Справа № 2а-4182/08
Україна
Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня2008р. м.Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – Перцової Т.С.
при секретарі – Ульященко Л.М.
за участю представників сторін :
позивача – Борецької М.В.(дов. № 879/10/10-023 від 30.01.2008 р.)
відповідача – Дем’яненко Л.О.(дов. № 1 від 07.05.2008 р.), Губарь А.М.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові справу за позовом Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Приватної фірми „Бліц”про стягнення на користь Державного бюджету податкового боргу в сумі 14733,03 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Лозівська об’єднана державна податкова інспекція у Харківській області звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Приватної фірми „Бліц” податковий борг на користь бюджету в сумі 14733,03 грн.
В судовому засіданні представник позивача, підтримав позов в повному обсязі та просив суд його задовольнити. Свої позовні вимоги обґрунтовує з посиланням на ст.ст. 3, 5, 6, 7 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-IIIвід 21.12.2000 року, п. 4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327.
Представники відповідача, Приватної фірми „Бліц”в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог з посиланням на ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п. 4.2., п. 4.7., п. 4.11. Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327 та зазначили, що у ПФ „Бліц” за 2003 - 2008 роки заборгованість по сплаті ПДВ відсутня. Взагалі їм невідомо у зв’язку з чим позивачем нараховані штрафні санкції в розмірі 3039,66 грн. Вказують, що акти перевірок, на які посилається позивач, та податкове повідомлення-рішення на суму 3039,66 грн. керівнику ПФ „Бліц” не вручалося. Окрім того, представники відповідача зазначили, що податкове повідомлення рішення від 19.01.2006 року прийнято після спливу 1 місяця, що є порушення чинного законодавства, яким передбачено 10-дней строк винесення рішення від дня складання акту перевірки. Підсумовуючи викладене, просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій Приватна фірма „Бліц” зареєстрована виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області, дата реєстрації – 09.09.1994 року.
Відповідача взято на податковий облік як платника податків, зборів та обов’язкових платежів в Лозівській ОДПІ у Харківській області з 28.09.1994 року за № 120.
Судом встановлено, що згідно зворотного боку облікової картки платника податків у ПФ „Бліц” станом на 01.01.2005 року рахувалась заборгованість з податку на додану вартість в сумі 12389,27 грн.
Надані суду документи свідчать про те, що 19.12.2005 року Лозівською ОДПІ у Харківській області була проведена невиїзна документальна перевірка ПФ „Бліц” з питання своєчасності сплати податків, про що складено акт за № 195/16-015 від 19.12.2005 року та додаток до акту з розрахунком штрафних санкцій. Вказаний акт отриманий відповідачем 28.12.2005 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
За результатами перевірки були виявлені порушення п. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі – Закону України № 2181) –порушення граничних термінів сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по ПДВ. Відповідно до додатку до акту перевірки, затримка сплати узгоджених сум з ПДВ склала від 202 днів до 351 дня.З посиланням на п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 відповідачу, як платнику податків, визначено сплатити штраф.
Відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17Закону України № 2181, уразі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі вказаного акту та додатку до нього у відповідності до вимог п. 6.1 ст.6 Закону України №2181позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення форми „Ш” за № 0000061500 від 19.01.2006 року, яким ПФ „Бліц” визначено сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 3039,66 грн. за затримку граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання з ПДВ в розмірі 6079,31 грн.Вказане рішення отримано відповідачем 25.01.2006 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. В адміністративному або судовому порядку отримане рішення відповідачем оскаржено не було.
З огляду на посилання представників відповідача про порушення позивачем встановленого чинними законодавством терміну для прийняття податкового повідомлення-рішення, суд вважає за необхідне зазначити, що порушення терміну для прийняття податкового повідомлення-рішення не може бути підставою для незастосування до Приватної фірми „Бліц” рішеннявід 19.01.2006 року, прийнятого на підставі висновків перевірки, без з'ясування обставин чи мали місце викладені в такому акті факти порушень законодавства.
Так, по декларації № 12613 від 17.09.2004 року з граничним терміном сплати 30.09.2004 року, фактично сплата відбулась 20.04.2005 року у сумі 6,72 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 202 дня, по декларації № 17635 від 22.11.2004 року з граничним терміном сплати 30.11.2004 року, фактично сплата відбулась 27.10.2005 року у сумі 519,00 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 331 день,по декларації № 18832 від 20.12.2004 року з граничним терміном сплати 30.12.2004 року, фактично сплата відбулась 27.10.2005 року у сумі 160,96 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 301 день, по декларації № 18832 від 20.12.2004 року з граничним терміном сплати 30.12.2004 року, фактично сплата відбулась 30.11.2005 року у сумі 134,10 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 335 днів, по декларації № 18832 від 20.12.2004 року з граничним терміном сплати 30.12.2004 року, фактично сплата відбулась 30.11.2005 року у сумі 2436,94 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 335 днів, по декларації № 20151 від 12.01.2005 року з граничним терміном сплати 30.01.2005 року, фактично сплата відбулась 30.11.2005 року у сумі 2196,96 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 303 дня, по декларації № 20151 від 12.01.2005 року з граничним терміном сплати 31.01.2005 року, фактично сплата відбулась 15.12.2005 року у сумі 501,36 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 318 днів, по декларації № 20151 від 12.01.2005 року з граничним терміном сплати 31.01.2005 року, фактично сплата відбулась 17.01.2006 року у сумі 123,27 грн., кількість днів затримки узгодженого податкового зобов’язання складає 351 день.
Вищенаведене підтверджує правомірність висновків актуперевіркиза № 195/16-015 від 19.12.2005 рокущодо порушень відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, а самепорушення граничних термінів сплати узгодженої суми податкових зобов’язань по ПДВ.
Крім того, з відомостей, які містяться в зворотному боці облікової картки платника податків, вбачається, що ПФ „Бліц” частково сплатила штраф визначений в податковому повідомленні-рішенні форми „Ш” за № 0000061500 від 19.01.2006 року в розмірі 1367,30 грн., у зв’язку з чим залишок несплаченої суми штрафу склав 1672,36 грн.
Також матеріалами справи підтверджено, що 12.04.2006 року Лозівською ОДПІ у Харківській області була проведена невиїзна документальна перевірка ПФ „Бліц” з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань, про що складено акт за № 135/15-003 від 12.04.2006 року та додаток до акту з розрахунком штрафних санкцій. Вказаний акт отриманий відповідачем 17.04.2006 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
За результатами перевірки були виявлені порушення п. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ –порушення граничних термінів сплати узгодженої суми податкового зобов’язання зі збору до інноваційного фонду України.З посиланням на п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі – Закон України № 2181) відповідачу, як платнику податків, визначено сплатити штраф.
Відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, уразі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі вказаного акту та додатку до нього у відповідності до вимог п. 6.1 ст.6 Закону України №2181позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення форми „Ш” за № 0000411600 від 27.04.2006 року, яким ПФ „Бліц” визначено сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 288,50 грн. за затримку на 35 календарних днів узгодженого податкового зобов’язання зі збору до інноваційного фонду України в розмірі 1442,50 грн.Вказане рішення отримано відповідачем 05.05.2006 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, та не оскаржено останнім в адміністративному або судовому порядку.
Як свідчать матеріали справи, ПФ „Бліц” надало до Лозівської ОДПІ у Харківській області протягом 2006-2007 років податкові декларації з податку на додану вартість на загальну суму 10429 грн. та здійснювало оплату узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями.
Згідно з п.п. „б” п.п. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкові декларації подаються за базовий податковий період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену ним у податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п.4.1. ст. 4 Закону України.
Пунктом 5.1. ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, передбачено, що податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
У відповідності до п.1.2 ст. 1 вказаного Закону, податкове зобов’язання – це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів в порядку та у строки, визначені Законом.
Також, виходячи зі змісту положень п. 7.7. ст. 7 Закону України № 2181, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а у разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами - у рівних пропорціях.
Відповідач посилається на те, що він здійснював оплату поточних податкових зобов’язань, визначених в податкових деклараціях за 2006-2007 року, але податкова служба не зарахувала їх в оплату за вказані податкові періоди.
Дані посилання відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки кошти, що надійшли на сплату зобов’язання, податку, збору, спрямовуються на погашення податкових зобов’язань того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахункових платником податків податкових зобов’язань, так і податкових зобов’язань, розрахованих контролюючим органом.
На підставі викладеного Лозівська ОДПІ у Харківській області спрямовувала кошти, які надходили на сплату ПДВ на погашення податкових зобов’язань у сумі 12389,27 грн., які виникли до подання декларацій з ПДВ за 2006 -2007 роки.
Підпунктом 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України № 2181 визначено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, несплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1.п. 16.1. ст.. 16 Закону України № 2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Приписами п.п. 16.4.1. п. 16.4. ст. 16 Закону України № 2181 встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
На підставі ст.. 16 Закону України № 2181, Лозівською ОДПІ у Харківській області нарахована пеня на податковий борг ПФ „Бліц” у розмірі 2394,13 грн. У зв’язку з частковою оплатою пені у розмірі 50,96 грн., залишок несплаченої пені складає 2343,17 грн.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На підставі вказаного у відповідності до вимог п.п.6.2.1 п. 6.2. ст.6 Закону України № 2181 Лозівська ОДПІ у Харківській області направила відповідачу першу податкову вимогу № 1/199 від 06.12.2001 року та другу податкову вимогу № 2/15 від 10.01.2002 року, які були розміщені на дошці податкових оголошень відповідно 13.12.2001 року та 21.01.2002 року згідно актів Лозівської ОДПІ у Харківській області за № 2472/24-310 від 13.12.2001 року та № 24-310/33 від 21.01.2002 року.
Згідно з абзацом 4 п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст.. 6 Закону України № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за № 830070 від 14.09.2004 року все майно і майнові права ПФ „Бліц” знаходяться в податковій заставі на підставі абз. 2 п.п. 8.2.1. п 8.2 ст. 8 Закону України № 2181.
Прийняття Лозівською ОДПІ у Харківській області рішення № 137 від 30.06.2003 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу щодо відповідача не призвело до погашення ПФ „Бліц” свого податкового боргу.
Виходячи зі змісту положень Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданням та функцією органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Приписами статей 2, 4, 9 Закону України „Про систему оподаткування" встановлений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори добюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
У відповідності до п.1, 2 ч.1 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1998 року №509-XII(зі змінами та доповненнями) Лозівська ОДПІ у Харківській області здійснює контроль за за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів)забезпечує облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.
Згідно п.3 ч.1, ч.4 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-XII(зі змінами та доповненнями) платники податків, зборів зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни і це зобов’язання припиняється їх сплатою. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть відповідальність відповідно до законів України (ч.1 ст.11 Закону).
Судом встановлено, що ПФ „Бліц” має на час розгляду справи непогашений у добровільному порядку узгоджений податковий борг з податку на додану вартість в сумі 14444,53 грн. ( 10429 грн. – основний платіж, 1672,36 грн. – штрафні санкції, 2343,17 грн.- пеня) та зі збору до інноваційного фонду України у сумі 288,50 грн. – штрафні санкції, а загалом 14733,03 грн.
Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги про стягнення на користь Державного бюджету податкового боргу в сумі 14733,03 грн. документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.4, 8, 17, 50, 86, 94, 161-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській областідо Приватної фірми „Бліц”про стягнення на користь Державного бюджету податкового боргу в сумі 14733,03 грн. – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватної фірми „Бліц”, код 22667147 на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 14733,03 грн.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 27.06.2008 року.
Суддя (підпис) Т.С.Перцова