Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.09.2011 № 07/5026/601/2011
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Мартюк А.І.
суддів:
при секретарі:
за участю представників
від позивача: не зявились
від відповідача: не зявились
від прокурора: не зявились
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу Золотоніського міжрайонного прокурора
на рішення Господарського суду Черкаської області
від 07.06.2011р.
у справі № 07/5026/601/2011 (суддя Дорошенко М.В.)
за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в
особі Державного підприємства «Золотоніське лісове
господарство»
до Приватного підприємства «Оріон-Альянс»
про розірвання договору та повернення лісової ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 07.06.2011р. у справі № 07/5026/601/2011 в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, Золотоніський міжрайонний прокурор звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 07.06.2011р. у справі № 07/5026/601/2011 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно зясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття невірного рішення.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.08.2011р. у справі № 07/5026/601/2011 апеляційну скаргу було прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя Мартюк А.І., судді Ільєнок Т.В., Сулім В.В. та призначено до розгляду на 28.09.2011р..
Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 28.09.2011р. було змінено склад колегії суддів та передано справу для здійснення апеляційного провадження колегії у складі головуючого судді Мартюк А.І., судді Дзюбко П.О., Зубець Л.П.
Представники сторін судове засідання не зявились. Враховуючи те, що в матеріалах справи мають місце докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників сторін.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
Судом встановлено, що 22 червня 2009р. перший заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації видав розпорядження №175 "Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок".
Цим розпорядженням приватному підприємству "Оріон -Альянс" виділена у платне довгострокове тимчасове користування (без вилучення) лісову ділянку площею 0,71 га, що знаходиться в постійному користування державного підприємства "Золотоніське лісове господарство" в адміністративних межах Ліплявської сільської ради Канівського району за межами населеного пункту для використання в культурно оздоровчих цілях терміном на 49 років та доручено державному підприємству "Золотоніське лісове господарство" укласти договір на довгострокове тимчасове користування цією лісовою ділянкою, забезпечити його нотаріальне посвідчення, реєстрацію в Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.
23 липня 2009р. державне підприємство "Золотоніське лісове господарство", як постійний лісокористувач, і приватне підприємство "Оріон -Альянс", як тимчасовий лісокористувач, уклали договір на право довгострокового тимчасового користування лісами, згідно з яким постійний лісокористувач на підставі розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 22.06.2009р. №175 виділяє тимчасовому лісокористувачу, а останній приймає в строкове платне користування лісову ділянку загальною площею 0,71 га, розташовану за межами населеного пункту в адміністративних межах Ліплявської сільської ради Канівського району Черкаської області згідно з картосхемою, для використання в культурно - оздоровчих цілях.
23.07.2009р. цей договір був посвідчений приватним нотаріусом Канівського міського нотаріального округу ОСОБА_1., зареєстрований у реєстрі нотаріальних дій за №1829, а 29.07.2009р. зареєстрований у Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства за №2.
Згідно з п. 6 договору на право довгострокового тимчасового користування лісами від 23.07.2009р. його укладено на 49 років.
У пунктах 26, 27 договору на право довгострокового тимчасового користування лісами від 23.07.2009р. передбачено, що дія договору припиняється у випадках закінчення строку, на який його було укладено; добровільної відмови від використання лісових ресурсів; припинення діяльності тимчасового лісокористувача; порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; використання лісової ділянки не за цільовим призначенням. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін або за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок не виконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження лісової ділянки, що істотно перешкоджає їх використанню, а також з інших підстав визначених законом.
Відповідно до прикінцевих положень договору на право довгострокового тимчасового користування лісами від 23.07.2009р. він набирає чинності після підписання сторонами та нотаріального посвідчення і його реєстрації в Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.
21 травня 2010р. голова Черкаської обласної державної адміністрації видав розпорядження №102 "Про відміну окремих розпоряджень облдержадміністрації". Цим розпорядженням голова Черкаської обласної державної адміністрації, посилаючись на ст. 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та протести прокурора області від 15.05.2010р. №07/4-2197-10, відмінив ряд розпоряджень облдержадміністрації, у тому числі і розпорядження першого заступника Черкаської обласної державної адміністрації від 22.06.2009р. №175 "Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок" та доручив Черкаському обласному управлінню лісового та мисливського господарства і державному підприємству "Золотоніське лісове господарство" привести у відповідність з цим розпорядженням відносини, що виникли з тимчасовими лісокористувачами.
Як вбачається з матеріалів справи, 8 червня 2010р. державне підприємство "Золотоніське лісове господарство" звернулося до приватного підприємства "Оріон -Альянс" з листом №539/02, яким зобовязано директора цього приватного підприємства у двотижневий термін прибути до Золотоніського лісгоспу для приведення документації у відповідності до розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 21.05.2010р. №102.
Згоди про розірвання договору на право довгострокового тимчасового користування лісами від 23.07.2009р. у позасудовому порядку державне підприємство "Золотоніське лісове господарство" і приватне підприємство "Оріон -Альянс" не досягли.
Протест на розпорядження першого заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації від 22.06.2009р. №175 "Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок" прокурором не вносився.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України, як на єдину систему, покладається і представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявлені порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 цього ж Закону визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Згідно частини 2 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативио-правовими актами (ч. 1 ст. 3 Лісового кодексу України).
У відповідності до статті 18 Лісового кодексу України об'єктом тимчасового користування можуть бути всі ліси, що перебувають у державній, комунальній або приватній власності. Тимчасове користування лісами може бути довгостроковим - терміном від одного до п'ятдесяти років і короткостроковим - терміном до одного року. Довгострокове тимчасове коригування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Довгострокове тимчасове користування лісами приватної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок шляхом укладення між власником лісів та тимчасовим лісокористувачем договору, який підлягає реєстрації в органі виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальних органах центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
За змістом статті 6 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-ХІУ "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Так, розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 21 травня 2010 року №102 "Про відміну окремих розпоряджень облдержадміністрації" було відмінено розпорядження облдержадміністрації № 175 від 22 червня 2009 року "Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок», п.1 якого ПП «Оріон-Альянс» виділено у платне довгострокове тимчасове користування лісову ділянку площею 0,71 га, що знаходиться в постійному користуванні ДП «Золотоніське лісове господарство» в адміністративних межах Ліплявської сільської ради Канівського району за межами населеного пункту для використання в культурно-оздоровчих цілях терміном на 49 років.
Згідно п. 2 розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації №102 від 21 травня 2010 року "Про відміну окремих розпоряджень облдержадміністрації" зобов'язано ДП "Золотоніське лісове господарство" привести у відповідність з цим розпорядженням відносини, що виникли з тимчасовими лісокористу вачами.
Згідно зі статтею 9 Цивільного кодексу України, положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства. Законом можуть бути передбачені особливості регулювання майнових відносин у сфері господарювання.
Загальні підстави для зміни або розірвання договору унормовані статтею 651 Цивільного кодексу України. За приписами наведеної норми, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України, якою регулюється порядок передачі земельних ділянок в оренду передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, волевиявлення відповідного органу як орендодавця, в даному випадку, здійснюється у формі рішення такого органу і лише реалізується шляхом укладення договору оренди.
Таким чином, юридичний факт, тобто розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 22 червня 2009 року № 175, який дав підставу для укладення договору від 23 липня 2009 року, втратив чинність, а у відповідності до вимог ст. 18 Лісового кодексу України - ліси надаються у тимчасове користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства.
За таких обставин, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності зі статтею 4 ГПК України рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом. Рішення господарського суду має грунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1976 р. № 11 "Про судове рішення" звертається увага судів на те, що судове рішення є найважливішим актом правосуддя, покликаним забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини, правопорядку та здійснення проголошеного Конституцією принципу верховенства права.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Золотоніського міжрайонного прокурора є обґрунтованою та підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду Черкаської області від 07.06.2011р. у справі № 07/5026/601/2011 підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційна скарга Золотоніського міжрайонного прокурора - задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 07.06.2011р. у справі № 07/5026/601/2011 скасувати.
3. Позов задовольнити повністю.
4. Договір на право довгострокового тимчасового користування лісами від 23 липня 2009р., укладений між постійним користувачем, власником лісів в особі Державного підприємства «Золотоніське лісове господарство» та Приватним підприємством «Оріон-Альянс», посвідчений нотаріусом Канівського міського нотаріального округу 23 липня 2009р. за № 1829 та зареєстрований в Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства 29 липня 2009р. за № 2 розірвати.
5. Зобовязати Приватне підприємство «Оріон-Альянс» повернути до державної власності лісову ділянку (для використання в культурно-оздоровчих цілях) площею 0,71 га, що знаходиться в постійному користуванні Державного підприємства «Золотоніське лісове господарство» в адміністративних межах Ліплянської сільської ради Канівського району за межами населеного пункту.
6 Стягнути з Приватного підприємства «Оріон-Альянс» (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Героїв Дніпра 1-А, код ЄДРПОУ 36459784) в Державний бюджет України державне мито в сумі 85,00 грн., 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за розгляд позовної заяви та державне мито в сумі 42,50 грн. за подання апеляційної скарги.
7. Доручити Господарському суду Черкаської області видати наказ.
8. Матеріали справи № 07/5026/601/2011 повернути до Господарського суду Черкаської області.
9. Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом двадцяти днів у встановленому законом порядку.
Головуючий суддя
Судді