Головуючий у 1 інстанції - Соколова О.А.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2011 року справа №2а/0570/10653/2011
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Блохін А. А.
суддів Міронової Г.М. , Юрко І.В.
при секретарі Діденко О.С., за участю представника позивача Котельникова М.О., представника відповідача Тищенко О.С., розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/10653/2011 за позовом відкритого ак ціонерного товариства «Агрегат» до управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
24 червня 2011 року відкрите ак ціонерне товариство «Агрегат» звернулось з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську про зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/10653/2011 позовні вимоги задоволено.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду у м. Слов'янську вилучити з розрахунків фак тичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по працівникам ОСОБА_12, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 за період з квітня 2011 по червень 2011 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як незаконну та необґрунтовану, яка прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив останню задовольнити. Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Відкрите акціонерне товариство «Агрегат», зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Слов'янської Міської Ради Донецької області, 09.11.94, ідентифікаційний код-00238629 (а.с.18).
Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінце вих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Поло женням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березню 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбу ткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі . норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту І цього розділу) та Положен ня про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президен та України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсій ний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управ ління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, прова дить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх ви плати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на по ховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосе редньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організа ціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акуму лювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпе чення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 (надалі - Закон № 1788) визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за спис ком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації ро бочих місць.Відповідно абз. 3 п.п.1, п.2 «Прикінцевих положень» Закону №1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 січня 2004 року.Водночас, відповідно до абз. 4 п.п. 1 п. 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058 підпри ємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний ро бочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умова ми праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового роз міру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пен сію за віком відповідно до цього Закону.Порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 за №64/8663.Слід зазначити, що на час прийняття Закону № 1058 та набрання його чинності з 1 січня 2004 року, Закон № 1788 не передбачав обов'язку відшкодування підприємствами виплачених працівникам відповідача пільгових пенсій на підставі п. «а ст. 13 Закону № 1788. З матеріалів справи вбачається та не заперечується представниками сторін ОСОБА_12, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, призначено пільгову пенсію відповідно до п «а» ст.13 Закону № 1788 до 01.01.04, тобто до набрання чинності Закону № 1788.Проте, в порушення вищезазначених норм законодавства вказаних осіб включено до роз рахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикін цевих положень Закону № 1058 в частині пенсій, призначених відповідно до п "а"ст.13 Закону № 1788 за квітень-червень 2011 року. Загальна сума, яка була безпідставно виставлена управлінням Пенсійного фонду України в м. Слов'янську в розрахунках фактичних витрат на виплату та до ставку пільгових пенсій (список № 1) за період з квітня 2011 року по червень 2011 року, складає 16 297,25грн.У зв'язку з наведеним, не підлягають відшкодуванню з позивача витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених щодо вищезазначених осіб, згідно з пунк том «а» статті 13 Закону №1788.Оскільки відповідачем не доведено правомірність своїх дій, то позовні вимоги підлягають задоволенню, а тому колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань. Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції. Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/10653/2011 за позовом відкритого ак ціонерного товариства «Агрегат» до управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську про зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текс ухвали складено 07.09.2011 року.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Г.М. Міронова
І.В. Юрко