Постанова № 1901964, 24.04.2008, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2008
Номер справи
22а-2607/08
Номер документу
1901964
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                               

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м.Львів вул.Чоловського 2 тел.261-38-59

Головуючий в 1-й інстанції суддя Мартинишин Я.М.                                                                                      рядок статзвіту № 49

Личаківський районний суд  міста Львова, справа № 2а-2240/07

Доповідач в другій інстанції суддя  – Яворський І.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

24 квітня 2008 року           Справа № 22а-2607/08                              м. Львів                      

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді-                                         Яворського І.О.

суддів:                                                               Любашевського В.П.

                                                                           Довгополова О.М.

при секретарі:                                                   Федунів Б.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області на постанову господарського суду Львівської області від 09 жовтня 2007 року в справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області до Комунального підприємства ”Дрогобичтеплоенерго”, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка, Дрогобицького механічного технікуму, Дрогобицького нафтового технікуму про стягнення 47776,20 гривень економічних санкцій, -

                                       В С Т А Н О В И Л А :

              06 вересня 2006 року Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області звернулась до господарського суду Львівської області з позовом до Комунального підприємства ”Дрогобичтеплоенерго” про стягнення економічних санкцій в сумі 47776, 20 гривень. З адміністративного позову вбачається, що Держінспекцією цін згідно з планом роботи на перше півріччя 2006 року було проведено перевірку КП ”Дрогобичтеплоенерго” щодо дотримання порядку формування та застосування тарифів на послуги з теплопостачання, в результаті чого виявлено порушення державної дисципліни цін, у зв’язку з чим прийнято рішення про застосування економічних санкцій, яке на час звернення до суду підприємством самостійно не виконано. Результати перевірки відображені в акті від 07.06.2006 року №000610.При нарахуванні плати за послуги з теплопостачання для гуртожитків навчальних закладів Дрогобицькому педагогічному  університету імені І.Франка, Дрогобицькому механічному технікуму, Дрогобицькому нафтовому технікуму, Дрогобицькому музичному училищу повинні були застосовуватись тарифи, встановлені для категорії споживачів „населення”, тоді як КП” Дрогобичтеплоенерго” застосовувались тарифи, встановлені для бюджетних організацій, чим було порушено рішення виконкому.

           У запереченні на позовну заяву Комунальне підприємство ”Дрогобичтеплоенерго” вказує, що в рішенні виконавчого комітету Дрогобицької міської Ради №306 від 24.11.2005 року чітко виписано, що тарифи на теплопостачання встановлюються для 3-х груп споживачів, де перша група населення - мешканці, які проживають в житлових будинках державного житлового фонду, незалежно від відомчої підпорядкованості, будинках кооперативних та громадських організацій, а також громадяни, які проживають в гуртожитках підприємств, установ і організацій в тих випадках, коли розрахунки проводяться з житловими організаціями, які діють на основі госпрозрахунку і є в договірних відносинах безпосередньо з теплопостачальним підприємством; друга група - бюджетні установи і організації, які повністю або частково фінансуються з бюджетів усіх рівнів; третя група - інші споживачі, до яких належать всі інші підприємства, установи, організації, що не належать до перерахованих вище груп.

            Постановою господарського суду  Львівської області від 09 жовтня 2007 року  в задоволенні адміністративного  позову відмовлено повністю. Суд першої інстанції врахував ту обставину, що при укладенні договорів на теплопостачання КП ”Дрогобичтеплоенерго” не було повідомлено третіми особами про наявність у них гуртожитків, зареєстрованих у виконавчому комітеті міської Ради. Відповідачу не подавались документи, які підтверджують правовий статус опалювальних площ як гуртожитків, а також документи, з яких би вбачалась опалювальна площа, зайнята  громадянами, що проживають в гуртожитках.

          Згадана постанова оскаржена в апеляційному порядку Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області. Апелянт вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм  як матеріального, так і процесуального права; не враховано факт завищення тарифів на теплову енергію.

          Колегія суддів, перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, дійшла висновку про підставність апеляційної скарги та незаконність постанови  суду першої інстанції 

         

           При цьому колегія суддів враховує наступне.

           Згідно ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

          На підставі ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, втому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

           Згідно ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

            Колегія суддів констатує, що відповідно до ст.14 Закону України ”Про ціни і ціноутворення” підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб’єктом господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення порядку встановлення та застосування  цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Державне регулювання цін і тарифів відповідно до статті 8 згаданого вище Закону здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів; введення Урядом України інших методів державного регулювання. На підставі ст.14 Закону вилученню в дохід державного бюджету підлягає вся необґрунтовано одержана підприємством сума виручки, а також штраф в її двократному розмірі. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

             У відповідності до ст.28 Закону України ”Про місцеве самоврядування” до повноважень виконавчих комітетів міських, сільських та селищних Рад належить встановлення тарифів на комунальні послуги.

              Відповідно до п.п.2.3 Примірного Положення про гуртожитки, затвердженого Постановою РМ УРСР від 03.06.1986 року №208, гуртожитки - це спеціально споруджені або переобладнані для проживання, в тому числі, і для студентів, будинки. Враховуючи положення діючих нормативних актів, мешканці гуртожитків є населенням,  яке проживає в житлових будинках державного житлового фонду, а тому при розрахунках за послуги для цієї категорії споживачів повинні застосовуватись тарифи, встановлені рішенням виконавчого комітету Дрогобицької міської Ради №294 від 21.10.2004 року та №306 від 24.11.2005 року для першої  групи споживачів. Судом першої інстанції не враховано тієї обставини, що пунктом третім рішення виконкому Дрогобицької міської Ради №294 від 21.10.2004 року та №306 від 24.11.2005 року встановлено тарифи не лише  для громадян, які проживають в гуртожитках підприємств, установ, організацій, але і для мешканців житлових будинків державного житлового фонду. Тому не має  значення в даному випадку реєстрація гуртожитків як таких. Все одно вони залишаються житловими будинками державного житлового фонду. Це значить, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області вірно встановлено ту обставину, що для такої категорії мешканців застосовують тарифи, встановлені рішенням виконкому Дрогобицької міської Ради як першої групи споживачів.           

           З врахуванням викладеного вище, колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального права. Тому постанова господарського суду Львівської області від  09 жовтня 2007 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

           Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду  керуючись ст.ст.195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2, 207 КАС  України, -

ПОСТАНОВИЛА :

           Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області на постанову господарського суду Львівської області від 09 жовтня 2007 року в справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області до Комунального підприємства ”Дрогобичтеплоенерго”, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка, Дрогобицького механічного технікуму, Дрогобицького нафтового технікуму про стягнення 47776,20 гривень економічних санкцій задовольнити.

           Постанову господарського суду Львівської області від 09 жовтня 2007 року  скасувати і прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог про  стягнення з КП ”Дрогобичтеплоенерго” в дохід Державного бюджету міста Дрогобича Львівської області на р/р 31112106600014 в УДК у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 25262988  47776,20 гривень (сорок сім тисяч сімсот сімдесят шість гривень 20 копійок) економічних санкцій.

            Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції – Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.

Головуючийcуддя                                                                І.О.Яворський

Суддя                                                                                     О.М.Довгополов

Суддя                                                                                     В.П.Любашевський