Постанова № 19035424, 26.10.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2011
Номер справи
12199/11/2070
Номер документу
19035424
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

26 жовтня 2011 р. № 2-а- 12199/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Міщенко А.П.,

за участю: представник позивач ОСОБА_1, відповідач ОСОБА_2, представник відповідача - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Світловодського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Світловодський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2, у якому просить суд стягнути з відповідача на користь Світловодського міськрайонного центру зайнятості суму виплаченого йому матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг в розмірі 3982,90 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_2 був зареєстрований у Світловодському міськрайонному центрі зайнятості як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки та наказом позивача йому наданий статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю. Однак, в період отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як фізична особа-підприємець, у звязку з чим відповідачем незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 3982,90 грн. До теперішнього часу кошти не повернуті, що є підставою для їх стягнення у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні 26.10.2011 року підтримав свою правову позицію по справі.

Відповідач у судовому засіданні 26.10.2011 року проти заявлених позовних вимог заперечив, зазначивши, що хоча і був зареєстрований субєктом підприємницької діяльності, проте доходу не отримував, що на його думку є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.11.2005 року відповідач звернувся до Світловодського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 110106605110200004.

09.01.2005 року відповідачем було подано заяву про надання статусу безробітного, в якій відповідачем було зазначено, що він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує.

Наказом Світловодського міськрайонного центру зайнятості № НТ051109 від 09.11.2005 року ОСОБА_2 наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 09.11.2005 року по 03.11.2006 рік.

Наказом Світловодського міськрайонного центру зайнятості від 28.12.2005 року № НТ051228 ОСОБА_2 припинено виплату допомоги у звязку з проходженням безробітним професійної підготовки з 27.12.2005 року, а наказом від 28.12.2005 року № НТ051228 призначено матеріальну допомогу у період професійного навчання, у звязку із зарахуванням на навчання з 27.123.2005 року по 14.12.2006 рік.

Наказом Світловодського міськрайонного центру зайнятості від 28.12.2005 року № НТ051228 розпочато (поновлено) виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання з 27.12.2005 року.

Наказом Світловодського міськрайонного центру зайнятості від 15.02.2006 року № НТ060215 припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання, у зв'язку із закінченням навчання з 15.02.2006 року, а наказом від 15.02.2006 року розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 15.02.2006 року.

Наказом Світловодського міськрайонного центру зайнятості від 16.03.2006 року № НТ060316 ОСОБА_2 було знято з обліку відповідно до. п. 44 Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації», у звязку з працевлаштуванням. Та припинено виплату допомоги по безробіттю, у звязку з працевлаштуванням безробітного відповідно до пп. 1 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

У відповідності до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг..

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Механізм проведення розслідування у 2006 році страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" врегульований Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 р. N 357.

Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", пункту 16 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та частини третьої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульований Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248 (далі Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Згідно п. 4 Порядку для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Пунктом 5 Порядку визначено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг (п. 6 Порядку).

Порядку, якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

У разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

За результатами проведеної Світловодським міськрайонним центром зайнятості перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2 при звірці бази даних Світловодського міськрайонного центру зайнятості з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців встановлено, що ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 02.09.2004 року по 19.01.2006 рік.

За результатами проведеного Світловодським міськрайонним центром зайнятості розслідування був складений акт від 14.04.2011 року.

З викладеного вбачається, що відповідачем не виконано обовязків, передбачених ст. 36 Закону, а саме ним булоподано недостовірні відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, у звязку з чим Світловодським міськрайонним центром зайнятості після проведеного розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат виданий наказ від 15.04.2011 року № 135 про стягнення з ОСОБА_2 суми незаконно виплаченої йому матеріального забезпечення на випадок безробіття у розмірі 2950,62 грн. та вартості наданих йому соціальних послуг у розмірі 1032,28 грн., як такі, що отримані ним незаконно на підставі наданих недостовірних відомостей з вини особи.

Із матеріалів справи вбачається, що за період з 09.11.2005 року по 26.12.2005 рік, з 15.02.2006 року по 13.03.2006 рік позивачем відповідачу нараховано та перераховано допомогу по безробіттю в сумі 1724,25 грн., матеріальну допомогу у період професійного навчання з 27.12.2005 року по 14.02.2006 рік в сумі 1226,37 грн., всього матеріального забезпечення на суму 2950,62 грн., а також соціальні послуги 1032,28 грн.

28.07.2011 року Світловодським міськрайонним центром зайнятості на адресу відповідача був направлений лист про відшкодування коштів, в якому зазначалося про необхідність повернення коштів у сумі 3982,90 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення та перерахування їх на розрахунковий рахунок, зазначений у цьому ж листі. В додаток був доданий витяг з наказу 135 від 15.04.2011 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача, як на підставу протиправності стягнення з нього отриманих ним коштів, на те, що він будучи субєктом підприємницької діяльності, що по суті не заперечується відповідачем, не отримував дохід, оскільки Законом України «Про зайнятість населення» чітко передбачено, що до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, у звязку з чим вказані обставини не дають відповідачу право перебування на обліку в якості безробітного та одночасно бути фізичною особою-підприємцем, а факт отримання/неотримання доходу за результатами підприємницької діяльності на висновки суду не впливають.

За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень,а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Світловодського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Світловодського міськрайонного центру зайнятості (27501, м. Світловодськ, Кіровоградська область, пров. Нагірний, 3, код 22220009) суму матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг в розмірі 3 982 (три тисячі девятсот вісімдесят дві) грн. 90 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 02.11.2011 року.

Суддя Горшкова О.О.