Постанова № 19200576, 02.11.2011, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2011
Номер справи
2а-5472/11/1470
Номер документу
19200576
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Миколаївський окружний адміністративний суд

вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

02.11.2011 р. Справа № 2а-5472/11/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складi суддi Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Миндрул Л.В., пр. позивача ОСОБА_2 ов. Від 12.07.2011 р., пр. відповідача: ОСОБА_3 дов. від 15.09.2011 р.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовомТОВ "Миколаївська будівельна компанія-Плюс", вул. Потьомкінська, 4,Миколаїв,54015 доУправління ПФУ в Центральному районі м. Миколаєва, вул. Артилерійська, 19,Миколаїв,54030 провизнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дії, зобовязання повернути надміру сплачені страхові внески в сумі 31662,92 грн.. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що позивач знаходиться на спрощеній системі оподаткування. За період з 01.04.2007 р. по 31.12.2007 р., з 01.04.2008 р. по 31.12.2008 р., 01.04.2009 р. по 31.12.2009 р., 01.04.2010 р. по 31.12.2010 р. виникла сума надміру сплачених страхових внесків до ПФУ в сумі 31662,92 грн. Відповідач надав суду заперечення проти позову, в яких позов не визнає, просить в позові відмовити, оскільки суми коштів, які спрямовуються до Пенсійного фонду у вигляді частини ставки єдиного податку, зараховуються в рахунок сплати страхових внесків за відповідні періоди, але не є страховими внесками. Положення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»не можуть застосовуватись при вирішенні питання щодо повернення сум, яка надійшла від єдиного податку. Пункт 11.17 Інструкції від 22.10.2010 р. № 25-1, який передбачав повернення надміру сплачені страхові внески виключено. Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд прийшов до такого висновку: Позивач звертався до ПФУ в Центральному районі м. Миколаїв № 4 від 12.01.2009 р. з листом про повернення зайво перераховані кошти, зараховані до страхових внесків при сплаті єдиного податку в сумі 16000 грн. Позивач звертався до ПФУ в Центральному районі м. Миколаєва № 24 від 22.06.2009 р. листом про повернення зайво перераховані кошти, зараховані до страхових внесків при сплаті єдиного податку в сумі 19616,36 грн. Листом від 01.07.2009 р. відповідач повідомив позивача про те, що при поверненні платникам переплат внесків на прийняття рішення про повернення коштів необхідно врахувати висновок управління праці та соціального захисту населення ( арк.с.202).

08.10.2010 р. позивач звернувся до відповідача з листом про повернення страхових внесків в складі єдиного податку в розмірі 29021,58 грн.

Листом від 26.10.2010 р. відповідач запропонував позивачу зарахувати передплату в рахунок майбутніх платежів та визначитись з доцільністю повернення перерахованих коштів.

12.04.2011 р. позивач звернувся до голови правління ПФУ про повернення страхових внесків в сумі 31663 грн.

07.06.2011 р. ПФУ повідомив позивача, Указ Президента України “ Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва ” являє собою нормативний акт сфера дії, якого розповсюджується на податкові відносини. Закону України “ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески не включаються до складу податків, тому на ці внески не поширюється податкове законодавство.

Акт звіряння розрахунків за нарахованими та сплаченими страховими внесками до ПФУ в 2011 р. між позивачем та відповідачем станом на 23.03.2011 р. свідчить,що переплата позивача складає 31662,92 грн. Акт підписаний інспектором ПФУ Соколовою .

Відповідно до п.13 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування1058-IV, від 09.07.2003 р. передбачено, що суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і строки визначені правлінням Пенсійного Фонду.

Згідно з п. 11.17 постанови правління Пенсійного Фонду України від 22.10.2010 р. № 25-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» ( чинної на час виникнення спірних відносин) суми надміру сплачених або помилково перерахованих страхових внесків та інших платежів повертались страхувальникам або за їх згодою зараховувались в рахунок майбутніх платежів страхових внесків. Цей пункт був виключений з Інструкції з 01.01.2011 р.

Посилання відповідача на неможливість повернення коштів позивача, в звязку з виключенням з Інструкції п.11.17, який передбачав порядок повернення надміру сплату страхових внесків не приймається судом до уваги , оскільки таке право передбачено відповідно до п.13 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування1058-IV від 09.07.2003 р.

Посилання відповідача на те, що сплата сум єдиного податку не є страховим внеском та не підлягає поверненню також не приймається судом до уваги з оглядом на наступне:

Відповідно до ст.14,15 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “N 1058-IV, 09.07.2003 р. страхувальниками відповідно до цього Закону є: 1) роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону. Платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.Таким чином, позивач є страхувальником та платником страхових внесків відповідно до вищезазначених норм права.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони на підставі вимог ст. 2 КАС України.

Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.

Відповідач не довів суду, що правомірно та відповідно до ст. 2 КАС України.

Згідно зі ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають поверненню з Державного бюджету на підставі ст.94 КАС України на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 11,71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови повернути надміру сплачені Товариству з обмеженою відповідальністю « Миколаївська будівельна компанія Плюс» страхові внески до солідарної системи на суму 31662,92 грн.

3. Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва повернути надміру сплачені страхові внески до солідарної системи Товариству з обмеженою відповідальністю « Миколаївська будівельна компанія Плюс», вул. Потьомкінська,4, м. Миколаїв, код 33682730 на суму 31662,92 грн. ( тридцять одна тисяча шістсот шістдесят дві грн. 92 коп.).

4. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю « Миколаївська будівельна компанія Плюс», вул. Потьомкінська,4, м. Миколаїв, судовий збір в сумі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т. О. Гордієнко

Повний текст постанови складений

та підписаний суддею 07.11.2011 р.