Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 жовтня 2011 року Справа № 2а-8591/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Островської О.П..,
при секретарі Кулигіні А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕЛД-ІНТЕР +» про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
27 вересня 2011 року Державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕЛД-ІНТЕР +» в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 26 020,83 грн. за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках. В обґрунтування вимог позивач посилається на наступне.
ТОВ «ФЕЛД-ІНТЕР +» зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради в якості субєкта підприємницької діяльності 03.03.2003 року №1 380 120 0000 000262, відповідач внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з присвоєнням ідентифікаційного коду 32292819, про що видана довідка №071637. Згідно з встановленим законом, відповідач взятий на податковий облік в ДПІ в м. Красний Луч Луганської області, про що видана довідка №689. Станом на 20.09.2011 року у відповідача утворився податковий борг у загальній сумі 26020,83 грн., у тому числі з податку на прибуток основного платежу у розмірі 15 868,00 грн., штрафної санкції у розмірі 3164,50 грн. та пені у розмірі 21,30 грн., прибуткового податку у розмірі 3 331,31 грн. (пеня) та збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 664,26 грн. основного платежу та пені у розмірі 3,05 грн. Зазначена сума підтверджена деклараціями та актом звірки. З метою погашення боргу, позивачем було направлено відповідачу першу податкову вимогу від 31.12.2010 року № 1/206. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу. Позивач просить стягнути з відповідача податковий борг у загальній сумі 26 020,83 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та додатково пояснив, що просить стягнути з відповідача штрафні санкції та пеню з податку на додану вартість у загальному розмірі 2968,41 грн. на користь Державного бюджету України р/р 31117029700039, код 24046797, отримувач: УДК в Луганській області, МФО 804013; податковий борг з податку на прибуток, штрафні санкції та пеню у загальному розмірі 19053,80 грн. на користь Державного бюджету України р/р 3145005009700039, код 24046797, отримувач: УДК в Луганській області, МФО 804013; пеню за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у розмірі 3331,31 грн. на користь місцевого бюджету р/р 33116329700039, код 24046797, МФО 804013; збір за забруднення навколишнього природного середовища та пеню у загальному розмірі 667,31 грн. на користь місцевого бюджету р/р 32215800700039, код 24046797, МФО 804013, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що відповідач ТОВ «ФЕЛД-ІНТЕР +» зареєстрований у якості субєкта підприємницької діяльності виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 03.03.2003 року за № 1 380 120 0000 000262(а.с.7-9), до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 28.07.2010 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 32292819, про що видана довідка №071637 (а.с.10). Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Красний Луч Луганської області з 13.03.2003 року за №15, згідно з довідкою від 03.08.2010 року №689 (а.с.11).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
П. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Положеннями п. 203.2 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», який діяв до 01.01.2011 року, визначено порядок сплати податку на прибуток підприємств, зокрема, відповідно до ст. 3 Закону обєктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону. Відповідно до п. 16.1 ст. 16 Закону платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті. З 01.01.2011 року порядок сплати податку на прибуток підприємств регулюється Розділом ІІІ Податкового кодексу України, який містить аналогічні положення.
Розділом V Податкового кодексу України, який діє з 01.01.2011 року визначений порядок нарахування та сплати податку на додану вартість.
Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.91 р. №1264-XII запроваджено збір за забруднення навколишнього природного середовища. Згідно зі статтею 44 цього Закону вказаний збір установлюється на підставі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів. Поряд з цим відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 р. №1251-XII збір за забруднення навколишнього природного середовища є загальнодержавним і обов'язковим для сплати.
Збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 01.03.99 р. №303 (із змінами і доповненнями). Постановою визначені об'єкти обчислення збору, основні положення щодо його обчислення і сплати, а також затверджено нормативи збору і коефіцієнти коригування до них.
Судом установлено, що відповідач узгодив податкові зобовязання, подавши податкову декларацію з податку на прибуток підприємства від 09.08.2011 року №9006426756, податкову декларацію з податку на прибуток підприємства від 09.02.2011 року №9006949128, податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища від 08.02.2011 року № 9006852832 (а.с.14-17). Однак, суми податкових зобовязань визначені відповідачем у податкових деклараціях та податковому розрахунку добровільно ним сплачені у повному обсязі не були, внаслідок чого у відповідача утворився податковий борг.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом 25.05.2011 року також були прийняті: податкове повідомлення-рішення №0000242342, відповідно з яким була збільшена сума грошового зобовязання з ПДВ та нарахована сума штрафних санкцій, залишок боргу по штрафним санкціям складає 2896,27 грн. та податкове повідомлення-рішення №0000232342, відповідно з яким була збільшена сума грошового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств, яка складає 12658,00 грн. та нарахована сума штрафних санкцій в розмірі 3164,50 грн. (а.с.20). Відповідачем зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені не були.
Підпунктом 129.1.1 п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що після закінчення встановлений цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Також, Податковий кодекс України передбачає нарахування пені за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб з заробітної плати (п.п129.1.3 п.129.1, п.129.4 ст. 129 ПК України).
У звязку з несплатою відповідачем у встановлені законом строки податкових зобовязань у повному обсязі, податковим органом була нарахована пеня: на суму грошового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 21,30 грн., на суму залишку боргу з штрафних санкцій по податку на додану вартість у розмірі 72,14 грн., за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у розмірі 3331,31 грн., на суму збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 3,05 грн., загальна сума нарахованої пені складає 3427,80 грн., що підтверджується розрахунком суми податкового боргу та актом звірки суми податкового боргу (а.с.5-6).
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В разі невиконання податкової вимоги орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків. Стягнення здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пп. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пп. 95.2 cт. 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У судовому засіданні судом встановлено, що позивачем до ТОВ «ФЕЛД-ІНТЕР +» було направлено першу податкову вимогу від 31.12.2010 року № 1/208 (а.с.12) однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Оскільки перша податкова вимога від 31.12.2010 року № 1/208 є чинною (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з поданням про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Доказів сплати податкового боргу у загальній сумі 26 020,83 грн. відповідач не надав, наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕЛД-ІНТЕР +» про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих платника податків Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕЛД-ІНТЕР +» (вул. Чапаєва, 4 офіс 16, м. Київ, 01033, і.к. 32292819, р/р 260033232400 ПуАТ «СЕБ Банк» м. Красний Луч, МФО 300175) податковий борг у загальній сумі 26 020,83 грн. (двадцять шість тисяч двадцять грн. 83 коп.), у тому числі:
штрафні санкції та пеню з податку на додану вартість у загальному розмірі 2968,41 грн. (дві тисячі девятсот шістдесят вісім грн. 41 коп.) на користь Державного бюджету України (р/р 31117029700039, код 24046797, отримувач: УДК в Луганській області, МФО 804013);
податковий борг з податку на прибуток, штрафні санкції та пеню у загальному розмірі 19053,80 грн. (девятнадцять тисяч пятдесят три грн. 80 коп.) на користь Державного бюджету України (р/р 3145005009700039, код 24046797, отримувач: УДК в Луганській області, МФО 804013);
пеню за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у розмірі 3331,31 грн. (три тисячі триста тридцять одна грн. 31 коп.) на користь місцевого бюджету (р/р 33116329700039, код 24046797, МФО 804013);
збір за забруднення навколишнього природного середовища та пеню у загальному розмірі 667,31 грн. (шістсот шістдесят сім грн. 31 коп.) на користь місцевого бюджету (р/р 32215800700039, код 24046797, МФО 804013).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 17 жовтня 2011 року.
СуддяО.П. Островська