Ухвала суду № 19071994, 11.10.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2011
Номер справи
2а-1318/09/197
Номер документу
19071994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2011 р. Справа № 53740/09

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В., Сапіги В.П.

з участю секретаря судового засідання Саламаха О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Українсько-іспанського спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2009 року у справі за позовом Українсько-іспанського спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» до Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області про скасування податкового-повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И Л А:

У квітні 2009 року позивач Українсько-іспанське спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» звернулось до суду з позовом до Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області № 0000172301/0 від 22 квітня 2009 року та стягнути з державного бюджету України заборгованість з ПДВ за січень 2009 року в сумі 95509,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем при проведенні перевірки було допущено неправильне застосування Закону України «Про податок на додану вартість», через що було незаконно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000172301/0 від 22.04.2009 року, яке підлягає до скасування, а заборгованість з ПДВ за січень 2009 року в сумі 95509 грн. підлягає стягненню з державного бюджету на їх користь.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2009 року в задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що оскільки позивачем не була дотримана перша умова для отримання права на бюджетне відшкодування, а саме завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в порівнянні з від'ємним значенням різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 95509 грн. то відповідачем правомірно було прийнято податкове повідомлення-рішення №00000172301/0, яким зменшено заявлених до відшкодування з бюджету суми ПДВ в розмірі 95509 грн. за січень 2009 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою з порушенням норм матеріального права, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить

________________

Головуючий у 1-й інст. суддя Данилевич Н.А. ряд.ст.зв. № 8.2.3 суддя-доповідач Попко Я.С. справа № 2а-1318/09/1970 справа № 53740/09/9104.doc

скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2009 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що від'ємне значення з ПДВ в розумінні п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» це не тільки від'ємне значення звітного податкового періоду, а також і від'ємне значення більш ранніх звітних податкових періодів (як частина ПДВ, що не сплачена постачальникам товарів в ціні товарів в таких звітних періодах). За таких обставин суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в окремому звітному періоді (ряд. 25 декларації з ПДВ) слід порівнювати не з ряд. 21, а з ряд. 24 декларації з ПДВ окремого звітного періоду (як це і передбачено додатком № 3 декларації з ПДВ).

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частково до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Українсько-іспанське спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» зареєстровано Бережанською районною державною адміністрацією розпорядженням № 237-240 від 29.12.2002 року і з 09.01.2003 року є платником податку на додану вартість.

На підставі направлення №87-23 від 06.04.2009 року, виданого Бережанською МДПІ, головним державним ревізором-інспектором Сухарською О.Я. було проведено позапланову виїзну перевірку Українсько-іспанського спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП», в результаті якої було складено акт про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість від 17.04.2009 року №201/23-134/31274081.

Під час перевірки було встановлено, що в порушення п.п. 7.7.1 та п.п 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 року (із подальшими змінами) підприємством не дотримана умова для отримання права на бюджетне відшкодування за січень 2009 року, а саме завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на 95509 грн. в порівнянні з від'ємним значенням різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість за грудень 2008 року. На підставі акту від 17.04.2009 року № 201/23-134/31274081 Бережанською міжрайонною державною податковою інспекцією 22.04.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 00000172301/0 у відповідності до якого Українсько-іспанському спільному підприємству Товариству з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в розмірі 95509 грн. Встановлено, що від'ємне значення податку на додану вартість виникло у зв'язку з тим, що підприємство здійснює реалізацію власної виробленої продукції за межі митної території України, податок на додану вартість при цьому обчислюється за нульовою ставкою у відповідності з п.п. 6.2.1, п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту окремого звітного періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пп.7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При відємному значенні суми, розрахованої згідно з пп.7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 7.7.2 2 «а» п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 п. 7.7 має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Виходячи із наведеного, відповідно до вимог п.п. 7.7.1 п. 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду.

Тобто, сума податку, яка підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати різниці значень податкового кредиту і податкових зобовязань кожного окремого звітного періоду. Декларування такої різниці відбувається у рядку 18.2 розділу ІІІ податкової декларації з податку на додану вартість та є необхідною, але не достатньою умовою. Сума визначеного відємного значення, за винятком врахованої у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні періоди з податку на додану вартість, зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації по податку на додану вартість поточного звітного періоду).

Таким чином, для отримання права на бюджетне відшкодування відємне значення різниці податкових зобовязань та податкового кредиту окремого звітного періоду повинно хоча б частково зберегтися за наслідками наступних податкових періодів (не бути погашеними податковими зобовязаннями наступних періодів).

На думку колегії суддів, підлягає визнанню протиправним та скасуванню податкове повідомлення-рішення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області № 0000172301/0 від 22 квітня 2009 року в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 69406,00 грн.

З врахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального права, в звязку з чим його слід скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги позивача задовольнити частково.

Згідно ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, п. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Українсько-іспанського спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» задовольнити частково.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2009 року у справі № 2а-1318/09/1970 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Українсько-іспанського спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» до Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області про скасування податкового-повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області № 0000172301/0 від 22 квітня 2009 року в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 69406,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Українсько-іспанського спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Санза ТОП» заборгованість з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 69 406 грн. (шістдесят девять тисяч чотириста шість грн.).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Т.В. Онишкевич

В.П. Сапіга

Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.10.2010 року.