Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2011 року справа №2а/0570/10435/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шишова О.О.
суддів Сіваченка І.В. , Дяченко С.П.
при секретарі судового засідання: Запорожцевій Г.В.
За участю:
представника позивача Ємельянова С.М.
Представника відповідача Коваленко П.М.
розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2011 р. у справі № 2а/0570/10435/2011 (головуючий І інстанції Чекменьов Г.А.) за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі міста Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проходка-сервіс ЛТД" про стягнення заборгованості у розмірі 2 395,14 грн.,-
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду У країни в Ворошиловському районі м.Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Проходка-сервіс ЛТД» про стягнення заборгованості у розмірі 2 395,14 грн. відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права. В апеляційній скарзі зазначив, що Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Проходка- сервіс ЛТД» про стягнення заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 2395, 14 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. Станом на теперішній час відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками N 1 та N 2 за період з квітня по червень 2011 року у розмірі 2 395, 14 грн. Вказані мотиви не були враховані судом першої інстанції. Просили скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити їх позовні вимоги.
У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги апеляційної скарги в повному обсязі.
Представник відповідача просив суд апеляційну скаргу залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст.12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 384/2011.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів У країни.
Згідно зі ст.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
У відповідності до п.5 ст.4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду У країни в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду У країни, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду У країни та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду У країни, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації. визначеної законодавством.
Питання стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду У країни, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Проходка-сервіс» є юридичною особою та зареєстроване у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 24068801 (а.с.12-13), і, відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року N 1058-ІУ (надалі - Закон N 1058-ІУ) до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління ПФУ 19.12.2003р. N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за N 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону N 1058-ІУ для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції.
Зокрема, у 2011 році відшкодуванню підлягають 90 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій.
Пенсійний фонд розраховує витрати на вказані у позові пільгові пенсії виключно відповідно до підпункту «б-з») статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-ХІІ. Тому суть спору у цій справі полягає в наявності чи відсутності підстав для стягнення заявлених сум.
Отже, встановлено право Пенсійного фонду У країни на відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-ІУ застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до яких входять пенсії призначені згідно підпунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, який вказав, що виключення для стягнення зроблено щодо працівників, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах за умов включення робіт та професій до певного Списку. Такий Список затверджено постановою Кабінету Міністрів У країни 31 березня 1994 року N 202, яким серед інших передбачені підземні гірничі роботи в шахтах.
Позивачем до стягнення (відшкодування) заявлені всі суми, внаслідок призначення пенсій за віком на пільгових умовах працівникам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, а саме прохідники ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та робітник очисного вибою ОСОБА_1, що підтверджується документами про пільговий характер роботи, наказами про прийняття на роботу, табелями виходів, копіями особових карток (а.с.27-42).
Всі пенсії вказаним працівникам призначені на підставі підпункту «а» статті 13, за роботами та професіями, що віднесені до певного Списку, що виключає право на відшкодування заявлених до стягнення сум. (а.с.61-67). Доказів заявлених до відшкодування витрат за іншими підставами позивач не надав.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що вказані позивачем працівники, були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля за списком робіт і професій затвердженим Кабінетом Міністрів України, тому позовні вимоги про стягнення заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій таким працівникам задоволенню не підлягають.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду без змін.
Повний текст рішення складений 02 вересня 2011 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2011 р. у справі № 2а/0570/10435/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2011 р. у справі № 2а/0570/10435/2011 залишити без змін.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.
Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
ГоловуючийО.О.Шишов
Судді І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко