відноситься до сільськогосподарської діяльності, а відноситься до відповідних розділів переробної промисловості: 15 "Харчова промисловість", 16 "Тютюнова промисловість". Проте, як виняток із загального правила кодування щодо комплексних видів діяльності, одиниця, що переробляє власне вирощену сільськогосподарську продукцію безпосередньо в господарстві, віднесена до розділу 01, незважаючи на те, що звичайно перероблення сільськогосподарської продукції класифіковане у розділах 15 та 16.
У Переліку видів діяльності, на які поширюються норми ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №23 від 21.01.2009 року, що діяв до 12.01.2011 року, були прямо передбачені такі види діяльності, що пов'язані з переробленням або обробленням продукції, як: лісозаготівля, рубання лісу та виробництво ділової деревини, такої як колоди, стовпи, жердини, одержування паливної деревини (пункт 9 Переліку, КВЕД 02.01.1).
Згідно п. 209.7 ст. 209 Податкового кодексу України сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1 - 24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТ ЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються, безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Зокрема, згідно до п. 209.17.10 та пп. 209.17.11 ст. 209 Кодексу, дія спеціального режиму оподаткування у сфері лісового господарства поширюється на лісівництво та лісозаготівлі (02.01.1 КВЕД) та одержання продукції лісового господарства (02.01.2 КВЕД).
Основним видом діяльності позивача за КВЕД було в тому числі: 02.02.0 Надання послуг у лісовому господарстві та 02.01.1. Лісівництво та лісозаготівля.
ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" впродовж 2009-2011 років провадило підприємницьку діяльність у сфері лісового господарства і його діяльність відповідала критеріям, встановленим у п.8-1.6 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 209.7 ст. 209 Податкового кодексу України, а тому воно мало всі підстави для обрання спеціального режиму оподаткування.
Таким чином, висновок Дубенської ОДПІ про безпідставність використання ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" спеціального режиму оподаткування у сфері лісового господарства, є неправомірним та безпідставним. З урахуванням викладеного, суд вважає необґрунтованим і висновок про те, що протягом 12 послідовних звітних податкових періодів ДП СЛАП "Радивилівський держспецлісгосп" мало сукупну вартість поставок всіх товарів (послуг) у тому числі несільськогосподарських товарів (послуг) 100 відсотків та перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів, як наслідок безпідставно застосувало п. 209.12 ст. 209 Податкового кодексу України
Крім того, суд враховує і ту обставину, що при видачі позивачу свідоцтва про реєстрацію субєктом спеціального режиму оподаткування передував розгляд та вивчення податковим органом документів. А саме, податковому органу було надано інформацію щодо питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у сукупній вартості всіх товарів (послуг), заяву звиключним переліком видів діяльності сільськогосподарського підприємства, що підпадають під дію статті 8-1 Закону та входять до переліку таких видів діяльності, визначеного та оприлюдненого Кабінетом Міністрів України, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який містить відомості про основні види діяльності сільськогосподарського підприємства за КВЕД.
Відповідно до процедури видачі свідоцтва, орган державної податкової служби відмовляє сільськогосподарському підприємству у реєстрації його як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, якщо такий платник податків, зокрема, вказує у заяві про реєстрацію види діяльності, які не входять до визначеного та оприлюдненого Кабінетом Міністрів України повного переліку видів діяльності, що підпадають під дію статті 8-1 Закону. Перевіривши документи позивача відповідач прийшов до висновку про те, що позивач відповідає критеріям ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", зауважень до документів або щодо їх достовірності відповідач не мав, а вже через два роки зробив протилежні висновки.
З огляду на викладене, позов підлягає до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.1 ст.94 КАС України стягуються на користь позивача з Державного бюджету.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Скасувати рішення Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції № 5 від 30.09.2011 року про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.
Присудити на користь позивача Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Радивилівський держспецлісгосп" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шевчук С.М.